Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot To nov 09, 2021 1:20 pm

Pozdravljeni,

pred kratkim sem zasledil ta članek: https://www.amzs.si/motorevija/test/nap ... -zarometih

V članku piše: "... nemška organizacija TÜV je omenjeni Osramovi svetilki izdala potrdilo o skladnosti za nekatere modele avtomobilov znamk Alfa Romeo, Audi, BMW, Ford, Opel, Peugeot, Škoda in VW."

Omenjena žarnica je ta model: https://www.osram.com/ecat/NIGHT%20BREAKER%20H7-LED-LED%20lamps%20(street-legal)-Car%20lighting-Automotive/com/en/GPS01_3401765/

Če znamke mojega vozila (Fiat 500, 2021) ni na seznamu, lahko kljub temu vgradim Osram LED?

Hvala.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 To nov 09, 2021 1:37 pm

Naj bi bile homologirane samo v nemčiji in to samo za nekatere modele, torej je odvisno od žarometa. Itak je pa že skorej vseeno, ker danes je že vsak 3ji z reflektorskim žarometom ki blešči nenormalno. In glede na količino vozil očitno nihče ne preverja. Vsaka stara j***a bi danes imela led žaromete.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot To nov 09, 2021 1:43 pm

Sem našel seznam vozil in edini homologiran Fiat je Ducato: https://dammedia.osram.info/media/resource/hires/osram-dam-22090835/LED%20Night%20Breaker%20H7%20Vehicle%20List%20(EN).pdf

Torej, tudi če ni homologirano, zadeva fizično paše v avtomobil?

Osramov H7 je 200 EUR komplet žarnic in po moje zadeva ne bi smela abnormalno bleščati - verjetno pa zaradi stroškov ne bodo homologirali vse modele. Če fizično ni omejitev za vgradnjo, bi zadevo kar naročil - v končni fazi je razlika v vidnosti zelo velika.

Meni se ne gre za izgled (zato ne bom kupil 7 EUR kompleta iz AliExpressa), ampak za boljšo vidljivost.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a danci1973 To nov 09, 2021 4:14 pm

bluedot je napisal/-a:Torej, tudi če ni homologirano, zadeva fizično paše v avtomobil?

Lahko paše, ni pa zagotovljeno...

Osramov H7 je 200 EUR komplet žarnic in po moje zadeva ne bi smela abnormalno bleščati - verjetno pa zaradi stroškov ne bodo homologirali vse modele. Če fizično ni omejitev za vgradnjo, bi zadevo kar naročil - v končni fazi je razlika v vidnosti zelo velika.

Problem ni v žarnici, ampak v žarometu - ne glede na ceno je tudi Osramova H7 LED je še vedno samo LED in s tem precej drugačen vir svetlobe kot standardna H7 žarnica. Za homologacijo mora Osram vse te avtomobile oz. žaromete dejansko testirat in predložit meritve / dokaze, da je snop ustrezen - par homologacij so tudi že preklicali...

V nobenem primeru pa to ni homologirano v Sloveniji, se pravi, če naletiš na tečnega policaja, bo cena teh H7 žarnic 700€...
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot To nov 09, 2021 4:41 pm

Dobro vedeti, hvala. V tem primeru bom počakal na nekaj homologiranega prav za moj avtomobil.
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a 215709 Pe nov 12, 2021 7:22 pm

Dejstvo je da to pac ni legalno.konc debate

Uporabno pa je jaz sem zamenjal sicer za philipsove led zarnice v reflektorskem zarometu in lepo odreze snop tako kot pri navadnih zarnicah. Vidljivost pa je neprimerno boljsa. Ima pa vsak drug nov avto ze bela svetila tako da tezko verjamemm da bo policaj vedel kater nebi smel imeti belo kater pa ima lahko belo svetlobo. Lahko pa mas preprosto slab dan pa te drka kot je zgoraj nekdo opisal. Ce se vozis cez dan notmalne ure ni panike

Jaz ce me ustavi ugasnem avto in luci takoj pa mu mal piham na dusco lep dan lep vecer mars
Slika
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot Pe nov 12, 2021 7:46 pm

Res škoda, da se te kvalitetne LED žarnice ne homologirajo ali celo serijsko vgrajujejo, ker so po testih sodeč res next level zadeva. Sicer tudi med navadnimi H7 obstaja veliko različnh modelov, ampak vseeno nobena ne pride blizu.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a tomzzi Pe nov 12, 2021 9:45 pm

Pri kar nekaj proizvajalcih, modelih je LED že serijsko ne glede na opremo.
Sicer pa ja. Boš verjetno kar dolgo čakal na kakšno zadevo ki bi bila homologirana za tvoj avto.
Po moje pa nikoli.
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a yeo Pe nov 12, 2021 9:46 pm

Bolj problem kot 700eur kazni je, da so cenilci pri zavarovalnicah vedno boljši v iskanju napak oz. neskaldnostih vozila, tako da v primeru nesreče izgubite zavarovalne pravice. Škodni dogodki pa lahko narastejo tudi do MIO eur....
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot Pe nov 12, 2021 9:48 pm

@yeo
Hm, dobro vedeti. O tem nisem razmišljal.

@tommzi
Ja, tiste so "prave" LED luči. To je samo H7 nadomestek. Vseeno, škoda, da namesto navadne H7 ne dajo not LED H7.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a Godward So nov 13, 2021 1:01 am

Vedno več je avtov, ki bleščijo, da oslepiš ko greš nasproti. No, glavno, da imajo sami dobro osvetljeno cesto.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a 215709 So nov 13, 2021 7:41 am

Jah to zna biti problem ko kupis led zarnice za 10€

Osram ali philips imajo mali vecji cenovni razpon
Slika
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 So nov 13, 2021 9:01 am

Led v reflektor? Se opazi, ker snop ni usmerjeni in je razpršen, zato tistemu nasproti vzame vidljivost. Ampak kot sem rekel, ljudje gledajo samo na sebe in če imam slab dan nabijem dolgi snop iz original 4000 lumnov+ žarometov, nevem kdo je takrat na slabšem ;) .
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a tomzzi So nov 13, 2021 9:20 am

No tega se v nobenem primeru ne dela! Spravljaš druge in sebe v nevarnost načrtno!
4000 lumnov??? Kater avto in kakšne luči?
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a Godward So nov 13, 2021 10:02 am

Verjetno je mislil kelvine.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
215709
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne avg 08, 2010 4:44 pm

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a 215709 So nov 13, 2021 10:08 am

Probajte v oraksi pa potem pametujte kako je snop razprsen in nevem kaj.
Boljse drazje led svetilke imajo pravilen usmerjen snop

Lahko si oa vec testov z dokazi tudi o snopi preberes na bulbfacts.com
Slika
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a D12J12 So nov 13, 2021 11:22 am

Imam vsakodnevne nočne vožnje in poznam prakso reflektorskega žarometa in ledice, barvne mehurčke imam še celo pot in ker sem tudi sam krvav pod kožo vrnem kdaj pa kdaj milo za žajfo.
Zakonodaja določa da mora imeti žaromet ki ima nad 2000 lumnov svetilnosti pranje žarometov, torej na cesto vrže 4000+ lumnov svetlobe. In ja vsak, ki ima pranje žarometov ima takšno svetilnost. Prav je da se tema razvije tudi v to smer, da vsak pri sebi razčisti zakaj mi je nekdo nabil dolge luči, kaj pa če moje motijo.
 
bluedot
Novinec
 
Prispevkov: 236
Pridružen: Ne jun 09, 2013 11:23 am

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a bluedot So nov 13, 2021 12:22 pm

215709 je napisal/-a:Probajte v oraksi pa potem pametujte kako je snop razprsen in nevem kaj.
Boljse drazje led svetilke imajo pravilen usmerjen snop

Lahko si oa vec testov z dokazi tudi o snopi preberes na bulbfacts.com


Tako, z dražjimi ni problema v snopu (tudi veliko videov je na to temo), vendar je po moje na naših cestah 90% LED H7 luči iz AliExpressa (za cca. 10 EUR).

Želim imeti boljšo vidljivost, ker v končni fazi ni to bolj varno samo zame, ampak tudi za druge. Navadnih H7 bi se že zdavnaj morali znebiti.

Jaz sem sicer vzel avto iz zaloge in prodajalec mi je rekel, da ima xenon luči. Luči so res oblikovane, kot xenon, zato sem mu verjel. Saj po moje me ni namenoma zavedel, ampak tudi on tega ni vedel (kar je žalostno). Čeprav so te H7 res boljše, kot so bile včasih, so pa vseeno daleč od xenon/LED luči.

Zdaj sem pa v dilemi - najprej je potencialna kazen, potem pa še morebitna razveljavitev zavarovalne police.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a Gricko So nov 13, 2021 12:58 pm

mah, spet sanjate, kot se je to počelo že pri xenonu.... :huh:

@D12J12 lumnov se ne sešteva!! vsaj ne tako kot ti!!
dvoje luči je že boljša osvetlitev od ene, pa to ne pomeni, da imaš več lunov!!

če ne verjameš, si v isti prostor montiraj eno žarnico z 1000lumnov in nato skupaj montiraj dve žarnici z recimo vsaka po 600lumnov ( po tvoje 1200lunov)
no, rezultat te bo presenetil, saj bo prva izbira bolj svetla in bo bolje osvetlila sobo!! No, če boš žarnici razmaknil, bo lumnov še vedno enako ( manj kot pri 1000) osvetlitev sobe pa bo res boljša, bolj enakomerna.

glede dražjih in cenejših ledic, kako ene bleščijo in kako ne....čipi so podobni, bolj je vprašanje kvalitetnega hlajenja in kako je čip postavljen.
izvor/ čip mora čim bolje zadeti mesto žarilne nitke pri običajni žarnici ( te vedo tudi proizvajalci, in to tudi delajo- nekateri bolje drugi malo manj dobro), veliko k temu tudi pripomore material ( zopet zaradi temp. odvajanja), ki je pri cenejših seveda slabši, kar za seboj potegne vse.

druga stvar pa je seveda parabola žarometa sama. Če je dobra, bo več svetlobe iz izvora spravila na pravilno točko, če je slabša pa manj in posledično bo bolj bleščal žaromet. Pri navadni žarnici ( manj svetilnosti) se to opazi na slabše osvetleni cesti in nekaj bleščanja, ki pa zaradi intenzitete ni tako zelo moteče. Ko vstaviš LEDico, je že izvor drugačen ( ne oddaja svetlobe 360 stopinj naokoli), zato imaš lahko temne lise na cesti, ker pa je snop intenzivnejši, posledišno tudi bleščanje bolj občutijo nasproti vozeči.

ledice v parabole, kot tudi xenon ne spadajo, saj preveč bleščijo! pa naj bo ledica še tako dobra! ali pa xenon
zato imajo original avti tudi ledice skrite ( svetijo iz vrha navzdol - izvora se ne opazi in je parabola tako oblikovana, da svetlobo odbija na cesto)

boljše verzije pa imajo lečo in zadaj zaslonko, zato je snop bolj odrezan in ne blešči ( xenon ima podobno)

če že hočeš ledice, potem vsaj v žaromet z lečo in bo recimo da ok ( enako kot pri xenonu)

Pa še, če je leča, policaj ne vidi kaj je notri, če je parabola, pa se takoj opazi in ve, da je FAKE.....izredni tehnični, če naletiš na pravega
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Nadgradnja žarnic na homologirano Osram H7 LED

Napisal/-a danci1973 So nov 13, 2021 2:08 pm

215709 je napisal/-a:Probajte v oraksi pa potem pametujte kako je snop razprsen in nevem kaj.
Boljse drazje led svetilke imajo pravilen usmerjen snop

To sploh ni odvisno od LED svetilke...

Le nekateri žarometi imajo pravilno usmerjen snop tudi z LED svetilko. In Osram to testira (seveda s svojimi LED H7 svetilkami) in na koncu tudi 'homologira' samo tiste, ki so se izkazali za primerne.

Ker pa za LED H7 ni natančnega standarda, ni nobenega zagotovila, da bodo ti žarometi delali v redu tudi s kakšno drugo H7 LED svetilko - ne glede na ceno le-te...
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: aklan86, Google Adsense [Bot] in 33 gostov