Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Ne dec 16, 2018 3:33 pm

cc09 je napisal/-a:Neumnosti so, da se bo vleklo 100 metrske kable iz stanovanj na parking. Neumnost je, da bo omrezje crknilo in da ni denarja za povecanje. Neumnost je, da ne bo dovolj elektrike. Neumnost je, da se bo elektrika tolk podrazala, da ne bo prihranka proti gorivu. Neumnost je, da ljudje nocejo elektricnih avtov - res pa je, da nocejo slabih elektricnih avtov, dobrih pa ni prav veliko za kupit. Neumnost je, da so dosegi premajhni, pa se povecali se bojo. Neumnost je, da so elektricni avti avtomatsko drazji za naredit, niso, ko se povecajo kolicine, bojo pa se cenejsi.
Prakticno vsak stereotip o njih je neumnost, in to vsak dan vecja neumnost.
Res je edino, da so danes relativno dragi, ampak dragi so ravno zato, ker jih ne morejo naredit tolk kot jih bi lahko prodali, torej jih ljudje hocejo. Danes je v vsakem ev vsaj 10 jurjev davka na povprasevanje.



Zanimivo kako vse te probleme ali po tvoje neumnosti izpostavljajo različni ljudje po različnih medijih in , če je pač vse kar je v negativnem smislu povezano z EV zate neumnost za nekoga drugega ni npr., pred dobre pol ure sem prebral na nekem avtomobilskem forumu kako je nekdo napisal: ko pripeljem zvečer domov težko sploh najdem parkirni prostor v bližini svojega bloka in kako bom EV napolnil preko noči saj bi moral do njega vleči več kot 100m kabela , zjutraj pa avto nujno potrebujem za v službo, ne verjamem , da bo Ljubljana v kratkem tako posejana s polnilnicami , da bo le ta praktično ob vsakem parkirnem mestu, drugi piše kako kako ima njegov znanec zoe in mu večkrat potoži kako potem , ko končno sploh najde prosto mesto in polnilnico ta pa sploh dela ne itd....vidiš to je tipičen prime nekoga , ki živi v realnosti in ne v nekih iluzijah bodočnosti in to sploh ni neumnost, temveč preprosta kmečka logika razmišljanja , ki se običajno izkaže za najbolj pravilno in ponovno ti dodajm vir zadnje meni poznane raziskave koliko si ljudje po svetu želijo in planirajo odhod na EV v naslednjih letih ( po tvoje so vsi ti po svetu torej neumni, ne vem jaz jih ravno ne bi tako imenoval) , seveda je to zate spet neumnost, toda za tiste , ki živijo v sedanjosti in realnosti pač kot kaže ni, ne ponižuj ljudi , da so neumni , ker vidijo kup problemov s prihodom EV, lahko ti tako misliš no problem, toda ostali, ki mislijo in mislimo drugače zato nismo neumni.

.https://www.jutarnji.hr/autoklub/aktual ... e/8177969/
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Ne dec 16, 2018 3:50 pm

To so problemi, ki so resljivi in jih treba resit. Kurjenje nafte in bencina bo pa zmeraj strupeno, to ni resljivo.
Lastniki stanovanj se bojo morali zorganizirat, najprej resit parkiranje in potem se stekarje na parkingu. Nihce drug jim ne bo tega resil. Vsaj ceneje ne. Ce nimam kje zvecer parkirat, najprej resim to, potem sele elektriko.
Nekje bojo prej, nekje kasneje, nekje morda nikoli. Kot nekje se zdej nimajo kanalizacije.
Kaj pa kupit bencinarja, ce nimas kje parkirat, je to pametno?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna vozila

Napisal/-a danci1973 Ne dec 16, 2018 4:01 pm

Bencinarja brez problema parkiraš 100km stran od pumpe oz. 1km stran od stanovanja... :lol:
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Ne dec 16, 2018 4:23 pm

cc09 je napisal/-a:To so problemi, ki so resljivi in jih treba resit. Kurjenje nafte in bencina bo pa zmeraj strupeno, to ni resljivo.
Lastniki stanovanj se bojo morali zorganizirat, najprej resit parkiranje in potem se stekarje na parkingu. Nihce drug jim ne bo tega resil. Vsaj ceneje ne. Ce nimam kje zvecer parkirat, najprej resim to, potem sele elektriko.
Nekje bojo prej, nekje kasneje, nekje morda nikoli. Kot nekje se zdej nimajo kanalizacije.
Kaj pa kupit bencinarja, ce nimas kje parkirat, je to pametno?


No vidiš pa sva le prišla nekje skupaj , da so problemi niso pa tako enostavno rešljivi , papir prenese vse , realnost pa je potem drugačna, če niti nimaš kje parkirat sigurno ne bi kupil EV temveč bencinarja , saj mislim , da se nihče ni pripravljen vsak dan živcirat kje bo napolnil svoj EV, ki pa ga vsakodnevno nujno potrebuje, preprosto midva nikoli ne bova istega mnenja, ti ne boš prepričal mene z EV , ki so trenutno modni trend, podprt tudi s politiko in mediji, na drugi strani pa jaz ne bom tebe z vsemi problemi in težavami , ki jih EV še vedno imajo, po moje reči to bo treba rešiti in tudi to itd..... je najlažje , drugače pa je , ko si postavljen pred nerešljiv problem, strinjam s s teboj edino v tem , da EV verjetno bodo prišla prej ali slej , samo po moje masovno še dolgo ne, ker bo še kar trajalo nekaj let ali desetletij , da bodo rešeni z njimi povezani problemi, kako pa bo pa živi bili pa videli v napovedovanje prihodnosti na tem področju jaz ne verjamem kaj veliko. S tem pa tudi končujem to prerekanje, saj je po moje že marsikomu dolgočasno.
Lp
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1450
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a For Ne dec 16, 2018 4:39 pm

Ne končat no....jaz se strinjam s tabo. :)

Jaz sem za priključnega hibrida naslednjih 50 let, potem naj bo kar bo...vseeno mi je, najbrž bom pokojni. :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a tha_man Ne dec 16, 2018 4:42 pm

Sicer pa ko bodo avtomobili postali avtonomni bodo te debate itak brezpredmetne, ker bo slej ko prej brezveze sploh imeti svoj avto. Razen mogoče kake vikend igrače, seveda z velikim bencinskim motorjem :)
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Ne dec 16, 2018 7:26 pm

lin je napisal/-a: No vidiš pa sva le prišla nekje skupaj , da so problemi niso pa tako enostavno rešljivi , papir prenese vse , realnost pa je potem drugačna, če niti nimaš kje parkirat sigurno ne bi kupil EV temveč bencinarja , saj mislim , da se nihče ni pripravljen vsak dan živcirat kje bo napolnil svoj EV, ki pa ga vsakodnevno nujno potrebuje, preprosto midva nikoli ne bova istega mnenja, ti ne boš prepričal mene z EV , ki so trenutno modni trend, podprt tudi s politiko in mediji, na drugi strani pa jaz ne bom tebe z vsemi problemi in težavami , ki jih EV še vedno imajo, po moje reči to bo treba rešiti in tudi to itd..... je najlažje , drugače pa je , ko si postavljen pred nerešljiv problem, strinjam s s teboj edino v tem , da EV verjetno bodo prišla prej ali slej , samo po moje masovno še dolgo ne, ker bo še kar trajalo nekaj let ali desetletij , da bodo rešeni z njimi povezani problemi, kako pa bo pa živi bili pa videli v napovedovanje prihodnosti na tem področju jaz ne verjamem kaj veliko. S tem pa tudi končujem to prerekanje, saj je po moje že marsikomu dolgočasno.
Lp

Te probleme je treba resit v naslednjih 30 letih, ne treh. Kot sem napisal, ce od 2025 naprej prodajajo samo se EV, ali pa recmo 90%, kar je nemogoce, bojo bencinari na cestah v vecini se leta 2040. Ce bo leta 25 30% novih avtov slo na elektriko, kar je zelo optimisticno, se tam do leta 2035 z omrezjem, polnjenjem in ostalim ne bo zgodilo nic dramaticnega. Casa je dovolj, se pa treba lotit, da ne bo sokov. Ce danes kupujes stanovanje, ni neumno razmislit kje ga bos polnil, ali pa vsaj kje imas garantiran parking. Sej danes se menda vec ne dela novogradenj, ki ne bi imele tega nekako resenega. Danes bi lahko imeli vsaj 20 ali pa 30% avtov na elektriko, ki ne bi imeli problemov s polnjenem doma, niti z dosegom. Ko bo res tolk avtov na elektriko, bojo ti problemi tolk reseni, da bo lahko 60% slo na elektriko. In tako dalje. Ce si danes trgovski potnik, ki dela 500 km na dan po avtocesti, zivis v bloku brez parkinga, pac pocaki na vrsto.
 
errhec
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 57
Pridružen: So jun 24, 2006 2:17 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a errhec Ne dec 16, 2018 8:17 pm

Prvo, gledati je treba globalno ne lokalno. Ne živijo vsi v blokovskih naseljih.

VIR : [Večji del stanovanj (508.700, 60 %) se je nahajal v eno- ali dvostanovanjskih stavbah.

Iz tega sledi da ima vsaj 60% prebivalstva možnost polnjenja brez problema preko noči. Če nimaš kje polniti EVja potem ga ne kupiš.

Se je kdo morda že vozil s Teslo S?
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4158
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Ne dec 16, 2018 8:41 pm

tha_man je napisal/-a:Sicer pa ko bodo avtomobili postali avtonomni bodo te debate itak brezpredmetne, ker bo slej ko prej brezveze sploh imeti svoj avto. Razen mogoče kake vikend igrače, seveda z velikim bencinskim motorjem :)

Sem že jaz opozoril, da je to že pred vrati, pa večina najbrž v to ne verjame. No, saj si jaz tudi ne želim tega. Pri nas mogoče res ne bo tako hitro, ampak, 2030 pa že skoraj zagotovo.
Zadnjič spremenil xxl, dne Ne dec 16, 2018 9:00 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Ne dec 16, 2018 8:58 pm

Že mogoče , da je stvar pred vrati, toda mislim in upam, da ta vrata ostanejo še dolgo zaprta.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Ne dec 16, 2018 9:18 pm

J.McLane je napisal/-a:
lin je napisal/-a:Pred kratkim je bil na TV intervju s strokovnjakom Elesa, ki je jasno povedal, da je naše el. omrežje preslabo za hitri prihod EV, to je za nas laike ponazoril z vodo npr: sedaj dobivamo vodo po ceveh x premera in če bi prišlo do nenadnega povečanja potrebe po vodi bi bilo potrebno vse dovodne cevi menjati z bistveno večjim premerom cevi, enako je z el. ni problem v napetosti, problem je v moči in lajično povedano v debelini dovodnih kablov, ki so premajhnega preseka za povečano obremenitev , da pa vse to zamenjaš pa rabiš kar nekaj časa tudi let. In ne pametujte sedaj o tem , ker to je povedal strokovnjak, ki pozna slovensko el. omrežje do potankosti.


Navedi vir ali pa boti tiho. Evo jaz ima vir direkt od ELESa, ki pravi drugače kot trdiš ti:
https://www.avto-magazin.si/plugin/mag- ... -koristni/


Ker si me predstavil kot , da si izmišljujem, ti z malo zakasnitvijo navajam vir, ki potrjuje moje pisanje:
https://siol.net/avtomoto/zgodbe/elektr ... uni-454784
 
errhec
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 57
Pridružen: So jun 24, 2006 2:17 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a errhec Ne dec 16, 2018 11:36 pm

Lep članek.
Pa gremo.

V članku je omenjeno : "Danes električni avto na 100 kilometrov v povprečju porabi ob 15 do 20 kilovatnih ur električne energije. "
Pa tudi: "Povprečni odjemalec na enofaznem priključku lahko uporablja manj kot sedem kilovatov moči. " (7kW)

Na spletu sem našel indukcijsko ploščo ( prva ki mi je prišla na ekran) GORENJE.
Pri tehničnih informacijah je navedena priključna moč 3kW.

Tako sedaj imava osnovo. Kot vemo v nedeljo večina ljudi kuha, pere (perilo, posodo) sesa , gleda televizijo, v glavnem so neki porabniki.
Do sedaj se še ni zgodilo da bi v tem času kdaj zmanjkalo elektrike.
Če priključim zvečer EV na polnilnik in ga polnim z 3kW bo napolnjen v 7h urah. ( če vzameva da njim naredim vsak dan 110km). In kljub temu da ti polniš avto ti še vedno ostane nekje 4kW da gledaš televizijo in pišeš po forumih. Pa vzemiva da je to eno ali dvostanovanjska hiša , katerih je 60% v Sloveniji. Oziroma karkoli so vzeli za povprečnega porabnika.

Prav tako je v članku omenjeno: "Načeloma na vasi ne bi bilo težav, dokler bi polnili avtomobil z močjo do tri kilovate." in tudi "Kdor si doma postavi stensko polnilnico, ta preverja obremenjenost hišne napeljave in prilagaja moč polnjenja."

Se pravi da ko nimaš druge porabe ti bi pametni polnilnik, ponoči ko greš spat lahko polnil EV z 6kW ( 1kW pustimo za rezervo) in bi bil napolnjen v 3h urah.
Sedaj pa si predstavljaj da se nekateri vozijo tudi samo 10km na dan in bi avto polnili le 1x na teden ali dva. :lol:
Pač pripravljajo se na črpanje določenih denarnih sredstev iz strahu ki ga razširjajo tisti ki te stvari nekje preberejo ( če je na internetu potem mora biti res a ne da ?)

Tesline polnilnice so samo dve ( Kozina in Mons) Tam so pa drugi vatli, če ti narediš tovarno tudi zaprosiš elektro za moč ki jo boš predvidoma porabljal, tako je polnilnica priklopljena na tako mesto kjer je zmožno dobavljati el. enregijo. Kot jo dobavljajo drugim tovarnam.

Vidiš Lin ti si iz članka razbral da je elektrodistribucijsko omrežje pred propadom, sam pa sem iz tega izluščil da je 60% ljudi zmožno polniti EV na domačem naslovu. Saj verjetno veš da nekateri imajo doma tudi trifazni tok za kakšne stroje, varilne aparate... Taki imajo priklop 3x16A ali 3X20A kar pomeni da lahko polnejo 3 EV na tem naslovu, kajti v nočnem času je električne energije preveč. Nemcem so celo "plačevali" za porabo.



PS
J.McLane hvala za link do članka, sem ga prebral. Super informacije.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Po dec 17, 2018 5:59 am

Lepo obrazloženo, ampak za teoretike zarote žal ne bo dovolj. Je dosti lažje razpihovati bojazni, da je sistem pred razsulom in da razvoj nima šans, da reši vse izzive uveljavitve EV. In taki jamrači, ki jim je edina uteha iskanje člankov, ki bi podprli njihovo jamranje, so najbolj duhamorni avtorji prispevkov na forumu.
Najbrž delajo v javnem sektorju, ker v zasebnem z jamranjem ne prideš nikamor. V zasebnem vedno iščeš nove in boljše poti, razvijaš rešitve in mimogrede razgibuješ svoje možgane.
In zato pravim, počakajmo, kaj bo razvoj prinesel...iskanje rešitev je gonilo napredka!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Po dec 17, 2018 6:22 am

7kw obracunska moc v resnici pomeni 3x16A varovalko.
Vse vec je toplotnih crpalk, ki skoraj stalno delajo na 3kw. Veliko vec casa kot se bi polnil avto. In toplotnih crpalk je veliko vec kot bo elektricnih avtov v 10 letih. Omrezje ni crknilo. Poleti ima vsako stanovanje v bloku klimo, ki porabi 1kw, pred 25 leti ni imel klime skoraj nihce, pa omrezje ni crknilo.
Indukcija ti mimogrede potegne 5 kw, skupaj s toplotno crpalko si hitro na 8, se kak sesalec ali fleksarca, pa si na 10. Pa glavnih varovalk ne mece.
Poraba elektrike se bo zelo dvignila v vsakem primeru, z avti ali brez. Americani porabijo doma enkrat vec elektrike kot mi, mi jim pa z nekim zaostankom sledimo. Industrija se in se bo selila nazaj iz Kitajske, bo tudi porabe kolk ces. Omrezje mora cez 30 let zdrzat dvakrat tolk kot danes, tudi ce ne bo nobenga avta na elektriko.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Po dec 17, 2018 7:33 am

6kW pomeni 1x25A varovalko - do nedavno najbolj razširjen enofazni priključek
8kW pomeni 1x35A varovalko - največji možen enofazni priključek
14kW pomeni 3x20A varovalke (tj. trifazno) - najbolj uporabljen trifazni priključek za gospodinjstva
Pozor: je razlika med priključno močjo (varovalke) in obračunsko močjo (nastavitev na števcu)!

Za gospodinjski odjem imaš lahko tudi navzdol omejeno obračunsko moč (da ne plačuješ preveč tekoče omrežnine, če ne rabiš polnih 14kW) tako, da imaš npr. priključek 3x20A (dovoljenih 14kW), ampak omejiš na npr. 10kW, ki jih ne smeš prekoračiti.
Ko imaš PH-EV, pa nastaviš obračunsko na 14kW brez dodatnih stroškov.
Če imaš dvotarifno merjenje, si pa itak zmagal, ponoči lahko polniš po nizki tarifi skoraj celotnih 14kW in čez cel vikend, če imaš 3x20A že sedaj!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Po dec 17, 2018 7:53 am

Mislim, da je bolj malo hiš, ki ne bi imela dvotarifen, trofazni in vsaj 7kw obračuna, oz. 3x16 ali 3x20. Morda kakšna stara hiša.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Po dec 17, 2018 8:06 am

..in starih hiš je polno!
Ampak, ko bodo te stare hiše obnovili in naselili mlajši uporabniki, bodo obnovili tudi inštalacijo (+ izvod za polnilec EV) in seveda trifazni priključek in dvotarifno merjenje.
Tisti bolj napredni pa bodo postavili še samooskrbno napravo, ampak v tistem primeru si po danes veljavnih predpisih obsojen na enotno tarifo. Si bodo pa pomagali zbijati porabo in bolj ko bo elektrika skupaj z omrežnino dražja, prej se jim izplača in ja, celo dobiček bodo imeli.

Ah, ja, najlažje je pojamrati, da je to nateg in da se ne da....že danes se da marsikaj!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Po dec 17, 2018 9:14 am

Če daš 30 k€ za avto, mislim da boš že zbral 2k€ za ureditev inštalacije in polnilnice.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Po dec 17, 2018 9:51 am

cc09 je napisal/-a:7kw obracunska moc v resnici pomeni 3x16A varovalko.


V resnici je to 3x20A, čeprav to v praksi pomeni ~13kW. Ima pa veliko gospodinjstev možnost to povečat na 3x25A, to je potem 10kW obračunska moč, na mesec to znese 5€ več, ne glede na porabo.

Sem pa opazil, da novi digitalni števci prikazujejo tudi 15 min konično obremenitev v zadnjem mesecu. Danes se na to ne gleda, v prihodnje pa taki presežki čez obračunsko moč znajo biti "malo" dražji.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Po dec 17, 2018 4:07 pm

errhec je napisal/-a:Lep članek.
Pa gremo.

V članku je omenjeno : "Danes električni avto na 100 kilometrov v povprečju porabi ob 15 do 20 kilovatnih ur električne energije. "
Pa tudi: "Povprečni odjemalec na enofaznem priključku lahko uporablja manj kot sedem kilovatov moči. " (7kW)

Na spletu sem našel indukcijsko ploščo ( prva ki mi je prišla na ekran) GORENJE.
Pri tehničnih informacijah je navedena priključna moč 3kW.

Tako sedaj imava osnovo. Kot vemo v nedeljo večina ljudi kuha, pere (perilo, posodo) sesa , gleda televizijo, v glavnem so neki porabniki.
Do sedaj se še ni zgodilo da bi v tem času kdaj zmanjkalo elektrike.
Če priključim zvečer EV na polnilnik in ga polnim z 3kW bo napolnjen v 7h urah. ( če vzameva da njim naredim vsak dan 110km). In kljub temu da ti polniš avto ti še vedno ostane nekje 4kW da gledaš televizijo in pišeš po forumih. Pa vzemiva da je to eno ali dvostanovanjska hiša , katerih je 60% v Sloveniji. Oziroma karkoli so vzeli za povprečnega porabnika.

Prav tako je v članku omenjeno: "Načeloma na vasi ne bi bilo težav, dokler bi polnili avtomobil z močjo do tri kilovate." in tudi "Kdor si doma postavi stensko polnilnico, ta preverja obremenjenost hišne napeljave in prilagaja moč polnjenja."

Se pravi da ko nimaš druge porabe ti bi pametni polnilnik, ponoči ko greš spat lahko polnil EV z 6kW ( 1kW pustimo za rezervo) in bi bil napolnjen v 3h urah.
Sedaj pa si predstavljaj da se nekateri vozijo tudi samo 10km na dan in bi avto polnili le 1x na teden ali dva. :lol:
Pač pripravljajo se na črpanje določenih denarnih sredstev iz strahu ki ga razširjajo tisti ki te stvari nekje preberejo ( če je na internetu potem mora biti res a ne da ?)

Tesline polnilnice so samo dve ( Kozina in Mons) Tam so pa drugi vatli, če ti narediš tovarno tudi zaprosiš elektro za moč ki jo boš predvidoma porabljal, tako je polnilnica priklopljena na tako mesto kjer je zmožno dobavljati el. enregijo. Kot jo dobavljajo drugim tovarnam.

Vidiš Lin ti si iz članka razbral da je elektrodistribucijsko omrežje pred propadom, sam pa sem iz tega izluščil da je 60% ljudi zmožno polniti EV na domačem naslovu. Saj verjetno veš da nekateri imajo doma tudi trifazni tok za kakšne stroje, varilne aparate... Taki imajo priklop 3x16A ali 3X20A kar pomeni da lahko polnejo 3 EV na tem naslovu, kajti v nočnem času je električne energije preveč. Nemcem so celo "plačevali" za porabo.



PS
J.McLane hvala za link do članka, sem ga prebral. Super informacije.


Kot vedno vsakdo iz članka razbere tisto kar je njemu povšeči ostalo pa zanemari , no jaz sem razumel, da je bistvo tega članka v tem , da imamo trenutno prešibko omrežnje za veliko povečanje EV in ga bo potrebno nadgraditi , seveda lahko vsak dokazuje svoje, vendar je po moje potrebno gledati na to kot celoto in ne samo kako lahko nekdo za 5e doma poveča moč iz 25A na 35A, tudi tega ne moreš kar tako narediti je odvisno od marsičesa tudi od samega dovoda do tvoje hiše in ravno o tem govori članek . kako so dovodi prešibki, kar za laike ponazarja z dovodom vode do hiše, kar bi naj vsak razumel.So pa tudi tako nekako strjeni povdarki in bistvo problema:
- Državna strategija do leta 2030 predvideva 200 tisoč električnih vozil
- 200 tisoč električnih avtov bi zahtevalo 4% več energije in do 50% močnejše celotno omrežje
- Nizkonapetnostno omrežje bi morali ojačati za dva- ali trikrat
- Omrežje bi morali nadgrajevati petkrat hitreje kot danes
- Poraba elektrike ne narašča le zaradi avtov, poganja jo gospodarska rast
- Polovica gospodinjstev na območju Elektro Ljubljana ima le enofazni priključek
- Strošek razvoja (omrežnina) se bo razporedil na tiste, ki tako moč potrebujejo
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov