Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mtl Če mar 14, 2019 10:32 am

V zadnjih nekaj letih so kvazi SUV-ji (od malih aka Captur, T-Roc, preko srednjih npr. Kadjar, Kodiaq do velikih Q7, X5,) skoraj izrinili enoprostorce in tudi vse druge tipe avtomobilov in postajajo (če že niso) največji avtomobilski razred. Kakšni so razlogi za to? Namreč moj pogled je takšen.
Pozitivne lastnosti:
- višje sediš in imaš posledično nekoliko boljši pregled nad prometom naprej (čeprav pri nekaterih kvazi SUVjih to niti ni tako izrazito, npr. Hyundai Kona, ki je dejansko malo dvignjen hatcback)
- zaradi višine so tudi sedeži nekoliko višji in lažje zapneš otroke
- lažje sedeš/izstopiš iz avtomobila, pomembno za starejše ljudi, dejansko pa tudi za ostale, saj so sodobni avtomobili postali izredno nizki
- lažje greš po kolovozu, brez da bi zapel spodaj, če to rabiš. Ravno tako boš tudi lažje preplezal kakšen pločnik, če je to tvoja zabava
Negativne lastnosti:
- konkretno dražji za nakup
- slabša lega na cesti zaradi višjega težišča: ali se nagibajo kot pijani ali pa so trdi kot lojtrnik in trpi udobje
- višja poraba in bolj hrupni zaradi večjega zračnega upora
Recimo meni pozitivne lastnosti nikakor ne odtehtajo negativnih lastnosti in mi je recimo za družino bolj primeren karavan, če preživiš višino. Čeprav sam tudi karavanov ne maram in sem lepo na klasični limuzini.

Pika na i, so pa po mojem mnenju kvazi športni SUVji. Recimo VW T-Roc R s 300KM? Zakaj bi hotel ZNIŽANEGA in TRDEGA SUVja, če si želiš športen avto. Potem pač kupiš Golfa R in ne rabiš delat nobenih kompromisov.

Pa še en video na to temo, kjer dam kapo dol Harrisu, ki je en od redkih, ki si to upa direktno povedat :):
https://www.youtube.com/watch?v=728MLtVImvo
Zanimiv del je pri 1:15 ;).
Zadnjič spremenil mtl, dne Če mar 14, 2019 10:45 am, skupaj popravljeno 1 krat.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mrtwelvetrees Če mar 14, 2019 10:40 am

Ta tip je kre*en na tem videu, sploh ne morem več gledat te oddaje.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mtl Če mar 14, 2019 10:41 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:Ta tip je kre*en na tem videu, sploh ne morem več gledat te oddaje.

Tema je bolj kvazi SUVji in ne, kakšen se ti zdi Harris ;).
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a DePalmo Če mar 14, 2019 12:22 pm

Če se Kia Stonic šteje sem notri (velikost Ceeda, a višji), potem se mi ta klasa dopade in bi ga dejansko imel. Ravno dovolj višji da nebi vsakič ko grem k punci praskal avta po tleh (imam Ceeda), ravno dovolj višji da se lahko komot usedeš v njega in vstaneš iz njega. Kar se pa tiče performansov ... kupuje se mini terenca, če bi hotel hiter avto bi gledal kaj drugega. Porabo pa sklepam da so tudi že poštimali in da ti avti ne pijejo 10+, noben pa še ni dosegel da bi srednji razred avtov (Golf, 308, Focus) pili manj kot 5 litrov, pa čeprav "gre razvoj skozi naprej". Je napredek, ni pa bistvenega, tako da če kdo pričakuje s takim avtom porabe 5 litrov ... je Don Kihot.

"novi" Top Gear se mi pa dejansko dopade bolj kot Grand Tour, čeprav gledam oba.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a abbe Če mar 14, 2019 1:17 pm

slabša lega na cesti mogoče pri nižjih klasah drgač pa sigurno ne.
udobje? na zračnem vzmetenju fenomenalno...
porabo uzameš v zakup in ni negativna stvar če vzameš v obzir da je to terenec...
govorimo o x5,q7,cayenne... al o malih suvih?
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a PogachnyK Če mar 14, 2019 1:44 pm

Tudi jaz ne razumem tega segmenta.... No.. V bistvu ne razumem ljudi ki ga kupijo...

Mogoče me bo sedaj kakšen butthurt lastnik razsvetlil... ;)
Slika
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a J.McLane Če mar 14, 2019 1:50 pm

Lahko pa da so klasične (kombi) limuzine z leti naredili preveč nizke (poraba), posledično najahaš že en navaden robnik, kaj šele da bi se peljal po kakšnem urejenem kolovozu, tako SUV in CUV segment postaja pač tisti klasično uporaben avto.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a Firediver Če mar 14, 2019 3:25 pm

Se strinjam s tem, sploh na podeželju so višji avtomobili zelo praktični, čeprav nimajo velikega prtljažnika (kot sinonim uporabnega avtomobila v mestih).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mtl Če mar 14, 2019 3:36 pm

abbe je napisal/-a:slabša lega na cesti mogoče pri nižjih klasah drgač pa sigurno ne.
udobje? na zračnem vzmetenju fenomenalno...
porabo uzameš v zakup in ni negativna stvar če vzameš v obzir da je to terenec...
govorimo o x5,q7,cayenne... al o malih suvih?

Čisto v vsem, kar si napisal, so klasični karavani/limuzine (seveda PRIMERLJIVI) boljši kot SUVji :).
Torej recimo, da primerjaš Cayenna s Panamero, oboje na zračnem vzmetenju.
Razen, če šteješ pod udobje tudi vstop in izstop iz vozila, tam pa je Cayenne seveda bolj udoben.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a pskoda Če mar 14, 2019 5:03 pm

mtl je napisal/-a:Pa še en video na to temo, kjer dam kapo dol Harrisu, ki je en od redkih, ki si to upa direktno povedat :):
https://www.youtube.com/watch?v=728MLtVImvo
Zanimiv del je pri 1:15 ;).


Bravo Harris kot vedno top in pri videu 1:15 zmaga in jaz sem istega mnenja
Lp
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a nejc1 Če mar 14, 2019 6:10 pm

Kako že rečejo, športno uporabno vozilo, ki ni ne športno, ne zelo uporabno, ostane samo vozilo :mrgreen:
Sicer pa ko prihajaš v starejša leta in se začnejo razne težave s križom itd. začneš ceniti visoko sedenje in lahko vstopanje v vozilo, to da pa lahko še zapelješ čez vsak robnik je pa še en dodaten plus. Zato je recimo Captur odlična zadeva za dedeka in babico, ki delata par tisoč km letno in njima udobje, lega, pospeški in nekaj več porabe ne igrajo nobene vloge in sta zelo zadovoljna z suvekom :D Meni so sicer tudi mimo ta vozila in nasploh višje sedeči avtomobili, že recimo primer če se presedem iz c-maxa v focusa mi je zadeva veliko bolj všeč.., če pa že suva bi vzel nekaj malo bolj resnega in seveda s 4x4 pogonom... Verjamem, pa da bom čez 20 ali 30 let zelo drugače razmišljal, ampak takrat vprašanje koliko se bo še sploh dalo voziti na pedale in volan :cry: ...
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a tha_man Če mar 14, 2019 6:19 pm

J.McLane je napisal/-a:Lahko pa da so klasične (kombi) limuzine z leti naredili preveč nizke (poraba), posledično najahaš že en navaden robnik, kaj šele da bi se peljal po kakšnem urejenem kolovozu, tako SUV in CUV segment postaja pač tisti klasično uporaben avto.


To! Glavni razlog, da so meni crossoverji zanimivi, čeprav me zaenkrat še nobeden ni uspel prepričat v vožnji (jih je bilo pa nekaj že blizu). Do zdaj sem vozil same bolj ali manj nizke avte (pa ne ekstremno nizke), in je v vsakodnevni vožnji preprosto tečno pazit na vsak malenkost večji robnik ali luknjo na kakem kolovozu.
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mtl Če mar 14, 2019 6:49 pm

To glede višine razumem (sem že v prvem postu napisal), ampak ne razumem pa te fame z robniki. O kakšni vožnji čez robnike govorimo? A to vsakodnevno vozite čez robnike? Sam sem robnik nazadnje zapel kakšne 3 leta nazaj in tam tudi SUV ne bi pomagal ;). Je samo feltna nastradala.
Poleg tega sem prepričan, da vsaj 90% kvazi SUVjev ne vidi nikoli niti makadama, kaj šele kolovoz z luknjami ;)...

Sicer pa super, da imamo izbiro in lahko vsak najde nekaj zase, mene edino skrbi, kaj bom kupil, ker očitno rabljene limuzine izumirajo :(.
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a tha_man Če mar 14, 2019 7:18 pm

Zame idealen bi bil klasičen hacthback z recimo vsaj 18+ cm oddaljenostjo od tal in 4x4 ter normalnim sedenjem, kjer imaš občutek da si "v avtu", ne na klopci kot je to navada pri crossoverjih/SUV-ih. Najbližje temu so razni dvignjeni karavani a-la Škodina scout serija, ampak meni so grdi, ker v osnovi niso dizajnirani za tako odaljenost od tal (pa še karavani mi že itak niso všeč).

Žal večina folka crossoverje kupuje ravno zaradi visokega sedenja, zato počasi izgubljajo še tiste prednosti, ki so jih od začetka večinoma vsi imeli - torej 4x4 in ground clearance.
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a yeo Če mar 14, 2019 8:05 pm

abbe je napisal/-a:slabša lega na cesti mogoče pri nižjih klasah drgač pa sigurno ne.
udobje? na zračnem vzmetenju fenomenalno...
porabo uzameš v zakup in ni negativna stvar če vzameš v obzir da je to terenec...
govorimo o x5,q7,cayenne... al o malih suvih?


Uh, X5... To je krava za čez ovinke. Če si navajen na limuzino in greš X5 prganjat čez ovinke, kar kmalu ugotoviš da to ni to... Tudi blazine ti ne pomagajo ko se s tem tankom peljes recimo na Roglo. In se na tej višini, ki jo avto ima pripelješ v ovinek kot si navajen je občutek zelo čuden :)


Pa da dodam še eno slabost SUV: če pešca zbije SUV je 40% več možnosti da umre, ker ga ne vrže v zrak, ampak pred avto...
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a nered Če mar 14, 2019 10:21 pm

Ne razumem a to da je ljudem oblika SUV na splosno vsec vec ni dovolj? Meni je to super alternativa karavanu in enoprostorcem. Govorim seveda o uporabnih SUV - T-Roc, Kona, Captur je samo marketinska poteza.
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mtl Pe mar 15, 2019 7:28 am

To je dejansko tudi en od čisto korektnih razlogov.
In zakaj je recimo T-Roc le marketinška poteza in ni uporaben? Kateri je po tvojem uporaben SUV?
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a xxl Pe mar 15, 2019 9:50 am

Meni je T-Roc uporaben, ker sedim višje, lažje vstopam, ima kar velik prtljažnik, dovolj placa zadaj, po drugi strani ni previsok, zato dobro leži na cesti, poraba je pa tudi zmerna, celo odlična, glede na moja pričakovanja. Drugo nisem niti iskal, še najmanj pa klenega terenca. Meni je to super alternativa karavanu in enoprostorcem. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a mtl Pe mar 15, 2019 9:53 am

Pošteno. 8)
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
nered
Novinec
 
Prispevkov: 489
Pridružen: Ne jul 26, 2015 3:40 pm

Re: Priljubljenost kvazi SUV-jev

Napisal/-a nered Pe mar 15, 2019 10:48 am

Bom pa pojedu svoje besede. :D Ampak ja mislim, da ce je ljudem vsec, da bi to moral biti zadostni razlog.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot], Google Adsense [Bot], Zodd in 36 gostov