Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: E-vinjeta

Napisal/-a limas Če jan 06, 2022 8:30 pm

Novinarji na Slovenskih novicah so se obrnili na zaposlene pri DARS-u in izvedeli nekaj koristnih odgovorov.
 
MartinID
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Sr apr 25, 2018 9:37 pm

Re: E-vinjeta

Napisal/-a MartinID Če jan 06, 2022 8:36 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Tega ukrepa o prehitevanju z tovornjaki ne podpiram. Smiselno bi bilo samo v času prometnih konic (zjutraj in popoldan nekaj ur). Ne pa celi dan in tudi ponoči.

Prepoved velja samo od 6. do 18. ure.

Firediver je napisal/-a:Zelo nenavadno je, da ne veš, da imajo kamionarji že sami omejitev hitrosti na 100km/h (+ kolikor še goljufajo čez).
In na avtocesti je splošna omejitev hitrosti 130 km/h.

Kamioni imajo na AC in HC omejitev 90 km/h; kamioni s priklopnim vozilom pa 80 km/h (čeprav roko na srce vsi vozijo 90 km/h.)

Se pa popolnoma strinjam z ostalim, kar si napisal:
Firediver je napisal/-a:Če se kamion loti prehitevat drugi kamion (z medsebojno razliko v hitrosti + 2km/h, ker sta oba limitirana na 100 km/h) in to traja recimo celih 5 min, je takoj zadaj kolona 50 vozil, lahko tudi več. In preden se vse to razkadi, se loti naslednji kamionar prehitevat kamion pred sabo in spet...
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: E-vinjeta

Napisal/-a Godward Pe jan 07, 2022 12:34 am

Vinjeta bi morala biti cenejsa in prenosljiva, v primeru, da imas vec avtov ali v druzinskem krogu. Seveda pri nas se tega ne bojo sli, ker je potrebno lupit drzvljane.

Kar se tice Firediverja, ta clovek s svojo aroganco in pametovanjem najeda ze po vseh temah. Upam, da je to le posledica covid casov in se bo potem spravil k sebi. Upanje umre zadnje. Dejstvo pa je, da zmanjkuje tem, ki bi jih precital oz se jih je treba izogibati.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: E-vinjeta

Napisal/-a svetilnik Pe jan 07, 2022 4:55 am

Saj vinjeta je poceni, zelo poceni. Tisti, kateri pravite, da je draga, mislim, da res malce težko razmišljate.... :roll:
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: E-vinjeta

Napisal/-a pskoda Pe jan 07, 2022 7:15 am

Letna vinjeta v Avstriji 93,8€ potem v Švici 38.4€ in imata obe več AC in višjo povprečno plačo.
Se ti zdaj še vedno zdi, da je poceni vinjeta v SLO?
Lp
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1103
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: E-vinjeta

Napisal/-a cc09 Pe jan 07, 2022 7:35 am

Kolk stanejo pa še tuneli v Avstriji?
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: E-vinjeta

Napisal/-a VW T4 Pe jan 07, 2022 8:00 am

Cena vinjete, meni se zdi dobra.
Če vzamem v primer italijo ali hrvaško... če grem iz nove gorice smučat v trbiž (100km avtoceste v eno smer, torej skupaj 200), je cestnina gor in dol 20€. To je več kot naša tedenska. Če grem smučat soboto in nedeljo, dam za cestnino skoraj pol naše letne vinjete. Pa da ne bo kdo govoril kako so italjanske avtoceste boljše in si zato zaslužijo višjo ceno...
Hrvaška, če grem do splita in nazaj, dam za cestnino pol naše letne vinjete...
Avstrija, doplačuje se daljše tunele.
Švica nevem, lahko da imajo skozi kakšne druge "dajatve" dodatno krite avtoceste....
Skratka meni se vinjeta zdi ok, letne ne kupujem ker nisem toliko na cesti, vzamem pa parkrat v letu tedensko in takrat z družino pokoristimo cel vikend, tako da me zarad vinjete pride sigurno pol manj kot, če bi plačal po starem.
 
Uporabniški avatar
mihaing
Uporabnik
 
Prispevkov: 2870
Pridružen: To okt 21, 2008 9:24 am
Kraj: Slovenc

Re: E-vinjeta

Napisal/-a mihaing Pe jan 07, 2022 8:04 am

pskoda je napisal/-a:Letna vinjeta v Avstriji 93,8€ potem v Švici 38.4€ in imata obe več AC in višjo povprečno plačo.
Se ti zdaj še vedno zdi, da je poceni vinjeta v SLO?


Seveda je...

Pogledati potrebno še malo izven škatlice pod-alpskega fanta!

Avstrijci imajo najslabše avtoceste v EU, ker hitrost preko 130km/h pravi čudež. Plačujejo kupe tunelov in odsekov posebej. Poleg vsega so v EU najbolj zapufana ustanova glede gradnje avtocest. Kam to pelje jih skrbi že mnogo let in balonček bo počil slej kot prej, kjer bodo prisiljeni pordati tujecm kot je to se zgodilo na Hrvaškem.

Švica pa: Tam cestnine plačujejo preko drugih kanalov. Vsako leto Švicarja stane samo davek na vozilo cca 700EUR. kam milsliš, da gre ta denar? Plačujejo še extra vsako leto kupe drugih davkov in tax pri registraciji ali dohodnini kjer jih mi ne. Oni to zaračunavajo svojim državljanom, da delajo potem navzen prijazno in poceni državo za druge...tujce kateri dejansko živijo to državo.

In še in še...
 
Sriple Tix
Novinec
 
Prispevkov: 268
Pridružen: Pe feb 10, 2006 2:16 pm

Re: E-vinjeta

Napisal/-a Sriple Tix Pe jan 07, 2022 8:20 am

Zaradi blizine sluzbe, kamor se peljem po regionalni cesti in precej dobre lokacije domovanja, saj se do dveh vecjih mest lahko izognem avtocesti z minimalnim pribitkom casa in se dejansko, posebej poleti, mnogokrat zapeljem tja po regionalki, letno vinjeto morda izkoristim 50%.

50% cene, v mojih oceh, upravici dejstvo, da mi na Torovem ni treba stati v koloni, ce grem slucajno dlje od gorenjske prestolnice.
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1103
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: E-vinjeta

Napisal/-a cc09 Pe jan 07, 2022 10:03 am


Ja, če greš samo tam in nazaj, enkrat, čez nek tunel, si že debelo čez slovensko vinjeto.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: E-vinjeta

Napisal/-a DePalmo Pe jan 07, 2022 10:31 am

Vsak se mora sam odločiti ali se mu splača vinjeta ali ne. Meni se splača, pa čeprav sem na AC nekje 2x na mesec in ne več vsak dan kot leta prej. Predvsem se mi splača ker sem vajen da jo imam in enkrat ko sem si sposodil avto, sem takrat plačal novo vinjeto in kazen ker jaz b****r niti pomislil nisem da bi lahko pogledal če avto sploh ima vinjeto.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: E-vinjeta

Napisal/-a danci1973 Pe jan 07, 2022 10:50 am

DePalmo je napisal/-a:Predvsem se mi splača ker sem vajen da jo imam in enkrat ko sem si sposodil avto, sem takrat plačal novo vinjeto in kazen ker jaz b****r niti pomislil nisem da bi lahko pogledal če avto sploh ima vinjeto.

Potem se ti v bistvu ni splačalo, ker če ne bi bil vajen imeti vinjeto, bi pogledal ...
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: E-vinjeta

Napisal/-a svetilnik Pe jan 07, 2022 3:33 pm

pskoda je napisal/-a:Letna vinjeta v Avstriji 93,8€ potem v Švici 38.4€ in imata obe več AC in višjo povprečno plačo.
Se ti zdaj še vedno zdi, da je poceni vinjeta v SLO?


Začni malo razmišljati... Kdo pa bo plačal tunele?
Večinoma se vozim po Italiji in cena do Venezie je 11,20€ se pravi še nazaj 22,40€.
Upam, da ti je sedaj bolj jasno?
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: E-vinjeta

Napisal/-a Gricko Pe jan 07, 2022 4:50 pm

cena vinjete je OK, sploh letna. To ne pomeni da je poceni, ampak če se le malo uporablja, je ugodno, če se uporablja veliko , je zelooo ugodno, sploh napram plačevanju po odsekih.

Večji problem je, ker je vinjeta potrebna za "vse" ceste. Govorim o obvoznicah, hitrih cestah, kar pa je bolano!!

Imaš recimo 2 avta, en normalen večji ter ne mali mestni avtek, za po mestu , okolici, živiš v LJ in "moraš" kupiti vinjeto. Ker cijazenje skozi mesto je zamudno + bašeš mestno jedro, pa čeprav bi rad samo na drugi konec Lj, onesnažuješ zrak, ko stojiš na vsakem semaforju.
Iz tega razloga je bila narejena obvoznica ( pa ne samo v Lj, Mb,...)

In iz tega razloga, bi morali biti določeni odseki brez vinjete ( za razbremenitev + manjše onesnaženje), ker čim se pelješ malo dlje, boš seveda kupil vinjeto.
ker recimo vinjeta za 110€, da se pelješ od BTCja do Viča je bolano ali pa do Brezovice, druga stvar je recimo Domžale, Grosuplje, Kranj tu so že Kmji in je upravičeno
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: E-vinjeta

Napisal/-a boštjan_01 Pe jan 07, 2022 10:13 pm

Gricko je napisal/-a: ker recimo vinjeta za 110€, da se pelješ od BTCja do Viča je bolano ali pa do Brezovice, druga stvar je recimo Domžale, Grosuplje, Kranj tu so že Kmji in je upravičeno

Bolano je bilo tudi ko ste samo v Ljubljani imeli zastonj cestnino.

lp
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: E-vinjeta

Napisal/-a Gricko Pe jan 07, 2022 11:54 pm

aha, po sistemu: če meni crkne krava, naj še tebi :idea:
joj, če bi fovšija gorela, ne bi imeli v Slo ogrevalne krize....bi lahko izvažali :idea:

bolano je, ker smo prebivalci / občina delali/plačali severno obvoznico, ki si jo je DARS kar prisvojil....
in severna obvoznica gre "skozi" mesto in ni AC, medtem, ko južna je ....

In obvoznica ( neodvisno kje je) ima svoj namen v obvozu, da se ne vozi skozi center (onesnaževanje v mestih) , če temu ni potrebe in iz tega razloga je smotrno, da se ne cestnini in s tem ne "potiska" voznikov v mestno jedro...
Po eni strani govorite, da je onesnaženje v mestnih jedrih veliko, po drugi pa jih z določenimi ukrepi "potiskate" ravno tja, kjer je semafor na semafor, polno speljevanja.....nejvečja mera onesnaževanja

in kolikor vem, dokler so bile cestninske, je bilo dosti AC "zastonj" , ne samo okoli Lj ampak kar po celi SLo.....
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: E-vinjeta

Napisal/-a boštjan_01 So jan 08, 2022 7:42 am

edit mod
Predhodni post se NE citira


Vsak ima svoj način razmišljanja. Jaz sem dal svoj del zemlje v javno dobro (ne za avtocesto) in prav tako nimam nobene koristi ali ugodnosti. Če parkiram avto na pločniku, kjer je bilo nekoč moje, dobim popolnoma enako kazen kot vsak drug.
Res so bili odseki "zastonj" po celotni državi, vendar niti približno ne v takšnem obsegu in količini prometa.
Če si pozabil: takrat smo ob vstopu dobili listek in si plačal na izvozu. V ceno je bila zajeta tudi AC ring. Medtem ko so se Ljubljančani vozili brezplačno vzhodno, zahodno, severno, južno, ...
V končni fazi pa pojem obvoz ne pomeni, da mora biti zastonj.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: E-vinjeta

Napisal/-a Ivan36 So jan 08, 2022 8:27 am

In iz tega razloga, bi morali biti določeni odseki brez vinjete ( za razbremenitev + manjše onesnaženje), ker čim se pelješ malo dlje, boš seveda kupil vinjeto.
ker recimo vinjeta za 110€, da se pelješ od BTCja do Viča je bolano ali pa do Brezovice,

:lol: :roll: :shock: Omejenci ste res v balončkih živite :roll: Imaš 1500 vozil na DOSTAVI vsako uro LJ in RINGU okrog LJ torej bi vsi ti imeli ZASTONJ obvoznice???? 110€ za 12 mesec ali 52 tednov je DORBIŽ, ker je to za CELO SLO AC omrežje in. BASTA!
110€ / 52 = 2€ teden pa drobiž! :DDD :twisted: Imate nepotrebno opremo v vozilih za 5000€ + za 2 do 3 leta a 2€ za vinjeto na MESC je pa KRAJA :DDD :roll: :twisted:
Zadnjič spremenil Ivan36, dne So jan 08, 2022 8:34 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: E-vinjeta

Napisal/-a Ivan36 So jan 08, 2022 8:32 am

Če si pozabil: takrat smo ob vstopu dobili listek in si plačal na izvozu. V ceno je bila zajeta tudi AC ring. Medtem ko so se Ljubljančani vozili brezplačno vzhodno, zahodno, severno, južno, ...

Imel ABC kaki listki??? :lol: :roll: 8) Morda leta 86 do 93 ?pa NIČ nula ni bilo zastonj, ker si pa drugje not prnesu recimo tiste modre nalepke LDS diktatura na steklih za TP starejša vozila mislim, da nad 10 let celo na 6 mesecev TP. ravno sem se spomnil, ker sem kupil se cel VW POLO letnik 2004 in jo še ima gor za spomin :lol: :roll: :twisted:
Slika
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 60 gostov