Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx So dec 08, 2018 6:09 pm

Sam se popolnoma zavedam, da je na žalost prihodnost električna. Toda to pač ne pomeni, da si želim električnega avta. In kot sem že napisal. Seveda je ogromno stvari, ki naredi vožnjo užitek, toda zvok je pri tem tudi ogromen dejavnik. Sam nimam rad niti avtomatskega menjalnika, kaj šele električni avto.

Pač vsak ima svoje veselje. Meni vem, da bo elektrika popolnoma uničila užitek v vožnji. Zato se bom pa držal klasičnih avtov kolikor dolgo se bo dalo. No če še lahko leta 2030, kupim en avto na bencin bo to za mene zadostovalo. Ker potem bom lahko tistega zvozil do konca in bo pač tisto moj zadnji avto. Mi ni problem, dati več denarja, pa vozim tako kot želim. Že sedaj bi lahko ogromno prihranil na gorivu, pa me to ne zanima.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz So dec 08, 2018 6:27 pm

No to je že vredu, vsak lahko vozi kar želi, dokler ne stoka in joka kako je drag (in bo še dražji) bencin in diesel. Električna vozila so za gospodarstvo Evrope odlična stvar. Energija se bo proizvedla v evropi, gradili se bodo novi generatorji, nova infrastruktura za prenos in denar bo ostajal v Evropi..
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Električna vozila

Napisal/-a maniaxxx So dec 08, 2018 6:36 pm

Ah seveda, ne vem koliko delovnih mest bo manj v avtomobilski industriji, tovarne baterij nimamo, pa tudi če jih zgradimo, nimamo surovin. Skratka za Evropo ni NIČ dobrga avto na štrom.

Itak je pa to vse skup en velik marketing, ljudi ni težko prepričati v nič če to dovolj dolgo ponavljaš
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz So dec 08, 2018 6:40 pm

Ker bencin in diesel se sedaj na veliko črpa in predeluje v Evropi ? Zakaj bi se izgubila delovna mesta v avto industriji, ali bomo elektromotorje in elektroniko za krmiljenje pobirali iz dreves?
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin So dec 08, 2018 6:46 pm

matejxx je napisal/-a:Sam se popolnoma zavedam, da je na žalost prihodnost električna. Toda to pač ne pomeni, da si želim električnega avta. In kot sem že napisal. Seveda je ogromno stvari, ki naredi vožnjo užitek, toda zvok je pri tem tudi ogromen dejavnik. Sam nimam rad niti avtomatskega menjalnika, kaj šele električni avto.

Pač vsak ima svoje veselje. Meni vem, da bo elektrika popolnoma uničila užitek v vožnji. Zato se bom pa držal klasičnih avtov kolikor dolgo se bo dalo. No če še lahko leta 2030, kupim en avto na bencin bo to za mene zadostovalo. Ker potem bom lahko tistega zvozil do konca in bo pač tisto moj zadnji avto. Mi ni problem, dati več denarja, pa vozim tako kot želim. Že sedaj bi lahko ogromno prihranil na gorivu, pa me to ne zanima.


Se strinjam s teboj in dodajam , da ne verjamem da se bo 2030 ustavila prozvodnja bencinskih avtomobilov, če bi verjeli napovedim strokovnjakov bi se že sedaj morali vsaj 50% voziti na el. pa se niti 1% še ne, ko pa bodo , če bodo EV prevladala pa njihovi navdušenci lahko samo sanjajo kako se bodo vozili poceni kot sedaj , ko je njihovo št. zanemarljivo, nobena država se ne bo odpovedala dohodku iz trošarin na gorivo in bodo politiki hitro našli način , da se tudi na el. ne bo vozilo nič ceneje kot sedaj na bencin kvečjemu še dražje.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz So dec 08, 2018 6:53 pm

Kateri strokovnjaki pa so napovedali 2018 50 % EV? Saj se subvencioniranje električnih vozil in obdavčevanje vozil na notranje izgorevanje niti dobro ni začelo. Najprej mora VW narediti par konkurenčnih hibridov/eletričnih vozil, potem pa se bo začelo obdavčevanje bencina in diesla, denar iz tega bo šel pa za subvencije za električna vozila.

Točno to so naredili s sončnimi/vetrnimi elektrarnami (pri elektriki vsi plačujemo dodatek za obnovljive vire energije) in sem prepričan, da bo tu zgodba ista.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin So dec 08, 2018 7:04 pm

Že pred desetletjem si lahko prebral takšne napovedi , glede tega, da pa bodo tisti , ki bodo uporabljali fosilna goriva pokrivali razliko za električarje pa mislim , da je utopija , poglej kaj se že sedaj dogaja v Franciji in se širi v EU, prej bodo politiki leteli izBruslja zlepa ali zgrda kot , da bodo kaj takega dosegli.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx So dec 08, 2018 7:35 pm

Influenz je napisal/-a:Zakaj bi se izgubila delovna mesta v avto industriji, ali bomo elektromotorje in elektroniko za krmiljenje pobirali iz dreves?


Veš koliko ljudji je samo v Sloveniji zaposlenih z industrijo povezano z avtomobili? In ravno ena največjih prednosti električnih avtov je, da je sestavljen precej bolj preprosto, kot avto na notranje izgorevanje. In zato bo veliko ljudi izgubilo službe. No sigurno se bo pa potem našlo kaj novega.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz So dec 08, 2018 7:54 pm

Pa je električno vozilo res sestavljeno toliko bolj preprosto? Kolikor vem v Sloveniji ne delamo blokov, cilindrov, batov, gredi in menjalnikov?
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Ne dec 09, 2018 1:39 am

Ste smešni eni. Sprašujete se ali boste leta 2030 vozili EV ali avto na fosilna goriva? Napačno se sprašujete. Ne boste vozili avte, oni bodo vozili vas. To mene bolj briga, ne pa, kaj ga bo poganjalo.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Ne dec 09, 2018 7:29 am

In kaj boš ukrenil, da ne boš živel v strahu in da bo 2030 po tvoje?

Avtonomna vožnja bo večji izziv kot uvedba EV, ker bo treba tisoče in tisoče kilometrov cest in križišč prilagoditi avtonomni vožnji, pa najbrž bo tam prepoved klasičnega prometa, da pride avtonomna vožnja do polne veljave (en sam klasičen voznik vnese v promet toliko "človeškega" faktorja, da bodo vsa ostala avtonomna vozila zaposlena s preprečevanjem trka...)
In tako smatram, da bo 2030 - vsaj v Sloveniji - še vse po starem. Še vedno se bo kje našla kakšna zmaltrana dvojka dizel, predvsem pa bo več revnih penzionerjev, ki ne bodo zmogli kupiti ali lastiti kaj bolj naprednega od starega malega bencinarja. Nekaj takega, kot je že sedaj, samo huje.
Avtonomna vožnja bo najbrž kje po svetu že delovala, za Slovenijo sem pa skeptičen, ker je tako raznolika, polna divjadi, plazovitega kamenja in ostalih nevšečnosti, da se bo dalo tako preprosto implementirati. Se pa pustim presenetiti, ker pravim, da ni nič nemogoče!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a matejxx Ne dec 09, 2018 11:01 am

xxl je napisal/-a:Ste smešni eni. Sprašujete se ali boste leta 2030 vozili EV ali avto na fosilna goriva? Napačno se sprašujete. Ne boste vozili avte, oni bodo vozili vas. To mene bolj briga, ne pa, kaj ga bo poganjalo.


Ja, če bodo enkrat obvezna avtonomna vozila, potem je pa res nepomembno kaj jih poganja. Toda na srečo to še ne bo kmalu. Ker potem bi pa res večino časa preživel doma. Ker sam nimam volje npr. 2 uri samo sedeti in ne početi ničesar. Zato mi pa nikoli niso všeč izleti z avtobusi, vlaki ali pa potovanja z letali. Rajši se usedem v avto in se odpeljem sam.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Ne dec 09, 2018 12:30 pm

A sedaj smo prišli od EV že do avtonomne vožnje, jaz sem prepričan , da je 2030 še ne bo oziroma je sedanja generacija še ne bo dočakala, mogoče do neke mere v mestnih središčih avtobusi itd.. popolna AV pa nikakor, potem je naslednja faza pač vožnja po zraku, tudi kot osebno prevozno sredstvo za sedaj še kot ZF, tudi to bo nekoč prišlo.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Ne dec 09, 2018 3:18 pm

Naša generacija res najbrž ne bo dočakala avtonomne vožnje, bi pa bila to super rešitev za konice v mestih.. pretočnost bi bila veliko višja
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a nered Ne dec 09, 2018 5:21 pm

Heh se ena iluzija. Avtonomni voznji je trenutno edina ovira zakonodaja in nesmiselen strah v drustvu. 7 AI ucenih v voznji ze zmore bolje od cloveka voziti v mestu, izven mesta in offroad. Prav tako ne potrebuje prilagojenih cest, znakov, omrezja lahko deluje brez problema med drugimi cloveskimi vozniki, clovek v prometu ne ovira AIa in ne zmanjsuje njegove performance v isti sekundi lahko sistem zam izdela odlocitve na vse mozne scenarije v trenutnih okoliscinah. Za aI pa je se toliko bolje da vozi me ljudmi in ne med samimi AI saj se tko samostojno uci voznje.

Ce se ne poglobis v podrocje se ti se sanja ne koliko so sposobni.

AI za popolnoma avtonomno voznjo je za razliko od EV ze tu v nasproju mu stoji le zakonodaja. Ta bo hitreje tu kot popolna elektrifikacija.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz Ne dec 09, 2018 6:30 pm

Ja ja.. problem je samo da je AI veliko bolj previden od človeka. Kako bo to zgledalo npr v prometnih konicah kjer že "moraš" koga izsiliti bi zelo rad videl.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a uros11 Ne dec 09, 2018 7:02 pm

Po moje bo zgledalo tako, da več kot bo AI-ja, bolj bo tekoč promet. Kot pri ljudeh, če bi se oziroma se slučajno držijo vsaj kakšnega pravila in jih ne samo zase skrbi.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a nered Ne dec 09, 2018 7:23 pm

Influenz je napisal/-a:Ja ja.. problem je samo da je AI veliko bolj previden od človeka. Kako bo to zgledalo npr v prometnih konicah kjer že "moraš" koga izsiliti bi zelo rad videl.


Tako je misljenje vseh, ki ne delajo na tem podrocju. Stvari, ki si jih ti niti predstavljati ne mores kako jih bo AI izvedel so zanj 0. AI ce se ga nauci (in se ga je) se bo bolje in hitreje in varneje vrinil kot pa kateri koli clovek. Vem pa da je tesko razumeti in si predstavljati kako ce ne delas v tem. Sam delam na AI, ne AI za voznjo, pa sem tudi bolj kot nov v podrocju lahko ti povem, da par AIov ki so v razvoju (ne samo pri avto proizvajalcih) bolje vozijo kot pa kateri koli clovek v vseh okoliscinah. AI nima tezave prepoznati kontekst trenutka, tudi vrivanje, hitra voznja, divjanje mu ni nic posebnega.

Jaz sem imam mali data set (7TB prakticno 0) in zacetnik pa je sam nisem mogel verjeti kaj vse lahko storis. Ljudje, ki delajo za mastne denarje v avto in obrambeni industriji so 100 lig pred menoj.

Mestna, ac, regionalna voznja, stop start, vrivanje, dirke, drifting, rally, offroad, mudding nic za AI.

Aja pa AI sam po seb je to kar se ga nauci ne pomeni da je bolj previden.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Ne dec 09, 2018 7:36 pm

nered je napisal/-a:Heh se ena iluzija. Avtonomni voznji je trenutno edina ovira zakonodaja in nesmiselen strah v drustvu. 7 AI ucenih v voznji ze zmore bolje od cloveka voziti v mestu, izven mesta in offroad. Prav tako ne potrebuje prilagojenih cest, znakov, omrezja lahko deluje brez problema med drugimi cloveskimi vozniki, clovek v prometu ne ovira AIa in ne zmanjsuje njegove performance v isti sekundi lahko sistem zam izdela odlocitve na vse mozne scenarije v trenutnih okoliscinah. Za aI pa je se toliko bolje da vozi me ljudmi in ne med samimi AI saj se tko samostojno uci voznje.

Ce se ne poglobis v podrocje se ti se sanja ne koliko so sposobni.

AI za popolnoma avtonomno voznjo je za razliko od EV ze tu v nasproju mu stoji le zakonodaja. Ta bo hitreje tu kot popolna elektrifikacija.


Ne dvomim v sposobnosti stroja (se strinjam, da lahko obdela milijarde situacij v sekundi, torej neprimerljivo več napram človeku), dvomim pa v učinkovitost avtonomne vožnje (zagotovitev tekočega prometa, optimalna hitrost potovanja, varnostna razdalja itd.), če je promet mešan s klasičnimi vozniki in s tem s človeškim faktorjem.
Še enkrat: Avtonomna vožnja zmore interakcijo s klasičnim prometom, ne zmore pa delati čudežev, če ima pred sabo vozilo z debilnim voznikom, ki s počasno vožnjo ovira in ne spusti avtonomnega vozila predse. In tako avtonomno vozilo ne more zagotoviti potniku v njem vseh prednosti avtonomnega prometa. Sedaj razumete?
Tudi ceste (izrabljene) in križišča (semaforji), izrabljene talne označbe ne pripomorejo k zanesljivi "špuri" avtonomne vožnje.
Pa še pešci, ki stopijo tik pred avtomobil in razne druge nevšečnosti (zasnežena cesta, kamenje, divjad na cesti..). verjamem, vse bodo rešili, ni pa to samo problem "zakonodaje in strahu v društvu". Še zavarovalnice ne vedo, kdo je kriv, če pride do trka dveh avtonomnih vozil.

Bo pa super videti, če bi se zadeva realizirala pred EV vozili. Torej bo moralo biti zelo kmalu.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov