Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
gerchy
Moderator foruma
 
Prispevkov: 631
Pridružen: Po jan 20, 2003 2:41 pm
Kraj: 03

Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a gerchy So mar 05, 2022 8:49 am

Hello, po dolgem času. ;)

Vsi poznamo dileme okrog servisne zgodovine rabljenih vozil. Pa umazani servisni listki v motornem prostoru, ki se uničijo, izgubijo, "modificirajo" ...
Potem sem videl, da si ljudje na forumu v predstavitvenih temah beležijo posege, ki so jih opravili z namenom, da bodo imeli evidenco.

Zamislil sem si preprosto digitalno servisno evidenco. Avto se identificira z VIN številko (ki je unikatni podatek), geslo se določi in spremeni s pomočjo emaila. Ostalih osebnih podatkov se ne vnaša. Tukaj en hiter predstavitveni video: https://ss.dservis.net/

Ko avto zamenja lastnika, mu prejšnji lastnik preprosto izroči geslo, servisna zgodovina pa bo tako ostala shranjena v digitalni obliki.

Pri vnosu zaenkrat obstaja par varovalk: vnosi, ki so vnešeni več kot 5 dni za nazaj, bodo imeli poleg opozorilo. Vpisovanje za nazaj lahko pomeni manipulacijo, ampak če bi takšen vnos za nazaj podkrepil z računom, bi to pripomoglo h kredibilnosti. Zato je poleg tudi polje za dodajanje datotek.

Zadeva je sicer manj aktualna za novejša vozila, ki imajo to urejeno preko pooblaščene mreže, pa vendar vseeno utegne biti koristna: zaradi strožje zakonodaje o varovanju osebnih podatkov novi lastnik ne more videti servisne zgodovine prejšnjega lastnika.

Izvolite, testirajte, da zadevo izboljšamo in delovanje razširimo med zainteresirane uporabnike.

http://www.dservis.net

Gre seveda za demo različico z velikim potencialom. Možnosti za dodatne funkcionalnosti je še veliko.
Priponke
post-109-0-71892600-1631083447.jpg
post-109-0-53478400-1631083452.jpg
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a nejc1 So mar 05, 2022 7:22 pm

Predlagam da se doda v redni servis opcija filter goriva in svečke (prvo se dokaj redno menjuje pri dizlih, drugo pa pri bencinarjih)
In glede na to da je zraven pogonski jermen, bi bilo smiselno dodati še vodno črpalko in mikro jermen, torej to kar spada v velik servis :)
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a mrtwelvetrees So mar 05, 2022 9:50 pm

"zaradi strožje zakonodaje o varovanju osebnih podatkov novi lastnik ne more videti servisne zgodovine prejšnjega lastnika."

Ne razumem, sej do teh podatkov lahko prideš na pooblaščenem servisu (če je bil tam servisiran) ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
gerchy
Moderator foruma
 
Prispevkov: 631
Pridružen: Po jan 20, 2003 2:41 pm
Kraj: 03

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a gerchy Ne mar 06, 2022 10:08 am

Ja, dobra ideja. Sploh ne vem, kako so lahko izpadle svečke. Moj avto je star 20 let, pa je interval na 90.000 km. Mogoče zato. :D

Kar zadeva pridobivanja podatkov na servisu, je to pogosto onemogočeno zaradi varovanja podatkov. Podatke lahko pridobi lastnik vozila, ampak pogosto je prepis že narejen, pa bi novi lastnik želel videti servisno zgodovino za pretekle posege. Tu se lahko zatakne.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 10:14 am

mrtwelvetrees, tvoja trditev je napačna, protizakonita in so velike kazni. Sem kupil rabljeni avto in mi nočejo nič kaj dosti povedat (še za redni servis mi je s težavo povedal kilometre). Če tako realno pogledam, je servisna knjiga ena velika bedarija. Drago (pre)plačaš servise, na koncu pa si lahko to zgodovino preprosto vtakneš v rit.
Pri prodaji avtov navajajo "znana zgodovina", samo do njih nimaš pravice. Pred leti so bile servisne knjige vsaj v papirnati obliki, sedaj je še samo elektronsko.
Če bo ta program zaživel in bo verodostojen ima kar nekaj prednosti. Lahko boš avto popravljal pri nepooblaščencu in bo vse zabeleženo.

lp
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a emozul Ne mar 06, 2022 10:33 am

Čisto enostavno. Lastniku rečeš, da naj na pooblaščencu sprintajo zgodovino. Ali pa greš skupaj z lastnikom na pooblaščenega.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 10:50 am

emozul, ni tako enostavno.
To moraš vedeti preden narediš prepis in opozoriti prejšnega lastnika. Te zadeve malo kdo ve, saj ne menjuješ avta vsak mesec.
Če je prodajalec avtohiša, pa spet ne more pogledat od prvega lastnika. Tudi prvi lastnik nima več pravice, če avto ni več pisan na njega.

lp
Zadnjič spremenil boštjan_01, dne Ne mar 06, 2022 10:53 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 10:52 am

Kot razumem, mora lastnik sam poskrbeti za vnos podatkov. To zna biti malo neprijetno (stresno) za nekatere laike, predvsem ženska populacija.


lp
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a D12J12 Ne mar 06, 2022 11:23 am

Sam do sedaj nisem imel težav, pri nakupu rabljenega avtomobila sem se oglasil pri pooblaščencu in je preveril, če se je kaj nenavadnega dogajalo z avtomobilom in na koliko so se delali servisi.
Pri novem avtomobilu imam akto v kateri so vsi izpisi elektronske servisne knjige, seznam preverjenih komponent in za vsako komponento izmerjene količine (zmogljivost akumulatorja in baterije, debelina diska/ploščic, pomankljivosti na podvozju itd itd).
Ko pa nisem vozilo servisiral na pooblaščencu sem pa servise opravljal na amzsju, pred servisom na brezplačni tehnični pregled s potrdilom v kakšnemu stanju je vozilo in na računu vse kar se je delalo in vgrajene komponente. Tisti listki v motornem prostoru me ne zanimajo, jih lahko napiše vsak, pri meni šteje žig/podpis na računu na katerem piše za kakšen poseg se je šlo, na kateri dan in pri koliko kilometrih.
Ta aplikacija pa zna biti uporabna že zaradi prilaganja datotek, so stvari poenostavljene in pregledne. V kolikor bi omogočala pogled "samo za branje" bi pa lahko potencialnemu kupcu v trenutku predložil vso servisno zgodovino :D .
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 11:57 am

D12J12, saj enako kot ti sem naredil pri prejšnem avtu. Sva si vzela 15-20 minut časa in debatirala za vsak zabeležen podatek. Pred nekaj dnevi sem bil spet z istim namenom pri istem servisu in je rekel, da ne sme.
Serviser lahko gleda. Sem mu namignil, da naj obrne ekran, da še bom jaz kaj videl. Se je samo nasmejal.
V prihodnosti lahko pričakujemo, da se bo zakonodaja samo še zaostrovala. Ravno tukaj vidim prednost tega programa.
Ta program je namenjen samo avtomobilom?
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne mar 06, 2022 1:46 pm

Hočeš povedat, da stari in novi lastnik avtomobila tudi če sta skupaj prišla na servis, ne moreta dobiti izpisa servisov na papir ? Dej dej...
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 4:16 pm

Kaj pa če si 3. ali 4. ali ... lastnik? Boš šel iskat vse odkar je avto prišel iz tovarne?
Vklopi možgane.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 4:28 pm

Pišem to kar je uradno dovoljeno po zakonodaji. Če ti kdo kaj naredi nekaj mimo, je druga stvar.


lp
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a thunderbolt Ne mar 06, 2022 5:41 pm

Sam sicer nisem imel nobene tezave pri pridobivanju el. servisne knjige. Saj so v njej zavedeni podatki o servisih in ne o lastniku vozila. Je pa jasno, da ce sem lastnik avtomobila jaz, drugi ne sme imeti vpogleda v servisno knjigo brez moje privolitve. Ne vem, a tukaj jaz kaj ne razumem?
 
gerchy
Moderator foruma
 
Prispevkov: 631
Pridružen: Po jan 20, 2003 2:41 pm
Kraj: 03

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a gerchy Ne mar 06, 2022 6:38 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Kot razumem, mora lastnik sam poskrbeti za vnos podatkov. To zna biti malo neprijetno (stresno) za nekatere laike, predvsem ženska populacija.

Čisto odvisno. Izdelano je bilo z vizijo čim bolj enostavnega vnosa. Pregledno, enostavno, velika polja ...
Mislim, da nihče ne bi smel imeti težav z vnosi.
V bistvu je to spletna stran in ne aplikacija, tako da ni treba prenašati na telefon. Preprosto se odpre v brskalniku.

Najbolj me je presenetilo, da nekateri mehaniki evidenco še vedno vodijo v rokovniku. Treba je vedeti, da avtomobil nekaterim predstavlja le orodje in takšni celotno skrb velikokrat prepustijo mehaniku. Zato je bila ena izmed idej, da bi mehaniki namesto v rokovnike servisno zgodovino odslej vnašali v digitalni obliki.
 
gerchy
Moderator foruma
 
Prispevkov: 631
Pridružen: Po jan 20, 2003 2:41 pm
Kraj: 03

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a gerchy Ne mar 06, 2022 6:44 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Hočeš povedat, da stari in novi lastnik avtomobila tudi če sta skupaj prišla na servis, ne moreta dobiti izpisa servisov na papir ? Dej dej...

Verjetno je to popolnoma izvedljivo. Saj načeloma na servisih dobiš račun in če ga hraniš ter predaš novemu lastniku, obisk ni potreben. Ampak koliko ljudi to dejansko hrani za naslednje lastnike? ;-)

Če te možnosti ni, na primer, da je vmes že tretji ali četrti lastnik, ki je dokumentacijo morda založil, pa je digitalni zapis v prednosti.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a DePalmo Ne mar 06, 2022 7:14 pm

Ideja je dobra in celo ne unikatna. Imaš zunaj kar nekaj aplikacij za to (ok priznam, slovenske mislim da še nobene) ampak je težava vnašanje podatkov. Jaz kot lastnik, čeprav sem zagret za take stvari, aplikacije nisem niti odprl ker imam vso zgodovino v računih (fascikel ki se debeli, za vsak avto!) in povzetek v Excelu. In se mi ne da še enkrat vsega tipkat. Osebno se bi nagibal k storitvi katera bi bila zakonsko predpisana (ali vsaj tako popularna kot avtolog) in v katero lahko vpisujejo samo podjetja z dejavnostjo, lastnik in ostali pa imajo lahko samo vpogled. Pa še tisto sem prepričan da bi se šlo bolj na zaupanje kot pa dejansko stanje ker se vedno najdejo kreteni ki vpisujejo lažne podatke. Zato pa sem imel idejo da vpisujejo samo podjetja ker bi pri vsakem vpisu moral biti zraven še njihov račun o opravljeni storitvi.

Kar se pa tiče evidenc servisiranja. Kako imajo nekateri nevem, sem pa že slišal da je kar težko priti do teh podatkov. Za Kio pa lahko povem iz prve roke da je na meni kot lastniku stvar dokazovanja če je avto še v garanciji. Štejejo računi in predvsem (papirnata) servisna knjižica in nimajo centralnega arhiva servisne zgodovine. Tako da če bi kdo hotel zgodovino za moj avto je prva težava da je ne morejo dati ker je nimajo, druga pa da ga servisiram na različnih servisih (Črešnik, Pan Jan, Avto Nasmeh, KMAG Lj in občasno en privatnik). Sedaj se pa pojdi pridobivanja podatkov.

Da me ne bo kdo narobe zastopil, podpiram centralno in digitalno servisno knjižico! Ampak mi kot posamezniki bomo bolj malo naredili na tem področju, to bi morali pritiskati na višje instance da se to predpiše na EU ravni. Ravno zato tudi nisem spisal podobne aplikacije nekaj let nazaj ker bi jo uporabljalo zelo malo ljudi, predvsem par zanesnjakov.
 
gerchy
Moderator foruma
 
Prispevkov: 631
Pridružen: Po jan 20, 2003 2:41 pm
Kraj: 03

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a gerchy Ne mar 06, 2022 7:25 pm

Ja, obstaja marsikaj, nekaj sem jih pregledal, pa so kar dobro zamišljene, ampak so čisto preveč zakomplicirane za vsakdanjega uporabnika.
Tudi jaz imam v excelu vse stroške in izračune (cena na km/mesec, poraba, zabeleženo vsako tankanje, grafe gibanja cen goriva, ipd) - ampak jaz sem pač posebnež. :lol:
Tega povprečen lastnik ne počne.

Najbolj me je, kot rečeno, šokiralo "staromodno" zapisovanje v rokovnike. To je bil tudi eden večjih motivatorjev za izdelavo.

DSE je primarno namenjen boljši servisni preglednosti - predvsem starejših avtomobilov, ki morda nimajo (več) možnosti pooblaščene digitalne servisne knjige in se servisirajo drugod ali pa celo doma.

Potencial projekta je velik. Imam še kup idej, ki bi še bolj poenostavile lastništvo , ampak že tole se je pacalo več kot eno leto, ker gre za hobi projekt.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne mar 06, 2022 9:36 pm

Sam ej.... kje je garancija da bo ta stran delala 10, 20, 30 let ?

Tako kot kitajski "gadgets" ki se preko interneta povezujejo na kitajske strežnike... delajo dokler jih ne ugasnejo.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Digitalna servisna knjiga / evidenca

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 06, 2022 10:08 pm

thunderbolt je napisal/-a:Sam sicer nisem imel nobene tezave pri pridobivanju el. servisne knjige. Saj so v njej zavedeni podatki o servisih in ne o lastniku vozila. Je pa jasno, da ce sem lastnik avtomobila jaz, drugi ne sme imeti vpogleda v servisno knjigo brez moje privolitve. Ne vem, a tukaj jaz kaj ne razumem?

Kaj naj ti rečem, ne razumeš. Tudi meni ni jasno zakaj je tako. Na servisu mi je rekel, da ne sme pokazati zgodovine za obdobje, ko nisem lastnik. Pač mu verjamem na besedo, mogoče se me je hotel samo na hitro znebit. Ampak dvomim, saj gre za ugledno podjetje z dolgoletno tradicijo in sem pri njih (na pol) redna stranka. In nimam interesa raziskovat zakonodaje.
Lahko pa se ti z njimi prepiraš, če ti je volja.

Na splošno mi je za znano zgodovino avtov manj pomemben ali sploh nepomemben podatek, to je samo marketinška poteza (umetno nabijanje cene). Po drugi strani si mislim zakaj ne bi videl nekaj, če vem da obstaja.

Drugače si tudi sam shranjujem račune in serijske št. posameznih zamenjanih delov. V Excelu imam natančno zgodovino točenja svojih avtov od leta 1999.
Takšne podatke si malo kdo shranjuje (ne poznam nikogar). Mogoče prvi in drugi servis, potem pa konec.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: mišek in 53 gostov