Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a mrtwelvetrees Če dec 17, 2020 12:25 pm

Opazil sem da Sava izdeluje gume pri nas, na Poljski, Nemčiji in mogoče še kje....
Ali delajo določene dimenzije samo v eni tovarni (lokaciji) ali delajo isto dimenzijo še kje v EU z drugo kvaliteto ?
(govorimo za isti model, iste dimenzije)
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a Ivan36 Če dec 17, 2020 1:04 pm

Imam Eskimo S3 195/65 R15 letnik 2015 made in Polska Do lani bile OK tudi letos se držijo v mokrem OK, varno brez občutka drsenja, se je pa pokazalo, da guma poka okrog profila še cca 3,5 mm od novega :roll: Je še na varni strani, kar hočem povedati, da je guma odlična kljub letom in prevoženimi km se pa stara tako, da jo moraš zvoziti v 3 zimah max. Ne poleti samo zima NOV.do konec MAR. vsako leto.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a limas Če dec 17, 2020 2:01 pm

Glede dimenzij je dobro postaviti vprašanje savini PR službi. Dobil boš uraden odgovor.

Odkar je SAVA v lastništvu GoodYear-Dunlop, izdeluje zelo kakovostne gume za zmerno ceno. Dolga leta sem kupoval samo premijski razred, zadnje čase pa sem samo Savi. Zelo zadovoljen, saj se je Sava zelo približala premijskemu razredu, medtem ko je premijski razred naredil kakšen kakovosten korak nazaj, cenovno pa ostal zelo visoko.
Glede tovarne lahko potrdim, da je slovenski izvor kakovosten, enako predvidevam za nemškega. Za Poljsko pa ne vem. Če bi imel izbor, bi vedno raje vzel slo-nem serijo.
 
umilave1
Novinec
 
Prispevkov: 160
Pridružen: To dec 16, 2008 6:08 pm
Kraj: Cerknica

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a umilave1 Če dec 17, 2020 5:31 pm

Imam Eskimo S3+ 175-65-R14. Tretja zima, cca 4-5mm profila. Še vedno bomba za v sneg, malo slabše na mokrem-mastnem asfaltu, vendar pri normalni vožnji ni panike. Made in Poland.

Za 16 col je vredna ogleda Eskimo HP2. Na testu AMZS, zima 2020/2021 je praktično izenačena z GoodYear UG9+, Continental WinterContact in Pirellijem. In seveda precej cenejša.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a mrtwelvetrees Če dec 17, 2020 5:37 pm

limas je napisal/-a:Glede dimenzij je dobro postaviti vprašanje savini PR službi. Dobil boš uraden odgovor.


Pa ja ne bodo tako "neumni" in rekli ja v tej tovarni uporabljajo slabši material, v uni drugi pa boljši zato je tam kvaliteta boljša.

Edino kar mi bodo ogovorili - če bodo, ali izdelujejo enako gumo istih dimenzij, v večih državah.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a Cefizelj Če dec 17, 2020 5:38 pm

Tako je, določene dimenzije se izdelujejo v določeni tovarni. Najbolj pogoste dimenzije pa tudi v večih tovarnah. Ker sta recimo Sava in Debica zastopani na različnih trgih kot ista guma pod drugo znamko, so na isti liniji izdelane oboje gume z drugačnim brandingom.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a limas Če dec 17, 2020 6:21 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Edino kar mi bodo ogovorili - če bodo, ali izdelujejo enako gumo istih dimenzij, v večih državah.


To dilemo pa rešiš s primernim strukturiranjem vprašanja. Če poljsko gumo tržijo tudi v Nemčiji, je dober znak za enakovredno kakovost.
Gre za isti princip kot milka ali nutella: Tiste na zahodnem tržišču imajo drugačno sestavo od tistih na vzhodnem.
Pri gumah so tudi razlike glede na tovarno. O tem se je že pisalo na forumih, ni pa splošnih pravil oziroma so izjeme.
Pa tudi VW derivat Škoda je na srbskem tržišču varnostno oskubljen (ni 6 zračnih blazin ampak veliko manj)...
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a sašo5 Če dec 17, 2020 10:12 pm

imam (sin) na A3 slab mesec 225 45 17 HP2 narejena v Nemćiji 61eur naredil sem par 100km sicer samo suho/mokro AC regionalka, za moje pojme 10 od 10 (čakamo brozgo, sneg....)
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a thunderbolt Če dec 17, 2020 11:18 pm

Na avtu je 4. sezono sava hp2, narejena v Franciji, z njo je bilo prevozenih 70k km. To sezono sem jo dal gor v strahu, da bo za stran, ampak ni. Velik minus gume je glasnost, ampak za obrabo, oprijem in konstistentnost oprijema cez zivljenjsko dobo pa sami plusi. Ce vzamem v obzir se zelo ugodno ceno, tudi pri minusu lahko malo zamizim. Sigurno se nabavim.
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a BlackT Pe dec 18, 2020 9:47 am

70kkm :shock: oprosti, ampak res ne vem kako lahko ocenjuješ gumo če narediš z njo toliko kilometrov. Pri taki vožnji verjamem da drži skozi vse ovinke :lol:
 
luks104
Novinec
 
Prispevkov: 119
Pridružen: So mar 09, 2013 10:02 am

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a luks104 Pe dec 18, 2020 10:11 am

Letos kupil nove Sava Eskimo HP2 v dimenziji 215/50 R17 po ceni 70€ na 1 komad. Gume so odlične. Do doma imam kar strm klanec in sem brez problema prišel domov, ko je bilo sigurno 15cm snega na cesti. DOT xx20, made in germany. Za to ceno res nimam pripomb.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a pskoda Pe dec 18, 2020 11:48 am

Sava je dobra guma razen po mokrem jo malo j.... Jaz sem imel občutek, da so 2 leti ok potem ji že peša oprijem naprem novi, čeprav je še dovolj profila. So pa tudi dokaj mehke.

Kolikor jaz vem za savo uporabljajo starejšo tehniko oz maso gume od premium gum, ki jih prodaja goodyer oz dunlop.
Lp
 
Uporabniški avatar
Cefizelj
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1635
Pridružen: To dec 22, 2009 5:35 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a Cefizelj Pe dec 18, 2020 2:04 pm

Jaz imam že 2 komplet Hp2 na Laguni. Kupil 6 gum po pravilu 2 na leto, ker jih vozim celo leto - prvi par gre na zadnjo os vsako leto, spredaj kupim 2 novi. Slaba optikam mi je po 3 letih znucala vse, tako da sem lani kupil praktično nove skupaj z platišči in jih vozil skozi poletje in zimo in moram reči da je res fenomenalna guma za to ceno. Če gledam da sem dobil praktično nove 205/60/15 in lita Renault original platišča za 300€, ker stric ni vedel kaj prodaja :) best buy :)
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a RedBaron Pe dec 18, 2020 5:51 pm

Imel (na prejšnjem avtu) eskimo HP2, made in germany in lahko rečem, da je super guma (sploh če upoštevaš ceno). Res pa je, da mi je tretjo sezono en par začel tresti (pa niso bile nikdar butnjene, ali kako drugače poškodovane) in pa pokat so začele po robu tekalne površine... oprijem je bil pa še vedno na nivoju!!

Drugače pa ja, dobiš marsikaj, sava made in germany, poland... GY made in Slovenija, Fulda made in slovenija...

Nokian made in russia...

Letos spomladi sem pa hotel kupiti intensa UHP2, ampak sem potem dobil MICHELIN primacy 3 za full ugodno ceno... pa še za savo sta mi 2 vulkanizerja rekla, da so full problemi s tresenjem, reklamacija pa praktično ne priznajo in sem se potem malo ustrašil in sem potem ciljal na nokian...
 
golfabimu
Novinec
 
Prispevkov: 289
Pridružen: Če apr 10, 2014 9:01 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a golfabimu So dec 19, 2020 10:33 am

Men je pa žal, da sem letos vzel HP2. Pomoje grejo dol naslednje leto. Zakaj? V Višnjegorca (smer NM) pri 100kmh, če ruknem v 4. prestavo na mokri cesti, začne vrtet gume oz. začne esp posegat...Neverjetno, to sem mi pri Conti ni zgodilo niti takrat, ko so bile že na koncu.

Lp,
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a mrtwelvetrees So dec 19, 2020 11:37 am

golfabimu je napisal/-a:Men je pa žal, da sem letos vzel HP2. Pomoje grejo dol naslednje leto. Zakaj? V Višnjegorca (smer NM) pri 100kmh, če ruknem v 4. prestavo na mokri cesti, začne vrtet gume oz. začne esp posegat...Neverjetno, to sem mi pri Conti ni zgodilo niti takrat, ko so bile že na koncu.

Lp,


To zame ni primerjava. Morali bi bili isti pogoji da primerjaš gume. Se pravi kaj je na asfaltu, temperatura itd...
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a 215709 Ne dec 20, 2020 3:28 pm

Sem slisal gostilniske debate iz 'zanesljivih virov' da recimo Savo s3 205/R16 delajo v Sloveniji in v Turčiji ter da so bili z made in slovenija bolj zadovoljni uporabniki, baje so potem v Turčiji prenehal izdelovat to dimenzijo ze vejo zakaj
Slika
 
Uporabniški avatar
Renault VG
Uporabnik
 
Prispevkov: 1519
Pridružen: Če nov 11, 2010 1:21 pm

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a Renault VG Ne dec 20, 2020 4:06 pm

Jaz bi rekel, da nima neke veze, bolj je od dimenzije odvisno kje jih delajo pomojem. Pred 6. leti kupljene Eskimo HP so bile Made in Germany pa so bile drugo zimo drsalnica po mokrem. Trenutne HP2 so pa iz Poljske in so zdaje drugo zimo še vedno super. Oboje so bile 16 col. 17 col HP2 , ki so bile na Laguni so bile pa Made in Germany ampak nimam nekih long term podatkov, ker so bile gor samo eno zimo, potem je pa avto šel v menjavo.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Sava gume; tovarne na več lokacijah in kvaliteta ?

Napisal/-a pskoda Ne dec 20, 2020 5:06 pm

Teoretično ne bi smela biti razlika v isti gumi delani v različnih državah, ker stroji, material oz zahteve matične firme bi morali biti isti.
Kako je v praksi pa ne vem
Lp
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 30 gostov