Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a meganer Če jan 07, 2021 4:48 pm

Poglej cene avtomobilov gor .......

Kolega je bil gor ...... Golf tdi nov 42000eur ...... dražji od EV.

Tudi povprečna plača ni 1100 neto. Zato primerjava Slovenija/Norveška ... ni ravno na mestu.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Električna vozila

Napisal/-a Blinder Če jan 07, 2021 4:52 pm

Norvezani s svojimi elektricnimi vozili eksportirajo onesnasevanje svojega okolja v okolje, iz katerega prihajajo surovine za proizvodnjo elektricnih vozil.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Električna vozila

Napisal/-a danci1973 Če jan 07, 2021 5:08 pm

Za razliko od drugih avtomobilov, za katere uporabijo samo surovine, pridobljene na Norveškem? :lol:
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Gosic Če jan 07, 2021 8:43 pm

Gricko je napisal/-a:
meganer je napisal/-a:Umetni hrup delati, da si opazen .......

Ta mi je pa čist mim. Tudi gluhi še vedno zivijo.....


Velika prednost je ravno v hrupu ki bi se bistveno zmanjšal. (Moral bi se).

kaj ti je mimo?
ko ti pripelje za "ritjo", ko ti pešačiš, malo stopiš v levo in si :huh: , da ne govorimo o otrocih!
in primerjava z gluhimi je še bolj mimo!

saj tu ni govora o ropotanju, glasni "mašini" ampak o zvoku, ko se avto premika ( na semaforju ne oddaja zvoka), da opozori na svojo prisotnost v glavnem pešce ( v mestnih središčih recimo)
pa kolikor vem, je ta debata že bila in je bilo odločeno, da naj bi EV imeli nek generator zvoka - a ni to zakonsko? ( kot za dostavnike, da piskajo, ko se vozijo vzvratno)


EV in PHEV vozila imajo generator zvoka.

J.McLane je napisal/-a:O kakšnih surovinah točno sanjaš in česa bo zmanjkalo? To je podobno kot so leta 60 trdili, da bo nafte zmanjkalo leta 80. V zemljini skorji je zalog materialov potrebnih za baterije ogromno in ne te zaloge niso samo v nekih revnih državah, kot to lahko gledamo v raznih "dokumentarcih".

Bom še enkrat skušal napisat kar vem in kar sem sam raziskoval.
- Litij, Bolivija se hvali z največjimi zalogami, sedaj pa skušajmo izračunat, imajo ocenjenih 21.1Mt litija kar pomeni 112 Mt LCE (Lithium Carbonate Equilinat), za 1 GWh porabimo ca. 700 t LCE, torej ima samo Bolivija dovolj rezerv za 160 TWh baterij. To je za 3 milijarde električnih vozil s 50 kWh baterijo. V Evropi imamo za 32 Mt LCE ocenjenih rezerv, potem pa računaj. Potem so neizkoriščene rezerve v glini in v več drugih oblikah.
- Kobalt - veliko je različnih katod, nekatere ga potrebujejo druge ne. Tesla ima ca. 5 kg kobalta v svoji NCA bateriji, enostavno zato ker je na voljo in je teh 5kg poceni. Če cene kobalta gredo v nebo se bodo razvile kemije, ki kobalta ne zahtevajo (LFP, LNM, NFA)
- Nikelj - ni nujno potreben za vse vrste katod, je pa res da edino z nikljem dosegamo trenutno najboljšo energijsko gostoto. Ampak nikelj spet ni nekaj kar bi kar zmanjkalo, problem je ker povečanje kapacitet zahteva čas.
- Grafit - sintetičnega se vedno da narediti iz nafte, ampak je naravni cenejši. Rudnike naravnega grafita bodo zalavfali 2023 na Švedskem in v Kanadi, tega bo dovolj za 300 GWh letno. To se da vse povečati, če bo povpraševanje, nastajajo pa vedno novi projekti, ampak traja vsaj 5-10 let da je kaj iz tega.

Surovin ne bo zmanjkalo, tako kot tudi nafte ne bo zmanjkalo. Pa vedite da tu govorimo o surovinah, ki jih je okrog 400 kg na avto in ta avto se bo okrog s temi surovinami vozil 15+ let. Pomislite da en sam avto skuri za 1t nafte letno, pa je kar ne zmanjka.


V mislih sem imel baker. Problematično je tut pridobivanje teh surovin in posledice na okolje. Npr. rudnik v Čilu je dimenzij 4 km (premer) x 1 km (globina). Si predstavljaš da imamo nekaj takega tu, npr. v Celju? Da ne omenjam tudi dejstva, da so posledice transporta teh surovin tudi rakotvorni delci v samem zraku, ker jih transport enostavno prši v zrak. Pač meni je to postalo neko filozofsko vprašanje, kaj je dejansko boljše za ta planet. Pa sam vozim PHEV-a in sem nekako na pol EV voznik.

Dejstvo je, da mi imamo morda ekologijo na tem koncu planeta, na drugem koncu pa konkretna sprememba okolja. Dolgoročno je to zagotovo bumerang, ki se bo vrnil.
Zadnjič spremenil Gosic, dne Če jan 07, 2021 8:57 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher Če jan 07, 2021 8:54 pm

VW T4 je napisal/-a:kako se sploh komu da ubadat v tej temi... Ker če nisi navdušen za elektriko, oziroma če ne vidiš v njej opevanega potenciala,prednosti, čistosti in nevem kaj še vse, si označen za starokopitneža, ozkogledneža, zaostalega, itd...
Jaz bom fural tisto kar se splača. Trenutno se splača klasičen avto. Če bo v prihodnosti to elektrika, tudi prav. Za dušo imam pa še starega hrošča.


... in etiketiranje EV gorečnežev z zgornjimi izrazi ni obračunavanje na osebnem nivoju, je povsem ok in ne zasluži brisanja.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Pe jan 08, 2021 5:01 am

Glede izraza starokopitnež - ki sem ga jaz največ uporabljal - moram obrazložiti sledeče:
Razvoj v vsakem primeru prinaša tudi spremembe v družbi in spreminja tudi človeka, pa če si to želi ali ne. Torej, ni neka osebna odločitev ali se to greš ali ne in - če se tega ne greš - ni dobro, da razvoj zavračaš ali celo zanikaš, ker te bo povozil, nemara lahko tudi dobesedno.
In beseda starokopitnež je bila uporabljena kot oznaka človeka, ki bi v primeru EV vse doslej odkrite pozitivne lastnosti EV "downgrade"-al na nivo ICE (hrup mora biti, tudi za pozeriranje, polnjenje 2min max,, avtonomija vsaj 1000km) samo zato, da se ohrani njegov način življenja nedotaknjen. Način "starega kopita".
Vemo, človek se proti svoji volji zelo nerad spreminja, vemo pa tudi, da nas bo razvoj (oz. EV v tem primeru) zagotovo spremenil. Doslej nas je vedno, vprašajte starše ali stare starše o tem, kako je bilo prej.

In zato je treba gledati na to širše in ne samo ozko iz perspektive EV vs ICE. Kaj pa tisti del pozitivnega vpliva EV na družbo, kamor ICE ne seže? Je res smiselno delat downgrade na ICE kot nekaj idealnega, kar je človeštvo pogruntalo in dlje razvoj ne zmore več?

Saj, vsi nasprotniki EV pa buzerirate z oznakami glede zaostalosti podeželja, omejenosti v glavi, nujnosti lastništva EV, če ga zagovarjaš itd. No, dejte mi obrazložiti vaš izbor besed, zakaj bi bilo moje razmišljanje omejeno, zaostalo, prepričano od nevemkoga itd.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Locher Pe jan 08, 2021 6:25 am

Prihrani mi prosim z obrazložitvami.

In prosim te, da mi ne pripisuješ stvari, ki jih nisem napisal.

Nisem nikakršen nasprotnik EV, samo navdušen nad njimi pa nisem, ker vidim preveč težav. Seveda je najlažje ubrati štimo “kdor ni z nami, je proti nam”.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 08, 2021 8:32 am

Locher je napisal/-a:
VW T4 je napisal/-a:kako se sploh komu da ubadat v tej temi... Ker če nisi navdušen za elektriko, oziroma če ne vidiš v njej opevanega potenciala,prednosti, čistosti in nevem kaj še vse, si označen za starokopitneža, ozkogledneža, zaostalega, itd...
Jaz bom fural tisto kar se splača. Trenutno se splača klasičen avto. Če bo v prihodnosti to elektrika, tudi prav. Za dušo imam pa še starega hrošča.


... in etiketiranje EV gorečnežev z zgornjimi izrazi ni obračunavanje na osebnem nivoju, je povsem ok in ne zasluži brisanja.


A ne ne ...to pa ne gre tako. Pač je tko...da je med gorečneži EV tudi moderator.

Locher je napisal/-a:Prihrani mi prosim z obrazložitvami.

In prosim te, da mi ne pripisuješ stvari, ki jih nisem napisal.

Nisem nikakršen nasprotnik EV, samo navdušen nad njimi pa nisem, ker vidim preveč težav. Seveda je najlažje ubrati štimo “kdor ni z nami, je proti nam”.


Kaj ne vidiš,da je čist zblojen? Sej več ne ve, kdo mu je kaj napisu :lol:

Firediver je napisal/-a:Glede izraza starokopitnež - ki sem ga jaz največ uporabljal - moram obrazložiti sledeče:
Razvoj v vsakem primeru prinaša tudi spremembe v družbi in spreminja tudi človeka, pa če si to želi ali ne. Torej, ni neka osebna odločitev ali se to greš ali ne in - če se tega ne greš - ni dobro, da razvoj zavračaš ali celo zanikaš, ker te bo povozil, nemara lahko tudi dobesedno.
In beseda starokopitnež je bila uporabljena kot oznaka človeka, ki bi v primeru EV vse doslej odkrite pozitivne lastnosti EV "downgrade"-al na nivo ICE (hrup mora biti, tudi za pozeriranje, polnjenje 2min max,, avtonomija vsaj 1000km) samo zato, da se ohrani njegov način življenja nedotaknjen. Način "starega kopita".
Vemo, človek se proti svoji volji zelo nerad spreminja, vemo pa tudi, da nas bo razvoj (oz. EV v tem primeru) zagotovo spremenil. Doslej nas je vedno, vprašajte starše ali stare starše o tem, kako je bilo prej.

In zato je treba gledati na to širše in ne samo ozko iz perspektive EV vs ICE. Kaj pa tisti del pozitivnega vpliva EV na družbo, kamor ICE ne seže? Je res smiselno delat downgrade na ICE kot nekaj idealnega, kar je človeštvo pogruntalo in dlje razvoj ne zmore več?

Saj, vsi nasprotniki EV pa buzerirate z oznakami glede zaostalosti podeželja, omejenosti v glavi, nujnosti lastništva EV, če ga zagovarjaš itd. No, dejte mi obrazložiti vaš izbor besed, zakaj bi bilo moje razmišljanje omejeno, zaostalo, prepričano od nevemkoga itd.


Sem ti reku,da pazi kake zganjaš, da ne boš črn od dima? Ne se delat žrtve zdej. Lepo ti je blo objasnjeno glede onesnaževanja okolja, slabe infrastrukture, dometa EV,,..pa si še zmeri tko zaljubljen v bonbončke, ki vam jih plasirajo na trg, da si tega ne moreš dopovedat. Pejt še enekrat čez poste, v katerih sem pisal o tem.
Povsem jasno je, da EV pač bojo,...ampak če ti recimo danes v SLO "pade" rečmo 200.000 EV-jev naenkrat, bo cela štala, ker sama infrastruktura ne bo dohajala filat večine, kaj šele vseh, kot si to zamišljate EV gorečneži (kao prklopt čez noč). Pa da niti ne začnem o kakšnih turističnih migrantih z EV-ji govorit, sploh tistih, na relaciji Karavanke - Obrežje.Na celi relaciji je problem dat filat 50 EV-jev, kaj šele 500. A so se ti zdej obzorja kaj razširila? Ali pač še kr gledaš ozkogledno...oziroma...samo za svojo rit? Za vse ostalo te pa BK?
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Pe jan 08, 2021 8:33 am

Gosic je napisal/-a:V mislih sem imel baker. Problematično je tut pridobivanje teh surovin in posledice na okolje. Npr. rudnik v Čilu je dimenzij 4 km (premer) x 1 km (globina). Si predstavljaš da imamo nekaj takega tu, npr. v Celju? Da ne omenjam tudi dejstva, da so posledice transporta teh surovin tudi rakotvorni delci v samem zraku, ker jih transport enostavno prši v zrak. Pač meni je to postalo neko filozofsko vprašanje, kaj je dejansko boljše za ta planet. Pa sam vozim PHEV-a in sem nekako na pol EV voznik.

Dejstvo je, da mi imamo morda ekologijo na tem koncu planeta, na drugem koncu pa konkretna sprememba okolja. Dolgoročno je to zagotovo bumerang, ki se bo vrnil.


Bakreni kabli imajo delno alternativo, če gre cena v nebo, aluminij (za določene stvari npr. stator pač še ne bo). Poleg tega se baker da zelo enostavno reciklirati. Tudi način kako ga pridobivamo se da narediti okoljsko sprejemljivejšega, ni treba golo rudo okrog vozit v odprtih kesonih. Veliko rudnikov je postavljenih na tisoč let starih principih, samo da sedaj pač uporabljajo malo boljše stroje za to.

En primer uporabe aluminija za visokonapetostno povezavo med baterijo in motorjem:
https://electrek.co/2017/03/21/tesla-mo ... num-cable/

Iz vidika proizvajalca vozila je pa itak najpomembnejši faktor cena. Če se gremo čistega okolja in zapremo ali naredimo rudnike bolj okolju sprejemljive bo cena bakra šla gor. Če je cena bakra višja bodo proizvajalci začeli razmišljati o alternativah, prej sigurno ne bodo, zakaj bi?

Chevy Bolt naj bi potreboval 60 kg bakra. Klasičen avto 10-20 kg, torej recimo 45 kg razlike, kar bi pri 40 milijonih vozil letno pomenilo 1,8 milijona ton več bakra. Svetovna proizvodnja bakra letos je bila 20 miliona ton, torej, če je polovica prodanih vozil na svetu električnih Boltov bomo potrebovali 9% več bakra. Ampak ja, električna vozila so samo del zgodbe bakra, povpraševanje po bakru se bo močno povečalo še iz strani vetrnih elektrarn in elektro infrastrukture.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Pe jan 08, 2021 9:02 am

TrijoAdijo je napisal/-a:
Sem ti reku,da pazi kake zganjaš, da ne boš črn od dima? Ne se delat žrtve zdej. Lepo ti je blo objasnjeno glede onesnaževanja okolja, slabe infrastrukture, dometa EV,,..pa si še zmeri tko zaljubljen v bonbončke, ki vam jih plasirajo na trg, da si tega ne moreš dopovedat. Pejt še enekrat čez poste, v katerih sem pisal o tem.


Vem, kaj si pisal, ampak ti gledaš V današnje ovire, jaz pa gledam ČEZ te ovire, ker nisem zaplankan (omejen) na današnji dan!
Razvoj dela na tem, da se ovire preskoči, med drugim z iskanjem novih materialov s čim manj negativnimi stranskimi učinki. Kot vsaka množično proizvedena zadeva pa mora biti tudi visokoreclikabilna tako, da ni šans, da bo to "za enkratno uporabo".
P.S.: Od česa naj bi bil jaz črn?

TrijoAdijo je napisal/-a:
Povsem jasno je, da EV pač bojo,...ampak če ti recimo danes v SLO "pade" rečmo 200.000 EV-jev naenkrat, bo cela štala, ker sama infrastruktura ne bo dohajala filat večine, kaj šele vseh, kot si to zamišljate EV gorečneži (kao prklopt čez noč). Pa da niti ne začnem o kakšnih turističnih migrantih z EV-ji govorit, sploh tistih, na relaciji Karavanke - Obrežje.Na celi relaciji je problem dat filat 50 EV-jev, kaj šele 500. A so se ti zdej obzorja kaj razširila?
Ali pač še kr gledaš ozkogledno...oziroma...samo za svojo rit? Za vse ostalo te pa BK?


No, ti tudi tebi že kaplja, da so EV neizbežni...ampak tvoje predpostavke o toliko 200.000 EV naenkrat niso realne, bodo pa postopoma in temu se bo moralo omrežje prilagoditi. Kako? Pustimo razvojnikom, da razvijejo! Ne kar obupati, da je nemogoče. Zame ni, ker nisem zaplankan, bo že prihodnost pokazala, ker meni ne verjameš.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 08, 2021 9:52 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Razvoj dela na tem ja...v zadnjih 25-ih letih je naredu...mislim,da je blo pokazano kaj in koliko je naredu. Vseskup nč od nč. In ta razvoj bo trajal še pa še, da bojo EV-ji približno tu tu nekje, kar se uporabnosti tiče in vsega kar imamo zdej z ICE. To kar je pa zdej, kot že povedano,pa ni nč od nč. Ne uporabnosti, ne ekologije...Ti je kej bolj jasn,al ti še zmer ne potegne čez planke?


Piše ti, od česa boš črn. Beri. :lol:

A sm kdaj reku da EV ne bo? Nism...Torej se prav vidi, da sploh ne dojameš širše slike in kot že ugotovljeno samo nabijaš.
O prilagoditvah omrežja pa ne bomo....Ker bodmo realni, lahko bi imeli že marsikaj, pa so se našli še bolj zeleni od tebe, pa so useskup zabremzali. Pač..ja...zeleni so dvolični.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Pe jan 08, 2021 10:07 am

No, ravno prilagoditve omrežja so tvoja največja "planka", ker privzemaš, da čez to ozko grlo ne bo moč iti.
Tudi stopnja razvoja zadnjih 25 let ti dela probleme, ker privzemaš, da je to maksimum. Spet ena tvoja planka.
In teh plank je pri tebi preceeej.

Dvoličnost zelenih? Nihče ni brezmadežen.

Si ti bolj zelen, ker zagovarjaš ICE? Le zakaj smo šli v razvoj novejših tehnologij, če pa je - predvidevam - po tvoje ICE dovolj zelen? A pri njem ni posega v naravo, redkih kovin, emisij v zrak, emisij hrupa?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 08, 2021 10:23 am

Lahk temu ti rečeš planka, sam meni kot štromarju je mal bolj jasno, kaj prilagoditve omrežja za sabo potegnejo. In tle ni nič zelenega, kot to ti pa tebi enaki in podobni to mislite. V primerjavi z ICE, ki je v zadnjih 25ih letih napredoval za ogromni procent, je EV v velikem zaostanku. Pri EV je veliko omejitev, sej ne rečem, se trudijo, ampak končni račun bo pa veliko višji, kot si ti to lahko sploh predstavljaš. Pa ne si mislt, da bo EV narejen za dobo 15+ let. So se v preteklosti proizvajalci marsikaj naučili od recimo MB in z njegovim W123 ;)
Heh, zelen nisem, ker ipak vozim dizla, ki po papirjih dosega normo euro4, v reali pa še euro1 ne, pa zraven vozim še par kil železa, ki jih poganjata bencin in 2T mešanica. Kar se tiče emisij, pa sem že nalimu en link....Sej verjamem da si prebral, samo priznat si nočeš. Pa od reciklaže pogonskega sklopa pri EV si ne obetat veliko. En del se bo že recikliral tako kot vedno in povsod, še zmeri pa bo ostalo ogromnega odpada in od materiala in od samega postopka reciklaže.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a J.McLane Pe jan 08, 2021 10:33 am

Zaostanki in problemi sigurno bodo. Glede omrežja sem nekaj dni nazaj pogledal tole, en tak zelo realen pogled:
https://www.youtube.com/watch?v=-PL32ea0MqM

Citat dneva: "If you wan't something to be dirt cheap, make it out of dirt"
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Pe jan 08, 2021 10:39 am

TrijoAdijo je napisal/-a:Lahk temu ti rečeš planka, sam meni kot štromarju je mal bolj jasno, kaj prilagoditve omrežja za sabo potegnejo. In tle ni nič zelenega, kot to ti pa tebi enaki in podobni to mislite. V primerjavi z ICE, ki je v zadnjih 25ih letih napredoval za ogromni procent, je EV v velikem zaostanku. Pri EV je veliko omejitev, sej ne rečem, se trudijo, ampak končni račun bo pa veliko višji, kot si ti to lahko sploh predstavljaš. Pa ne si mislt, da bo EV narejen za dobo 15+ let. So se v preteklosti proizvajalci marsikaj naučili od recimo MB in z njegovim W123 ;)
Heh, zelen nisem, ker ipak vozim dizla, ki po papirjih dosega normo euro4, v reali pa še euro1 ne, pa zraven vozim še par kil železa, ki jih poganjata bencin in 2T mešanica. Kar se tiče emisij, pa sem že nalimu en link....Sej verjamem da si prebral, samo priznat si nočeš. Pa od reciklaže pogonskega sklopa pri EV si ne obetat veliko. En del se bo že recikliral tako kot vedno in povsod, še zmeri pa bo ostalo ogromnega odpada in od materiala in od samega postopka reciklaže.


Hja, žalostno, sva v istem fohu, pa na različnih koncih.

S plankami si samo omejujemo možnosti za razvoj..drugače rečeno, na vseh področjih je tako, da vsi gledamo isto stvar, ampak nekateri zmorejo videti več.
In elektrika iz kateregakoli vira je prihodnost ravno zaradi univerzalnosti pri uporabi.
Kdorkoli to demantira, naj izpostavi opcije, ki bi bile boljše, sicer je lahko tudi tiho.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a TrijoAdijo Pe jan 08, 2021 11:12 am

Hahaha, umiram :lol: :lol: Če bi napisu da sem mehanik, bi ti reku da si tut :lol: Dejstvo je da je vsakem štromarju jasno tole kar js izpostavljam. Teb pač ni.
In elektrika iz kateregakoli vira ni tko čista, da boš lahk reku, da je EV bolj čist od ICE.

p.s.: Pa ne spet s temi svojimi forami probavat kogarkoli utišat.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Pe jan 08, 2021 11:41 am

No, tvoj problem, če mi ne verjameš. Samo tvoje besede vedno bolj izgubljajo kredibilnost.

Problem pri štromarjih je, da predvsem energetiki vidijo samo klasiko..veliko jih dela po distribucijah ali velikih vodnih elektrarnah. Za kaj novega so preveč leseni, da bi naštudirali. Ampak se spreminja, vsaj samooskrbo so si nekateri znanci že zrihtali.

Nisem rekel, da je elektrika iz kateregakoli vira ČISTA, napisal sem, da je elektrika iz kateregakoli vira PRIHODNOST zaradi univerzalnosti pri uporabi!
Ne znaš več brati?

Saj jaz ne "utišujem" nobenega, to je tvoja mantra. Se pa hkrati samoprecenjuješ, da si upaš trditi, da "Dejstvo je da je vsakem štromarju jasno tole kar js izpostavljam." Hej, poglej preko ovire malo!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a VW T4 Pe jan 08, 2021 1:40 pm

Sem elektroenergetik, tako da prosim samo ne načenjat tematike alternativnih virov in samooskrbe. Energetski sistem je zelo občutljiv sistem, v katerem nihanje napetosti in frekvence (za samo 0.05Hz), brez ustreznih regulacij poruši vse, elektrarne se zavrtijo po svoje itd... in glavni viri motenj za sistem so sončni in vetrni viri, kateri k stabilizaciji in regulaciji sistema ne pripomorejo nič, vnašajo pa veliko motenj.
Več o delovanju sistema in pomembnosti elektrarn s klasičnimi generatorji ne mislim razpredat, ker bom itak "staromoden in len ter neinteresiran za novosti"...
Za razmislek; znanstvenik politiku zagovarja, da nekaj ni možno zaradi fizikalnih zakonov. Politik ga pogleda in pravi "bomo pa zakon spremenili"...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Električna vozila

Napisal/-a Firediver Pe jan 08, 2021 2:14 pm

Vse to je meni jasno in ni treba, ponavljam, res ni treba obnavljati osnov energetike!
Lepo, da ste učeni soforumaši tukaj, ampak vidim, da me ne razumete.

Obnovljivi viri energije so tukaj, EV, vetrne in sončne elektrarne...tukaj so! Ne bodo odšle, še več, celo prednost imajo pri generiranju energije!
Sedaj, ko je treba omrežje narediti bolj prilagodljivo, dinamično, marsikateremu energetiku zavre kri. Zakaj?
Ker je bil šolan, da je pretok energije samo v eno smer, od fiksnih lokacij elektrarn po omrežju do porabnikov. (Da malo poenostavimo, pustimo zaenkrat prenosno omrežje, da ne bomo zapletali). Temu je bilo sprojektirano tudi omrežje.
Potem pa so začeli z razpršenimi viri (sončne elektrarne, samooskrbe) in naenkrat so nastali tisti problemi, zaradi katerih energetiki ne marajo te tehnologije. Ker je treba delati, odpravljati probleme, ki jih prinaša razvoj teh obnovljivih virov energije. Svoje prinese tudi krajevna povečana poraba zaradi EV.

Jaz tukaj vidim veliko potenciala. Seveda se ne bo dalo vsega naenkrat narediti (tudi velike pice ne požreš v enem kosu, po koščkih pa gre), ampak sedaj je treba omrežje prilagoditi dinamičnim spremembam.
in ja, rajši kot da bi energetiki vzeli kot izziv (spomnimo: OVE ne bo izginila, ker je tudi politično vsiljena, torej politična volja je za to), rajši jo zasovražijo, ker morajo sedaj - zares delati!

In če je OVE res tak crap, zakaj jo vsi tako forsirajo?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Električna vozila

Napisal/-a Gricko Pe jan 08, 2021 2:34 pm

Firediver je napisal/-a:
In če je OVE res tak crap, zakaj jo vsi tako forsirajo?


ravno zaradi takih kot si ti!!

@vw t4 je lepo napisal:
znanstvenik politiku zagovarja, da nekaj ni možno zaradi fizikalnih zakonov. Politik ga pogleda in pravi "bomo pa zakon spremenili"...

in točno tu je problem, ker se nekaj forsira na silo, čeprav se dejansko ve, da na tak način ne bo šlo. Ampak politika dela svoje, tudi zato, da si lahko fila žepe ( z davki)

in še nekaj, noben od nas, ki smo proti" EV", nismo v osnovi proti tej ideji, smo po proti trenutni realizaciji!!

vsi vemo, da se bodo stvari spremenile, ampak najprej je potrebno nekaj razviti na zadovoljiv nivo, ki je dejansko boljši od trenutnega, pa bodo ljudje sami naredili prehod ( prehod na boljše je enostaven, na slabše pa hudičevo težak, sploh če obstaja stara alternativa, ki je bolj uporabna)
In nihče ne ve, v katero smer bo vse skupaj šlo, forsira se EV ( ker se lahko fino služi s tem in nabira točke), a hkrati znanstveniki iščejo boljše rešitve, saj so uvideli, da EV prinaša poleg velike probleme ( distribucija, količina in kako zagotoviti zadostno, na kakšen način, uničevanje okolja....)
sem že parkrat rekel, mogoče bo res elektrika, ampak dvomim, da na baterije
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov