Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3786
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Cena novega električnega vozila

Napisal/-a Blinder Ne mar 20, 2022 6:28 pm

Proizvajalci nas prepričujejo, da so baterije na novem avtu vredne npr. 15.000 €. Po drugi strani pa najcenejši EV stane 4.000 € https://en.wikipedia.org/wiki/Wuling_Hongguang_Mini_EV. S 15.000 € lahko kupiš štiri tele avtomobilčke, njegove baterije vgradiš v e-Golfa in še ti ostanejo štiri tej avtomobilčki za na dinos. Občutek imam, da so kupci električnih vozil ovčke.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a D12J12 Ne mar 20, 2022 7:00 pm

To je nov trend in če imaš električno vozilo si in, to pa seveda stane. Ni važno koliko je stvar dejansko uporabna, poglejmo v preteklost, prodajali LCD HD televizorje ko smo bili še skoraj vsi na kabelski, torej glede na dohodni signal takšne stvari nismo potrebovali, ampak raven/tanek zaslon je boljše kot tista škatla :D. Enako je sedaj, komaj dobili 4K signal ko se že prodaja ultra dragi Sonyev TV 8K za 80k€. Kaj hočem povedati? Če želiš biti prvi boš plačal, če boš počakal kakšnih 10 let bodo pa cene primernejše.
 
Gosic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2045
Pridružen: To jan 27, 2009 9:35 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a Gosic Ne mar 20, 2022 9:53 pm

In point te teme je? V VW T-Rock cabrio bi lahko tudi dali od Yugeca koral 45 motor pa bi namesto 49000€ dali pol manj? Sicer pa so očitno nekateri delničarji malo živčni, zanimanje za elektricne se je močno povečalo.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne mar 20, 2022 10:18 pm

To je lih tako kot sončna elektrarna + toplotna črpalka.... koliko kurilnega olja ali drv lahko kupiš za ta denar, da ne omenim da moraš sončne celice menjat na določeno število let, pa tudi toplotna se lahko kvari.

Tudi pri hibridih, oglašujejo kok nizko porabo imajo, dejansko ni tako nizka, pa še baterijo + stroški menjave baterije + inflacija (čez deset let) = koliko ?

Pol je pa še tukaj "cena" uničevanja okolja na drugem koncu sveta kjer "pridelujejo" surovine potrebne za izdelavo baterij .... tam je okolje čisto uničeno.

Nič ni "the best", ko začneš premišljevat o tem te kr glava boli.

Ok, meni so eletrični avtomobili zelo všeč, še posebej Dacia Spring.
AMPAK ! Zelo jim zamerim, ker so šli tako poceni "kanto" narest. Če bi naredili izboljšano verzijo kjer bi odpravili glavne moteče stvari, za 25.000 eur, bi se avto prodajal kot vroča žemljica, ampak ne to bi zelo motilo Renault ker bi njim kradel stranke.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1162
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a meganer Po mar 21, 2022 7:04 am

1. Grejemo hišo na toplotno črpalko za katero sem plačal 1900+DDV. Letna poraba za hišo 300m2, od tega 190 gretih na 24 je od 250-500 EUR letno oziroma 950-1250 za celo letno elektriko (kuhamo, savna, .....) V hiši smo sedaj 10 let in je klasika ter 16cm fasade.

2. Sončna elektrarna .... Kakor kaže si jo bom letos sam zmontiral 8.2Kw. Zakaj sam ... Ker jo bom dobil Bol "ugodno" .
Povedano po domače ... Investicija se mi bo pokrila v Max 5 letih.

3. El. Avto ...
Pred 2 tednoma sem bil 99% da vzamem Twingota oziroma se raje Springa. 2 trgovca sta mi sama rekla da naj dam raje roke stran od Springa, ker je Twingo preprosto dosti boljši od Dacie. Gledal sem kot 99% ljudi kateri to kupuje. Vzameš ekosklad na 10 let in ga "odplačuneš" z sedanjo nafto. Avto bi bil kot 2 pri hiši.
Ko sem dal izračunati kasko, me pride kasko za el. Twinga 850eur. Poleg tega dodaš lizing te pride še dodatnih 160eur na mesec.
Pod črto ... Se vinjeta, servis, ... In sem bil na recimo 240 na mesec. Toliko pa ne pokurim nafte, da bi se mi izplačalo.
Je pa bil nek hrvaški al srbski test .... Primerjava el. Vs bencinar Twingo.
Vsak dan 70km in po (7 ali 8) letih si na nuli in 160000km.


Tako, da pod črto ni nič poceni.
Kot prvi avto pa nemorem imeti ker potrebujem 2.0dizla.


Potem pa se varnost .... Pač ne zaupam toliko tako majhnem vozilu.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a Firediver Po mar 21, 2022 7:34 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:...da ne omenim da moraš sončne celice menjat na določeno število let....


Totalni bulšit! Kje si to bral, da jih moraš menjati?

Sončne celice so imele že pred 10 leti certifikat za vsaj 90% nazivne zmogljivosti po 15 letih in vsaj 80% zmogljvosti po 25 letih. Kar se po 10 letih kaže, so zmogljivosti dejansko višje od obljubljenih, zna pa biti, da če že bodo ljudje menjali celice, bo to bolj zaradi napredka (večja moč na isti površini pri nižji ceni), kot pa zaradi internih okvar. Kar se tiče poškodb zaradi zunanjih vplivov, pa se celice z zmogljivejšimi zamenja še prej, se pa s tem pridobi tudi večji učinek.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a mrtwelvetrees Po mar 21, 2022 9:06 am

Ja sej, to ni bullshit, kar si napisal, da pade izkoristek pa na trg pridejo veliko boljše celice. V realnosti veliko več pade izkoristek.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a Firediver Po mar 21, 2022 9:38 am

Ti si napisal, da MORAŠ menjati celice na toliko let.

Jaz sem napisal bulšit, ker tega nisi prisiljen delati (recimo, ker bi se totalno pokvarile ali iztrošile do nedelovanja).
Celice bodo pod normalnimi pogoji delale normalno naprej, gre pa vedno napredek naprej in vedno lahko dobiš boljše in cenejše.

Vidiš ti razliko med "morati zamenjati" in "želeti zamenjati"?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a danci1973 Po mar 21, 2022 10:32 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:Ja sej, to ni bullshit, kar si napisal, da pade izkoristek pa na trg pridejo veliko boljše celice. V realnosti veliko več pade izkoristek.


A study conducted by The National Renewable Energy Laboratory (NREL) shows a more accurate picture of solar panel degradation. This study took a look at the degradation rates for almost 2,000 solar systems across the world in a variety of climates and found that monocrystalline panels made after the year 2000 degraded at a rate of just 0.4% per year - less than half of the 1% rate used in the warranties.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a J.McLane Po mar 21, 2022 10:44 am

Blinder je napisal/-a:Proizvajalci nas prepričujejo, da so baterije na novem avtu vredne npr. 15.000 €. Po drugi strani pa najcenejši EV stane 4.000 € https://en.wikipedia.org/wiki/Wuling_Hongguang_Mini_EV. S 15.000 € lahko kupiš štiri tele avtomobilčke, njegove baterije vgradiš v e-Golfa in še ti ostanejo štiri tej avtomobilčki za na dinos. Občutek imam, da so kupci električnih vozil ovčke.


Kako kdo koga prepričuje nima veze, pomembno je samo to koliko je trg pripravljen plačat. Dokler so proizvodnje količine omejene in kupcev veliko, bo tak izdelek pač treba preplačat. Isto kot se preplača kvazi terence, samo zato ker je povpraševanje po njih večje.

Dokler bodo zgodbice kako Teslo po pol leta prodaš za isto ali celo višjo ceno, do takrat se ne nadejat da se bodo EV-ji pocenili. Bolj kot bodo popularni bolj bodo proizvajalci omejeni z baterijami in cene bodo ostajale visoko. Glavni problem EV so surovine, pa ne to da jih nebi bilo v zemlji, problem je te surovine pravilno rafinirati, za to je pa potreben čas. Ko bomo imeli v obtoku dovlj EV bo pa znaten delež surovin prišel iz reciklaže, pa ne zaradi varovanje okolja, ampak zato ker se bo to ekonomsko izplačalo. Podobno kot se je zgodilo s svincem.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a Firediver Po mar 21, 2022 11:02 am

danci1973 je napisal/-a:
mrtwelvetrees je napisal/-a:Ja sej, to ni bullshit, kar si napisal, da pade izkoristek pa na trg pridejo veliko boljše celice. V realnosti veliko več pade izkoristek.


A study conducted by The National Renewable Energy Laboratory (NREL) shows a more accurate picture of solar panel degradation. This study took a look at the degradation rates for almost 2,000 solar systems across the world in a variety of climates and found that monocrystalline panels made after the year 2000 degraded at a rate of just 0.4% per year - less than half of the 1% rate used in the warranties.


No, vse to je znotraj tistih 10% upada v prvih 15 letih oz. znotraj 20% upada po 25 letih, ki sem jih omenjal. Zna biti za nekoga too much in bo, recimo po 5 letih, že MORAL zamenjati...

BTW: Če bi avtu padle zmogljivosti (pred prvo generalko) po 25 letih za samo 20%, bi bil to dober dosežek.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
enapi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Sr jul 08, 2020 6:20 am

Re: Cena novega električnega vozila

Napisal/-a enapi Po mar 21, 2022 1:00 pm

Blinder je napisal/-a:Proizvajalci nas prepričujejo, da so baterije na novem avtu vredne npr. 15.000 €. Po drugi strani pa najcenejši EV stane 4.000 € https://en.wikipedia.org/wiki/Wuling_Hongguang_Mini_EV. S 15.000 € lahko kupiš štiri tele avtomobilčke, njegove baterije vgradiš v e-Golfa in še ti ostanejo štiri tej avtomobilčki za na dinos. Občutek imam, da so kupci električnih vozil ovčke.


Tudi če so baterije drage, razlika v ceni nebi smela biti tako velika. Kot da so motor, menjalniki, turbine, egr, dpf, izpušni sistemi, etc totalno brez vrednosti. Tako, da delim tvoje mnenje o ovčkah.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov