Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Menjava zavornega olja

Napisal/-a lin To maj 15, 2018 1:48 pm

Zakaj vse več proizvalajcev zahteva ob rednih servisih že pri okrog 30.000km menjavo zavornega olja. Mislim , da samo zaradi tega , da nekaj dodatno zaslužijo, saj po moje je to povsem nepotrebno. Običajno se to olje skoraj ni menjalo ali pa recimo glede na km podobno kot se menja v menjalniku . Kakšne so vaše izkušnje in razmišljanje na to temo?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a Firediver To maj 15, 2018 2:03 pm

Preveriš stopnjo vlage v olju in to je to.

Tudi proizvajalec regulatorjev za gospodijski plin (jeklenka) ima napisano, da se regulator menja na vsaki 2 leti (!), ker je to zanemarljiv strošek v primerjavi s škodo, ki lahko nastane zaradi eksplozije jeklenke...prej smo imeli regulator 30 let en in isti...Zelo podobno "naj bi bilo" treba sedaj menjati gumi tesnilo na priključku, prej se ga je menjalo po potrebi.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a abbe To maj 15, 2018 2:22 pm

včasi je blo olje do3 zj je dot4 oz dot 5
današnja olja so veliko bolj hidrosokopična kot všasih stara olja.
zato je potrebna menjava olja na 2 leti.
in je res zanemarljiv strošk glede na težave ki jih lahko imaš.z vlago v sistemu pride do korozije batka ali cevi.. po pa imaš pregrevanje pa neenakomerno zavorno silo, ali blokiranje... pa še kj hujšga
je že res da se to ne bo zgodilo v prvih 5 letih .ma glede na to da šprajo na metrjalu je vse možno.včasih je bil tut materjal veliko boljši kot sedaj.
sj zavore bojo zavirale tut če daš vodo namest olja.
Ni vse res kar napišem
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a kseb To maj 15, 2018 2:34 pm

Point je v tem, da nas povsod vedno bolj lupijo.
Dvomim, da je to drugo olje, ki ga omenja abbe sploh kaj boljše od prejšnjega.
Kot drugo pa: sedaj vsi poudarjajo ekologijo. Kje je ekologija in varovanje okolja, če predpišejo menjavo olja vsake dve leti, prej pa je bilo na pet let.
Tudi to olje je potrebno nekje narediti, ga skladiščiti, pravilno uničiti......
Itak pa vse plača končni potrošnik oz. ovca.
lep dan
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a lin To maj 15, 2018 2:37 pm

Se strinjam, zavore so zelo ali najpomembnejše pri vožnji , toda pojavljajo se precejšne razlike med proizvajalci, mislim da so prvi začeli z obvezno menjavo na zelo kratek termin pri KIji in najprej se jim je celo v servisu to zdelo malo smešno ( to vem iz izkušenj in pogovora s tamkajšnjimi mehaniki, seveda na štiri oči ,
uradno so to seveda zagovarjali), sedaj pa jim sledi vse več proizvajalcev še vedno pa ne vsi, olje pa je več ali manj podobne kvalitete v vseh novih vozilih, res to olje ni veliki strošek, ki pa lahko postane malo večji v kompletu z delom , ki ga različni servisi različno zaračunajo za to menjavo.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a pskoda To maj 15, 2018 3:20 pm

Zavorno olje se prvič menja na 3 leta nato vsake 2 leti brez omejitev kilometrov.
Problem je, ker olje nase veže vodo, voda pa ima zelo nizko vrelišče cca 2x nižje od zavornega olja.

Menjava olja ni nek velik strošek. Jaz osebno ga vedno menjam sam z originalnim
Lp
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a danci1973 To maj 15, 2018 5:01 pm

lin je napisal/-a:Zakaj vse več proizvalajcev zahteva ob rednih servisih že pri okrog 30.000km menjavo zavornega olja. Mislim , da samo zaradi tega , da nekaj dodatno zaslužijo, saj po moje je to povsem nepotrebno. Običajno se to olje skoraj ni menjalo ali pa recimo glede na km podobno kot se menja v menjalniku . Kakšne so vaše izkušnje in razmišljanje na to temo?

To ni nič novega - sem pravkar pregledal en kup servisnih navodil od leta 1984 do zdaj (Porsche, Subaru) in je menjava zavornega olja vedno bila na dve leti ali 30.000km.
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a plinaš To maj 15, 2018 5:43 pm

jaz sem olje zamenjal po 10 letih ob velikem servisu .. obenem zamenjal tudi zadnja dva zavorna cilindra ... pa je avto do menjave olja oz. do odzračenja delal bp. za oba zavorna cilindra sem dal nekih 36 ali 38e..
moje mnenje je , da se olje menja po potrebi.

saj je tudi menjava gumi zavornih cevi predpisana - pa globoko dvomim , da jih je kdorkoli periodično zamenjal če niso puščale..

sama higroskopičnost olja pa je pri avtu manj opazna kot pri motociklu..
plin je cnej k bencin
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a limas To maj 15, 2018 5:57 pm

Meri se količina vlage v zavorni tekočini.
Če ni preko meje, ni potrebe po menjavi. Pri kakovostnih avtih je tekočina tudi po 10 letih OK.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a lin To maj 15, 2018 6:05 pm

Včsih tudi pri 101 zastavi niso menjali olja po 10 let, pa ne poznam primera , da bi bil zaradi tega problem pri zavorah.
Materiali na zavorah pa mislim , da so sedaj boljši in ne slabši kot so bili nekoč.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a yashica To maj 15, 2018 6:42 pm

lin je napisal/-a:Mislim , da samo zaradi tega , da nekaj dodatno zaslužijo, saj po moje je to povsem nepotrebno.Materiali na zavorah pa mislim , da so sedaj boljši in ne slabši kot so bili nekoč



Če ti je vse jasno in imaš svoj prav, zakaj potem odpiraš temo?
Če misliš, da ni potrebe pač ne menjaj. Tvoj avto, tvoja skrb.


limas je napisal/-a:Pri kakovostnih avtih je tekočina tudi po 10 letih OK.


Po 10-tih letih uporabe je vse prej kot OK.

Očitno bom moral oba testerja vreč v smeti in poslušat forumske nasvete profijev.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a DePalmo To maj 15, 2018 7:13 pm

Sej nekateri tudi motorno olje menjajo vsakih 50.000, nekateri celo nikoli. A boste tudi to poslušali in se tega držali?

Zavorno tekočino se menja kot je bilo rečeno: 2 leti ali 30.000. Osebno se tega trudim držat a včasih iz dveh let ratajo tri, več pa defenitivno ne ker se mi gre da se počutim varnega v avtu. In čeprav imam zelo veliko umirjene vožnje, se včasih pač mudi in nočem da mi takrat zavre zavorna tekočina, raje preventivno menjam kot je priporočeno in sem siguren v svoj avto.

Če pa komu ta interval ni všeč, pa naj dela po svoje. Isto z oljem in filtri, sej to je le stran metanje denarja :roll:
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a lin To maj 15, 2018 7:15 pm

yashica je napisal/-a:
lin je napisal/-a:Mislim , da samo zaradi tega , da nekaj dodatno zaslužijo, saj po moje je to povsem nepotrebno.Materiali na zavorah pa mislim , da so sedaj boljši in ne slabši kot so bili nekoč



Če ti je vse jasno in imaš svoj prav, zakaj potem odpiraš temo?
Če misliš, da ni potrebe pač ne menjaj. Tvoj avto, tvoja skrb.


limas je napisal/-a:Pri kakovostnih avtih je tekočina tudi po 10 letih OK.


Po 10-tih letih uporabe je vse prej kot OK.

Očitno bom moral oba testerja vreč v smeti in poslušat forumske nasvete profijev.


Temo odpiram zato , da izvem različna mnenja in izkušnje, nikjer ne trdim , da je ravno moje razmišljanje pravilno, saj pa to je smisel foruma ali ne ?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a danci1973 To maj 15, 2018 7:21 pm

plinaš je napisal/-a:saj je tudi menjava gumi zavornih cevi predpisana - pa globoko dvomim , da jih je kdorkoli periodično zamenjal če niso puščale..

Pri mojem npr. periodična menjava gumi zavornih cevi ni predpisana - na dve leti ali 30k km naj bi se jih pregledalo in zamenjalo po potrebi.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a limas To maj 15, 2018 7:52 pm

Ne mešajte motornega olja z zavorno tekočino.
Olje postaja s kilometri vse slabše in časovno izgublja na kakovosti tudi če se avto ne uporablja.
Edini faktor, ki deluje na zavorno tekočino je vlaga. Ni potrebe po brezglavem menjanju tudi če tovarna predpiše interval v kolikor merilec vlage ne pokaže kritične točke.
Proizvajalec predpiše še menjavo zavornih cevk? Verjamem, ampak to že meji na norost. V kratkem pričakujem, da bo predpisana menjava celotnega motorja.
Metanje denarja brez potrebe ali kako nas proizvajalci in servisi gulijo.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a pskoda To maj 15, 2018 9:05 pm

Vsa olja s časom izgublja na kakovosti.

Voda veš pri kateri temperaturi zavre in pri močnejšem zaviranju oz pri vas, ki se vozite počasi so problem večji spusti kjer se zavore veliko bolj segrejejo od vrelišča vode.

Jaz raje menjam vsako leto, kot da bi šparal na tistih 10€ za 1l več ga pa itak ne rabiš
Lp
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a Firediver Sr maj 16, 2018 9:12 am

Glede motornega olja...dva primera, kjer je proizvajalec zavajal glede menjave: Renault, ko je prvič postavljal servisni interval na 30kkm in so turbine odpovedovale (ni nič priznal) in VAG glede nemenjave olja v DSG menjalnikih, pa so pozneje obelodanili, da je interval 60kkm in nujno zamenjati tudi sito.
Tako da glede priporočil/navodil proizvajalca ne verjamem na prvi pogled.
Kot sem že v prejšnjem postu napisal...za zavorno olje preveriti vlago v njem in po potrebi menjati. Sprobano na vseh mojih vozilih doslej in nikoli problema z zavorami.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a lin Sr maj 16, 2018 3:30 pm

Se bi kar strinjal s teboj , po mojem prepričanju bi morali na servisu preveriti v kakšnem stanju je zavorno olje in ga menjat glede na rezultat testa, ne pa kar na pamet oziroma glede na napotke o vzdrževanju , ker to nikakor ni enako kot motorno olje, temveč je povsem druga zgodba zadaj.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a abbe Če maj 17, 2018 8:18 am

in kje se mer vlaga zavornega olja?
v lončku an?
to da zavorno olje ne kroži v sistemu vemo vsi... kako potem veš,kakšno je olje v samem zavornme cilindru (zavorni klešči)?
tukaj mamo same znalce na forumu.ki bojo kontrirali vsemu kar priporočajo proizvajalciu,ker oni pač vse gledajo skoz denar in nas hočejo olupt pa nevem kaj še vse..
zato pa mamo tok neizpravnih vozil na cesti...ker vsak vzdržuje avte tko kot se njemu zdi ne tako kot predpiše proizvajalec.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Menjava zavornega olja

Napisal/-a Firediver Če maj 17, 2018 8:38 am

Vzemimo zelo preteran primer, da je vlage zelo veliko v zavornem olju.
Vse vas skrbi, da se taka vlaga pri hudem zaviranju upari. In uganite, ta para v olju - ker je lažja od olja in ker je delujoč zavorni sistem odzračen, so cevi polne olja brez zračnih žepov- potuje navzgor skozi celotno količino olja. In s tem se "hidrira" tudi tista količina zavornega olja v lončku.

Če te moja razlaga moti, pa vzemi vzorec zavorne tekočine pri kleščah...ampak zate je bolje, da brez razmišljanja upoštevaš navodila proizvajalca.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov