Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a emozul To dec 22, 2020 6:01 pm

Jp, povprečje v Sloveniji je zelo slab.
https://www.google.com/amp/s/zurnal24.s ... iji-337744
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Locher To dec 22, 2020 6:12 pm

To pa še ne pomeni, da tudi v Evropi v povprečju ljudje ne živijo več tako dobro kot so nekoč.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a D12J12 To dec 22, 2020 7:01 pm

Da se malo vključim v debato :D. Vozilo je dandanes nuja in vsak od nas ima svoje sanje/želje. Ko sem kupoval vozilo sem si spisal stroške in koliko bi lahko namenil vsak mesec za vozilo, seveda sanje so bile Lexus IS 300h, ampak bi z nakupom takšnega vozila tvegal, da se moram odreči nekaterim stvarem. V osnovi bi moral vsak od nas najprej pri sebi razčistiti kaj pravzaprav potrebuje in koliko se lahko stegne. Če predstavim svoj primer, najprej je bila seveda odločitev bencinar/dizel in glede na skromno kilometrino je bila najbolj racionalna odločitev bencinar. OK to imamo, sedaj pa poraba samega vozila, pri tem sem upošteval najvišjo ceno bencina, ki smo jo imeli (okoli 1.5€), torej bencinar tipa Focus ST ali pa nekaj 0.9, vsak bi rad čim več konj in da lima v zic, ampak če ne gre na žalost ne gre. Izbral sem motor s porabo tam okoli 6l/100km, to kar bo moja denarnica prenesla. Aha a pa bom zmogel zavarovati in registrirati takšno vozilo, telefon v roke in v 10 minutah so bili informativni izračuni na mailu. Potem servisi, zopet telefon v roke in cene servisov so bile znane. Kaj še potrebujemo? Gume, preveril dimenzije in dobil strošek kateri me čaka vsako četrto sezono, letne 18" in zimske 16".

V primeru da bi imel večje denarne težave bi moral stroške vozila zmanjšati že v štartu, torej cenejše vozilo, gume 14" itd, da bi ostal tudi denar za gorivo. Cene goriva bodo padale in rasle, na nas pa je da se prilagajamo, da vse skupaj čim manj občutimo. Vozil sem stara j***a in ko sem prišel tankati me je kdo vzvišeno gledal, češ poglej kaj vozim a ta človek je natankal za 20€ ko sem jaz natočil poln tank, res da ne sedim na usnji/alkantari, da imam premalo konj da bi vžgali njegov motor, ampak moji konji so tekli dlje :D.

Še en moj skromni primer, vedno sem kupoval vitrex na petrolu 3l/9€, torej bi za 25l dal okoli 75€. Kupil sem koncentrat od sonaxa (5€) s katerim dobim 25l tekočine in destilirano vodo ( OBI 5l = 1,70€), 25l tekočine me pride 13,5€, razlika je 61,5€ v mojem primeru je to tank in pol, za isto stvar. In takšnih stvari je še ogromno ko se lahko prihrani za kakšen tank goriva :D.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver To dec 22, 2020 9:27 pm

100 ljudi, 100 čudi. Vsak ima po svoje prav.

Nekateri živijo skromno, ker morajo, drugi zato, ker tako želijo, tretji razsipajo, ker lahko, četrti zato, da si pumpajo ego...vsak ima svoje razloge!

In počasi gremo v smeri Amerike, kjer si car, če imaš denar - in to za čisto vsako storitev, ki je v Sloveniji zaenkrat še "brezplačna".

Pozabite na državo in se znajdite sami, bolje vam bo in več boste ustvarili, pa tudi denarja boste imeli dovolj za bencin.

Lahko pa ostanete v Sloveniji in izgubljate čas z bentenjem čez ceno goriva in stroški, ampak - nemara ste že ugotovili - to ne vodi nikamor!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a sašo5 To dec 22, 2020 9:49 pm

ni poanta v tem problem je globlji dejansko nerešljiv.....poglej: danes zopet gor(včeraj nafta 1.069 danes 1.089 0mv) na svetovnem trgu pa vceraj cca 49, danes 47 2,8% manj cgani pokvarjeni, ne morem drugače reč.....pomnim ko je bila nafta na svetovnem preko 150usd je na šteli stala 1.315 .....tako da v nenormalni drzavi kot je naša, cene morajo bit regulirane, vsaj nafte in 95okt. tako kot je bilo.....
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a nasamorpheus To dec 22, 2020 10:08 pm

emozul je napisal/-a:Jp, povprečje v Sloveniji je zelo slab.
https://www.google.com/amp/s/zurnal24.s ... iji-337744


Slovenska plača je tako bedna da nas lovijo tako Slovaki kot Hrvati in se kdo.. pol milijona folka nima niti Jurja neto. Katastrofa.
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1372
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a thunderbolt Sr dec 23, 2020 12:09 am

Saso, pa saj ste hoteli imet deregulacijo, zdaj jo pa imate! Pa ne mi zdaj nabijat vecne mantre "v sloveniji ni konkurence", "drzava je posredi", ker dostikrat tudi tam, kjer drzava nima prstov vmes in je konkurenca, deregulacija trend cen obrne samo navzgor.

Npr. zobozdravstvo poznam malo bolj in cene plomb in storitev grejo stalno gor, ce bi pa komu povedal, koliko pride sama plomba, bi pa samo cukasto gledal. Ja, tu gre se za relativno visoke stroske (aparature) pri obratovanju, ampak profiti se pa taki delajo, da je noro. Pa na koncu je se kvaliteta storitve nikakva, ker vsak samo cekine steje.

Bi lahko rekel, ja ocitno zobarjev ni dovolj, ampak ko pa gledas dolocene profile, kjer je konkurence ogromno, pa sprejemajo sluzbe z nikakvimi placami.

Tako da ja, vse deregulirat, vse pustit vsemogocnemu trgu, drzavo vodit kot podjetje, folk, ki pa za kruh nima in so drzavi v breme pa v odpis kot polomljen stol na inventuri!
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Locher Sr dec 23, 2020 7:43 am

nasamorpheus je napisal/-a:Slovenska plača je tako bedna da nas lovijo tako Slovaki kot Hrvati in se kdo.. pol milijona folka nima niti Jurja neto. Katastrofa.


Ne pravim, da ni. Zanima pa me, kdo potem pokupi teh 60k avtomobilov letno.
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a ban Sr dec 23, 2020 7:57 am

1/3 jih gre lepo v tujino.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Ivan36 Sr dec 23, 2020 8:52 am

Locher je napisal/-a:
nasamorpheus je napisal/-a:Slovenska plača je tako bedna da nas lovijo tako Slovaki kot Hrvati in se kdo.. pol milijona folka nima niti Jurja neto. Katastrofa.


Ne pravim, da ni. Zanima pa me, kdo potem pokupi teh 60k avtomobilov letno.

Tole bo držalo? V zadnjih 20 letih njim ni nikoli zmanjkal za plače! Ako slediš nakup vozil tu na forumu vidimo kdo redno menja vozila za NOVA celo večja in dražja vozila :lol: 8) Na 2 leti !
V glavnem jih kupuje JS in JU, privat, ker imajo redno plačilo in enake stroške za vse osnovne dobrine! Privat sektor imajo samo direktorji denar za nova vozila in mogoče ožji člani uprave, na delavce tam ne računaj! Potem imamo tukaj še fenomen 28,999 NVO kjer obrenjo 1.000.000.000,00€ Vsako leto si jih peščica razdeli 5.000.000,00€, ker lahko! Upajmo, da bojo ukinitev davka na luksuz in znižani DMV pripeljala kripto bogataše, da pri nas kupijo vozila za 160.000€ + !
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Locher Sr dec 23, 2020 11:56 am

Ivan36 predlagaj privatizacijo javnega sektorja. Samo ne jokaj potem čez 10 let, kako ne moreš vpisati mulca na fakulteto, ker stane šolnina za eno leto 45k EUR. Ravno tako ne jokaj, kako te zavarovalnica ni hotela zavarovati, ker spadaš v rizično skupino, zdravljenje pa stane nekaj deset tisočakov.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1162
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a meganer To dec 29, 2020 9:47 pm

Na Slo2 29.12.2020 je bil vrhunski dokumentarec "temna stran zelenih energij".

Priporočam ogled. Da boste eni videli kaj je zelena energija v praksi.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a xxl To dec 29, 2020 10:16 pm

Videl, ja. Iz ene skrajnosti v drugo. Upamo samo na čim prej nove rešitve, manj škodljive.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3786
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Blinder Sr dec 30, 2020 5:48 pm

Najdel kdo kak delujoc posnetek te oddaje, neglede na ENG jezik?
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
ule
Uporabnik
 
Prispevkov: 972
Pridružen: Sr avg 28, 2002 4:56 am
Kraj: Babno Polje

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a ule Sr dec 30, 2020 6:15 pm

 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a radar Sr dec 30, 2020 6:57 pm

meganer je napisal/-a:Na Slo2 29.12.2020 je bil vrhunski dokumentarec "temna stran zelenih energij".

Priporočam ogled. Da boste eni videli kaj je zelena energija v praksi.


Se strinjam.

Vsak elektroenergetski sistem potrebuje stabilne vire električne energije. Več bo obnovljivih virov (nestalnih), več bomo potrebovali rezerve v klasičnih elektrarnah. Ta dokumentarec pa je lepo pokazal, da so vse rešitve glede reševanja okolja - politične rešitve in da požrešnost nima meja.
Sploh mi je bil dober del, kjer puščajo dele vetrnih elektrarn kar po poljih v Nemčiji.
In to zato, ker se jim jih ne splača oz. ne znajo reciklirat. Po drugi strani pa ravno zagovorniki vetrnih elektrarn v Sloveniji so kot primer dobre prakse
priporočali Nemčijo in Norveško za električna vozila.

lp
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a limas Sr dec 30, 2020 7:38 pm

E vozila so politična odločitev in posledica pritiska eko-fanatikov. Že leta sem kritičen do e-vozil, ne samo zaradi večje obremenitve okolja, ampak zaradi dejstva, da je e-razvoj naletel na steno in obstal. Omejena avtonomija bo vedno problem.
Skoraj vsi resni proizvajalci vozil vzporedno razvijajo tehnologijo vodikovih gorivnih celic, vendar bolj potihoma in v senci e-manije.
Fosilnih goriv ne bo nikoli zmanjkalo; hardcore eko-fanatiki pa naj raje prepovejo trupla na štirih kolesih od recimo euro3 navzdol in na TP preverjajo prisotnost (odstranjenih) FAP. Tako bodo največ pripomogli boljši ekologiji.
Pozabil sem na strategijo trajnostne mobilnosti, ki je bolj na papirju kot v praksi.
 
Enzo83
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To maj 27, 2008 5:55 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Enzo83 Sr dec 30, 2020 9:02 pm

Po mojem mnenju bi veliko več lahko pri znižanju emisij lahko naredili z omejevanjem velikosti in predvsem mase vozil. Ne razumem tudi SUV booma, ki imajo tudi pri manjših velikostih porabo nad 7 ali 8L/100km. Pred cca. 8-10. leti je bila poraba ključna in kritizirana, v kolikor je bila le-ta nad 6L/100km, sedaj pa pri SUV jajčkih pišejo, da je ugodna, če doseže 7L. :?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Če dec 31, 2020 4:52 am

Oblika prodaja avto, to obrazloži vse!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1162
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a meganer Če dec 31, 2020 7:37 am

Kot sem že 100x povedal zakaj imam SUV.
Nočem sedeti na tleh!!
Všeč mi je kombijevsko sedenje.

Še vedno pravim, da zame je avto po obliki "kapelica" ala (Kangoo, Berlingo, ....). Samo naj naredijo močnejši motor in avtomatika.
4X4 ne rabim ...... ampak če je je pa zakon.

Torej poglejmo sodobne kapelce ...... da izbereš avtomatika in neko normalno opremo je 20000eur (Berlingo), Rifter še kakega 1000 več.
Novi Caddy ....... sploh ne bom komentiral cene :huh:

Torej se čaka kak bo novi Kangoo. Zopet poudarjam .... hočem imeti vsaj 130km in avtomatika in podaljšano verzijo.

Da daš pa 25000 za berligota avtomatika z dobro opremo ...... recimo za 24000 so mi pa marca ponujali novega Turana 115tdi DSG.

SUV avti so zaželeni tukaj ni dvoma. Uporabnost je pa .......... druga zgodbica.

Za normalnega smrtnika je enoprostorec zakon. Ampak poglej ga zlomka ....... 5 let nazaj si ga dobil za 15000 danes pa 20000+
Zopet recimo novi Scenik ...... avto 2 cifre manjši kot Scenik3.
Torej če si hotel imet vsaj približno enako velikost notri si bil primoran vzeti Koleosa.

Sam sem si lastil gScenika 3 in je bil avto reeeees prostoren, kasneje sem imel C4P in je bil reeeees prostoren.
Sedaj imam pa Tiguana in je za svojo velikost še nekako.
Zakaj Tiguan ...... zaradi vlek prikolice (tudi ta avto ni bil niti v ožjem izboru ....), pa je prišel totalno nepričakovano na dvorišče.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 43 gostov