Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne sep 27, 2020 10:52 am

Ok vemo da pa pri 90% avtomobilih, ki imajo dnevne luči prižgane, zadaj NE svetijo.
Dosti avtomobilov nima senzorja (bolj starejši avti, cenejši ali z manj opreme) in morajo vozniki ročno vklopiti zasenčene luči.

ALI pa senzor včasih tudi ne vklopi ko je naliv dežja(se stemni) ali pa je že megla (mala).
Vse to so velike nevarnosti.

Primer, kaj če je kolona na avtocesti slaba vidljivost (slabša) recimo dež, ali malo megle, pa se zadnja oseba v koloni ustavi, potegne ročno zavor in nobena luč potem zaradi ne sveti. (ok pa ne prižge utipavnke)

in kaj se zgodi ? BUM !

Ne vem, folku blendaš naj prižge luči, pa debel gleda.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a vuli Ne sep 27, 2020 11:03 am

ja, tko je in ti boš kriv po vsej verjetnosti.
maš tudi paciente, ko v nalivu vozijo z zaprtimi sprednjimi lučmi.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver Ne sep 27, 2020 11:04 am

Jaz vedno prakticiram vklopljene zasenčene luči (seveda gorijo tudi zadnje pozicije) in to je to. Pa niti ne crkujejo tako pogosto glede na to, da gorijo vedno, ko je motor prižgan.

Na splošno bi uzakonil, da so pri dnevnih lučeh obvezno vključene vsaj še pozicije ali pa - simpl preprosta stvar - sprednje pozicije dal nekoliko močnejše (da dosega nivo za dnevne luči) in bi ločene dnevne luči ukinil!

Sem pa bil na avtocesti v petek, ko je tako pralo in se čudil visokim hitrostim na prehitevalnem pasu - pa se je komaj kaj videlo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a xxl Ne sep 27, 2020 11:21 am

Na mojem lahko nastaviš, da luči prižge tudi v primeru dežja.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
TihaVoda
Novinec
 
Prispevkov: 129
Pridružen: Po avg 05, 2019 3:57 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a TihaVoda Ne sep 27, 2020 12:19 pm

To da zadnje luči ne svetijo, če so prižgane dnevne, je ena največjih neumnosti avtomobilske industrije. Tudi senzor ni rešitev, ker čez dan v megli ali dežju, ko je svetlobe (še) dovolj, se luči ne prižgejo. Okej, nekateri imajo narejeno tako, da se prižgejo ob vklopu brisalcev, kar je že bolje, a še vedno ne reši problema megle.

Tistih 2x 5W (če so ledice, še manj) je glede porabe in izpustov zanemarljivih, tako da res ne razumem, zakaj proizvajalci namenoma povzročajo nevarnost.

V mestih večkrat vidim, da folk celo ponoči vozi z dnevnimi lučmi (ker ulična razsvetljava), zadaj seveda tema. Ponavadi so to manjši avti (Clio, Captur, itd.), za volanom pa starejši občan ali ženska.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a DePalmo Ne sep 27, 2020 8:14 pm

Iz istega razloga kot tlačijo velike zaslone na dotik v avte ... ker je to "kul". Boli njih za varnost nas, samo da jim damo denar.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a pskoda Po sep 28, 2020 6:28 am

Po zakonu je pač tako, da zadnje niso obvezne ni pa noben problem z testerjem prižgati tudi zadnje, da vedno svetijo kot prednje.
Lp
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a BlackT Po sep 28, 2020 7:38 am

Jaz sem to prvi dan nastavil z obdeleven + visoka občutljivost + vklop ob dežju.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Kohec Po sep 28, 2020 8:17 am

Na žalost je na cesti velik procent voznikov, ki svojega avta ne obvladajo, še posebno svetlobnih teles. Ne znajo uporabljati smernikov. Pravilna uporaba luči pa je že pravi doktorat. Ob slabi vidljivosti se vozijo s pozicijskimi lučmi, ki svetijo kot "faracajg". Ko jim poblenkaš, da bi jih opomnil na nepravilne luči, pa gledajo kot tele. Da o uporabi meglenk ne razpravljam, tukaj pa je delež voznikov, ki jih ne znajo uporabljati katastrofalno velik.
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a vuli Po sep 28, 2020 9:05 am

pskoda je napisal/-a:Po zakonu je pač tako, da zadnje niso obvezne ni pa noben problem z testerjem prižgati tudi zadnje, da vedno svetijo kot prednje.

ne vem, če nas je 1% takih bi znali to sami nardit.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Mazda2 Po sep 28, 2020 11:32 am

Jaz sem se letos peljal za novejšo Mazdo 6, zadaj luči niso svetile, v trenutku ko je zapeljala samo pod nadvoz AC, so se v hipu prižgale še zadaj. To je bil podvoz Mlaka pri Kranju-Polica pri Naklem.
 
Uporabniški avatar
McLaren
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3277
Pridružen: To jul 29, 2003 1:19 pm
Kraj: Cela EU

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a McLaren Po sep 28, 2020 11:44 am

Verjetno zato ker so se ji normalne luci prizgale. Pri Fordu je isto
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a cc09 Po sep 28, 2020 11:49 am

Kdaj morajo bit prižgane tudi zadnje luči, je predpisano "šele" ob zmanjšani vidljivosti, kar je pa ko je zaustavna pot pri dovoljeni hitrosti daljša od vidljivosti. Izven avtoceste, pri 90 na uro, je to recimo 100 metrov. To je pa lahko že kar huda megla ali dež. Tako da ne se zanašat ne zadnje luči, na cesti lahko stoji tudi kaj drugega kar nima nobenih luči, pa se boš komaj ustavil...
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a AssKicker Po sep 28, 2020 3:56 pm

uradno se ni treba zanašat na zadnje luči, je pa velik doprinos k varnosti vseh udeležencev v prometu. Jaz sem včasih v nalivu kr malo "upokan", in se z dolgimi pripeljem za pacienta, ki ima po vsej sreči v nalivu še siv avto na prehitevalnem pasu z hitrostjo slabih 100km/h, in ugasnjene luči. Ampak do sedaj žal še nihče ni dojel namiga, ampak vsi samo "bukov zjajo", češ kakšen d**** sem, da blendam. Kje so šele zadnje meglenke..
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 227
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a RUNAČ Po sep 28, 2020 4:29 pm

Ja te zadnje neprižgane dnevne luči te znajo hitro zavesti, sploh če avto nima senzorja svetlobe.

Sam sem ob obisku prvega rednega servisa maminega avtomobila, povprašal o možnosti stalnega vklopa zadnjih luči in na srečo so to lahko uredili. Konec koncev gre tudi za tvojo varnost in to, da si viden tistim za sabo.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
igork
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 78
Pridružen: To apr 14, 2009 7:10 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a igork Pe okt 02, 2020 7:34 am

To bi morali na avtomobilsko industrijo pritisnit, da bi pri dnevnih lučeh obvezno svetile tudi zadnje.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Godward So okt 03, 2020 11:21 pm

Da so zadnje luci izklopljene, je ena vecjih napak avto industrije. Ok, da je senzor za svetlobo dober, to se ni tak problem, nekaterim pa se to vklaplja res prepozno, oz tega senzorja sploh nimajo in naj bi voznik preklapljal sam. Noro. No, je pa pohvalno, da vsaj nekatere znamke razmisljajo z glavo, in so zadnje luci prizgane kljub temu, da je dovolj svetlo.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver Ne okt 04, 2020 6:57 am

Pri vseh raznoraznih butastih nastavitvah na sredinski konzoli ali pa vsaj preko testerja bi že lahko omogočili tudi to možnost.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
slikar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: To jun 15, 2010 10:56 am
Kraj: Kranj

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a slikar Ne okt 04, 2020 8:24 am

AssKicker je napisal/-a:uradno se ni treba zanašat na zadnje luči, je pa velik doprinos k varnosti vseh udeležencev v prometu. Jaz sem včasih v nalivu kr malo "upokan", in se z dolgimi pripeljem za pacienta, ki ima po vsej sreči v nalivu še siv avto na prehitevalnem pasu z hitrostjo slabih 100km/h, in ugasnjene luči. Ampak do sedaj žal še nihče ni dojel namiga, ampak vsi samo "bukov zjajo", češ kakšen d**** sem, da blendam. Kje so šele zadnje meglenke..

In ti bi kaj, v nalivu pripizdil 140 po prehitevalnem. Logično, če je naliv, da se hitrost zmanjša, saj je preglednost veliko manjša. Ko se boš pa razkantal, bo pa krivo vse drugo, samo ti ne. :roll:
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Ne okt 04, 2020 8:35 am

To jaz še vedno trdim, da bi morale biti tudi zadaj vklopljene, ker jih marsikdo ne vklopi ko se dovolj stemni ali v primeru dežja.
Pa marsikateri avtomobil ne vklopi v primeru dežja.
Opažam, da tudi višji razred ne.
Pri oplu ima večina modelov to nastavljeno tako, da ko vklopiš brisalce in le tej parkrat potegnejo po šajbi se vklopijo tudi zasenčene avtomatsko. Nobenih skrbi.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov