Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a D12J12 Ne okt 04, 2020 12:00 pm

Sam gledam na te stvari drugače, ni to napaka proizvajalcev. Kako smo pa lahko prej ko ni bilo avtomatike sami prižigali luči? To so samo lene riti ali pa malo premalo brihtni. Prej sem imel citroena, kateri je sam prižigal luči ko je vklopil brisalce, ampak sem vedno sam preklopil na zasenčene luči. Mazda tega sistema nima, ampak v teh deževnih dneh je stikalo vedno na vklopljenih lučeh. Ko je pa lepo vreme pa ne vidim potrebe po prižgani poziciji zadaj, ker ko se upre sonce na luči je komaj opazno, da kaj sveti. Mi je pa zanimivo, spredaj tišijo razne xenone, ledice, tiste božične dnevne luči zadaj pa ni važno če kaj sveti :roll: .
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver Ne okt 04, 2020 1:04 pm

Ti, ki gledaš na to malce drugače, ki želiš reči, da je problem samo v voznikih (ali so leni ali pa so butasti)...bom jaz pristavil še, da bi morali voziti samo tisti, ki so spočiti, zbrani, trezni, niso pod vplivom zdravil ali drugih travic in ročno pravočasno vključijo zasenčene luči ter meglenko če je treba.

Kar naenkrat bi bilo prazno na naših cestah...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 562
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a AssKicker Ne okt 04, 2020 4:18 pm

slikar je napisal/-a:
AssKicker je napisal/-a:uradno se ni treba zanašat na zadnje luči, je pa velik doprinos k varnosti vseh udeležencev v prometu. Jaz sem včasih v nalivu kr malo "upokan", in se z dolgimi pripeljem za pacienta, ki ima po vsej sreči v nalivu še siv avto na prehitevalnem pasu z hitrostjo slabih 100km/h, in ugasnjene luči. Ampak do sedaj žal še nihče ni dojel namiga, ampak vsi samo "bukov zjajo", češ kakšen d**** sem, da blendam. Kje so šele zadnje meglenke..

In ti bi kaj, v nalivu pripizdil 140 po prehitevalnem. Logično, če je naliv, da se hitrost zmanjša, saj je preglednost veliko manjša. Ko se boš pa razkantal, bo pa krivo vse drugo, samo ti ne. :roll:


Nisi dojel. Ni fora, da bi jaz vozil 140, in da kao zato prižgem dolge luči. Fora je v tem, da mogoče voznik pred mano začne razmišljati, kaj za vraga počne narobe. Ja, hitrosti slabih 100 je pa ravno tista, ko z razliko potovalne hitrosti seniorja na hojci prehiteva tovornjaki. In se že tako dovolj dviguje voda, ampak on ima še vedno vse luči zadaj ugasnjene. Ko smo že pri tem, ja, sovražim tiste, ki se vozijo krepko pod omejitvijo. Ampak to ni tema o kateri bi razglabljali v tej temi.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a DX5050 Ne okt 04, 2020 7:32 pm

To, da prideš za njega pa blendaš, ne bo 99% folka dojel, da mu sporočaš, da naj luči prižge. Ker blendajo ponavad vozniki določenih znamk, katerih namen blendanja je pa čist drugačen...
Mogoče bo prej dojel da naj luči prižge, če mu 2x, 3x prizges pa uganes zadnjo megleno potem ko ga prehitiš?
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne okt 04, 2020 7:55 pm

Renault je začel to, da zadaj svetijo tudi luči, mislim da pri Meganu in Sceniku ... nisem prepričan kako je pri novem Capturju
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1102
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a cc09 Po okt 05, 2020 10:33 am

Ja če ne znajo naredit pametnih senzorjev, najbolje da stalno svetijo.
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a BlackT Po okt 05, 2020 1:14 pm

Točno tako.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2174
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Po okt 05, 2020 2:42 pm

Ni problem, da ne znajo naredit. Vsaj na mojem to dela odlično. Ko se dovolj stemni dokaj pravi čas preklopijo na zasenčene. Tudi v dežju preklopi na zasenčene ko vklopim brisalce na senzor in ko parkrat potegnejo po šajbi. Problem je drugje.
Edit:
edin problem je megla čez dan. Tam pač moraš imeti toliko v glavi in ročno preklopiš. Samo večina se tega itak ne zaveda.

Je pa res, da je bilo do sedaj ogromno renojev katerim niso svetile zadnje luči.
Ogromno sem jih opazil tudi ponoči v mestih.
Pač so se vozil sam z dnevnimi. A to folku ne potegne, da jim spredaj ne svetijo zasenčene?
In ja prav renojev sem videl največ.

Se pa absolutno strinjam, da je bila to največja bedarija kar so se jih mogli spomniti.
Kater je prišel na idejo, da bi bilo fajn izklopit zadnje luči čez dan? Zakaj?
Zaradi porabe? Ali kaj je bil vzrok za to? Mogoče kdo ve?
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a RUNAČ Po okt 05, 2020 4:39 pm

Bi kar znalo biti zaradi porabe. Saj veš, tudi če zmanjša CO2 izpust za 0,009 g/km je za proizvajalca fino pri sami homologaciji :D
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1102
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a cc09 Po okt 05, 2020 10:08 pm

Ko smo glih pri tem, pri dost avtih zadnje luči tako slabo svetijo, da je vseeno če podnevi ali v megli ne. V temi normalno, da jih je videt, drugač pa včasih skoraj da ne.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver To okt 06, 2020 6:24 am

Lep izgovor, da se zadnjih luči ne vklopi...za meglo pa so tu še meglenke. Ki pa so povečini vklopljene takrat, ko ni treba...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mišek To okt 13, 2020 11:50 pm

Jaz mam slaba dva meseca astro let 2019 z komplet led lucmi, spredaj matricne. A kdo ve, ce se da na tester kaj nastavit obcutljivost kdaj zacne prizigat dolge luci? Bi rad da bi malo prej zacelo, se ze mora kar stemnit, da prizge avtomatika dolge. Pa tudi preklop iz dnevnih na glavne luci, bi po obcutku lahko bil malo prej. Kar se pa dezja tice, tist pa ni problem, ko brisalci zacnejo delat, preklopi iz dnevnih. Predor tudi takoj zazna in preklopi iz dnevnih.
Seveda lahko das rocno dolge luci, samo takrat ne dela avtomatika matricnih. Ni prilagajanja na promet. Klasika je potem, sveti na polno, potem moras pa rocno ugasnit dolge.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2174
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Sr okt 14, 2020 2:46 pm

Jaz imam Astro K 2017 z matričnimi led lučmi.
Pri meni se dokaj hitro vklopijo zasenčene. Ko se zmrači. S tem nimam problemov. Tudi matrični del začne dokaj hitro delovati.
Nastavljati se pa tega ne da. Vsaj mislim, da ti noben servis ne bo šel nastavljati nekaj po svoje.

Se pa res redko zgodi da je dost mračno in še ne preklopi na dolge takoj ampak delajo samo zasenčene. Ampak to je pri meni redko.

Moraš se zavedati, da tudi nobena avtomatika ni popolna. Tudi pri avtomobilih razred višje ne.
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mišek Sr okt 14, 2020 3:19 pm

Ja ne sej, to je govora o parih minutah recimo. Ko recimo bi se ze poznalo ce prizges dolge. Kake tri kilometre naprej pa potem ze zacne sam preklapljat. Butasto je edino, da ce imas rocno prizgane dolge, da takrat ne zagrabi ce stisnes tipko auto, moras dat na kratke, pa potem tipka za avtomatiko.
Zasencene pa sem enkrat tak cas naletel, ko vidis, avte pred seboj, ki imajo prizgane zadnje luci, da se ze vidijo, pri meni jih pa se ni prizgal. Ni pa to zdaj nekaj kriticnega. Bol je nadlezno ce se vozis med sencami dreves. Ti pa skoz preklaplja med dnevnimi in zasencenimi. Takrat pa raje ono glavno stikalo, levo pod volanom obrnem na rocno. To se zgodi, ko se zacne rahlo mracit, ko pripeljes v senco je toliko temno da salta. Prides pa ven, se pa sonce sveti in ugasne.
Nisem se pa se peljal podnevi v megli, kako je takrat, ali preklopi na zasencene ali ne. Ponoci vem, da ce je pregosta megla, vrze ven opozorilo, da je blokiran senzor za zaznavanje trka. In takrat tudi avtomatika dolgih - metricnih ne dela. V takem primeru tako dolge nic ne pomagajo, ker je megla pregosta.
Glede na to kako je zadeva obcutljiva in da ima razne programe, zaznavanje javne raszvetljave, predorov. Vrjetno ob megli podnevi sam preklopi na zasencene.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2174
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Sr okt 14, 2020 6:08 pm

Ja ne sej, to je govora o parih minutah recimo. Ko recimo bi se ze poznalo ce prizges dolge. Kake tri kilometre naprej pa potem ze zacne sam preklapljat. Butasto je edino, da ce imas rocno prizgane dolge, da takrat ne zagrabi ce stisnes tipko auto, moras dat na kratke, pa potem tipka za avtomatiko.


Ja včasih bi bilo že za dolge pa ne preklopi takoj. Ajde ni take panike.
Ti imaš verjetno navigacijo sklepam, ker omenjaš auto tipko. Jaz nimam navigacije in nimam tipke auto ampak moram za vklop matričnega dela dvakrat naprej ročko pritisnit.
Če imaš ročno prižgane je logično, da ne bo preklopilo na auto ob pritisku tipke in moraš izklopiti prvo dolge. Mogoče je razlog prav v tem, ker ponujajo matrične led tudi v opremi brez navigacije in je tam sistem vklopa auto načina drugačen.

Zasencene pa sem enkrat tak cas naletel, ko vidis, avte pred seboj, ki imajo prizgane zadnje luci, da se ze vidijo, pri meni jih pa se ni prizgal. Ni pa to zdaj nekaj kriticnega. Bol je nadlezno ce se vozis med sencami dreves. Ti pa skoz preklaplja med dnevnimi in zasencenimi. Takrat pa raje ono glavno stikalo, levo pod volanom obrnem na rocno. To se zgodi, ko se zacne rahlo mracit, ko pripeljes v senco je toliko temno da salta. Prides pa ven, se pa sonce sveti in ugasne.


Pri meni je obratno. Meni dokaj hitro preklopi na zasenčene in posledično tudi zadnje. Ko ima marsikater še izklopljene pri meni že svetijo.
To za med sencami dreves pa še nisem doživel. Vem kaj misliš. Oziroma le ene parkrat v treh letih.
Ni da bi mi nonstop preklapljalo.
Nisem se pa se peljal podnevi v megli, kako je takrat, ali preklopi na zasencene ali ne. Ponoci vem, da ce je pregosta megla, vrze ven opozorilo, da je blokiran senzor za zaznavanje trka. In takrat tudi avtomatika dolgih - metricnih ne dela. V takem primeru tako dolge nic ne pomagajo, ker je megla pregosta.
Glede na to kako je zadeva obcutljiva in da ima razne programe, zaznavanje javne raszvetljave, predorov. Vrjetno ob megli podnevi sam preklopi na zasencene.


V megli podnevi ti ne bo preklopilo in je potreben ročni preklop na zasenčene.
Dvomim, da kater preklopi avtomatsko.

Glede opozorila za blokiran senzor... Bodi pozoren! Moje izkušnje in še od koga.
Ni nujno, da je to zaradi megle. Velikokrat se zarosi na notranji strani šipe pred senzorjem in le to blokira.
Predvsem je to problem na avtomobilih pred faceliftom, ker je senzor nameščen v sredini tistega ohišja in nima dobre prezračitve.
Neke trajne rešitve ni za to. Je bil na voljo nov nosilc ohišja vendar dvomim, da velik pomaga.
Pri faceliftu so to težavo verjetno odpravili saj so kamero/senzor postavili nižje ob rob ohišja. Tako naj bi prišlo do le tega več zraka iz rež armature.
Pač včasih je dobro počakati na facelift saj šele takrat večino začetnih napak odpravijo.

Problem je če je zaroseno znotraj in matrične delujejo. Včasih ne prepozna vozila pred tabo ali nasproti vozečega.
Ampak ta problem so imeli določeni.
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mišek Če okt 15, 2020 1:21 am

Ja to se je meni dvakrat zgodilo, ko sem sel s popoldanskega sihta, mi salta na dolge, pa gre avto nasprot, pa nic ne zasenci, cez par metrov pa potem vrze ven, da noben prometni znak ni bil zaznan, nadalje, da je senzor blokiran, in se eno, ocistite vetrobransko steklo. A to je zaradi rose na notranji strani, zanimivo.
Ja jaz imam navigacijo, tavelik ekran ima. Pa med stevci je ona napredna razlicica, kot oni to imenujejo.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1102
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a cc09 Če okt 15, 2020 5:40 am

Ne vem za astro, ampak marsikater ima to nastavitev občutljivosti senzorja za luči nekje globoko v menijih. Ste dobro pogledali?
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Fnatic Če okt 15, 2020 12:36 pm

Jaz vem, da imam vedno prižgane luči, da svetijo spredaj in zadaj. Nobenih nekih dnevnih pa avtomatike pa bla bla. Od nekdaj navajen vžgat luči in je mir. A se bodo kaj bolj kvarile? Kaj pa vem. A bodo manj zdržale? Morda, pa mi je vseeno. Edino kar ročno vklopim so meglenke, ki jih pač vklopim v megli. prav tako ročno. Ja ja seveda, če imaš opcijo da avto sam štela itd..lej se navadiš in voila. tako kot se eni navadijo, da ob vsagem vžigu avta izklopijo strat/stop sistem, tako pač še luči. Sej ti ne vzame nič več časa.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver Če okt 15, 2020 1:10 pm

Se pridružujem mnenju.

Pri enem od prejšnjih avtomobilov sem imel xenon zasenčene med vožnjo non stop vključene in v 9 letih niso crknile.
Za halogenke (pri avtu brez DLR) pa tudi ni problema, samo vključiti se morajo šele po zagonu motorja. Pa da nimaš ravno milijon vžigov vsak dan tudi pomaga.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2174
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Če okt 15, 2020 3:10 pm

cc09 je napisal/-a:Ne vem za astro, ampak marsikater ima to nastavitev občutljivosti senzorja za luči nekje globoko v menijih. Ste dobro pogledali?


Nima 100%.
Kot pravim meni dokaj hitro preklopi na zasenčene iz dnevnih.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 61 gostov