Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1286
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mišek Če okt 15, 2020 5:18 pm

To jaz tudi nisem nasel, da bi bilo. Nastavlja, se za promet po levi ali desni, pa neka razporeditev osvetlitve. Toliko se iz glave zdaj spolnim.
#tomzzi, a tvoja astra ima sistem proti naletu?
Meni nekaj ni jasno, v nastavitvah se da to izklopit, druga moznost je opozorilo, tretja pa opozorilo in zaviraj. Na volanu levo pa je tipka kjer se v treh stopnjah nastavlja razdalja zaznavanja.
Jaz imam nastavljeno na ono tretjo moznost, opozorilo in zaviraj, in na najvecjo razdaljo zaznavanja, tri crtice.
Samo nisem preprican ce ima to zaviranje. Sem probal nalasc se hitro enemu za rit pripeljes, potem zazna, ce se mu prihitro priblizujes, zacne piskat, pa na ekranu med stevci opozorilo, slika avto karambola. Ampak zabremza pa ne. Zapiska tudi na kaki ozki cesti, ko gres nasproti avtu, potem pa se mu izognes na bankino. Ali da je ovink pa kaka skarpa, ograja, potem avto ne ve da bos zavil, misli da gres naravnost v zid. Veckrat mi je ze to piskal, nikol pa nisem dozivel, da bi pa kaj poskusal zavirat.
Tebi bremza?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a danci1973 Če okt 15, 2020 6:38 pm

Moja sopotniška izkušnja je, da ti sistemi zavirajo tako pozno, da sem se jaz že videl z airbag-om v naročju... Je pa ustavil pred trkom.

Ne vem pa, kako bi bilo, če bi takrat cesta bila mokra oz. bolj spolzka.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a D12J12 Če okt 15, 2020 10:13 pm

Tiste črtice so koliko varnostne razdalje boš imel ko je radarski tempomat vključen. Pri mazdi je zaviranje brutalno, takoj prvi dan sem spoznal, da če nekdo zavija pred menoj, da moram imeti približno 5m varnostne razdalje drugače je takoj BRAKE na šipi in moja faca tudi :lol: . Meni pri prehitevanju ne pusti nabrati zaleta, ampak moram že par metrov prej zaviti na nasprotni pas in pospešiti.
Če bi rad spoznal kako tvoj sistem deluje vzemi kartonasto škatlo in se zapelji nekam na parkirišče in probaj pri 30-40 km/h :D .
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1286
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mišek Če okt 15, 2020 10:16 pm

Radarskega tempomata nimam.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a D12J12 Pe okt 16, 2020 1:10 am

Si prepričan? Ker črtice so ravno za radarski oz. aktivni tempomat.
https://www.youtube.com/watch?v=2xy0pguXwH0 pri 2:15 so prikazane te 3 črtice.
 
mišek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1286
Pridružen: Pe dec 02, 2005 4:24 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mišek Pe okt 16, 2020 1:39 am

Ne, nima aktivnega tempomata. Tipke ima pa iste na volanu, kot je tu na posnetku. Pri meni se to stela, na kaki razdalji opozarja na trk. Da bi pa bremzal pa nisem se dozivel. Ce vklopim tempomat, on samo drzi hitrost, nic ne zmanjsa ko se priblizas avtu spredaj. Razen ce bi mogoce potem bremzal, se pravi ce bi imel vkloplen tempomat, pa bi se aktiviralo opozorilo za trk, da bi potem bremzal. Kaj pa vem. To bi moral probat. Jaz sem vedno probaval, ce se enmu priblizam brez tempomata. Piskat zacne, mogoce je pogojeno da bremza, takrat ce je aktivn tempomat.
To moram pa res probat. Sam ko je vrag, ko si ne upas, prevec spilat, prej pohodis bremzo kot se pa avto sam spolni. V bistvu ga najlazje spravis da aktivira opozorilo, da se hitro priblizujes. Potem se pa kar na razmeroma varni razdalji zacne tulit. Ce si pa bol pocasen, si pa ze cisto blizu pa ne piska.
P.S.sem se bol tocno pogledal, tipke ima iste samo tu na posnetku je potem na ikoni avto poleg in crtice na levi. Jaz ko aktiviram tempomat, mi pokaze samo tist ko zgleda kot ura in poleg hitrost, brez avta in crtic.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Pe okt 16, 2020 6:02 am

D12J12 je napisal/-a:Tiste črtice so koliko varnostne razdalje boš imel ko je radarski tempomat vključen. Pri mazdi je zaviranje brutalno, takoj prvi dan sem spoznal, da če nekdo zavija pred menoj, da moram imeti približno 5m varnostne razdalje drugače je takoj BRAKE na šipi in moja faca tudi :lol: . Meni pri prehitevanju ne pusti nabrati zaleta, ampak moram že par metrov prej zaviti na nasprotni pas in pospešiti.
Če bi rad spoznal kako tvoj sistem deluje vzemi kartonasto škatlo in se zapelji nekam na parkirišče in probaj pri 30-40 km/h :D .


Pri astri k je to nastanitev sistema za zaznavanje trka. Nima veze z radarskim tempomatom.
Aktivira se pri hitrosti višje od hoje.
So tri stopnje občutljivosti.

Edit:
Saj za radarski tempomat so tudi tri črtice ampak tukaj je govora o drugem znaku. Tudi s tremi črticami. :)


@mišek

Imam ta sistem zaviranja v sili. Mislim, da imajo to vse serijsko.
Razen če so v zadnjem letu, dveh kaj spremenili.
Zaviranja še nisem doživel saj nisem prišel v situacijo, da bi moral avto sam zavirati.
Sistem pa deluje dobro. Vsaj tako eni pravijo ko mu je avto zaviral, da se je "usral". Oziroma nikoli ne bi mogli sami tako močno zavirati.
Če ti piska oziroma vklopi tudi ledice na armaturi katere projicira na šipo za vsako malenkost spremeni občutljivost.
Probaj eno črtico.
Včasih je tudi meni zaznal ob cesti parkiran avto in mi je vrgel opozorilo za nalet.

Za matrične ali navadne luči in občutljivost pa še enkrat povem...
Ne nima nastanitev občutljivosti senzorja svetlobe.

Za moje pojme niti ni potrebno saj vsaj pri meni sistem deluje dobro.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver Pe okt 16, 2020 6:40 am

Mimogrede ko je govora o teh matričnih..sicer zadnja leta ni konkretnih zim ampak ali se med vožnjo nabira kaj led na LED žarometih?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a D12J12 Pe okt 16, 2020 6:54 am

Pri astri k je to nastanitev sistema za zaznavanje trka. Nima veze z radarskim tempomatom.
Aktivira se pri hitrosti višje od hoje.
So tri stopnje občutljivosti.

Zanimivo, nisem vedel, da so ta sistem prepusti vozniku. Torej lahko si audi voznik in se prilepiš na rit ali pa avto šola :lol: .
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Pe okt 16, 2020 7:03 am

Firediver je napisal/-a:Mimogrede ko je govora o teh matričnih..sicer zadnja leta ni konkretnih zim ampak ali se med vožnjo nabira kaj led na LED žarometih?


Na led žarometih se itak ne stopi sneg, led tako hitro.

@D12J12

Ne razumem kaj hočeš povedat? Sistem je vedno vklopljen. Nastavlja se pa lahko tri stopnje občutljivosti (razdalja). In ne moreš se nekomu prilimat na rit če stoji oziroma gre zelo počasi z naglo hitrostjo brez, da bi se sistem aktiviral.
Razen če ga v meniju infotainmenta izklopiš.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a Firediver Pe okt 16, 2020 7:15 am

tomzzi je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:Mimogrede ko je govora o teh matričnih..sicer zadnja leta ni konkretnih zim ampak ali se med vožnjo nabira kaj led na LED žarometih?


Na led žarometih se itak ne stopi sneg, led tako hitro.



To že vem, samo želel sem vedeti koliko je to moteče v praksi.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mtl Po okt 26, 2020 7:13 pm

Odlična tema in se v celoti strinjam, da je to ena večjih neumnosti.
Sem pa na to opozarjal že pet let nazaj:
http://www.mtl.si/sl/blog/item/145-so-s ... res-varnejši-primer-dnevnih-luči.html
Še več pametovanj na Mtl blog.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a tomzzi Po okt 26, 2020 7:25 pm

Firediver je napisal/-a:
tomzzi je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:Mimogrede ko je govora o teh matričnih..sicer zadnja leta ni konkretnih zim ampak ali se med vožnjo nabira kaj led na LED žarometih?


Na led žarometih se itak ne stopi sneg, led tako hitro.



To že vem, samo želel sem vedeti koliko je to moteče v praksi.


Ja zna biti moteče le če je velik metež oziroma, da res fejst na debelo sneži. Takrat jih zna kar zakriti.
Sicer ene 95% nimam problemov. Se pa kot pravim ob močnem sneženju ne bodo same spucale. ;) Takrat zna pa bit problem.

Zato sem mnenja, da bi morale imeti vse led luči ki so vgrajene tovarniško OBVEZNO še pranje luči.
Tega pa žal nimajo vsi.
 
Uporabniški avatar
mtl
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 595
Pridružen: Sr jul 14, 2010 8:56 am
Kraj: Vetrovno mesto

Re: Zadnje luči (dnevne) ne svetijo - velika nevarnost

Napisal/-a mtl Po okt 26, 2020 7:35 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Pranje žarometov ti pri pravem metežu in nizkih temperaturah nič ne pomaga, ker vse sproti zmrzuje. Pri halogenkah te vsaj grejejo žaromet in se tako posledično konkretno kasneje zaledeni, pri ksenon in sploh LED pa vse zamrzne. Sem se že ustavil in fizično čistil led dol, kljub pranju žarometov.
Še več pametovanj na Mtl blog.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov