Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Rebelyell
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr jan 11, 2017 4:23 pm

Q: v avtosalonu dali napačni hitrostni razred gum

Napisal/-a Rebelyell Če okt 11, 2018 4:19 pm

Zdravo

žena je pri veliki in znani avtohiši v Ljubljani kupila rabljen avto. Kot darilo je dobila 4 nove zimske gume.

Problem je v tem, da so te zimske gume drugačnega hitrostnega razreda kot pa jih predpisuje homologacijski karton.

Po homologaciji bi morala imeti 225/45/17 91Y (do 300 km/h)
Dobila pa je 225/45/17 91H (do 210 km/h)

Zanima me, ali ima lahko zaradi 3 razrede nižjega hitrostnega razreda kakšne probleme? Sama hitrost me ne skrbi, saj avto ne bo videl višjih hitrosti od 160. Bolj me skrbi kakšen tehnični pregled / zdolgočasen policist ali pa škodni dogodki, kjer bi zavarovalnica lahko problematizirala zavarovalnino zaradi uporabe nedovoljenih gum (po lastnih izkušnjah: imel sem eno poškodbo na parkingu - navaden vdrt pleh na odbijaču s priznanjem storilca, cenitelj pa je šel najprej preverjati oznake na gumah?? :roll: )

iskal sem podatke na netu, ampak je glede teh hitrostnih razredov ena zmeda - menda se je spreminjala zakonodaja, pa za zimske gume so drugačna pravila kot za letne itd.

Hvala za pomoč!
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Q: v avtosalonu dali napačni hitrostni razred gum

Napisal/-a RedBaron Če okt 11, 2018 4:42 pm

Zimska guma je lahko nizjega hitrostnega razreda, kot je navedeno v homologaciji. Vendar je min. Q.

Ce vozilo presega hitrost, hitrostnega indeksa gume, moras namestiti opozorilno nalepko.

Se pravi, z gumami se brez greha vozis, ce pa je v homologaciji navedena max. Hitrost, ki jo vozilo zmore, vecja od 210, rabis nalepko 210 v voznikovem vidnem polju.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 62 gostov