Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
landcruiser
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 83
Pridružen: Ne mar 06, 2005 11:16 am

Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a landcruiser Sr jan 02, 2019 12:29 pm

Pozdravljeni,

Upam, da sem uvrstil pod pravo kategorijo foruma. Sem iskal po netu, a nisem našel konkretnega odgovora...

Zanima me, ali obstaja pri uvozu avtomobila iz tujine (npr. Nemčija), ki ima vgrajeno ali se mu tik pred uvozom vgradi plinska naprava kakšno olajšavo glede DMV-ja ali se vedno DMV izračuna glede na proizvajalčev deklariran izpust co2 idr. ne glede na kasnejšo homologirano in potrjeno vgradnjo plinske naprave, ki sewveda posledično zmanjša izpuste.

Hvala za vsakršno konkretno info.

Lp
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a danci1973 Sr jan 02, 2019 1:35 pm

V moji homologaciji in v podatkih o predelavi zmanjšanje CO2 izpustov ni omenjeno.

Predvidevam, da predelovalci sami nimajo opreme, s katero bi lahko zadovoljivo izmerili izpuste po predpisanih postopkih (NEDC / WLTP), meritev pri ustreznih pooblaščenih organizacijah pa bi najbrž bila zelo draga.

Prav tako večina LPG sistemov (če ne vsi) omogoča vožnjo na primarno gorivo - se pravi morebitno zmanjšanje izpustov ni zagotovljeno.

Verjetno se zato pri odmeri DMV upošteva uraden podatek od proizvajalca vozila.
 
Uporabniški avatar
landcruiser
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 83
Pridružen: Ne mar 06, 2005 11:16 am

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a landcruiser Sr jan 02, 2019 2:51 pm

Hvala danci1973 za odgovor. Sem imel podoben pomislek, ja...
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a esem Sr jan 02, 2019 3:28 pm

Predhodnega posta se ne citira

Morda je bolje tako, saj na plin porabi več in ima morda večje izpuste CO2 > večji davek (?). Ima pa zato manjše ostale izpuste, ki so bolj strupeni (bolj eko in ceneje)
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a danci1973 Sr jan 02, 2019 3:50 pm

Vmes sem na nemških forumih prebral, da tam po vgradnji LPG sistema v papirjih popravijo podatek o CO2 izpustih in ker v Nemčiji davek na vozila plačujejo letno (podobno kot je pri nas 'cestnina'), se jim ta lahko zniža.

Nisem pa našel kakšnih uradnih pravil o tem...


esem je napisal/-a:Morda je bolje tako, saj na plin porabi več in ima morda večje izpuste CO2 > večji davek (?). Ima pa zato manjše ostale izpuste, ki so bolj strupeni (bolj eko in ceneje)

Ne glede na večjo porabo so izpusti CO2 pri LPG manjši. To namreč ni odvisno samo od porabe, ampak tudi od kemijske sestave goriva (se pravi, koliko je ogljikovih atomov in kako oksidirajo).

Iz litra bencina pride 2392 gramov CO2, iz litra dizla 2640 gramov, iz litra LPG pa le 1665 gramov. Tudi, če upoštevaš 20% višjo porabo v primerjavi z bencinom, je pri LPG še vedno manj CO2 izpusta (http://ecoscore.be/en/info/ecoscore/co2).
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a esem Sr jan 02, 2019 10:55 pm

Hvala. Sem vedel, da ima plin manj CO2, a nisem bil siguren, ali je dovolj, zato "(?)". Res me veselijo taki natančni in povedni popravki. Še 1x hvala
 
gofra
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 22, 2007 8:56 pm

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a gofra Ne apr 25, 2021 10:01 am

Zdravo!

Odpiram staro temo, ker imam vprašanje vezano na podoben "problem".

Zanima me namreč, ali potrebuješ v primeru uvoza vozila predelanega na plin kakršnekoli specifične papirje kot so:
- potrdilo o strokovni vgradnji
- certifikat
- kaj tretjega?

V mnogih državah (denimo Nizozemska), predelave vozil niso predmet potrebe po dodatnem oz. vnovičnem homologiranju. Sam imam namen iz tujine pridobiti vozilo z naknadno vgrajeno plinsko instalacijo (Vialle LPG G3) in se bojim, da vozila pri nas ne bi uspel registrirati.

Hvala vnaprej!
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a limas Ne apr 25, 2021 10:11 pm

https://www.lpp.si/tehnicni-pregledi-homologacije-0

Potrebuješ vse navedeno.
Imel boš ogromno dela, ali raje uvozi drug avto in ga tukaj predelaj na plin.
 
gofra
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 22, 2007 8:56 pm

Re: Uvoz iz tujine - DMV in plin

Napisal/-a gofra Po apr 26, 2021 9:21 am

Sem klical na AMZS in LPP - naceloma bi moralo biti vse okej, ne bo pa škodilo imet ustrezno dokumentacijo. Hvala!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov