Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

TPMS senzorji - nadzor tlaka

Napisal/-a lin So nov 03, 2018 8:49 pm

Od novembra 2014 so pri vseh novih avtomobilih obvezni senzorji tlaka v pnevmatikah, tako imenovaniTPMS senzorji. Kaj pa, če imaš za zimo dodatna kolesa in na njih nimaš teh senzorjev , ki so še vedno cenovno kar zasoljeni in vulkanizerji poleg senzorjev še običajno zaračunajo nastavitev le teh. Na tehničnem pregledu avto ne bo šel skozi to mi je znano, v primeru nasreče menda zavarovalnica lahko zelo zakomplicira stvari, itd... za policaje ne vem ali to lahko kontrolirajo, uglavnem marsikdo se odloči in ne kupi teh senzorjev za dodatna kolesa. Izkušnje ???
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a nejc1 So nov 03, 2018 10:12 pm

En popravek. Senzorji niso obvezni, obvezen je sistem za kontrolo tlaka v pnevmatikah, recimo VAG, pa še nekateri drugi to kontrolirajo prek abs-a, torej brez kakšnih senzorjev v gumah in brez dodatnega stroška... Kar se tiče senzorjev, jaz sem pri eni znamki, ki jih uporablja in lahko povem da za zimske komplete jih dosti vozi brez senzorjev, pač pri nekaterih samo sveti opozorilka za tlak, pri drugih pri štartu zapiska in izpiše napako, stisneš ok in se normalno voziš.. Sicer pa original senzorji so ponavadi cca 35€ komad, kar spet ni neka hudo visoka cifra, pa imaš mir pred vsem povrsti kar si naštel + če pride do defekta in rahlega spuščanja te bo hitro opozorilo da nekaj ne štima...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a lin So nov 03, 2018 10:59 pm

Ja vem , obvezen je sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah , tudi to mi je poznano , da VAG dela preko abs, za koga drugega ne vem , večina uporablja senzorje, sem se pa zanimal pri 5 vulkanizerjih in pod 200 evrov nobeden ni bil pripravljen to narediti z delom , celo 250 in več je bila cena za avtomobil srednjega razreda, to pa je že lahko cena 4 zimskih gum odvisno od velikosti itd..
Vsak se odloči sam vem , da jih veliko vozi s prižgano opozorilno lučko, kar je v največ primerih , problem nastane , če imaš teh. pregled po 15 novembru , ko je obvezna zimskih oprema . Poznam namreč tak primer in to za Renault clio , plačal je 220 evrov za senzorje z nastavitvijo in se je gospodu zdelo to občutno preveč, saj je skoraj enko plačal za štiri zimske gume, torej zaradi teh senzorjev kar 100% več, zato sem izpostavil to temo. Starejši pač niso vešči internetnih nakupov, kjer dobiš vse nekoliko ceneje.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a nejc1 Ne nov 04, 2018 4:36 pm

Pri nekaterih vozilih ob resetu tlaka v meniju traja nekaj kilometrov preden se nazaj prižge kontrolka za napako, torej lahko preden zapelješ na tehničnega resetiraš zadevo in bo šlo lepo skozi. Ampak spet žal starejši nasrkajo, ker marsikdo ne zna to resetirat itd..
 
Uporabniški avatar
MSrougeZX
Novinec
 
Prispevkov: 356
Pridružen: Če jan 29, 2004 9:45 pm
Kraj: Lendava

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a MSrougeZX Ne nov 04, 2018 8:12 pm

Če je problem, daš za tehnični gor letne gume in ketne ali nogavice v prtljažnik in je problem rešen.
Laguna coupe 2.0 dci 2013
C4 Cactus Shine 1.2T 110 2018
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne nov 04, 2018 8:28 pm

Al pa trajno izklopis to preko testerja.

Jaz vem da nebi plačal se ene senzorje za zimske gume, ma dej, komu na čast ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a danci1973 Ne nov 04, 2018 8:55 pm

lin je napisal/-a:Od novembra 2014 so pri vseh novih avtomobilih obvezni senzorji tlaka v pnevmatikah, tako imenovaniTPMS senzorji.

Meni se od vseh teh 'obveznih novotarij' TPMS zdi edini dovolj smiseln, da sem si ga nabavil kot dodatno opremo za avto, ki tega sploh nima (niti kot originalno dod. opremo). Seveda imam dva kompleta senzorjev.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a DePalmo Po nov 05, 2018 10:59 am

1. Novi senzorji imajo zelo različne cene, Kia Ceed jih ima po 80 EUR komad. Da se dobiti tudi nadomestne neoriginal katere avto naj bi zaznal, da imaš nato lahko dva kompleta, stanejo pa okoli 50 EUR komad. Aja, dva kompleta originalnih senzorjev baje ne zazna ... Seveda je to spet odvisno od avta.

2. Renault Clio sveti lučka čez celo zimo in skoz piše da se "uči pritiska", to je pa to. Poletni komplet naslednje leto zazna normalno, preverjeno.

3. Če se ti s tem ne da ukvarjat, boš pač dvakrat letno menjal gume na iste feltne. Če se ti pa da, to pač potegne določen strošek za sabo. Prvotno sem tudi mislil da bi imel zimski komplet brez senzorjev, a sem se odločil da jih bo imel in da jih bom kupil. Bo pač stalo 200 evrov več ... Malce se bo prišparalo v celotnem lastništvu avta, ampak se gre tudi za udobje da lahko premenjam gume kadar meni paše in da mi ni treba stat v gužvi pr vulkanizerjih.

4. Sem ravno montiral gume (na letni komplet felten) in sem plačal premontažo in centriranje, nobenega nastavljanja ker ga sploh ni bilo, avto itak sam zazna zakaj se gre. Nisem pa nič presenečen da sedaj to računajo, včasih so pri vsaki montaži menjal tudi ventilčke in računali te, pri senzorjih pa ta strošek odpade ... in so pogruntal novo foro kaj računat.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a Firediver Po nov 05, 2018 12:32 pm

Če imate tehnični pozimi, ko vam TPMS ne deluje, pa preložite tehničnega na poletni čas, ko s tem ne bo problema. Enkratni strošek in imaš mir.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a danci1973 To nov 06, 2018 7:50 pm

Autel MX univerzalni senzor - 4 kosi cca. 100€ + poštnina. Delujejo tako na 433 kot na 315 MHz, kompatibilni pa so s cca. 98% avtomobili...

Programator, s katerim lahko skopiraš ID originalnih senzorjev na te univerzalne (ali pa nastaviš nove ID-je), se da dobit za cca. 50€.

Nedavno tega preizkušeno s Hyundai Ioniq.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a nejc1 To nov 06, 2018 8:34 pm

Najprej se preveri na pooblaščencu original cena, ker sploh ni nujno, da bo nevemkako visoka, potem se malo s ktaloško preveri po netu originale, šele potem se išče razne ponaredke, ali kakšne druge cenejše opcije...

Recimo original senzorji za Forda:
http://www.kfz-teileprofi.de/ford/bmax/ ... a-1496178/
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a xxl Sr nov 07, 2018 12:42 am

Na Kadjaru sem dal za univerzalne TPMS, 30€ komad, vulkanizer je pa imel programator. VAG jih pa nima, na srečo, vsaj nekaj pametnega pri njih. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a Firediver Sr nov 07, 2018 7:25 am

Ne da jim pameti manjka, prepametni so s to tehniko, da se kar kadi in ropota od vrhunskega stanja tehnike.
TPMS preko ABS sistema so najbrž razvili še v takem obdobju, ko še niso bili tako ekstremni...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a abbe Sr nov 07, 2018 11:38 am

tpms preko abs sploh ni možen,ket tak da kaže tlak
ker vozilo nikoli ne ve kok tlaka je v gumah,le lahko ve ali ga je v katerem kolesu manj kot v drugih.
če maš vsa 4 kolesa na 1 baru ne bo javilo napake.

ni pa res kot nekateri trdite, da so to vulkanizerji zacel računat ker so vidl luknje.
ne prepoznavajo vsi avtomobili avtomatsko ventilov.
večino vozil je treba naučiti ko se zamenja senorske ventile.(in ne govorim o tem da na ročki pritisneš pa se sam nauci)
pri oplu,pa fordu,pa hyundai pa kiji pa suzukiju pa nekaterih renoji.... je postopek za katerega moraš imeti tako diagnostično orodje kot programator ventilov da lahko postopek izvedeš.
to tu ni zastonj in je prou da se strankam to zaračuna.

lp.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a Firediver Sr nov 07, 2018 11:51 am

Zgleda, da je to vseeno dovolj po zahtevah obstoja TPMS sistema v vozilu.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a lin Sr nov 07, 2018 12:18 pm

Ne vem kako pri VAG ta sistem deluje in , če je boljši zakaj tega nimajo tudi drugi, saj v veliki večini uporabljajo TPMS sistem s senzorji na kolesih.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a Firediver Sr nov 07, 2018 12:24 pm

Ko napolniš gume na predpisan tlak, zadevo "skalibriraš" in potem ti vsako odstopanje javlja kot da je prazna guma.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a pskoda Sr nov 07, 2018 1:37 pm

lin je napisal/-a:Ne vem kako pri VAG ta sistem deluje in , če je boljši zakaj tega nimajo tudi drugi, saj v veliki večini uporabljajo TPMS sistem s senzorji na kolesih.


Vagov je boljši v tem, da lahko montiraš katerekoli feltne brez senzorjev oz ni dodatnega stroška.

Deluje na abs senzor kot je bilo že napisano
Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a DePalmo Sr nov 07, 2018 1:46 pm

abbe je napisal/-a:ni pa res kot nekateri trdite, da so to vulkanizerji zacel računat ker so vidl luknje.
ne prepoznavajo vsi avtomobili avtomatsko ventilov.
večino vozil je treba naučiti ko se zamenja senorske ventile.(in ne govorim o tem da na ročki pritisneš pa se sam nauci)
pri oplu,pa fordu,pa hyundai pa kiji pa suzukiju pa nekaterih renoji.... je postopek za katerega moraš imeti tako diagnostično orodje kot programator ventilov da lahko postopek izvedeš.
to tu ni zastonj in je prou da se strankam to zaračuna.


Sklepam da govoriš o drugem kompletu oz. zamenjavi original ventilčkov. Tam je prav da se zaračuna kalibracija oz. spoznavanje in sem jo tudi pripravljen plačat, če bi mi pa vulkanizer rekel da mora stare ventilčke spoznat z avtom katere pozna že od prej (torej da se na obstoječa platišča da nove gume), tega denarja pa nebi videl, ker v mojem primeru avto sam zazna če kaj ne štima. In tako je tudi bilo, nove gume na stare feltne ... naredil par km in je bilo rešeno. To pa sklepam da samo zaradi tega, ker bere en senzor na enkrat in ne vse hkrati in je vmes nekaj intervala.

Kar se pa tiče zgoraj prilepljenih senzorjev, sklepam da se skopira original ID in se to kodo vnese v nove ventilčke. Torej bojo novi ventilčki kopiral stare in naj bi delovalo. Problem je le v tem da se lahko doma igraš ampak če kaj ne štima, je potrebno gumo spet dol in spet gor, kar pa je dodaten strošek kateri je lahko prisoten ali pač ne. In mislim da se s tem nebom igral (110 ventilčki + 50 programator proti 200 za nove ventilčke s programiranjem, kupljenimi pri nas). Je pa fajn da se to napiše, mogoče se pa bo komu dalo s tem doma igrat.
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: TPMS SENZORJI

Napisal/-a 215709 Pe nov 09, 2018 5:41 am

Da se jaz malo opisem svoje izkusnje s sistemom tpms

ŽIVA KATASTROFA

Zame osebno najbolj neuporaben sistem kateri mije povzrocal vsaj do 6 obiskov dodatnih v delavnice do zdaj samo da so ugasnili prekelto luc ker ne zazna senzorje

Vozim toyoto 2015 letnik in vam povem da je to tako zabit sistem da deluje tako da si lahko zapolne samo 5 kod(vprimeru da imas rezervno tudi s tpms)

Imel sem zimski paket gum na dodatnih platiscih in sem ob vsakoletni menjavi moral dodatno na toyota servis da so programirali kode zato ker se je luc po 50 km prizgala Nato sem jih prodal ker se nimam casa jajcat po delavnicah

Tudi nasi neodvisni vulkanizerji zelo redko imajo te naprave za skeniranje kod v racunalnik saj so naceloma zelo drage

Imam pa drugo izkusno od letos kjer je ob premontazi gume kjer mi je en majster ko je menjal gume fental en senzor -.-. uglavm vgradil mi je univerzalni senzor (35€- osebno se vedno kar drago vendar ceneje kot orginal) in glej ga zlomka lucka je spet prizgana
V orginal servisu so seveda hotli slisat samo za orginal
EN !!! senzor plus ucenje avtomobila s kodami cena 120€!!!! So zmesani za to ceno sem dobil dve novi gumi
sem sel do 5 vulkanizerjev noben ni znal programirat kode v avto
Nasel sem potem enga na galjevici v ljubljani v 10 min je skopiral novo kodo v rac za 5€ je pa probal z 3 ralicnimi napravami ker vsaka prejsna ni pravilno zaznala avtomobil

Potrebno je tusi lociti postopka programiranja senzorja za doticni avtomobil ter postopka ucenja kod v avtomobil, ker vsaj pri toyoti avto nove kode NE zazna

Torej nauk tega je da slucajno fentajo kksn senzor na obvezno na novega skopirati kodo od prejsnega ce je le mozno

Zaradi vsega tega jajcanja in vracanja v delavnice in iskanje resitev mi je ta sistem maloreceno najbolj glup v novejsih avtih in z veseljem bi rad nasel kakega elektricarja samo da mi odklopi to sranje ven ker ce kot voznik ne vidis da je prazna guma je moje mnenje da sploh tak voznik ne bi smel imeti avta oz izpit
Vemo pa kaksne cvetke in idioti so na nasih cestah zato pa se zmisljajo take bedne sistemein racunajo zlato

P.s. ne recem ce bi en senozr bil 10-15€ okto je normalno in plaacam samo dovesedno so zacel pretiravat

Lp
Slika
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov