Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
primoz79
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 67
Pridružen: Sr sep 28, 2011 7:25 am

westfalija kodiaq

Napisal/-a primoz79 So mar 14, 2020 11:24 am

Pozdrav,
Če je že kdo imel opravka....
Katerega avtoelektričarja priporočate za montažo Westfalia elektronike za vlečno kljuko + kodiranje vcds.
Sedaj je namščena univerzalna elektronika, vendar bi rad imel Westfalijono, da vozilo prepozna vlečno napravo.

Vozilo je Škoda Kodiaq.

https://www.westfalia-automotive.com/fi ... 391108.pdf

Hvala za odgovor
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a RedBaron So mar 14, 2020 11:59 am

Vprašaj pri Šeško vlečne kljuke, oni imajo v ponudbi tudi westfalijo, mislim, da celo proizvajajo fiksne kljuke za njih.

Če te prav razumem, bi menjal samo elektroniko, kljuko bi obdržal obstoječo?
 
primoz79
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 67
Pridružen: Sr sep 28, 2011 7:25 am

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a primoz79 So mar 14, 2020 12:50 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira



točno tako, čeprav mi tudi zdajšnja univerzal elektronika izklaplja zadnji park senzor, vendar bi rad imel, d aračunalnik vse prepozna (pregorela luč, stabilnost, display, itd,...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a RedBaron So mar 14, 2020 5:46 pm

Za stabilnost ne vem, treba je aktivirati funkcijo stabilizacijo prikolice... če že ni... vsekakor pa mora avto nekako vedeti, kdaj je pripet priklopnik... mogoče že ima obstoječa elektronika to možnost, da to "sporoči" avtu, glede na to, da izklopi park senzorje.

Za pregorelo žarnico pa mogoče že ima sama elektronika kontrolo.. Tako sem jaz imel na prejšnjem avtu (naknadna vgradnjam univerzalna elektronika), če je pregorel smernik, je na prikolici utripala pozicija, kar si opazil v ogledalu, ko je utripala tudi sprednja gabaritna luč ;)
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a Gricko So mar 14, 2020 5:58 pm

primoz79 je napisal/-a:točno tako, čeprav mi tudi zdajšnja univerzal elektronika izklaplja zadnji park senzor, vendar bi rad imel, d aračunalnik vse prepozna (pregorela luč, stabilnost, display, itd,...


ne vem če boš kaj pridobil. jaz bi se na tvojem mestu prej zelo pozanimal, kaj pridobiš samo z menjavo elektronike.
ok, žarnice so sigurno opcija ( možno, da to imaš že sedaj pa ni vključeno) , glede zaznavanja stabilnosti in zaznavanja kaj se vozi zadaj pa dvomim- kaj bi videl na displayu?

ker za stabilnost oz njeno zaznavanje se potrebuje tudi senzorje ( na prikolici, na kljuki??).
samo z novo elektroniko za kljuko na avtu tega ne boš pridobil...

sicer ne poznam točno zadeve tako, da lahko se motim ampak iz logičnega razmišljanja to ne gre skupaj tako enostavno
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a RedBaron So mar 14, 2020 7:53 pm

Stabilizacija prikolica je funkcija ESP-ja (če je avto opremljen s takšnim ESP-jem), zazna nihanje prikolice in jo umiri z aktiviranjem zavor na kolesih avtomobila. Ne rabiš nobenih dodatnih senzorjev.

Obstaja pa samostojni sistem za stabilizacijo prikolice (AlKo -tov ETS, pa tudi KNOTT mislim da ima nekaj takšnega), ki zazna nihanje prikolice, aktivira naletno zavoro in jo s tem umiri.

Osnova vsega tega je pa protinihajna sklopka in pa ustrezna razporeditev mase, ter vožnja po pameti!!
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a Gricko So mar 14, 2020 10:03 pm

če ti bremzaš prikolico (prikolica bremza), potem stvar deluje( ampak tu rabiš potem dodatne stvari in ne le elektroniko v avtu )

če pa avto "zaznava" nihanje prikolice in potem uporablja svoj lasten ESP pa je to za mene ... bull shit
zakaj? ker če prikolica začne "bežati" levo ali desno in v tem primeru ti ustavljaš avto, jo v večini primerov še bolj destabiliziraš in po možnosti "prekucneš"
 
Uporabniški avatar
Tattoo-
Uporabnik
 
Prispevkov: 1318
Pridružen: Če dec 16, 2004 10:33 pm
Kraj: Circuit de la Sarthe

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a Tattoo- Ne mar 15, 2020 9:31 am

Gricko je napisal/-a:sicer ne poznam točno zadeve tako, da lahko se motim ampak iz logičnega razmišljanja to ne gre skupaj tako enostavno.
Gricko je napisal/-a:če ti bremzaš prikolico (prikolica bremza), potem stvar deluje (ampak tu rabiš potem dodatne stvari in ne le elektroniko v avtu)

če pa avto "zaznava" nihanje prikolice in potem uporablja svoj lasten ESP pa je to za mene ... bull shit
zakaj? ker če prikolica začne "bežati" levo ali desno in v tem primeru ti ustavljaš avto, jo v večini primerov še bolj destabiliziraš in po možnosti "prekucneš"
V samo dveh postih od popolnega nevedneža do največjega "strokovnjaka"...nekateri ste res svetovni fenomen! :roll: :lol:

Pa veselo izobraževanje želim:
https://www.youtube.com/watch?v=LJMxeJSdmt4

https://www.youtube.com/watch?v=1q98tPhuV7Q
There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games! - Ernest Hemingway
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a Gricko Ne mar 15, 2020 11:53 am

dobre primere si dal..... in potrdil, kar sem rekel....

v tvojem drugem primeru se dobro vidi, da prikolica IMA naletno bremzo (ali celo kaj več) in prikolica BREMZA ( celo blokira določeno gumo).
tudi v prvem primeru (simulaciji) ima naletno bremzo

in jaz sem napisal
Gricko je napisal/-a:če ti bremzaš prikolico (prikolica bremza), potem stvar deluje (ampak tu rabiš potem dodatne stvari in ne le elektroniko v avtu)


glede uspešnosti obvladovanja prikolice le z ESPjem od avta in da prikolica pri tem ne "pomaga" pa je stvar veliko bolj zahtevna in manj uspešna.

sicer lahko ti bremzaš z avtom in stvar " deluje" če ima avto zelo hiter in odziven ESP ampak res v zelo ozkem območju, saj lahko ti z kontra "gumo " bremzaš le v trenutku od vračanja prikolice proti sredinski legi. če ESP začne malo prehitro oz bremza malo predolgo ( glede na nihaj) stvar samo poslabšaš. torej je vse skupaj bolj blažev žegenj in marketing kot dejanska pomoč.

zelo podobni so danes slabši ACCji. sicer stvar deluje ampak je vse prej kot udobno, varčno, prej nevarno za ostale udeležence ( stalno neko nesmiselno bremzanje, pospeševanje, bremzanje pred prehitevanjem na AC in podobno)
Tak ACC sicer deluje ampak je za mene neuporaben, podobno mislim da je s tem sistemom, kjer prikolica ne pomaga avtu pri stabilizaciji.
stvar je narejena na pol in samo da se lahko prodaja ( da se oglašuje kaj avto "zmore")

in ja, dopuščam možnost , da se motim ( ker stvari ne poznam ampak iz osno fizike vidiš, da je stvar težko realizirana).

PS: če se ne motim poznaš WV....kljuka od avta, ki "zna sam parkirati" prikolico in podobne stvari je navadna Fe kljuka ali ima kakšne senzorje kota??
iz katerega namena so vtiči na prikolici sedaj 13pinski in ne več le 7 kot je bilo včasih in je bilo dovolj?
sam prašam.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a Firediver Ne mar 15, 2020 1:03 pm

Gricko je napisal/-a:iz katerega namena so vtiči na prikolici sedaj 13pinski in ne več le 7 kot je bilo včasih in je bilo dovolj?


Layout 13 pin konektorja pove, da ima v primerjavi z 7 pin konektorjem dodatno:
Signal vzvratne vožnje, stalen +12V, polnjenje baterije +12V in masa za te dodatne kontakte.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
spektr
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr feb 26, 2003 6:34 pm
Kraj: Cerklje

Re: westfalija kodiaq

Napisal/-a spektr Po mar 16, 2020 7:41 pm

Kolegu je ravno pri Superbu ESP od avta umiril prikolico. Tako da, učinkovito najbrž je.
lp dejan
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 34 gostov