Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnologijo?

Napisal/-a bluedot To feb 04, 2020 1:34 pm

Pozdravljeni,

zanima me, kako je dandanes z vožnjo na kratke relacije z modernim dizel motorjem (ki ima start/stop tehnologijo) - še vedno je to bolj ali manj smrt za motor in katalizator?

Hčerko vsak dan vozim v vrtec (750 m v eno smer), kjer ugasnem avto, ga nato znova prižgem in pridem domov. Skupno naredim 1,5 kilometra, 2x na dan. Včasih so to edine poti, ki jih opravimo čez teden (žena hodi peš v službo, jaz delam doma).

Pred kratkim smo nabavili Alfa Romeo Stelvio (dizel, 2.2, Euro 6d-TEMP), ki ima Start&Stop. So te kratke poti za ta avto kakšen problem? Imamo tudi Ford Kuga (l. 2011), dizelaš in pred tem sem iste poti opravljal (že skoraj eno leto) s Kugo. Zaenkrat je vse OK.

Prosim za mnenja. :)

Hvala.

P.S.: Vem, da bi lahko hodila peš v vrtec, ampak zjutraj nima volje. Drugače komot prehodi/preteče 5+ km/dan, ker smo veliko zunaj, ampak teh 750 m je zjutraj nemogoča razdalja.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a mrtwelvetrees To feb 04, 2020 1:48 pm

Jaz sem že opazil, da S/S skrajša življenjsko dobo akumulatorja, pa še dražji so. Pri svojem bom trajno onemogočil ta sistem, le da najdem nekoga ki ima tester in mi za to ne bo zaračunal preveč.

Sicer pa glede izpušnega sistema, je dobro ga da potem vsaj 1x na mesec ali večkrat malo spucaš na daljši vožnji na avtocesti.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a bluedot To feb 04, 2020 2:01 pm

Jaz S/S puščam delovati v večjih mestih, kjer se res dolgo čaka pred semaforji. Na lokalnih relacijah pa ga večinoma izklopim (na srečo je fizičen gumb na armaturki, tako, da ni glih neka muka - vem, da imajo nekateri to skrito v infotainmentu).

Avto je vsaj 1x na teden na avtocesti, skupna pot okoli 50 km. 1x na mesec pa se sigurno gre tudi kam dlje (100+ km v eno smer).
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a Kohec To feb 04, 2020 2:22 pm

Meni se zdi ta S/S brez veze. Mislim da naredi več škode kot pa koristi. Je v ženinem avtu, ponavadi ga takoj izklopim s stikalom. Se mi zdi prav neumno, da se pripeljem do semaforja, kjer se ugasne, potem se pa čez 5 sekund užge zelena luč.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a xxl To feb 04, 2020 2:23 pm

Zdaj vem na koga da se obrnem, če se odločim spet za Alfo (peto). ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a bluedot To feb 04, 2020 2:29 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


To je moja prva AR, sem pa jo kupil delno tudi zaradi tega, ker je moj stric nekoč imel AR 33 Quadrifoglio. To je bil prvi avto, ki sem ga občudoval, kot otrok. :) Drugače pa, Stelvio je super, ne bi ga menjal za noben drug SUV v tej klasi, tudi, če bi mi ponudili dva.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a bluedot To feb 04, 2020 2:31 pm

Malo sem še pobrskal po netu in DPF je baje glavni problem. Vendar, če se avto pelje vsaj 1x do 2x na mesec (kot je že napisal @mrtwelvetrees) po 15-20 min. na avtocesti je vse OK.
 
Skyen
Novinec
 
Prispevkov: 203
Pridružen: Pe nov 29, 2013 1:56 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a Skyen To feb 04, 2020 3:01 pm

Problem s tem kot pišeš, da gre 1x do 2x mesečno po avtocesti za 20 minut je bolj v tem, da ne veš, če se v tem času sproži regeneracija DPFja. Res je, da jo sedaj delajo avti tudi že po mestu, vendar bi ga znalo prekiniti vmes in imaš potem spet problem, ker se je regeneracija prekinila.. Sam bi rekel verjetno 1x do 2x mesečno hitrejša vožnja v višjimi obrati ali pa vožnja vsaj 100km v kosu, da bodo računalniku ugajali vsi parametri in bo sprožil regeneracijo + dovolj dolgo bo laufal, da jo naredi.
Mi je pa glupo, da lahko dajo milijon drugih lučk na armaturko, ampak da bi pa dali eno, ki bi svetila ko dela regeneracijo (kar bi dejansko bilo uporabno) to pa ne...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a xxl To feb 04, 2020 3:50 pm

Zanimivo, jaz v Kadjaru v 50 000 km, preden sem ga prodal, nisem niti enkrat opazil regeneracije.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
spektr
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr feb 26, 2003 6:34 pm
Kraj: Cerklje

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a spektr To feb 04, 2020 4:09 pm

A pa se SS sistem sploh vklopi pri mrzlem avtu in po prevoženih 700m ??? Meni se ne, in prav je tako :)
lp dejan
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a Kristjan123 To feb 04, 2020 4:18 pm

xxl je napisal/-a:Zanimivo, jaz v Kadjaru v 50 000 km, preden sem ga prodal, nisem niti enkrat opazil regeneracije.


So razlike med avti alfa 159 si opazil po bolj globokem zvoku pa števec koliko fila turbina je takoj ko si spustil gas skočil na ničlo oziroma je bil dosti bolj odziven če ne en tak pokazatelj je trenutna poraba ko jo zabije v višave veš da se dela regeneracija ;)

Pri smax-u pa v petih letih uporabe še nisem zaznal da bi se kadarkoli kaj dogajalo se vprašam če sploh imam dpf ;)
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a mrtwelvetrees To feb 04, 2020 4:21 pm

Ne, je več "parametrov" potrebnih, zunanja temperatura, napolnjenost akumulatorja, to so glavni pogoji da se odobri S/S.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
spektr
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr feb 26, 2003 6:34 pm
Kraj: Cerklje

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a spektr To feb 04, 2020 4:25 pm

Tako ja, tukaj je bolj vprašanje to ,da se bo pač akumulator izpraznil zato, ker se ne bo mogel do ničesar napolnit :) Mogoče ne bi bilo slabo, da bi ga vsake toliko na polnilec dal..
lp dejan
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a Kohec To feb 04, 2020 4:32 pm

spektr je napisal/-a:A pa se SS sistem sploh vklopi pri mrzlem avtu in po prevoženih 700m ??? Meni se ne, in prav je tako :)

Odvisno kako je poln akumulator. Jaz imam do prvega semaforja 300 m pa se včasih vklopi, včasih pa ne.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a bluedot To feb 04, 2020 5:42 pm

Skyen je napisal/-a:Problem s tem kot pišeš, da gre 1x do 2x mesečno po avtocesti za 20 minut je bolj v tem, da ne veš, če se v tem času sproži regeneracija DPFja.


Pri Fordu se regereneracija včasih sproži ravno takrat, ko avto parkiram doma, torej po 1,5 km. Smrdi, kot hudič. Je pa še problem s kondenzom v izpušni cevi, ampak na srečo ima Ford luknjice v izpušnem loncu, tako, da po skoraj devetih letih še vedno ni bilo potrebe po menjavi. Razen tega, da se pelje hčerka v vrtec in nazaj imamo včasih itak več krajših poti čez dan.

spektr je napisal/-a:A pa se SS sistem sploh vklopi pri mrzlem avtu in po prevoženih 700m ??? Meni se ne, in prav je tako :)


Do sedaj se je samo 1x ugasnil po tako kratki poti.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a nejc1 To feb 04, 2020 6:17 pm

Ne da so še vedno problemi, ampaki so in bodo vedno večji problemi pri vožnji dizlov na zelo kratke relacije. Regeneracija se sproži ko je filter zabasan vsaj do določene meje(in ko so zraven izpolnjeni še nekateri drugi pogoji), zato sploh ni nujno, da se bo karkoli regeneriralo ko boš šel na daljšo pot. Razen ko bo že zabit kar nekaj čez prvo mejo ti zna napisat na armaturki nekaj v smislu "exhaust filter at limit - drive to clean", v tem primeru voziš dokler se opozorilo ne izbriše oz. najbolje še po tem nekaj kilometrov...

Kuga 2011 ima dodatno šobo za regeneracijo filtra in je sposobna opravit regeneracijo praktično na mestu, medtem ko kake novejše ali kak drug dizel ki te šobe nima tega ni sposoben in potrebuje vsaj nekaj konstantne vožnjo z vsaj okrog 70km/h ...
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a emozul To feb 04, 2020 6:51 pm

[quote="bluedot"]Pozdravljeni,

zanima me, kako je dandanes z vožnjo na kratke relacije z modernim dizel motorjem (ki ima start/stop tehnologijo) - še vedno je to bolj ali manj smrt za motor in katalizator?



Verjetno, se S/S sistem sploh še ne prižge, ker je avto še mrzel (vsaj pri meni je tako). Je pa dejstvo, da so za avto zelo škodljivi mrzli vžigi.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a meganer To feb 04, 2020 7:20 pm

Sem imel senika 1.9dci, sedaj PSA 2.0HDI pa nisem niti enkrat zasledil, da dela regenaracijo. Pa imam 90% voženj do 1km. Seveda pa med vikendi daljše relacije (10-150km).

Zato se mi prav pojavlja vprašanje koliko vas je ko ste to že doživeli v praksi?
Namreč jaz ne poznam nobenega. (razen, če sploh ne vem kdaj to naredi).
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a thunderbolt To feb 04, 2020 7:49 pm

Doma je od novega passat b8, vozen 40k km na leto in avto zaznavno dela regeneracijo vsaj 1x mesecno.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Kratke relacije z modernim dizlom in start/stop tehnolog

Napisal/-a bluedot To feb 04, 2020 8:45 pm

nejc1 je napisal/-a:Kuga 2011 ima dodatno šobo za regeneracijo filtra in je sposobna opravit regeneracijo praktično na mestu, medtem ko kake novejše ali kak drug dizel ki te šobe nima tega ni sposoben in potrebuje vsaj nekaj konstantne vožnjo z vsaj okrog 70km/h ...


Zanimiv info! Tudi glede opozorila na armaturki.


V prejšnji službi, pred dobrimi sedmimi leti, sem tudi sam občasno vozil (ali bil vožen) kombi (Renault Traffic, 1.9d) in tisti avto je bil zlorabljan do konca. Vsak dan cel kup vžigov pozimi, kratke relacije (pošta, trgovine, prevoz ljudi,...), vsaj 10 različnih voznikov, poln gas na mrzlo, turbina se ni nikoli hladila (kar je dobra praksa po daljši vožnji),... Pa je motor vse zdržal.

Naša Kuga ima tudi veliko kratkih relacij, po drugi strani pa je prav tako deloven konj (224.000 km) in z motorjem/izpuhom nikoli nismo imeli težav.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov