Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Tattoo-
Uporabnik
 
Prispevkov: 1318
Pridružen: Če dec 16, 2004 10:33 pm
Kraj: Circuit de la Sarthe

Re: Električna vozila

Napisal/-a Tattoo- So feb 02, 2019 10:59 am

Influenz je napisal/-a:Malo sanjaš, preden bo imel električni avto 500 km efektivnega dosega (torej v realnem svetu, vožnja AC 140 km/h in ostala dinamična vožnja) bo še veliko časa minilo. Minimalno 10 let, pa še takrat bo drag.
Prav dolgo ne boš več rabil sanjati, saj se ti bodo sanje razblinile že 2020! ;) Npr. VW ID, ki bo prišel 2020 bo imel domet 550 km (WLTP) in to za ceno, ki bo dostopna množicam. Prav tako mi pa povej koliko ljudi poznaš, ki konstantno delajo v kosu 500 km na dan? :roll:

Influenz je napisal/-a:V kratkoročni prihodnost (rok 5-10 let) vidim uporabno vrednost izključno v hibridnih voziliih (priključni hibridi). Večina ljudi bo izbrala avto, ki bo vsestransko uporaben in domet je zelo pomemben faktor pri nakupu avtomobila.
Hibridi so slepa ulica, saj ni prav nobene logike, da s seboj v avtomobilu hkrati voziš termoelektrarno (ICE) in tudi kemično tovarno (EV), uporabljaš pa lahko samo en izvor energije.

Po drugi strani se je pa treba tudi zavedati, da se bo zaradi vseh okoljskih obveznosti avtomobilom na ICE in pa tudi gorivom, cena drastično zviševala. Ravno včeraj je nemški minister za transport izjavil, da pričakuje, da se bo cena bencina do 2030 podvojila zaradi vseh dajatev, ki bodo potrebna za boj z globalnim segrevanjem.

nered je napisal/-a:Zanimivo, da na norveskem nimajo problemov, ki si jih vi zamisljate :D
Tudi na Norveškem imajo enake probleme, ampak ko enkrat zadeve trčijo ob osebni interes (osebne finance), takrat so ljudje šele pripravljeni narediti spremembe. ;)

Ko bo enkrat tudi pri nas strošek prevoza z avtomobilom na ICE višji od stroška prevoza z EV (pa naj bo to zaradi cene nakupa / dajatev / prepovedi vožnje po mestih / dražjega goriva /...) kar naenkrat tudi pri nas ne bo več "problemov" z dometom / omrežjem / polnjenjem / bla bla bla...vse do takrat pa lahko samo razpravljamo po forumih! :lol:
There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games! - Ernest Hemingway
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl So feb 02, 2019 11:29 am

Res je, res je pa tudi, da potem strošek vožnje z EV in privilegije, nikoli več ne bodo takšne, kot so zdaj. In, čeprav je EV enostavnejši za izdelavo, vzdrževanje tudi, bo strošek za nas ostal vsaj na nivoju današnjih ICE, ker bo vsak (proizvajalec in država) gledal samo na čim večji dobiček. Torej, edini plus bo ekologija, pa še to pogojno. :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz So feb 02, 2019 5:34 pm

Tattoo- je napisal/-a:
Influenz je napisal/-a:V kratkoročni prihodnost (rok 5-10 let) vidim uporabno vrednost izključno v hibridnih voziliih (priključni hibridi). Večina ljudi bo izbrala avto, ki bo vsestransko uporaben in domet je zelo pomemben faktor pri nakupu avtomobila.
Hibridi so slepa ulica, saj ni prav nobene logike, da s seboj v avtomobilu hkrati voziš termoelektrarno (ICE) in tudi kemično tovarno (EV), uporabljaš pa lahko samo en izvor energije.


Dejstva so dejstva. Baterije so drage, osnovni bencinski agregati pa ne. V hibrida lahko daš baterije za 30 km, ostalo na bencin pa bo zadeva še vedno zelo uporabna in cenovno ugodnejša od EV z dometom 500 km.

VW ID z 550 km dometa za ceno golfa dizla je že zelo vredu EV. Vendar bomo videli, malo dvomim, da bo cena 20 k €.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Ne feb 03, 2019 7:54 am

Po radiju sem poslušal, da že imajo mini jederske elektrarne (baterije veličine cca 1cm3), ki jih lahko vgradijo tudi v človeško telo recimo v spodbujevalnik srca in so čisto brez sevanja. Navadne batarije zdaj zdržijo od 5 do 10 let te jederske pa cca 100 let brez vzdrževanja polnjenja.
Tudi izdelava naj ne bi bila zahtevna in surovin naj bi imeli dovolj

Za pogon avtomobilov bodo po moje 99.99% imeli jederski pogon, ki bodo proizvajale elektriko za elektro motor.
Tukaj je samo ? kakšna bo cena
Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Električna vozila

Napisal/-a esem Ne feb 03, 2019 8:22 am

To je oz bo primerno samo za srčne spodbujevalnike in podobne moči (pazi - ne poganjajo srca, samo spodbujajo z zelo kratkimi šibkimi impulzi). Mikro moč za dve toni v klanec? Tu ni možen preboj za avtomobilizem
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Ne feb 03, 2019 8:38 am

Sicer nisem vse slišal, ampak omenjal je tudi avtomobile tako, da verjetno razvijajo tudi v tej smeri
Lp
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Električna vozila

Napisal/-a esem Ne feb 03, 2019 9:20 am

To je novinarjev problem (neznanje, nepreverjanje)!
Za sedaj so pri mikroWatih, torej jih čaka milijardno povečanje oz kot sem rekel - to za promet ne pride v poštev
https://www.electronicsweekly.com/news/ ... s-2018-05/
 
Uporabniški avatar
format
Novinec
 
Prispevkov: 375
Pridružen: Po jan 09, 2017 7:16 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a format Ne feb 03, 2019 10:42 am

Na angleškem spletnem portalu o avtomobilizmu je omenjen VW.

https://www.autocar.co.uk/car-news/indu ... med-bosses

Bomo videli kaj od tega bo res.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Ne feb 03, 2019 10:46 am

Kaj točno, ali pa približno, je narobe z današnjimi baterijami, kar bi rešile "boljše" baterije? Hitrost polnjenja ni več omejitev baterije, ampak omrežja. Teža je, ampak ni prehuda, bistveno večja energijska gostota bi polnjenje samo upočasnila. Cene padajo, "boljše" baterije bi bile pa verjetno dražje, vsaj ponavadi je boljše dražje. Sprijaznimo se s tem kar je, je čisto dobro.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna vozila

Napisal/-a danci1973 Ne feb 03, 2019 11:11 am

Torej ostanemo kar na I.C.E.? :roll:
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Ne feb 03, 2019 11:13 am

cc09 je napisal/-a:Kaj točno, ali pa približno, je narobe z današnjimi baterijami, kar bi rešile "boljše" baterije? Hitrost polnjenja ni več omejitev baterije, ampak omrežja. Teža je, ampak ni prehuda, bistveno večja energijska gostota bi polnjenje samo upočasnila. Cene padajo, "boljše" baterije bi bile pa verjetno dražje, vsaj ponavadi je boljše dražje. Sprijaznimo se s tem kar je, je čisto dobro.


To je isto zakaj bi razvijali avtomobile, če te lahko konj z vozom tudi priprljeta od točke A do B
Lp
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx Ne feb 03, 2019 1:20 pm

cc09 je napisal/-a:Kaj točno, ali pa približno, je narobe z današnjimi baterijami, kar bi rešile "boljše" baterije? Hitrost polnjenja ni več omejitev baterije, ampak omrežja.


Ali se baterija napolni v 5 minutah do 100%, in se lahko z enkratnim polnjenjem voziš 800km? Zakaj bi potem šel na slabši avto, če mi pa to omogoča moj dizel? Pa tudi če doseg ostane pri 500km, važno je da je avto poln v parih minutah ne pa par ur. In to še zelo dolgo ne bo mogoče, če se današnji mobiteli polnijo več kot uro, kaj šele avto.

In ko tako radi omenjate prehod iz konjev na avto. Takrat niso rabili nobenih subvencij, pa je bil avto precej dražji. Pa so ljudje vseeno prehajali na avto, ker je bil ta enostavno boljši. Prehod na električni avto pa prestavlja prehod iz boljšega na slabšega. Zato so pa potrebne subvencije, da jih ljudje sploh kupujejo.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Ne feb 03, 2019 2:05 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Hmm, naj ti razložim zakaj se boš čez 15 let vozil z električnim avtomobilom, ali se pa sploh ne boš. Zato, ker nihče ne želi vohati in okušati izpustov tvojega dizla v mestnih centrih.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Ne feb 03, 2019 4:57 pm

Trenutno so na tapeti mesta potem bodo še obrežja, podeželja, itd
Tako kot prvo dizel potem bencinar, hibridi in tako naprej.




Če nekaterim bencinar pije 6l na 100km meni pa več kot 11l bo EV vozilo z dosegom realnih 500km meni zdržal 270km kar je absolutno premalo.
EV vozila rabijo še kar nekaj let, da bodo vsaj za mene zanimiva
Lp
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Ne feb 03, 2019 7:05 pm

Če ti porabiš 11 litrov namesto 6, tega res noben EV ne bo rešil. Bo potrebna individualna strokovna pomoč.

pskoda je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Kaj točno, ali pa približno, je narobe z današnjimi baterijami, kar bi rešile "boljše" baterije? Hitrost polnjenja ni več omejitev baterije, ampak omrežja. Teža je, ampak ni prehuda, bistveno večja energijska gostota bi polnjenje samo upočasnila. Cene padajo, "boljše" baterije bi bile pa verjetno dražje, vsaj ponavadi je boljše dražje. Sprijaznimo se s tem kar je, je čisto dobro.


To je isto zakaj bi razvijali avtomobile, če te lahko konj z vozom tudi priprljeta od točke A do B

Zakaj me citiraš, če napišeš potem nekaj kar nima nobene veze s tistim kar sem napisal jaz?
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a tha_man Ne feb 03, 2019 8:21 pm

Je nekdo omenil konje?

Slika
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Električna vozila

Napisal/-a pskoda Po feb 04, 2019 8:02 am

cc09 je napisal/-a:Če ti porabiš 11 litrov namesto 6, tega res noben EV ne bo rešil. Bo potrebna individualna strokovna pomoč.

pskoda je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Kaj točno, ali pa približno, je narobe z današnjimi baterijami, kar bi rešile "boljše" baterije? Hitrost polnjenja ni več omejitev baterije, ampak omrežja. Teža je, ampak ni prehuda, bistveno večja energijska gostota bi polnjenje samo upočasnila. Cene padajo, "boljše" baterije bi bile pa verjetno dražje, vsaj ponavadi je boljše dražje. Sprijaznimo se s tem kar je, je čisto dobro.


To je isto zakaj bi razvijali avtomobile, če te lahko konj z vozom tudi priprljeta od točke A do B

Zakaj me citiraš, če napišeš potem nekaj kar nima nobene veze s tistim kar sem napisal jaz?


Citiram te zato, ker si napisal zakaj bi razvijali boljše baterije jaz sem pa napisal zakaj bi razvijali avtomobile, če konj tudi opravi svojo nalogo ali pa mula, če gre konj nekaterim v nos oz če gre vam to v nos bom pa napisal zakaj bi razvijali mobitele, če stari s okroglo številčnico tudi opravljajo svojo nalogo.

Te baterije, ki se trenutno uporabljajo so za en k in so pogojno uporabne že za avtomobile kaj šele za tovornjake, ki naredijo 1000km v šusu.

Bo prišel čas, ko bo potrebno ukiniti vse motorje z notranjim izgorevanjem in če ne bo šel razvoj naprej ne bo nikoli prišlo do tega in bo zemlja neprimerna za življenje
Lp
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Po feb 04, 2019 8:16 am

Tam se je govorilo o novih, strašno boljših baterijah, da tiste bojo pa vse rešile. Ne, ne bojo. Te današnje baterije so dovolj dobre, vsako leto se izboljšajo še za kak procent, njihov teoretični limit je nekje 30-50% boljši kot so danes. Teoretični. Bistveno boljše baterije pomenijo, da so res bistveno boljše. 2x, 3x ali pa 10x. Ampak take baterije, tudi če kdaj bojo, ne bojo rešile hitrosti polnjenja, drugih težav pa niti danes ni.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Po feb 04, 2019 8:56 am

Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Po feb 04, 2019 9:31 am

Trenutno ozko grlo se res zdijo polnilnice, ampak pri dovolj ugodnih cenah baterij lahko tudi v polnilnice daš baterije in te lahko na zahtevo oddajo višje tokove kot samo omrežje in gladijo špice, ki bi bile sicer potrebne. Ampak jasno to danes ni realno ker so baterije še predrage. Baterije se bodo pa izpopolnjevale in hkrati cenile, teoretičnih omejitev li-ion ni smiselno gledat, ker se dogajajo preboji izven obstoječe li-ion kemije. Veliko se obljublja od solid-state potem Li-metal, Li-S, sodium-ion, Li-Air, Magnesium batteries, Fluoride-ion...

Je pa tako da trenutna kapacitete masovne proizvodnje ne morejo bistveno odstopati od tehnologije za katero so bile narejene. Tako ima Toyota še vedno fabrko za štancanje 1,5 milijona NiMh baterij za hibride, tako bo Tesla še vsaj 10 let verjetno pa še več imela trenutno gigafbriko s podobnimi 2170 li-ion celicami kot jo ima danes. In tu pride do te konzervativnosti starih igralcev, vsi se bojijo investirati v fabrko, ki bo čez 5 let zastarela in bo koinkurenca odpirala fabrke z boljšo tehnologijo. Ampak glede na pretekle izkušnje o prebojih baterij beremo marsikaj, v praksi pa NiMh na nekaterih področjih še danes konkurira Li-ionu in se proizvodnja sploh ni zmanjšala ampak se proti vsaki zdravi logiki celo povečuje.

matejxx je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Kaj točno, ali pa približno, je narobe z današnjimi baterijami, kar bi rešile "boljše" baterije? Hitrost polnjenja ni več omejitev baterije, ampak omrežja.


Ali se baterija napolni v 5 minutah do 100%, in se lahko z enkratnim polnjenjem voziš 800km? Zakaj bi potem šel na slabši avto, če mi pa to omogoča moj dizel? Pa tudi če doseg ostane pri 500km, važno je da je avto poln v parih minutah ne pa par ur. In to še zelo dolgo ne bo mogoče, če se današnji mobiteli polnijo več kot uro, kaj šele avto.

In ko tako radi omenjate prehod iz konjev na avto. Takrat niso rabili nobenih subvencij, pa je bil avto precej dražji. Pa so ljudje vseeno prehajali na avto, ker je bil ta enostavno boljši. Prehod na električni avto pa prestavlja prehod iz boljšega na slabšega. Zato so pa potrebne subvencije, da jih ljudje sploh kupujejo.


1885 naj bi nastal prvi serijski avto (Karl Benz)
1925 je Ford izdeloval 2 miliona Model-T letno, od drugih proizvajalcev je bila samo peščica
O nekem resnem preboju avtomobilov lahko govorimo šele v 60h letih ko se je globalno začelo prodajati preko 20 milijona vozil letno, oz. celih 70 let kasneje kot so začeli s serijsko proizvodnjo.

https://www.darrinqualman.com/global-au ... roduction/

Torej zakaj subvencije? Zato da bi se ta proces masovne uporabe pospešil, leta 96' je s pomočjo subvencij nastal EV1, 22 let kasneje imamo s pomočjo subvencij 2 milijona EV letno na globalni ravni. 30 let kasneje bomo morda na 10 milijona letno?
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov