Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Ne dec 09, 2018 7:38 pm

To nekako mogoče celo verjamem , toda upam, da mi v letih , ki so še pred mano ne bo potrebno kupiti samovozeči avto saj mi je povsem brezvezen in mislim , da velika večina voznikov vozi zato , ker to želijo in tudi uživajo v tem , ne vidim pa nobenega smisla , da si kupim avto , ki me bo sam vozil , ko mu vnesem naslov v njegov računalnik, saj zato imamo že sedaj taxiste in če to želiš se pač voziš s taxijem.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Ne dec 09, 2018 8:34 pm

Jaz bi takoj imel avto, kjer mi ne bi bilo potrebno voziti. V prometni konici voziti ni noben užitek, poleg tega bi pa na dan imel eno uro časa več, ker bi lahko med vožnjo počel druge stvari. Taksista v prometni konici težko dobiš.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9968
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Električna vozila

Napisal/-a esem Ne dec 09, 2018 9:12 pm

nered je napisal/-a:Heh se ena iluzija....7 AI ucenih v voznji ze zmore bolje od cloveka voziti v mestu, izven mesta in offroad....
Čigava iluzija? Katerih je teh sedem, je kak test neodvisne institucije, je kak link? Je to samo PR "obveščanje", morda celo mokre sanje naivnih novinarjev?

Nekritično ponavljaš zaslepljene tehnofile, ki velikih težav poleg tehnike ne vidijo, vsaj ne pravočasno, oz krivijo druge/napačne naslovnike. Podobno kot npr vera nekaterih, da ima "osebni zračni promet" kakršnokoli prihodnost (ali npr bolano ponavljanje "gradnje" Beringovega mostu - za koga, kdo bo plačal, kje vzeti material), čeprav že zdaj močno presegamo vzdržnost življenja na Zemlji, kamoli še milijoni dodatnih vzletišč (kje?), dodatnih onesnaževalcev ipd - za morda par procentov zemljanov (z malim "z", ker to zame Zemljani niso)). Seveda bo možen - ko in če sploh izumijo antigravitacijski šotor na Arktičnem ledu. Torej verjetno nikoli ali vsaj; 1. Bomo prej uničili civilizacijo, z vojnami ali ekološko, 2. Če bomo preživeli več stoletij, bo transport postal nepomemben, vsaj tak, kot ga poznamo zdaj, torej osebni, zato je brezpredmetno verjeti v oz razpravljati o "zračnem osebnem transportu" v prihodnosti, kakršne nikoli ne bo.

Podobno je za sedaj tudi z avtonomno vožnjo. Zakaj se nekateri umikajo in zakaj upočasnjujejo? Seveda je "vračanje" ugleda Uberju, ki ima že itak povsod težave zaradi napada na taksi sisteme, bolj marketing (kar je Uberju prišlo prav, da se umakne iz nedomiselne investicije). Zadaj so resnične težave, ki niso rešljive danes, posebno ne v okviru podjetja, niti ceha in ne izvirajo od zunaj, so imanentne tehničnim rešitvam (in celo AI kot taki). Ni lahko uskladit tisoč pomembnih faktorjev znotraj enega dogovora, kjer se niti "tehniki" ne morejo uskladit zaradi raznih težav - in tu se skriva srž problema, v nerešenih težavah (ker so nekatere praktično nerešljive!) in ne v neučinkovitem dogovarjanju - še posebno ne, če so a priori krivi drugi - zakonodaja, družba (in ne "društvo"!), nedefiniran strah....

Poglejmo primer - ledeno, sneg, blato (pazi - oboje tudi na večini senzorjev), tema, zaslepljevanje nasproti vozečih, ozka cesta itd. Da ne govorimo o tem, da je nesplužena cesta strup za marsikatero meritev senzorjev ali da ne govorimo o megli, močnejših padavinah itd itd, kjer tudi razni radarji ne bi pomagali, ker natančne oblike in s tem prepoznave niso sposobni. Poleg tega - koliko radarjem (in raznim interferencam) hkrati si lahko izpostavljen, da je gotovo še varno?
Po tvoje je družba oz zakonodaja kriva, če bo AI ustavil ker v takih pogojih ne bo hotel/mogel voziti dalje? Take mejne situacije, kot je gornji primer, so "točkaste", ne moreš jih posploševat (učit AI). Kako se bo AI odzval na dvom - se bo zaciklal, zamrznil....? V zelo drugačni situaciji, ko praktično ni bilo dilem, dvoma, nejasnosti, je že prišlo do tragičnih žrtev

Kot pri vseh velikih spremembah, kjer so možne smrtne posledice, mora biti vse narejeno vnaprej, polovičarstva tu ne more biti. Žal je že dejstvo, da bosta na cesti hkrati voznik človek in "voznik" AI, eno veliko polovičarstvo. Tu se je treba prilagajat najšibkejšemu členu (ki seveda ni nujno vedno človek), kar sproža številne težave (in ne, niso povezane toliko z zakonodajo, dosti bolj s tehniko), saj AI ne more zapopasti vseh situacij. Kaj bo, ko bo AI v dvomih? Še na smrtna žrtev? Katera, če ne zadnja? V imenu napredka?

Čigave iluzije torej?

Sicer pa je o avtonomni vožnji na voljo posebna tema in vse to bo verjetno pristalo tam
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a nered Ne dec 09, 2018 9:23 pm

Firediver je napisal/-a:
nered je napisal/-a:Heh se ena iluzija. Avtonomni voznji je trenutno edina ovira zakonodaja in nesmiselen strah v drustvu. 7 AI ucenih v voznji ze zmore bolje od cloveka voziti v mestu, izven mesta in offroad. Prav tako ne potrebuje prilagojenih cest, znakov, omrezja lahko deluje brez problema med drugimi cloveskimi vozniki, clovek v prometu ne ovira AIa in ne zmanjsuje njegove performance v isti sekundi lahko sistem zam izdela odlocitve na vse mozne scenarije v trenutnih okoliscinah. Za aI pa je se toliko bolje da vozi me ljudmi in ne med samimi AI saj se tko samostojno uci voznje.

Ce se ne poglobis v podrocje se ti se sanja ne koliko so sposobni.

AI za popolnoma avtonomno voznjo je za razliko od EV ze tu v nasproju mu stoji le zakonodaja. Ta bo hitreje tu kot popolna elektrifikacija.


Ne dvomim v sposobnosti stroja (se strinjam, da lahko obdela milijarde situacij v sekundi, torej neprimerljivo več napram človeku), dvomim pa v učinkovitost avtonomne vožnje (zagotovitev tekočega prometa, optimalna hitrost potovanja, varnostna razdalja itd.), če je promet mešan s klasičnimi vozniki in s tem s človeškim faktorjem.
Še enkrat: Avtonomna vožnja zmore interakcijo s klasičnim prometom, ne zmore pa delati čudežev, če ima pred sabo vozilo z debilnim voznikom, ki s počasno vožnjo ovira in ne spusti avtonomnega vozila predse. In tako avtonomno vozilo ne more zagotoviti potniku v njem vseh prednosti avtonomnega prometa. Sedaj razumete?
Tudi ceste (izrabljene) in križišča (semaforji), izrabljene talne označbe ne pripomorejo k zanesljivi "špuri" avtonomne vožnje.
Pa še pešci, ki stopijo tik pred avtomobil in razne druge nevšečnosti (zasnežena cesta, kamenje, divjad na cesti..). verjamem, vse bodo rešili, ni pa to samo problem "zakonodaje in strahu v društvu". Še zavarovalnice ne vedo, kdo je kriv, če pride do trka dveh avtonomnih vozil.

Bo pa super videti, če bi se zadeva realizirala pred EV vozili. Torej bo moralo biti zelo kmalu.


Ponovno vse to kar si omenil ce ne delas na tem podrocju se zdi nemogoce jaz se danes imam wtf momente pa se dokaj dobro spoznam na podrocje (za svoje potrebe). Tu ne gre za sistem, ki vozi avto po nekih preddolocenih pravilih AI ima nekaj vzorcev kako voziti in se obnasati ima na voljo analizo miljone prometnih nesrec in scenarijev kaj se zgodi in kaj se je zgodilo v podobnih scenarijih prej.

Poleg tega pa ti avti so uceni kako voziti ne vozijo po nekih preddolocenimi pogoji. Zamisli najboljsega cloveskega voznika nekoga, ki je ucen kako voziti v vseh pogojih, z vsemi hitrostmi, na vseh povrsinah. Hkrati pa v isti sekundi zna analizirati tono podatkov iz senzorjev in baz podatkov o cloveski voznji.

Tu je samo omejitev zakonodaja.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Po dec 10, 2018 6:04 am

In vi vsi, ki delate na tem področju...zakaj zavraga se ne lotite lobiranja in predloga spremembe zakonodaje, če je to zadnja ovira in je sistem avtonomne vožnje praktično nared, popoln in brez napak?

Ne boš me prepričal s tvojim nakladanjem...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4158
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Po dec 10, 2018 9:29 am

matejxx je napisal/-a:
xxl je napisal/-a:Ste smešni eni. Sprašujete se ali boste leta 2030 vozili EV ali avto na fosilna goriva? Napačno se sprašujete. Ne boste vozili avte, oni bodo vozili vas. To mene bolj briga, ne pa, kaj ga bo poganjalo.


Ja, če bodo enkrat obvezna avtonomna vozila, potem je pa res nepomembno kaj jih poganja. Toda na srečo to še ne bo kmalu. Ker potem bi pa res večino časa preživel doma. Ker sam nimam volje npr. 2 uri samo sedeti in ne početi ničesar. Zato mi pa nikoli niso všeč izleti z avtobusi, vlaki ali pa potovanja z letali. Rajši se usedem v avto in se odpeljem sam.

Včeraj sem bil na dvodnevnem izletu na katerem sem bil sovoznik in mi je bilo slabo, kljub temu, da je voznik bil soliden in sem skoz gledal naprej, ker nič drugega moj center za ravnotežje ne prenese. Ali imate tudi to v mislih dragi načrtovalci avtonomije?
Res je tema EV, ampak, moral sem omenit avtonomnna vozila, ker se nekako naveže na tole. Glede na to, da je večina voznikov tukaj tudi po "lastni volji", se mi zdi to pomembno. In ni moja skepsa povezana z avtonomijo samo zaradi tega, da ne bom več vozil, ampak, to na kaj opozarjajo tudi drugi, recimo esem.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
J1897
Novinec
 
Prispevkov: 179
Pridružen: So avg 29, 2009 7:45 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J1897 Po dec 10, 2018 12:31 pm

cc09 je napisal/-a:Kaj točno bo po tvoje naredila država? Podražala elektriko za 300 procentov? Pridemo iz enega evra na 3 na 100 km (nočna tarifa), obenem pa se položnica za elektriko vsem dvigne iz 50 na 150. Je to verjetno?
Druga možnost je višja letna dajatev, kakorkoli jo imenujemo. Se ti zdi verjetno, da bo ta zadela samo električne avte, ostalih pa ne?
Obstaja še tretja možnost, katerakoli, ki bi podražala vožnjo na elektriko, ne pa na nafto?

Lahko začnemo že pri cestni taksi - ta se računa po kubaturi motorja. Ker EV tega nimajo, predvidevam da bojo ustvarili neko novo dajatev za EV. Seveda pa lahko upamo, da se bo država usmilila vseh lastnikov EV. Ampak kdor upa na to, zagotovo upa tudi da mu bo čez 14 dni en v rdečo oblečen človek prišel po kaminu v stanovanje.
Kaj točno bo država naredila ne vem, bo pa zagotovo dobila način za lupljenje naroda.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Po dec 10, 2018 12:54 pm

Schaeffler napoveduje, da bomo leta 2030 imeli:
30% EV jev
40% hibridov
30 % klasike

Se kar strinjam s tako napovedjo, čeprav me bo hitro kdo napadel, da je to čisto preveč konzervativno.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
JG2
Novinec
 
Prispevkov: 214
Pridružen: Po avg 01, 2011 8:58 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a JG2 Po dec 10, 2018 12:55 pm

Test euroncap avtonomne vožnje: https://www.euroncap.com/en/vehicle-saf ... ing-tests/

Prav vsi so padli na testu (oz. ne izpolnjujejo avtonomnosti, ker mora za VSAKO nepredvideno situacijo vmes posredovati človek, v nasprotnem primeru pride do nesreče), sodelovali so pa vsi najnovejši in najnaprednejši avtomobili ki so trenutno na voljo.
Pa še to je na poligonu, v realnem svetu ko se pripeti še kaj bolj nepredvidljivega bi bili rezultati še bolj porazni.

Glede EV pa menim da tu ni vprašanja, vse več jih bo, pa vsaj jaz menim tako, da ne zato ker bi bili cenejši ampak ker jih je bolj fino vozit.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Po dec 10, 2018 1:02 pm

Autonomous ni enako Automated

To kar danes dobiš v avtu nima nobene veze z avtonomno vožnjo, kar še ne pomeni da ne obstaja in da se ne testira takih "pravih" sistemov.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Po dec 10, 2018 1:50 pm

J.McLane je napisal/-a:Schaeffler napoveduje, da bomo leta 2030 imeli:
30% EV jev
40% hibridov
30 % klasike

Se kar strinjam s tako napovedjo, čeprav me bo hitro kdo napadel, da je to čisto preveč konzervativno.


Napovedi takšne ali drugačne lahko vsakdo napiše malokdaj pa se uresničijo , jaz np.r napovedujem da bo 2030:
10% EV
40% hibridov
50% klasike
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Po dec 10, 2018 2:40 pm

Jah, napoved sosedovega Janeza nikogar ne zanima, kaj pravi avtomobilski dobavitelj Schaeffler, je pa morda že kaj bolj relevantno.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Po dec 10, 2018 5:17 pm

Tudi napovedi raznih strokovnjakov so vprašljive , po njihovo bi se že sedaj morali voziti v zelo velikem % z EV, pa ta v povprečju ne dosega niti še +- 1% .
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1789
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a emozul Po dec 10, 2018 6:59 pm

 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Po dec 10, 2018 8:25 pm

lin je napisal/-a:Tudi napovedi raznih strokovnjakov so vprašljive , po njihovo bi se že sedaj morali voziti v zelo velikem % z EV, pa ta v povprečju ne dosega niti še +- 1% .

Kje so te famozne napovedi strokovnjakov? To kar spremljam pa mi ni to poznano. Tesla je napovedala 0,5 mio za letos 2 leti nazaj, kar jim sicer ni uspelo, ampak tudi ce bi, ne bi bilo dost drugac. Kdo je napovedal da bo letos naredil mio elektricnih avtov?
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Po dec 10, 2018 10:50 pm

Če te to tako obremenjuje se pač potrudi in malo išči po netu za 8 ali tudi več let nazaj pa boš sigurno našel, jaz ne bom iskal zate, sem pa takšne napovedi lahko že davno prebral marsikje in tudi tedaj imel svoje mnenje o tem, sicer to sploh ni pomembno, stvar je samo v tem koliko kdo verjame v napovedi in koliko ne , jaz pač ne, ti pa verjemi lahko , da imaš prav in se jaz motim , bo pa to pokazal šele čas , ki prihaja.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 To dec 11, 2018 8:14 am

Haha, jaz naj iščem kot b**** po internetu nekaj kar si si ti gladko izmislil.
Ja, sej je bilo napovedano malo več, VW je leta 2013 napovedal, da bo 2018 naredil par 100,000 električnih avtov. Ni bilo pa nič drastičnega, nihče ni napovedal niti 2% novih avtov na elektriko za letos, pa smo že blizu tega. Napovedi se v glavnem prehiteva, ne pa zaostaja za njimi.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver To dec 11, 2018 9:15 am

A sej morajo biti pa napovedi kar točne - ojej, kakšni argumenti...svet se bo sesul, če ne bo rast točno po napovedih...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 To dec 11, 2018 9:47 am

Sej jaz tudi nisem nikoli verjel napovedim VW o 2018, niti danes ne verjamem, da bojo 2020 oz. 21 spravili ven karkoli kar ne bo že videno in zaostajalo.
Vseeno se bo pa prodaja večala in rastla s 30-50% letno.
Mislim, kako bi pa lahko kdorkoli napovedal, da bo čez 5 let 30 ali pa 50% novih avtov električnih. To pomeni 30 mio avtov, ki jih mora nekdo naredit. Kje, kdo, kako, kje so tovarne baterij in teh novih avtov? To je nemogoče. Je pa mogoča rast 30-50% še kar nekaj let. Jaz bolj napovedujem, da bo prodaja ICE avtov padla, ko bojo ljudje hoteli it na elektriko.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin To dec 11, 2018 1:44 pm

cc09 je napisal/-a:Haha, jaz naj iščem kot b**** po internetu nekaj kar si si ti gladko izmislil.
Ja, sej je bilo napovedano malo več, VW je leta 2013 napovedal, da bo 2018 naredil par 100,000 električnih avtov. Ni bilo pa nič drastičnega, nihče ni napovedal niti 2% novih avtov na elektriko za letos, pa smo že blizu tega. Napovedi se v glavnem prehiteva, ne pa zaostaja za njimi.


Ničesar si ne izmišljujem, vsekakor pa si ne zapisujem množico podatkov , ki jih preberem kjerkoli, kot sem napisal pač ne verjamem v razne napovedi strokovnjakov , ker se malokrat uresničijo in nihče ni vseved , po moje več zadenejo neki mojstri napovedovanja iz kave kot pa priznani stokovnjaki , ker sem starejši ti lahko povem kako so zdravniki zelo močno trdili v letih okrog 1970 , da v Ljubljani do leta 2000 ne bo več onkološkega inštituta , ker te bolezni ne bo več, saj jo bodo povsem obvladali , pa poglejte kako je sedaj in to je 100% resnica niti slučajno si je ne bi niti upal izmisliti, ali pa kako so nas v osnovnih šolah že davno učili kako so ravno strokovnjaki po svetu ugotovili s strokovnimi raziskavami , da je nafte na zelji še samo za 50 let, tudi to je bilo okrog prej navedenih let, tudi v to napihovanje segrevanja zemlje jaz osebne ne verjamem veliko , temveč mislim kot tudi nekateri strokovnjaki, ki so res v manjšini , da je to pač normalen ciklus sprememb planeta, ki se spreminja skozi 1000 letja in to nekdo zelo lepo izkorišča in služi bajne vsote denarja na ta račun, toda kot pravim vsak pač ima pravico , da misli po svoje in vsakdo se lahko tudi moti.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov