Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 So nov 13, 2021 2:27 pm

Gricko
Drugič daj še več klicajev, potem pa si malo poglej svetilnost, ki se meri v kandelah in je definirana kot svetlobni tok. 1 kandela je enaka 1 lumnu, 600lm + 600lm je 1200kandel, ki je pa 1200 lumnov. Ne verjameš? Piši v google 600lm+600lm in mi povej kaj si dobil!
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a Gricko So nov 13, 2021 3:48 pm

bodi pamete dalje.....pa še malo naštudiraj ;)

kot sem rekel, probaj pa boš videl, zelo lahek test

ena sijalka z 1200lumnov
dve sijalki z 600lumnov ( postavljeni skupaj)
vse žarnice naj imajo enako barvo osvetlitve ( 3K ali 4,5K ali 5K C)

kateri prostor bo bolj svetel?? in razlika ni tako mala, kot misliš!
-----------------
no, če boš sijalke postavil narazen, bo prostor bolje osvetljen zaradi razporeditve
tudi barva svetlobe občutno vpliva na osvetlitev


ps: če prebereš prvi zadetek na guglu in misliš, da veš.....boš moral še malo truda vložiti in naštudirati malo več, ker na guglu ti piše vse!!
tadi kaj, kar ni čisto res ;)
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 So nov 13, 2021 5:14 pm

To kar ti pišeš je osvetljenost (luksi) jaz pa govorim o svetlobnemu toku in ni mi potrebno nič brati, ker uporabljam kalkulatorje.
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a 215709 So nov 13, 2021 7:10 pm

Se strinjam z napisanim. Se popravljam potem pac tehnologija je ze sla tako dalec od led da imajo ze skoraj identicni polozaj vira svetlobe tako da potem posname navadno zarnico in s tem je v veliki vecini vozil lahko snop pravilno usmerjen. Se strinjam da je mozno v kakanem modelu vozila da pride do tega da je prevec motece takrat je pac potrebno to iz vozila dat ven. Jaz sem osebno imel pri toyoti corolli lepe izkušnje z led Phillipsovimi svtilkami.


danci1973 je napisal/-a:
215709 je napisal/-a:Probajte v oraksi pa potem pametujte kako je snop razprsen in nevem kaj.
Boljse drazje led svetilke imajo pravilen usmerjen snop

To sploh ni odvisno od LED svetilke...

Le nekateri žarometi imajo pravilno usmerjen snop tudi z LED svetilko. In Osram to testira (seveda s svojimi LED H7 svetilkami) in na koncu tudi 'homologira' samo tiste, ki so se izkazali za primerne.

Ker pa za LED H7 ni natančnega standarda, ni nobenega zagotovila, da bodo ti žarometi delali v redu tudi s kakšno drugo H7 LED svetilko - ne glede na ceno le-te...
Slika
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a mrtwelvetrees Po dec 06, 2021 10:33 pm

https://www.tehnoshop.net/pdf/osram-led ... ing-HL.pdf
Navodila so kar obširna....

A potem sploh pokrovčka (plastičnega) ne daš na koncu gor da zapreš (zatesniš) luknjo - gre več vlage v žaromet ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
maarkec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 539
Pridružen: Ne apr 25, 2010 11:11 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a maarkec Sr dec 08, 2021 5:11 pm

na kateri avto pa bos to montiral, prosim ce pokazes slikovno gradivo in povej nam izkusnje gledej prej potem , hvala :)
 
Uporabniški avatar
a_sist
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1526
Pridružen: To jun 26, 2007 8:36 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a a_sist Sr dec 08, 2021 7:24 pm

Jaz sem jih montiral mesec nazaj v puncinega c-maxa letnik 2017. Prej je imel porazne žaromete (sploh ker sem navajen LED z mojega avta..). Pred menjavo sem bil opozorjen, da naj prej preverim koliko imam še prostora za konektorjem od žarnice, ker imajo te žarnice še ohišje z ventilatorčkom zadaj. Jaz sem imel en centimeter 'lufta' in je šla montaža brez problema. Tudi če se pokrov malo dotika žarnice ni problem, ker je ventilatorček v kletki in ne drsa po pokrovu. Rezultat vas zanima :) ? najprej mal razočaranja, ker še vedno ni svetilo kot na mojem, ki ima original led, ampak sem imel občutek da svetijo precej v tla. Obiskal sem AMZS, kjer merijo višino snopa, kjer je potrdil da svetijo precej dol in po par zavrtljajih z izvijačem je bil to drug svet, drug avto. Nenormalno zadovoljen, ker do sedaj ko sem iskal rešitev, je le-ta bila vedno za luči z lečo, ne pa za reflektor. Bal sem se da bo moteče za nasproti vozeče avtomobile, ampak sva s punco probala parkrat zapeljat en mimo drugega in je popolnoma ok. Močno priporočam.
No escape from the mass mind rape...
 
Uporabniški avatar
IcEm4n
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6393
Pridružen: Če jun 22, 2006 11:17 am
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a danci1973 To dec 06, 2022 10:04 pm

Seveda morajo naši uradniki (spet) biti bolj papeški od papeža... :roll:
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 Sr dec 07, 2022 4:28 am

To ne spremeni čisto nič, ni dovoljeno, ampak se ne kaznuje. Sem se na najbolj zaj=banih tehničnih v Kranju pozanimal koliko so jih vrgli zaradi led žarnic. Pravi da še nobenega. Torej so vozila pri nas tehnično izpravna. Vse OK.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr dec 07, 2022 8:47 am

Bodo pa zamenjali žarnico pred tehničnem pa spet nazaj.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 Sr dec 07, 2022 11:03 am

Tudi to počnejo.
Sem pa slišal, da so bili že primeri ko zavarovalnica ni krila škode (Sava).
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a boštjan_01 Sr dec 07, 2022 11:05 am

Mislim da na tehničnem ne preverjajo ustreznost žarnic. Izmerijo samo moč svetlobe. Nisem še slišal za primer, da bi gledali pod havbo kaj piše na žarnicah. Čeprav je med drugim tudi bistvo tehničnega preverjanje ustreznosti homologacija celotnega avta.
Lahko imaš problem v primeru prometne, zavarovalnica lahko komplicira.
Uradno pri nas ni dovoljeno npr. v Nemčiji pa je. In če se Nemški turist vozi pri nas, je uradno v prekršku, ali ni?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a danci1973 Sr dec 07, 2022 12:10 pm

Ni v prekršku, ker bi naj za vozila veljaja homologacijska pravila države, v kateri so registrirana.


Osram sicer na svoji spletni strani še vedno objavlja seznam 'odobrenih' vozil tudi za Slovenijo:

https://www.osram.de/am/night-breaker-l ... /ledcheck/

Je pa njihov slovenski zastopnik (TEHNO KAR d.o.o. / https://www.tehnoshop.net/) objavil 'pomembno obvestilo':

Pomembno obvestilo!

S strani Javne agencija RS za varnost prometa (AVP) smo bili 29.11.2022 obveščeni, da do nadaljnega ni možna homologacija Osram NIGHT BREAKER LED žarnic. Trenutno ni zakonske osnove, po kateri bi certifikate izdane po nacionalnih predpisih druge države lahko v postopku potrditve enakovrednosti uporabili tudi pri nas, zato trenutno zamenjava svetlobnega vira na žarometu (zamenjava H7 žarnice z LED žarnico) ni možna.

Kljub vsebini in tekstom na naši spletni strani homologacija za Slovenijo do nadaljnega ni možna!
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot Sr dec 07, 2022 12:56 pm

Super info, hvala!
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr dec 07, 2022 2:10 pm

D12J12 je napisal/-a:Tudi to počnejo.
Sem pa slišal, da so bili že primeri ko zavarovalnica ni krila škode (Sava).


V kakšnem smislu ?
- ko je bila prometna nesreča niso povrnili škode ker je imel avto te žarnice notri ?
- ali pa se je parabola "poškodovala" v luči in je voznik vnovčil zavarovanje luči ?

To me res zanima.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a boštjan_01 Sr dec 07, 2022 2:24 pm

edit mod
Predhodni post se NE citira
In reče se homologacija


Za praktične primere še nisem slišal. Po logiki bi rekel da je možno.
Policist na kraju nesreče zapiše v zapisnik, da žarnice ne ustrezajo homoligaciji, to je v praksi nemogoče izpodbijat.
Ali priprelješ poškodovan avto k zavarovalnemu cenilcu in ti vidi žarnice. Kaj mu boš rekel?

Kaj pa če pelješ avto v tujino, Slovenija ni velika, si hitro prek meje?
Je možno speljat homoligacijo (nasplošno, ne samo za žarnice), glede na to da je avto registriran v Sloveniji?
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 Sr dec 07, 2022 2:59 pm

Nesreča zaradi bleščanja, je bilo res ali ne, ne vem, zavarovalnica je pa vozilo označila za tehnično neizpravno.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a RedBaron Če dec 08, 2022 8:23 pm

Ne bom pameten, ampak glede na to, da se zavarovalnice, seveda, poizkušajo izogniti, ali pa vsaj zmanjšati izplačilo v primeru škode, se mi situacija ne zdi nemogoča.
Je pa, po moje, situacija podobna, kot če povzročitelj napiha. Zavarovalnica povrne povzročeno škodo (jo mora, ker zavarovanje avtomobilske odgovornosti je zakonsko obvezno), ampak zavarovalnica potem povzročitelja terja za povrnitev škode.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov