Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
TIžo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 29
Pridružen: Sr mar 06, 2019 12:55 pm

Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a TIžo Če apr 18, 2019 8:22 am

Na novih neuporabljenih pnevmatikah Dunlop Sportmaxx RT2 (225 45 18) znaša globina dezena po glavnih kanalih 8mm, po robovih 5-6mm ob prehodu na bočnico 3mm ter se znižuje do 1mm.

Sedaj me zanima, ali so te gume glede na slovenske zakone že v štartu nekako nelegalne za cestno uporabo? namreč če gre policaj merit na res skrajnem robu (kateri sicer nima nikoli stika s cesto), lahko izmeri pod 1,6mm. V zakonu naj bi bilo zapisano, da se meri v glavnih kanalih ... ampak v praksi ni tako, saj naj bi se upoštevala najnižja vrednost po celotnem profilu.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a J.McLane Če apr 18, 2019 11:44 am

Globino se meri vedno v glavnem kanalu. Sem pa imel problem, na tehničnem ko je bilo po robovih samo še kak mm v glavnem kanalu pa ene 3 mm, gum nisem želel še metat stran ker so pač v mokrem še zelo dobro prijele. Z malo pregovarjanja me je spustil skozi tehničnega, ker je bil itak čas za zimske gume samo ene 14 dni stran.

Preden se kdo zažene v to da sem gume zvozil do tako nizke meje. Jaz gume mečem stran takrat ko slabo primejo, lani sem P1 Verde vrgel v smeti z več kot dovolj profila, isto zimske Alpin A3.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a motom Če apr 18, 2019 12:51 pm

Po zakonu se meri tik ob TWI oznaki in nikjer drugje.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a limas Če apr 18, 2019 2:15 pm

Na TP pogosto zavračajo kar tako na oko, preden sploh izmerijo globino profila. Na splošno se velja izogibati LPP.
Če je guma premijskega razred je še kako uporabna tudi, ko je profil na koncu. Neko poletje sem eksperimentiral z mišlenkami z manj kot 1,6 mm in sem bil pozitivno presenečen tudi v mokrem. Gume z izrabljenim profilom je nevarna zaradi vodnega klina, ki se tvori pri močnejšem deževju in hitri vožnji. Izrabljena zimska guma pa zaradi porušenega ravnotežja trese že pri manjših hitrostih in sama opozori kdaj je za na odpad.
Glede merjenja profila s strani policije pa še nisem nikjer videl te prakse. Ne predstavljam si, da bi policija kar tako merila profil, razen, ko avto resnično izstopa (predelava) vključno z voznikom.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a mrtwelvetrees Če apr 18, 2019 3:40 pm

Točno tako, policaj ne bo šel kar tako gledat gume, razen če ne izstopa voznik, avto (tuning in podobno)...
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a Firediver Če apr 18, 2019 3:47 pm

So na YT posnetki in testiranja kako se poveča zavorna razdalja zaradi premalo profila. Baje da je 1.6mm profila v praksi že hudo pod vprašajem zaradi vodnega klina.
Saj je dobro, da še grabi na suhem, ampak po mokrem je za piz.darijo dovolj tudi samo daljša zavorna pot.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a J.McLane Pe apr 19, 2019 9:33 am

Po mokrem je zelo odvisno, ali je samo mokra cesta ali je naliv kot iz škafa. Potem je še zelo odvisno od širine gum, široke gume, lahek avto bo seveda veliko prej prišlo do aquaplanina. Ene 195 gume na 1,5t težkem avtu pa praktično to ne bo nikoli problem, tudi ko je zelo malo profila.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a motom Pe apr 19, 2019 3:10 pm

Odvisno kolk leti... mi je ze kombi pri 130 odneslo
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a Ivan36 So apr 20, 2019 11:51 am

Ob nakupu dobil na PT CRUISER ene VREDESTAIN Vredestein Sportrac 205 55 16 že zelo na minnimum profil cca 2 mm a so se držale odlično tako v suhem kakor v mokrem tudi na AC do 120 kmh ni bilo splavanja, pa ene 6 let stare so bile.
Slika
Če kdo kupuje NOVE gume so te odlične, dobra smerna stabilnost in profil je pa tak, da kar vleče v nakazano smer vožnje na kratko se pelješ , kot po tračnicah 8)
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a yeo So apr 20, 2019 12:12 pm

Res je, sem jih imel včasih. Vendar šele ko sem namestil druge gume, sem ugotovil, da so te ZELO glasne in neudobne za vožnjo...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a DePalmo Po apr 22, 2019 7:23 am

Sem jih imel, Sportrac 5 205/60 R15. Ko sem zapeljal v lužo mi je avto rado potegnilo v eno ali drugo smer, po mokrem so bile čisto povprečne in so rade zdrsnile. Da ne omenim da je ob malo višji hitrosti (od 80 km/h dalje) avto tudi zaplaval. Pa sem kupil nove ... Pred in potem sem imel Uniroyal RainExprt 3, to pa je prava guma za na mokro cesto.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1125
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a berlonso Po apr 22, 2019 11:57 am

Pritrjujem, Vredestein Sportrac5 (205/60 R16) so tudi po mojih izkušnjah le povprečne, ne dajejo mi vtisa zanesljivosti na mokri cesti. Recimo boljši občutek sem imel pozimi po mokrem z zimskimi GY Ultragrip 9. Pa tudi kar hitro se obrabljajo imam občutek (Vredestein).
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a Ivan36 Po apr 22, 2019 12:03 pm

Ko sem zapeljal v lužo mi je avto rado potegnilo v eno ali drugo smer, po mokrem so bile čisto povprečne in so rade zdrsnile. Da ne omenim da je ob malo višji hitrosti (od 80 km/h dalje) avto tudi zaplaval.

Možno, ker PT ima kolesa na skrajnih koncih karoserije in je bil pritisk na gume optimalen, sem jih vozil ene 5000km od Oktrobra do 12 Novembra 14 potem dal gor Nove zimske gume.
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 538
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a luxxx7 Po apr 22, 2019 3:31 pm

Malo mešate... Ivan35 govori o modelu Sportac 3, vidva pa ob seriji 5. Ni enako...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Globina dezena novih pnevmatik?

Napisal/-a DePalmo To apr 23, 2019 5:45 am

Pričakoval bi da bo novejši model bil boljši od starejšega ... Je pa res da ni ista guma.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 30 gostov