Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a pskoda Pe nov 09, 2018 7:00 am

Zato pa ima vw grupa to elegantno rešeno in ta sistem je vsaj meni top
Lp
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a xxl Pe nov 09, 2018 11:17 am

Meni tudi :D
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a lin Pe nov 09, 2018 11:24 am

pskoda je napisal/-a:Zato pa ima vw grupa to elegantno rešeno in ta sistem je vsaj meni top


S tem se vsekakor strinjam in ravno zato mi ni najbolj jasno zakaj tak sistem nimajo tudi drugi, saj večina pa uporablja senzorje.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a abbe Pe nov 09, 2018 11:31 am

DePalmo je napisal/-a:
abbe je napisal/-a:ni pa res kot nekateri trdite, da so to vulkanizerji zacel računat ker so vidl luknje.
ne prepoznavajo vsi avtomobili avtomatsko ventilov.
večino vozil je treba naučiti ko se zamenja senorske ventile.(in ne govorim o tem da na ročki pritisneš pa se sam nauci)
pri oplu,pa fordu,pa hyundai pa kiji pa suzukiju pa nekaterih renoji.... je postopek za katerega moraš imeti tako diagnostično orodje kot programator ventilov da lahko postopek izvedeš.
to tu ni zastonj in je prou da se strankam to zaračuna.


Sklepam da govoriš o drugem kompletu oz. zamenjavi original ventilčkov. Tam je prav da se zaračuna kalibracija oz. spoznavanje in sem jo tudi pripravljen plačat, če bi mi pa vulkanizer rekel da mora stare ventilčke spoznat z avtom katere pozna že od prej (torej da se na obstoječa platišča da nove gume), tega denarja pa nebi videl, ker v mojem primeru avto sam zazna če kaj ne štima. In tako je tudi bilo, nove gume na stare feltne ... naredil par km in je bilo rešeno. To pa sklepam da samo zaradi tega, ker bere en senzor na enkrat in ne vse hkrati in je vmes nekaj intervala.

Kar se pa tiče zgoraj prilepljenih senzorjev, sklepam da se skopira original ID in se to kodo vnese v nove ventilčke. Torej bojo novi ventilčki kopiral stare in naj bi delovalo. Problem je le v tem da se lahko doma igraš ampak če kaj ne štima, je potrebno gumo spet dol in spet gor, kar pa je dodaten strošek kateri je lahko prisoten ali pač ne. In mislim da se s tem nebom igral (110 ventilčki + 50 programator proti 200 za nove ventilčke s programiranjem, kupljenimi pri nas). Je pa fajn da se to napiše, mogoče se pa bo komu dalo s tem doma igrat.


ni glih tako kot ti poišeš v drugem odstavku!
za prilagoditev potrebuješ tudi diagnostično orodje ki se vklopi v EOBD2 v vozilo.
tega nisi zraven štel pri ceni 100+50
kokr kol pač hotu sm napisat da ni vse tko simpl. vsaj ne na vseh vozilih.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a abbe Pe nov 09, 2018 11:35 am

lin je napisal/-a:
pskoda je napisal/-a:Zato pa ima vw grupa to elegantno rešeno in ta sistem je vsaj meni top


S tem se vsekakor strinjam in ravno zato mi ni najbolj jasno zakaj tak sistem nimajo tudi drugi, saj večina pa uporablja senzorje.

zato ker to sploh ni ista zedeva.
vag grupa ne kaže tlaka v pnevmatikah ampak samo primerja obode med gumami.pa ne zazna padca tlaka do 0.2 bara.
poleg tega zna kdaj pržgat lučko tut če je vse ok.pa če maš vsa 4 kolesa na 1 baru n bo javu napake... pa še kj bi se najdlo...
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a DePalmo Pe nov 09, 2018 1:00 pm

Torej, tudi če kopiraš ID ventilčkov ti diagnostika ne uide?

Evo, še ena izkušnja z TPMS in Renault Clio od danes. Ker se mi je na svojem zdelo premalo tlaka, sem pač preveril koliko ga je in je štimalo. In ker je mami imela avto lih zraven, sem še njenega pogledal kako je s pritiskom. Spredaj 2.0, zadaj 1.8. Jo seveda povprašam če ji je sistem kaj sporočal da je premalo tlaka in ... ne, ni, je pa omenila da se ji je avto čudno peljal. Hvala lepa za tak sistem ... človek bi pričakoval da ima notri naprogramiran predpisan tlak in da sporoči takoj ko je več kot 0.3 odstopanja. 0.2 bi bilo res preobčutljivo, ampak da ne zazna odstopanja 0.5, je pa tut bosa.
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1767
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a void Pe nov 09, 2018 1:29 pm

Ponavadi opozarja ko pade pod 2 bara za sprednja, 1.8 za zadnja kolesa, to pa zato ker so lahko velike razlike med temperaturami (sploh poleti) in s tem tudi velike razlike v tlaku.
Sam sistem ne rabi biti natanjčnejši od 0.5 bara ker nismo na dirkališču.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a lin Pe nov 09, 2018 7:43 pm

DePalmo je napisal/-a:Torej, tudi če kopiraš ID ventilčkov ti diagnostika ne uide?

Evo, še ena izkušnja z TPMS in Renault Clio od danes. Ker se mi je na svojem zdelo premalo tlaka, sem pač preveril koliko ga je in je štimalo. In ker je mami imela avto lih zraven, sem še njenega pogledal kako je s pritiskom. Spredaj 2.0, zadaj 1.8. Jo seveda povprašam če ji je sistem kaj sporočal da je premalo tlaka in ... ne, ni, je pa omenila da se ji je avto čudno peljal. Hvala lepa za tak sistem ... človek bi pričakoval da ima notri naprogramiran predpisan tlak in da sporoči takoj ko je več kot 0.3 odstopanja. 0.2 bi bilo res preobčutljivo, ampak da ne zazna odstopanja 0.5, je pa tut bosa.


Pri Nissanu in mislim , da tudi Renaultu se razpon oziroma kdaj sistem opozori na prenizek tlak pnevmatike nastavi v računalniku . Torej pojdi na servis in naj preverijo , če je v cliu prenizka nastavitev in zato ni javil , imamo doma clio 2014l in sistem senzorjev dela preverjeno dobro.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a xxl Pe nov 09, 2018 10:17 pm

Kakšno leto nazaj, ko sem servisira Kadjara, mi je prodajalec povedal, da je Clio namesto senzorjev, začel uporabljat sistem prek ABS, kot VAG. Lahko to kdo potrdi?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
kx500
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: Če dec 06, 2012 5:47 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a kx500 Ne nov 11, 2018 8:04 am

Edini pravi način merjenja in prikazovanja tlaka v pnevmatikah je s senzorji v platiščih. Npr. VAG ov sistem je polovičarski in opozarja samo na res prazno pnevmatika. Ker meri razliko hitrosti vrtenj posameznih, pri npr. nizkopresečni letni pnevmatiki z trdimi boki ni sposoben zadosti natančno zaznati premalo tlaka v pnevmatiki, ker se taka pnevmatika ne "posede" toliko kot npr. visokopresečna. Tudi na določenih mercedesih sem videl ta sistem in mi je bilo malo smešno, da premium proizvajalec vozil ne vgrajuje sistema s senzorji v platiščih. Ne vem tudi kako tak sistem zazna, da imaš npr. v vseh štirih pnevmatikah npr. 0,5 bar nižji tlak od predpisanega.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a xxl Ne nov 11, 2018 9:34 am

Vem kako deluje in sem vesel, da je tako. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a Firediver Ne nov 11, 2018 9:53 am

Res prazno pnevmatiko bo opazil vsak, za ta scenarij pa res ni treba imeti svojega sistema.
Kot da bi imel sistem javljanja nedelujočega motorja, ko se pa jasno čuti in sliši, da ti je motor crknil. Razen če potrebuješ pisno obvestilo na zaslončku, da ti je motor crknil, ker pač ne verjameš svojim občutkom.

Ker je TPMS sistem obvezen, naj ti pove kaj več, recimo, da lahko gumo še rešiš (zaradi puščanja ventila ali kakega žeblja) še preden je popolnoma prazna in jo z vožnjo raztrgaš do nepopravljivosti.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a matejxx Ne nov 11, 2018 11:00 am

Ali že obstaja kakšen simulator za TMPS, ki bi bil uporaben za več znamk? Kolikor sem gledal se za Forda dobi, za druge pa ne vem. Ker tale TPMS, je res popolna bedarija in so si jo pač izmislili, da imajo politika kaj za pokazati, da delajo. Tako, kot ima narejeno VW, še je vredu, imaš ta sistem, pa sploh ne opaziš, da ga imaš. Gume menjuješ normalno. Mogoče pri menjavi gum pokaže lučko, ki jo resertiraš. Nimaš pa nobenih drugih stroškov.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a xxl Ne nov 11, 2018 11:54 am

To so pri politikih izlobirali tisti, ki zdaj imajo največ koristi od tega, proizvajalci te tehnike.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
kx500
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 33
Pridružen: Če dec 06, 2012 5:47 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a kx500 Ne nov 11, 2018 2:19 pm

Pri vsej kvazi tehniki, ki naj bi jo imeli vgrajena novejša vozila bi morala imeti vgrajene tudi TMPS senzorje, ki neposredno vplivajo na porabo goriva in varnost. Procent razlike v porabi je res majhen, ampak pri velikem številu avtomobilov se to kar pozna. Ko imaš enkrat vozilo z vgrajenimi TMPS senzorji in spremljaš nihanje tlaka v pnevmatikah vidiš smiselnost tega sistema. V kolikor pa gledaš samo skozi denar pa je itak vseeno, kaj imaš samo, da je poceni. Če so jih lahko imele vgrajene določene znamke že 15 let nazaj in nobeden ni bankrotiral zaradi TMPS senzorjev ne vidim problema, da bi jih ne bi imela vgrajena tudi sodobna vozila.
To, da pa proizvajalci vozil potem bogato zaračunavajo pregromiranje teh senzorjev je pa druga štorija.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a DePalmo Po nov 12, 2018 6:17 am

void je napisal/-a:... Sam sistem ne rabi biti natanjčnejši od 0.5 bara ker nismo na dirkališču.

Dirkališče gor ali dol, osebno bi pričakoval da sistem opozori ko je tlak nižji 0.1 bara od predpisanega! Saj to je njegov namen. Pusti zimsko / poletna nihanja, dolžnost voznika je da uravna pritisk v gumah. A sedaj če je zima, se pa predpisan tlak spusti na 1.8 bara?? :roll:

lin je napisal/-a:Pri Nissanu in mislim , da tudi Renaultu se razpon oziroma kdaj sistem opozori na prenizek tlak pnevmatike nastavi v računalniku . Torej pojdi na servis in naj preverijo , če je v cliu prenizka nastavitev in zato ni javil , imamo doma clio 2014l in sistem senzorjev dela preverjeno dobro.

Naš je letnik 2015 in hvala za info, bom poklical in se zmenil da preverijo.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a abbe Po nov 12, 2018 9:49 am

vsr kar je manj od 0.2 bara je nesmislno opozarjati.
ker ne moreš to nadzirat.
edino če v kolesih nebi i mle zraka ampak plina.
nihanje tlaka med mrzlo in vročo gumo zna bit 0.5 bara.govorim o poletnih vročih dneh in pnevmatikah napolnjenih z navadnim zhrakom z nevem kok % vlage.
in kaj boš poj skos izpumpaval gume pa jh zjutraj spet pumpal.
pa sj med 2.2 pa 2.0 ne tok razlike v voznji.
prag javljanja napake se pa itak da nastavit pri vakem vozuli.praviloma.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a DePalmo Po nov 12, 2018 6:12 pm

Nihanje navzgor me ne moti, navzdol pa. In glede na to da naj bi ti senzorji opozarjal na predrto oz. premalo napumpano gumo, bi pričakoval da vse sveti rdeče ko je 0.1 bara pod predpisanim tlakom. Mogoče pa pričakujem preveč ...
 
Janezek65
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Če apr 20, 2017 7:47 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a Janezek65 Po nov 12, 2018 6:26 pm

.....ja, pričakuješ preveč. Ne vem kaj ti bo pomagalo, da ti vse sveti rdečo, ko se bo tlak spremenil/zmanjšal za 0,1 bara. Boš par krat na dan šel preverit na pumpo, če so gume dobro "napumpane"?
Če pa hočeš stalni nadzor nad tlakom pnevmatik, ti svetujem, da si kupiš Megana nove generacije, kjer imaš lahko stalno izpisan tlak po posamezni pnevmatiki do 0,1 bara natančno. (pa verjetno še v mnogih drugih modelih/znamkah).
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a lin Po nov 12, 2018 6:32 pm

Verjetno res pričakuješ malo preveč, tako občutljivo to pa ni in je tudi prav , da ni saj v nasprotnem bi se opozorili prevečkrat javljalo . Kot sem napisal za Nissana vem ,da se v računalniku nastavi , za Renaulta pa mislim , da tudi nisem pa prepričan.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 46 gostov