Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevmatik

Napisal/-a mrtwelvetrees Če nov 15, 2018 5:55 pm

DOT - oznaka datum izdelave pnevmatike
Nakup preko spletne trgovine

Koliko še tolerirate časovni okvir izdelave pnevmatike, pri nakupu preko spletne trgovine, če je "prestara" jo vrnete ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a yeo Če nov 15, 2018 6:01 pm

1 leto.
Nakup preko spleta lahko vrneš. Maš pa v večini primerov okno za opombe oz. Komentar in napišeš naj ti pošljejo dot xx18 ali pa boš paket zavrnil :)
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a mrtwelvetrees Če nov 15, 2018 6:05 pm

Najbrž tudi če so različne DOT oznake na item tipu gume ko ga prejmeš. Najbž kje ležijo, nove/stare zaloge.
Ja vem da lahko vrneš.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2189
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a limas Če nov 15, 2018 6:23 pm

Jaz raje vzamem nekaj mesecev star dot kot pa frišno gumo na kateri se zmes ni čisto stabilizirala.
Do enega star dot je čisto sprejemljivo.
Bilj pomembno je, da je enak dot na vseh 4, prat tako država porekla.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2351
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a DePalmo Če nov 15, 2018 7:31 pm

Do enega leta, kar je več, je zame stara guma. Oz. bo prej zrela za menjavo kot če bi bila nova mlajša. Je pa važno da ustrezajo naročene dimenzije (so mi že poslali napačne), hitrostni razred in indeks nosilnosti ter da je DOT na vseh štirih isti. In seveda da ni vidnih znakov obrabe, torej da sem prejel nove gume. Enkrat sem tudi že prejel gume ki so imele znake da so že bile montirane, me je kar pogrelo.
 
Uporabniški avatar
Gregamax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 525
Pridružen: Po jun 05, 2006 9:12 pm
Kraj: Metlika

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Gregamax Če nov 15, 2018 8:24 pm

Zadnjič je bila ena oddaja o gumah po TVju in se mi zdi, da je bilo govora o michelin firmi, kjer je gospod razlagal, da so letošnje pnevmatike z DOT 18, bile narejene eno leto nazaj, ker morajo pnevmatike eno leto odstat da se zmes oz. guma uleže preden gre na montažo. Kar pomeni, da so že v štartu stare 1 leto. Torej sedaj delajo pnevmatike v DOT 19.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9968
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a esem Če nov 15, 2018 8:57 pm

Zakaj mora bit DOT isti na vseh štirih gumah? Je nekaj tednov razlike res faktor? Letnica že, ne pa par mesecev!
Vsekakor je glede na izkušnje dosti bolj pomembno, da so narejene v isti fabriki.
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Bat_zajla Če nov 15, 2018 10:44 pm

Če so pnevmatike pravilno skladiščene in nikoli niso bile montirane, se lahko tudi starejše pa ne bo nobene razlike. Pnevmatike imajo zaščito, ki jih ščiti pred ozonom (največji sovražnik gume poleg UV žarkov). Ko pa se začnejo uporabljati, pa se začenjo hitreje starati. Nekateri proizvajalci prodajajo do 10 let stare gume kot nove.
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a čara Pe nov 16, 2018 7:37 am

Ker nikoli ne veš ali so res bile ves čas pravilno skladiščene-osebno novih pnevmatik ne bi kupovala več kot leto dni stare. Če so proizvedene v različnem mesecu me ne toliko gane, kot letnica. Sploh pri zimskih. Pri letnih bi vzela tudi iz prejšnjega leta zalogo.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a abbe Pe nov 16, 2018 10:33 am

men osebno je tut nepomemben dot. v kolikor gre za novo gumo.
vsi sam neki modrujete,me pa prou zanima kolko od vas je vozilo NOVO gumo z akturalnim dotom in potem enako z 3 leta starim dotom.
vrjetn noben.sam veste pa vsi vse očitno,
ker dot je pa zdj neki svetega.
itak mi nbena gume ne zdrzi dalj k 2 sezone (zimska) tko da mi je vseen a je nova al 3 leta stara.pri premium znamkah je po 5 letih še vedno gumijasta in ne plastična. če se sevda nisi z njo vozil poleti.ker poj je tut aktualen dot lahko pa bo za zimo en drek vredna
Ni vse res kar napišem
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a yeo Pe nov 16, 2018 11:06 am

@abbe to pa ne drži glede premium pnevmatik. Prejšnje sem imel pirelli sotto zero 2, dim 235 50 r17 in so bile po drugi sezoni neuporabne s 6mm profila.
Vožene samo pozimi, ko sem jih tretjo sezono montiral je ze po dezju slo vse po svoje, ko je zapadel sneg najprej nisem zdrl iz parkirisca, ko pa sem se zelel ustavit se sploh ni nic zgodilo, samo abs je zabijal :) in sem sel po nove NEpremium gume.. sedaj avto plava, tako so mehke, divjat se ne da, v snegu pa ni nobenih problem, pridem v vse zasnežene klance :)
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a abbe Pe nov 16, 2018 1:32 pm

seprav mas zdj glih tko nevarno pnevmatiko:)
jst pirelija se nism vozu zko da ne vem.
mam pa dunlop zimske ze kr neki časa pa sm zadovoljen bil.in to zadnji pogon.seveda je treba najprej vozt z glavo pa potem z avtm..
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Bat_zajla Pe nov 16, 2018 3:25 pm

yeo je napisal/-a:@abbe to pa ne drži glede premium pnevmatik. Prejšnje sem imel pirelli sotto zero 2, dim 235 50 r17 in so bile po drugi sezoni neuporabne s 6mm profila.
Vožene samo pozimi, ko sem jih tretjo sezono montiral je ze po dezju slo vse po svoje, ko je zapadel sneg najprej nisem zdrl iz parkirisca, ko pa sem se zelel ustavit se sploh ni nic zgodilo, samo abs je zabijal :) in sem sel po nove NEpremium gume.. sedaj avto plava, tako so mehke, divjat se ne da, v snegu pa ni nobenih problem, pridem v vse zasnežene klance :)


Pirelli niso več premijska znamka, nekatere so narejene celo na kitajskem... So ka kitajci s temi nizkimi cenami povzročili, da so morali ostali porizvajalci spustiti ceno in posledično kvaliteto.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 557
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a AssKicker Pe nov 16, 2018 5:00 pm

Dokler so prevmatike pravilno skladiščene, jaz toleriram tudi do 5 let. Na svoj avto bi najraje dal kake 2-3 leta stare, ampak jih nikjer ne dobim . Iz izkušenj vem, da tako stare pnevmatike niso slabe, ker s em imel 10 let stare pnevmatike na enem motorju, pa sem jih mirne duše do robu "peglal". Bolj se pozna razlika v kakovosti med različnimi proizvajalci, kot pa med novo, ter 5 let staro pnevmatiko.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2351
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a DePalmo Pe nov 16, 2018 5:13 pm

Bom dodal kar sem prej napisal. Ko sem še kupoval rabljene gume, sem gledal da je stara med 2 in 4 let, manj je bilo bolje. Če pa kupujem novo, mora biti pač mlajša od tega. Je pa res da rabljene že zelo dolgo nisem kupil ker je trg rabljenih gum ... jah, slabši kot rabljenih avtov, zato raje novo in jo zvozim do konca ali pa prodam če mi ne ustreza. In ker se gre za moj denar, imam vso pravico biti izbirčen.

Pri novih mora biti DOT na vseh gumah isti, drugače smatram da so bile zmetane skupaj iz vseh vetrov. Že tako se ne ve kako so bile skladiščene, pri mešanem DOTu je verjetnost da slabo še večja. Tudi "preverjene" trgovine imajo problem s skladiščenjem kot naprimer mimovrste par let nazaj (sedaj nevem kako je tam, ne kupujem več gum tam in že dolgo nisem slišal nič slabega). Pač osebna preferenca (glej zadnji stavek v prejšnjem odstavku).

Je pa dobro da obstajajo tudi taki ki jim DOT ni važen, tako lahko trgovci vsaj prodajo "staro" robo.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a abbe Po nov 19, 2018 9:04 am

mimovrste ni mel svojga skladišča.ampak so za njih pošiljanli vulkanizerji s katerimi so imeli pogodbe.
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Ivan36 Po nov 19, 2018 10:13 am

Nove gume DOT do 2 leti, rabljene do 3 leta, ČE so res odično ohranjene! Imam letos točno 3 leta stare in rabljene 1 sezono Sava Eskimo S3 195/65R15 col in so res boljše od čisto nove 8) Imel pa tudi nove zimske DOT 45/2014 in so bile tudi odlične, še po 3 sezonah.
 
Uporabniški avatar
Novinec1968
Novinec
 
Prispevkov: 210
Pridružen: To jul 10, 2012 11:35 am

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Novinec1968 Po nov 19, 2018 11:20 pm

Bat_zajla je napisal/-a: Pirelli niso več premijska znamka, nekatere so narejene celo na kitajskem... So ka kitajci s temi nizkimi cenami povzročili, da so morali ostali porizvajalci spustiti ceno in posledično kvaliteto.


Od kje to, da se Pirelli ne uvršča več med premijske proizvajalce? Kje si to zasledil, ali si sam tako določil?
Glede na ta link je letos celo drugi najboljši na svetu: https://carfromjapan.com/article/indust ... the-world/
Res imajo kitajskega lastnika, samo ko gledam ponudbo gum na evropskih spletnih straneh, je Pirelli vedno med premijskimi proizvajalci.
 
Robi-77
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Pe avg 01, 2014 6:37 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Robi-77 Ne nov 25, 2018 9:25 pm

abbe je napisal/-a:mimovrste ni mel svojga skladišča.ampak so za njih pošiljanli vulkanizerji s katerimi so imeli pogodbe.



Kupil letos novembra na mimovrste Dunlop Wintersport 5 v dimenziji 205/60-16. Gume so Made in France, DOT 4218 :)
 
Uporabniški avatar
Bat_zajla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Če dec 09, 2010 10:32 pm

Re: DOT: Koliko še tolerirate časovni okvir pri nakupu pnevm

Napisal/-a Bat_zajla Ne nov 25, 2018 9:51 pm

Novinec1968 je napisal/-a:
Bat_zajla je napisal/-a: Pirelli niso več premijska znamka, nekatere so narejene celo na kitajskem... So ka kitajci s temi nizkimi cenami povzročili, da so morali ostali porizvajalci spustiti ceno in posledično kvaliteto.


Od kje to, da se Pirelli ne uvršča več med premijske proizvajalce? Kje si to zasledil, ali si sam tako določil?
Glede na ta link je letos celo drugi najboljši na svetu: https://carfromjapan.com/article/indust ... the-world/
Res imajo kitajskega lastnika, samo ko gledam ponudbo gum na evropskih spletnih straneh, je Pirelli vedno med premijskimi proizvajalci.


A si sploh prebral link? To je lestvica 10 najbolših znamk na svetu, ki pa ni razvrščena po nobenem vrstnem redu. Pa še to bol zgodovinsko gledano. To kar sem napisal glede kvalitete, pa največ izhaja iz tovornega programa. Za potniški program pa tudi niso več to kar so bile. Praktično jih skoraj ne vidiš več, vsaj v naših koncih. Sem pa tudi napisal da je kvaliteta padla pri vseh proizvajalcih. Še z michelinam se folk prtožuje zadne cajte, da so podn za v dež. Je pa tud odvisn od modela in dimenzije. Kumho ima tudi nekatere gume narejene na kitajskem in so težave.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov