Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Gregamax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 525
Pridružen: Po jun 05, 2006 9:12 pm
Kraj: Metlika

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Gregamax Sr dec 27, 2017 8:53 pm

Pred časom sem nekje prebral razlago, zakaj ob dnevnih lučeh zadnje ne svetijo. Razlog za to naj bi bil, da če voziš za takšnim avtom, prej opaziš, da zavira, ker ti zasvetijo samo zavorne luči in si tako bolj pozoren in lahko hitreje odreagiraš. Kot sem že prej omenil, bi moralo vklop zasenčenih luči upravljati avtomatika.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Dnevne luči

Napisal/-a maniaxxx Sr dec 27, 2017 10:13 pm

Novemu meganu skoz gorijo pozicijsk ezadnje, ima pa tako švoh zavorne luči da to že dolgo nisem videl. Pri karavanu je boljše, ker so zavorne LED.

Mene tudi moti da imajo vedno manjše štop luči avti, pa mislim da je to ja ena najpomembnejših luči kar jih je. Moj avto ima hvala bogu ŠTOP luči LED pa še te velike in močne, ni šanse da spregledaš.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
Renault VG
Uporabnik
 
Prispevkov: 1519
Pridružen: Če nov 11, 2010 1:21 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Renault VG Če dec 28, 2017 7:14 am

whitee je napisal/-a:Jaz pa sem ravno včeraj videl novega Megana, ko je voznica z njim zapeljala po temi iz bencinske, spredaj gorele dnevne, zadaj nič. In tudi drugače vidim, da večina Renaulti imajo ta problem, pri vag in nekaterih drugih proizvajalcih se lepo vidi, da se ob zmanjšani svetlobi prižgejo še zadnje.

Nemogoče, Meganu gorijo zadnje luči ves čas. Vsak avto, ki ima senzor prižge luči ob zmanjšani svetlobi, problem je, da ga je Clio imel samo pri najboljši opremi serijsko. Golfi ga imajo najbrž serijsko, Polotov, Fabij in podobnega pa veliko vidiš brez luči. Pa Korejci in Ford, izgleda tudi veliko brez senzorjev. No ja pa Opel in njihovi senzorji za svetlobo, prižge luči tam na koncu tunela :mrgreen:

Sicer pa realno jaz nevidim nekega hudega problema, razen v megli in hujšem dežju.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a mrtwelvetrees Če dec 28, 2017 10:38 am

Recimo na Radio Ena, ob prometnih obvestilih pove: "Voznike naprošamo naj vklopijo zadnje LED luči" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
HAHAHA..... 3/4 jih ne bo vedla kaj je to, ali pa bodo iskali stikalo za vklop zadnjih luči...
ma brez veze.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Influenz Če dec 28, 2017 11:14 am

Če ne vidite avtomobila brez zadnjih led luči se je treba vprašati, če je sploh varno da vozite :). Ali pa če se še pešcem vgradi zadnje in sprednje led luči?
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a matejxx Če dec 28, 2017 11:48 am

Influenz

V lepem vremenu ni problem, če avto nima prižganih luči in jih po mojem tudi ne rabi imeti, prav tako jih ne rabi imeti prižganih spredaj. Težava pa nastane, ko priletiš na avto z ugasnjenimi lučmi, ko dežuje, nasploh na avtocesti. Takrat pa je avto izredno slabo opazen, še slabše je, ko je avto sive barve.

In zakaj morajo imeti pešci kresničke?
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Influenz Če dec 28, 2017 11:54 am

Od kdaj je pa obvezno da imajo pešci kresničke?
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Dnevne luči

Napisal/-a RedBaron Če dec 28, 2017 12:03 pm

Influenz je napisal/-a:Če ne vidite avtomobila brez zadnjih led luči se je treba vprašati, če je sploh varno da vozite :). Ali pa če se še pešcem vgradi zadnje in sprednje led luči?


Podnevi in v lepem vremenu seveda ni problem... problem nastane, v megli, temi, dežju... če voznik ne zna prižgati luči.

Pa seveda dejstvo, ali so LED ali klasične žarnice, nima nobene veze.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Dnevne luči

Napisal/-a danci1973 Če dec 28, 2017 12:20 pm

Influenz je napisal/-a:Od kdaj je pa obvezno da imajo pešci kresničke?

Se mi zdi, da bo to že kar kakih 20-30 let.

V trenutni zakonodaji pa to najdeš v 84. členu Zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP).
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a corus Če dec 28, 2017 1:37 pm

Največjo neumnost so pri nas naredili z ukinitvijo prej zakonsko predpisanih prižganih luči tudi podnevi, to je bil zelo dober zakon, saj se tudi podnevi v določenih primerih , sonce ,barva vozila itd... lahko zgodi , da se nasproti vozeče vozilo spregleda, kar pa so prižgane luči preprečevale, v slabi vidljivosti pa nekateri vklopijo luči , drugi sploh ne , tudi avtomatika ne deluje popolnoma vedno in je vse skupaj pogosto zelo nevarno. Pač nasi pametnjakoviči v vsem posnemajo druge, četudi kdaj kaj naredimo ali imamo lahko bolje, se moramo hlapčevsko podrejati drugim.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a matejxx Če dec 28, 2017 1:40 pm

corus, saj še vedno je obvezna uporaba luči. Samo sedaj imaš lahko prižgane dneve. Saj v nasprotnem primeru, še vedno lahko dobiš kazen. Ne vem pa če je kdaj v zakonu pisalo, da moraš imeti prižgane zadnje luči.
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a corus Če dec 28, 2017 1:55 pm

Pred prihodom led luči so vsa vozila imela kombiniran sistem in so vedno gorele tako zadnje kot prednje, mislim pa, da niso več obvezne prižgane luči podnevi, kot niso bile in niso v zahodnih državah Avstrija itd.. , ne bom pa trdil bi moral pogledat zakonik.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Kohec Če dec 28, 2017 5:25 pm

Se popolnoma strinjam kot je napisal " DX 5050" . Ogromno voznikov ne obvlada svojega vozila, še manj pa pozna CPP. Podobno debato, kot je ta, o prižganih zadnjih lučeh, bi lahko imeli o prižganih meglenkah ob nepravem času. Tudi tukaj se pokaže NEznanje voznikov, kdaj se lahko uporabljajo meglenke in kdaj ne. 90% jih nima pojma.
 
Uporabniški avatar
Novinec1968
Novinec
 
Prispevkov: 210
Pridružen: To jul 10, 2012 11:35 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Novinec1968 Če dec 28, 2017 10:51 pm

Influenz je napisal/-a:Če ne vidite avtomobila brez zadnjih led luči se je treba vprašati, če je sploh varno da vozite :). Ali pa če se še pešcem vgradi zadnje in sprednje led luči?

Se povsem strinjam z napisanim. Tudi brez prižganih zadnjih luči lahko opazimo tako vozilo, bodisi da je še dovolj svetlobe, ali pa naši žarometi osvetlijo to vozilo, ki ima v vsakem primeru serijsko vgrajene odsevnike rdeče barve.
Je pa vsekakor potrebno prilagoditi hitrost trenutnim razmeram na cesti, če ste prehitri ga lahko spregledate tudi če ima prižgane zadnje luči.
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Janezek65 Pe dec 29, 2017 7:01 am

Se nikakor ne strinjam s tabo; razen ob lepem vremenu.
V dežju, megli in slabi vidljivosti - predvsem na avtocesti, menim da bi morale biti luči (predvsem zadnje) obvezne!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Firediver Pe dec 29, 2017 7:37 am

Ko bodo postale "total LED" standard, bi preprosto ukinil dnevne luči, ravno zaradi te zmešnjave, ki jo potencira še neprisotnost policije, da bi neustrezne kombinacije neprižganih, pregorelih, neustreznih luči sankcionirale.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Novinec1968
Novinec
 
Prispevkov: 210
Pridružen: To jul 10, 2012 11:35 am

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Novinec1968 Pe dec 29, 2017 9:30 am

Janezek65 je napisal/-a:V dežju, megli in slabi vidljivosti - predvsem na avtocesti, menim da bi morale biti luči (predvsem zadnje) obvezne!


Saj so obvezne, to predpisuje tudi zakon. Po mojem avtorja članka moti to, da določeni novejši avtomobili nimajo senzorja, ki ob zmanjšani vidljivosti ne vklopi luči (na primer ko zapeljemo v tunel). To je po mojem res velika pomanjkljivost in po drugi strani je to še večja malomarnost voznika, saj, bi moral luči vklopiti sam. Tudi sam sem mnenja, da bi bilo bolje, da bi zadnje luči vedno svetile, se pa ne strinjam z mnenji da vozila brez prižganih zadnjih luči v tunelu, ali ob zmanjšani vidljivosti ne vidimo, ker ima odbojni stekli in ga osvetlimo s svojimi žarometi ga moramo videti, drugače je res nekaj narobe z našim vidom.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a Influenz Pe dec 29, 2017 11:32 am

Kdo pa res v tunelu prižiga navadne luči ... To je brezveze za tistih par metrov
 
wragec
Novinec
 
Prispevkov: 253
Pridružen: So okt 15, 2005 10:07 pm

Re: Dnevne luči

Napisal/-a wragec Pe dec 29, 2017 11:01 pm

Jaz sem tudi zato, da zadnje luči svetijo nonstop zaradi tega, ker avto dosti prej opaziš sploh v slabem vremenu. Ko sem kupil avto sem takoj vklopil, da mi zadnje led luči gorijo nonstop.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Dnevne luči

Napisal/-a pskoda So dec 30, 2017 6:48 am

Če je slabo vreme morajo biti luči prižgane.
Ko si prestavil stikalo, da ti svetijo tudi zadnje ti prednje dnevne svetijo z polovično močjo, kar je premalo. To sem videl na citroenu C5 in se ga spredaj skoraj nič ne vidi oz svetijo dnevne luči čisto malo.



Ne rabite nič pretikat stikala za luči samo pri nakupu avta za tistih par € (večje feltne so veliko dražje) kupite vsaj auto prižiganje zasenčenih luči oz še bolje, da ti še same uravnavajo med kratkimi in dolgimi in ti ni treba nič skrbet za luči. Vedno bodo svetile tako kot morajo
Lp
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: danci1973, Mare77 in 22 gostov