Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Snežne verige

Napisal/-a Gricko So dec 17, 2022 2:34 pm

@zk_eu
glede na to, da imaš verige doma, ne vem kaj kompliciraš.

Ker si že probal in se ketna lepo oprime kolesa ( ni ohlapna, ne opleta) torej je OK

Natakni verigo še na kolo (prednje), dvigni to kolo v zrak in zavrti ter preveri koliko imaš prostora med gumo/verigo in vpetjem amortizerja (šalčko), ki je nad gumo. Če je to le par mm, verjetno ne bo OK, ker ko se voziš se ketna malo "prevzdigne" od gume ( centrigugalna sila) in ti lahko tolče ob vpetje, sploh je lahko kakšna sponka problem.
Poglej še koliko imaš prostora med notranjim bokom gume/ verige in amortizerjem, ki gre na roko ( tu imaš ponavadi pripete kakšne žice oa ABS senzorja, zavorna cev), da ti kakšna sponka ne zagrabi česa

če je vse to ok, še zavrti gumo ( volan) skrajno v levo in v desno ter zavrti gumo - v skrajnih legah se lahko guma zelo približa koloteku in drsa po njem.

Če je vse Ok, jaz ne vidim razloga, zakaj ne bi obdržal teh, ki jih imaš.
Glede na to, da niso predpisane za tvoj avto, boš rešil ta problem le s testom na točno tvojem avtu z obstoječimi gumami, platišči, ker vsaka sprememba širine, višine gume, ET platišča, J platišča lahko spremeni situacijo ali ti paše ali ne

lp
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Snežne verige

Napisal/-a svetilnik Po dec 19, 2022 5:17 am

Za platišča dimenzije 215/45 17 iščem tekstilne prevleke po zelo ugodni ceni, po resnici povedano samo zaradi zakona, mi pa seveda te zakonsko ne pridejo v poštev v Italiji kjer sem ogromno. Verig sam še nikoli nisem uporabljal kljub temu, da sem ogromno povsod po cestah. Tekstilne mi pridejo v poštev, ker so majhne in lahke, drugače bi vzel tudi navadne. Kje jih kupiti po ugodni ceni?
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Snežne verige

Napisal/-a zk_eu Po dec 19, 2022 8:28 am

Gricko je napisal/-a:@zk_eu
glede na to, da imaš verige doma, ne vem kaj kompliciraš.

Ker si že probal in se ketna lepo oprime kolesa ( ni ohlapna, ne opleta) torej je OK

Natakni verigo še na kolo (prednje), dvigni to kolo v zrak in zavrti ter preveri koliko imaš prostora med gumo/verigo in vpetjem amortizerja (šalčko), ki je nad gumo. Če je to le par mm, verjetno ne bo OK, ker ko se voziš se ketna malo "prevzdigne" od gume ( centrigugalna sila) in ti lahko tolče ob vpetje, sploh je lahko kakšna sponka problem.
Poglej še koliko imaš prostora med notranjim bokom gume/ verige in amortizerjem, ki gre na roko ( tu imaš ponavadi pripete kakšne žice oa ABS senzorja, zavorna cev), da ti kakšna sponka ne zagrabi česa

če je vse to ok, še zavrti gumo ( volan) skrajno v levo in v desno ter zavrti gumo - v skrajnih legah se lahko guma zelo približa koloteku in drsa po njem.

Če je vse Ok, jaz ne vidim razloga, zakaj ne bi obdržal teh, ki jih imaš.
Glede na to, da niso predpisane za tvoj avto, boš rešil ta problem le s testom na točno tvojem avtu z obstoječimi gumami, platišči, ker vsaka sprememba širine, višine gume, ET platišča, J platišča lahko spremeni situacijo ali ti paše ali ne

lp


Mislil sem biti previden, da res slučajno mi kje vrtelo gumo v njih. Ampak ja, da se jih super zategniti, sem bil presenečen.

Sem pa sicer naročil 12 mm prave velikosti. Bom jih nataknil in videl kako je.
 
mnmn
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Po dec 29, 2014 12:00 pm

Re: Snežne verige

Napisal/-a mnmn Pe jan 19, 2024 10:42 pm

Ali so tele verige zadovoljive za policijo in zavarovalnico?

https://www.mimovrste.com/snezne-verige ... 007-8kosov

Ps. Ne mislim, se voziti z letnimi pnevmatikami po snegu in ne mislim jih montirati na pnevmatike. Zanima me samo, da če bo policaj zadovoljen, če mu pokažeš te verige? Rajši sem na varni strani zakona.
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1935
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: Snežne verige

Napisal/-a Polo78 Pe jan 19, 2024 11:33 pm

Če se vpraša mene, so boljše tekstilne verige, ki so tudi dejansko uporabne in od vsega še najenostavnejše za montažo, če se slučajno znajdeš v situaciji, ko jih boš potreboval in ne imel samo za policaje. Pa cena je tu tu.

Demonstracija oz. primerjava različnih variant v spodnjem videu:
https://www.youtube.com/watch?v=NpMmu0AliG0
Antiznačkar po prepričanju
 
mnmn
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Po dec 29, 2014 12:00 pm

Re: Snežne verige

Napisal/-a mnmn So jan 20, 2024 6:31 am

Da malce razjasnim zgodbo:
- ne kupujem novih verig. Te mi je ponudil sodelavec, ki jih ne potrebuje. Zaradi presekane gume, sem moral avto dati nazaj na letne gume. Ker bom že kupoval nove zimske gume, sem se odločil, da bom namestil gume na druga manjša platišča. Platišča pa pridejo v malo manj kot dveh tednih.

Kot sem napisal, ta avto ne bo šel v sneg. Gre se samo za to, če sem s temi verigami zaščiten pred policisti in pa v primeru nesreče pri zavarovalnici (vem da če se bi zaletel na zasneženi cesti, verige ne pomagajo).
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Snežne verige

Napisal/-a boštjan_01 So jan 20, 2024 10:40 am

Verige ali karkoli drugega mora ustrezati standardu, CE oznaka. Cena za to plastiko je ... o standardu tudi nič ne piše. Za kakšno uporabo to sploh ni primerno.
Rabljene verige se prodajajo za 5-10€
 
mnmn
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 91
Pridružen: Po dec 29, 2014 12:00 pm

Re: Snežne verige

Napisal/-a mnmn So jan 20, 2024 9:18 pm

No, če je tako bom že nekje kupil verige. Drugače mi je čisto vseeno ali so verige plastične in totalno neuporabne. Kot sem napisal, jih želim imeti samo zaradi policajev. Ker z letnimi gumami tako ne mislim iti na sneg. Za to imam druga avto.

Kakšen standard pa je sploh zahtevan v Sloveniji. Za Avstrijo vem, da je V5117. Toda oni precej bolj komplicirajo.

V našem zakonu pa piše samo:
(1) Zimsko opremo motornih vozil kategorij M1, N1, L5e, L6e in L7e sestavljajo:
1. zimske pnevmatike na vseh kolesih ali
2. poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki ali naprave.

Enakovrednost verigam enakovrednih pripomočkov ali naprav iz prejšnjega odstavka odobri nacionalni homologacijski organ.


Kako pa naj sedaj kot kupec vem ali je enakovreden pripomoček odobril homologacijski organ?
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Snežne verige

Napisal/-a svetilnik Po jan 22, 2024 3:58 pm

Prodam nikoli uporabljene snežne nogavice Car Sock št. dimenzije 74. Niso prava dimenzija za nov avto. Cena 40€.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: Snežne verige

Napisal/-a krimič To jan 23, 2024 9:40 am

Google ne najde dimenzije za "Carsock 74". Lahko le-te objavis?
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Verige

Napisal/-a soso To feb 20, 2024 9:12 pm

Pozdrav
Bi te verige spravil na 215 60 16?
Priponke
IMG_20240220_211052.jpg
AH NI NAM LAHKO!
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: Verige

Napisal/-a MacTron To feb 20, 2024 11:27 pm

Da, lahko. 215/60/R16 je 10mm oz. 1cm širša ter 5% glede na širino oz. 6mm višja od v tabeli napisane kompatibilne 205/60/R16, vendar pa so same snežne verige zato prilagodljive od 5-20mm+. Sam obseg skupnega premera, ki je večji za 12mm pa lahko prilagajaš tudi s spuščanjem tlaka v pnevmatiki do dovoljene meje in se tako še bolj približaš kompatibilni meji prileganja verige.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Snežne verige

Napisal/-a svetilnik Sr feb 21, 2024 5:49 am

Te Car Sock št. dimenzije 74 sem imel za dimenzijo 195 45 16, toda nikoli jih nisem uporabil. Sedaj imam drug avto in mi ne pridejo v poštev.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov