Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 Po dec 17, 2018 5:41 pm

Ja, vse to je treba do 2030, naj se lotijo. Ker do 2040 bo treba se veliko vec.
Ampak 2030 ne bo 200,000 elektricnih avtov, ti povem ze danes, da ne bos takrat odpiral teme kaj so rekli "strokovnjaki"... to bi pomenilo kaksnih 40 mio v Evropi, pa se malo manj v ZDA in Aziji. Tolk elektricnih avtov enostavno nima kdo naredit v tem casu, kaj sele kupit.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Po dec 17, 2018 6:00 pm

Po tej državni strategiji bo že vse moralo biti narejeno do 2030. Sem zagovornik EV, ampak ta državna strategija nima kaj dosti veze z realnostjo.

Glede dovoda in kako skozi majhno pipico gre bolj malo vode, pusti odrpto eno bogo majhno pipo čez celo noč pa boš videl koliko se bo vode nabralo. En navaden gospodinjski priključek na 7 kW je v 24 urah sposoben pretočiti 168 kWh, si sploh kdo predstavlja koliko je to? To je 840 km VSAK DAN. Dokler so avtomobili večino časa parkirani doma, počasno polnjenje na nekih 3 kW za večino ne bo predstavljal problema, da se bo dnevno odpeljal tistih 50 km na šiht in nazaj, za vikend pa 200 km po potrebi. So pa izjeme in se strinjam da jih ni malo, tisti brez garaž in svojih parkirnih mest bodo pač vozili obične hibride še nekaj časa. Tisti ki živijo v hišah in imajo možnost polnjenja imajo ponavadi itak dva ali več avtomobilov, tako je eden BEV drugi pa pač PHEV.

Od tu moja napoved 30% BEV, 30% PHEV, 40% elektrificirana klasika. Toliko je trg velik DANES, če bi bili proizvajalci sposobni zadostiti povpraševanju in bi ponujali cenovno konkurečna vozila klasiki. Leta 2030 se lahko odstotki prevesijo kvečjemu v prid BEV in PHEV, lahko se pa zgodi da nas bodo proizvajalci še vedno puščali lačne in ponudba še vedno ne bo zadostila povpraševanja.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Po dec 17, 2018 6:21 pm

cc09 je napisal/-a:Ja, vse to je treba do 2030, naj se lotijo. Ker do 2040 bo treba se veliko vec.
Ampak 2030 ne bo 200,000 elektricnih avtov, ti povem ze danes, da ne bos takrat odpiral teme kaj so rekli "strokovnjaki"... to bi pomenilo kaksnih 40 mio v Evropi, pa se malo manj v ZDA in Aziji. Tolk elektricnih avtov enostavno nima kdo naredit v tem casu, kaj sele kupit.



Se popolnoma strinjam s teboj , kot sem tudi prepričan , da zakon , ki so ga sprejeli naši glupi politiki kao, da po 2030 v Sloveniji ne boš mogel kupiti novega bencinarja nikoli ne bo zaživel . Po moje bo tudi takrat še vedno veliko več vozil na fosilna goriva kot pa na el. vozilo tako pri nas kot drugod po svetu , razen v kakšni Norveški in še mogoče kje v Skandinaviji pa ne toliko zaradi njihove eco osveščenosti, temveč zaradi njihovega neprimerljivo višjega in boljšega življenskega standarda kot drugod.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna vozila

Napisal/-a danci1973 Po dec 17, 2018 7:28 pm

cc09 je napisal/-a:Ampak 2030 ne bo 200,000 elektricnih avtov, ti povem ze danes, da ne bos takrat odpiral teme kaj so rekli "strokovnjaki"... to bi pomenilo kaksnih 40 mio v Evropi, pa se malo manj v ZDA in Aziji. Tolk elektricnih avtov enostavno nima kdo naredit v tem casu, kaj sele kupit.

Samo Volkswagen je v letu 2017 izdelal 10 milijonov vozil. (https://www.statista.com/statistics/272050/worldwide-vehicle-production-of-volkswagen-since-2006/)

Skupno je bilo v 2017 izdelanih 73 milijonov avtov in slabih 24 milijonov komercialnih vozil. (https://www.statista.com/statistics/262747/worldwide-automobile-production-since-2000/)
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Po dec 17, 2018 9:02 pm

Ja verjamem v te podatke mislim , da pa predstavlja pri tem št. EV samo kakšen % ali malo več, ne poznam točnih podatkov, vsekakor pa so v zanemarljivi količini glede na vse ostale.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna vozila

Napisal/-a danci1973 Po dec 17, 2018 9:35 pm

Sevda, zdaj so.. Ampak do 2030 najbrž ne bodo več.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 To dec 18, 2018 7:34 am

danci1973 je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Ampak 2030 ne bo 200,000 elektricnih avtov, ti povem ze danes, da ne bos takrat odpiral teme kaj so rekli "strokovnjaki"... to bi pomenilo kaksnih 40 mio v Evropi, pa se malo manj v ZDA in Aziji. Tolk elektricnih avtov enostavno nima kdo naredit v tem casu, kaj sele kupit.

Samo Volkswagen je v letu 2017 izdelal 10 milijonov vozil. (https://www.statista.com/statistics/272050/worldwide-vehicle-production-of-volkswagen-since-2006/)

Skupno je bilo v 2017 izdelanih 73 milijonov avtov in slabih 24 milijonov komercialnih vozil. (https://www.statista.com/statistics/262747/worldwide-automobile-production-since-2000/)

Poglej si tovarno baterij od tesle, tam lahko naredijo 1,5 mio (resnih) baterij letno, ko bo končana, zdaj mi pa pokaži še 15 takih tovarn za 20 mio avtov letno, ki bojo začele delat leta 2025 na polno. Tolk jih ni niti v planu, niti se ne naredijo čez noč. Nekoč jih bo še več, ampak ne tako hitro.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz To dec 18, 2018 7:37 am

lin je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Ja, vse to je treba do 2030, naj se lotijo. Ker do 2040 bo treba se veliko vec.
Ampak 2030 ne bo 200,000 elektricnih avtov, ti povem ze danes, da ne bos takrat odpiral teme kaj so rekli "strokovnjaki"... to bi pomenilo kaksnih 40 mio v Evropi, pa se malo manj v ZDA in Aziji. Tolk elektricnih avtov enostavno nima kdo naredit v tem casu, kaj sele kupit.



Se popolnoma strinjam s teboj , kot sem tudi prepričan , da zakon , ki so ga sprejeli naši glupi politiki kao, da po 2030 v Sloveniji ne boš mogel kupiti novega bencinarja nikoli ne bo zaživel . Po moje bo tudi takrat še vedno veliko več vozil na fosilna goriva kot pa na el. vozilo tako pri nas kot drugod po svetu , razen v kakšni Norveški in še mogoče kje v Skandinaviji pa ne toliko zaradi njihove eco osveščenosti, temveč zaradi njihovega neprimerljivo višjega in boljšega življenskega standarda kot drugod.


Tudi če boš lahko kupil avtomobil z notranjim izgorevanjem po 2030, večje vprašanje je kje ga boš sploh lahko uporabljal. V mestih bodo na vsak način šli, da moraš imeti ali električen avtomobil ali pa uporabljaj javni prevoz.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl To dec 18, 2018 9:43 am

Za uresničitev napovedi sploh nimajo dovolj surovin za proizvodnjo baterij, pa še te so skoncentrirane na Kitajsko in Kongo. Razen če niso tudi tega predvideli, novo tehnologijo, katera še ne obstaja ali je še v začetni fazi. :lol: :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 To dec 18, 2018 10:51 am

Surovin je dovolj, rabimo pa tovarne.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl To dec 18, 2018 10:59 am

Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Influenz To dec 18, 2018 11:08 am

Seveda ga je dovolj, le vprašanje po kakšni ceni.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin To dec 18, 2018 12:05 pm

Influenz je napisal/-a:
lin je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Ja, vse to je treba do 2030, naj se lotijo. Ker do 2040 bo treba se veliko vec.
Ampak 2030 ne bo 200,000 elektricnih avtov, ti povem ze danes, da ne bos takrat odpiral teme kaj so rekli "strokovnjaki"... to bi pomenilo kaksnih 40 mio v Evropi, pa se malo manj v ZDA in Aziji. Tolk elektricnih avtov enostavno nima kdo naredit v tem casu, kaj sele kupit.



Se popolnoma strinjam s teboj , kot sem tudi prepričan , da zakon , ki so ga sprejeli naši glupi politiki kao, da po 2030 v Sloveniji ne boš mogel kupiti novega bencinarja nikoli ne bo zaživel . Po moje bo tudi takrat še vedno veliko več vozil na fosilna goriva kot pa na el. vozilo tako pri nas kot drugod po svetu , razen v kakšni Norveški in še mogoče kje v Skandinaviji pa ne toliko zaradi njihove eco osveščenosti, temveč zaradi njihovega neprimerljivo višjega in boljšega življenskega standarda kot drugod.


Tudi če boš lahko kupil avtomobil z notranjim izgorevanjem po 2030, večje vprašanje je kje ga boš sploh lahko uporabljal. V mestih bodo na vsak način šli, da moraš imeti ali električen avtomobil ali pa uporabljaj javni prevoz.


Tudi to je mogoče , ni pa nujno, da bo tako , dizel bo sigurno odpadel naprej pa še ne vemo kako bodo uspeli zagotoviti sploh možnosti za normalno uporabo EV in še kup ostalih problemov z njimi je potrebno rešeti in na srečo nismo vsi doma v mestih in si tudi ne želimo biti, vsaj jaz ne nikakor.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 To dec 18, 2018 12:33 pm


Res. V bateriji modela s je 11kg kobalta, po ceni iz tvojga linka to stane slabih 700 evrov. V modelu 3 ga je 4,5 kg ali za slabih 300 evrov. V naslednjih baterijah ga bo se manj, slej ko prej nic. Najdi kak drug problem.

Influenz je napisal/-a:Seveda ga je dovolj, le vprašanje po kakšni ceni.

To je pa problem kemije v baterijah in proizvodnje. Nekateri se bojo tu opekli in imeli dvakrat drazje baterije kot drugi, ali jih pa sploh ne imeli. Zato se pa bojijo.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl To dec 18, 2018 4:00 pm

Problemov je koliko hočeš, ne bomo se zdaj ponavljali. :D
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Električna vozila

Napisal/-a cc09 To dec 18, 2018 9:09 pm

Ja nekateri boste se dolgo iskali probleme, drugi se bomo pa ta cas peljali udobno in poceni.
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin To dec 18, 2018 9:14 pm

Tu pa res ni potrebno izkati problemov in slabosti, saj so vidne na kilometre , samo nekateri jih pač ne vidijo ali nočejo videti, seveda pa je vse odvisno za kaj avto uporabljaš , za po mestu od trgovine do trgovine 15 km na dan, je EV dobra izbira, če seveda odmisliš ceno in temu primerno razliko v udobju vožnje, ki si jo pripravljen plačati za takšen avto. Pa za 15 km na dan, udobje res ni tako pomembno.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a xxl Sr dec 19, 2018 9:51 am

cc09 je napisal/-a:Ja nekateri boste se dolgo iskali probleme, drugi se bomo pa ta cas peljali udobno in poceni.

In spet se ponavljamo. Ti vidiš tako, ker mogoče je v tvojem primeru tako, zame pa še ni in dokler bo tako , EV še ne bo v moji garaži. ;)
Če imaš EV bi lahko malo opisal svoje izkušnje, recimo, kje, kdaj polniš, kako načrtuješ daljše poti, kako je po zimi z dometom...
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1295
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Sr dec 19, 2018 10:44 am

lin je napisal/-a:Tu pa res ni potrebno izkati problemov in slabosti, saj so vidne na kilometre , samo nekateri jih pač ne vidijo ali nočejo videti, seveda pa je vse odvisno za kaj avto uporabljaš , za po mestu od trgovine do trgovine 15 km na dan, je EV dobra izbira, če seveda odmisliš ceno in temu primerno razliko v udobju vožnje, ki si jo pripravljen plačati za takšen avto. Pa za 15 km na dan, udobje res ni tako pomembno.


Da te popravim:
- EV je za delat 100-200 km na dan, ni pa za 400 km/dan. Za 15 km na dan se kupi 10 let star bencinar, po možnosti Toyoto Prius. :mrgreen:
- EV je bolj udoben kot klasičen avto, seveda v podobnem avtu kot je klasičen motor (npr. IONIQ, e-Golf, Niro, Kona)
- Pri tej kilometrini EV postane stroškovno primerljiv ali celo boljši kot klasika

Edini problem EV je dostopnost (proizvodne kapacitete) in s tem povezana čakalna doba. V praksi pa to tudi pomeni, da ni popustov kot na vozila, ki se jih trgovci ne morejo znebiti iz svojih parkirišč.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
lin
Novinec
 
Prispevkov: 424
Pridružen: Sr maj 02, 2018 5:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a lin Sr dec 19, 2018 11:50 am

Res se mi ne da več ponavlajti pa vseeno na kratko slabosti EV: čas polnjenja, polnilna mesta, domet, cena glede na primerljivost udobja, golf bencin 20000+-, e-golf 31-39000 itd...
Želim imeti avto , ki mi je vsak trenutek na voljo , ne pa da celo noč ni vozen zaradi polnjenja ali pa je samo za nekaj km , mogoče ga bom pa ravno takrat nujno nenadoma potreboval .
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 93 gostov