Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a vozi So maj 12, 2018 9:56 pm

Vulkanizerji pravijo, da naj se kolesa centrira vsako leto. Kako pogosto je zares treba? Kakšna škoda sicer nastane?

Jaz ne opazim tresenja tudi po dosti daljšem času. Ne vem ali nimam občutka ali pa imam dobra kolesa. Ali pa premalo kilometrov.

Je centriranje dovolj enostavno, da vsi naredijo enako dobro? Kaj gre lahko narobe?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a DePalmo So maj 12, 2018 10:27 pm

Kako preprosto se je prijaviti na forum in zastaviti vprašanje ... Da bi pa malo uporabil iskalnik če je to že bilo vprašano pa ne. Naj ti namignem: je bilo in smo že dali odgovore. Če te bo pa zanimalo še kaj v vezi s tem, pa vprašaj v tisti temi, ti bomo rade volje odgovorili.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a nejc1 So maj 12, 2018 10:55 pm

Centrira se če začne trest, drugače ne. Če so kvalitetne gume in felge in nikamor ne zadaneš in nobena utež ne odpade ne bi smelo tresti celotno dobo gum...
 
ranilm
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr sep 27, 2017 1:08 pm

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a ranilm Po maj 14, 2018 8:12 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


To ni res, jaz sem letos dal letne gume na alu platiščih centrirati, pa sem jih vozil samo dve sezoni...so bile kar potrebne centriranja, pa ni nič treslo...sem šel iz "firbca" preveriti k vulkanizerju, pa mi je sam dejal, da še dobro, da sem prišel...
 
rs5
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Če jul 19, 2012 8:01 am

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a rs5 Po maj 14, 2018 8:37 am

Pri malo višjih gumah (205 55 16) in podobnih se 15g ne pozna nikjer.Voznik ne občuti tresenja ;)
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a nebivedu Po maj 14, 2018 8:57 am

rs5 je napisal/-a:Pri malo višjih gumah (205 55 16) in podobnih se 15g ne pozna nikjer.Voznik ne občuti tresenja ;)


Dej ne nakladaj. Lih tako se čuti. Pa imam 215/65/16 gume na avtu.

Jaz jih na 10k kilometrov rotiram (za eno gumo "zamaknem" vse (tudi rezervo) in zadnja leva gre v rezervo, rezervna pa na zadnjo desno). in takrat jih dam še scentrirat.
Old subarus never die, they just get faster!
 
rs5
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Če jul 19, 2012 8:01 am

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a rs5 Po maj 14, 2018 10:36 am

Saj ne.Sprobano iz firbca ;) Pri 4x4 bi pa moral križno menjavat gume.Drugače pa prve naza in zadnje naprej. Kakor koli vsak zase.jaz jih vsako sezono prve nazaj in obratno cca 15-18tkm na sezono.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a limas Po maj 14, 2018 4:42 pm

Nikoli jih ne dajem naknadno centrirati, ker jih po dveh sezonah zavržem/zamenjam.
Metanje denarja brez potrebe.
Kot so že povedali samo takrat ko trese ali odpade utež, mogoče še takrat, ko parkirate na robnike in s platiščem butate v robnik (ženske).
 
1992Diavolo1992
Novinec
 
Prispevkov: 319
Pridružen: Pe sep 13, 2013 6:49 pm

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a 1992Diavolo1992 To maj 15, 2018 4:52 am

Ob menjavi pnevmatike, drugace pa res ni potrebe. Moras kar orng vzgat v robnik, ampak potem ze verjetno felgno zvijes. In posledicno je treba it na optiko.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a nebivedu To maj 15, 2018 6:49 am

Gume se obrabljajo. In to ne enakomerno. Prednja kolesa delajo daljšo pot skozi ovinke kot zadnje, zadnja kolesa vlečeš za sabo pri zavijanju, zavijanje na mestu obrablja samo določen del gume, ceste imajo luknje, pa se kak del gume odtrga, če vanjo priletiš,....

Samo tresenje na volanu je še najmanjši problem. Ker imamo vsi servo volane, je to tresenje konkretno zmanjšano, ker ga servo izniči. Ti kot voznik ga ne čutiš prav veliko, podvozje avtomobila pa ga. Ležaji, roke, puše, volanski drog - vse to trpi zaradi tega tresenja. Posledica je da veliko prej odpove, kot pa bi sicer. Zato je vseeno dobro gume rotirat in centrirat vsaj vsako leto, če ne prej.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a nebivedu To maj 15, 2018 6:52 am

rs5 je napisal/-a:Pri 4x4 bi pa moral križno menjavat gume.Drugače pa prve naza in zadnje naprej.


Rotiraš lahko na več načinov:
Slika

Jaz uporabljam peti način s 5 gumami. Tako mi gume dlje časa zdržijo. V dveh letih naredim okoli 80k kilometrov (gume imam celo leto ene in iste), potem pa gume stran vržem in kupim 5 novih.
Old subarus never die, they just get faster!
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a vozi Če maj 17, 2018 8:51 pm

Hvala nebivedu, dobro razloženo!
Pa smer vrtenja, ni boljše menjavati samo prednje-zadnje? Razlike med slikama 2 in 3 ne vidim.

viewtopic.php?f=53&t=102605&p=1669648
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a DePalmo Pe maj 18, 2018 7:52 am

Nisem 100%, ampak se mi zdi da s takim načinom rotiranja boš gume obrnil da se bojo vrtele v napačno smer, torej nasproti od oznake za "naprej". Tudi na to je treba bit pozoren.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kako pogosto je res treba centrirati kolesa

Napisal/-a nebivedu Pe maj 18, 2018 8:21 am

Ja to moraš pazit. Moje gume so narejene tako, da je vseeno, kako jo obrneš, če imaš pa določeno smer vrtenja in če so gume z različnim profilom (znotraj drugačen profil, kot na zunaj), pa je treba biti tudi na to pozoren.
Old subarus never die, they just get faster!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 52 gostov