Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
void
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1767
Pridružen: Sr mar 02, 2016 4:21 pm

Vojno stanje v Ukrajini ter prihajajoči problemi, krize

Napisal/-a void To mar 08, 2022 7:20 pm

No zdej prihajajo resni problemi, mi smo se nekj tresli zaradi covida.
Nafta je velik problem, še večji problem bo pa hrana.

Bravo naši zahodni politiki, samo tako dalje. Mogoče je pa vse to plansko in je vse v najlepšem redu za njih seveda.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a berlonso To mar 08, 2022 7:43 pm

Največji problem je človeška narava, sploh ta peščica ljudi, ki imajo vpliv in dejansko določajo koliko bomo plačevali so hijene (drugače tudi ne bi bili tam). Sej nafta ni samo v Rusiji, bi drugi načrpali več in bi bil skok v ceni minimalen. Tu sem dal samo en tak zelo poenostavljen primer, prepričan sem da se bi dalo vse te podražitve praktično izničiti. Ampak to izničenje, bi koristilo samo raji in hmmm... hijence pa imajo lih zdaj priliko uporabit zunanji vzrok in možnost podražitev tudi precej več od realnega in tudi tam, kjer ne bi sploh rabilo dražat.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2022 6:55 am

Hja, za kratkovidne je rešitev čimprejšnja kapitulacija Ukrajine (pa makar če jo Rusija nazaj aneksira v celoti) samo zato, da bodo cene goriv čimprej spet normalne. Tudi v komentarjih na drugih portalih takšni kratkovidneži poudarjajo predvsem velikost Rusije in nesmiselnost upiranja Ukrajine.

Za na dolgi rok pa je bolje, da se Rusiji trajno pokaže, da tako ne bo šlo. Sicer bi skozi desetletja vedno večji del Evrope postal ruski in to v večji meri samo zaradi energentov. Tega si nihče ne želi in tudi ne bo dopustil.

Sedaj je v ospredju energetska samozadostnost Evrope (+ prehod na zeleno energijo) kar pomeni samo eno: Prehod na jedrsko energijo (za zagotovitev električne energije) z lokalnim proizvajanjem vodika (kot neke vrste nadomestilo zemeljskemu plinu). Zanimivo bo videti odziv "zelenih strank", ko bodo redukcije energije, če ne bo šlo po tem načrtu.

In potem se bodo lahko Rusi, Savdijci in vsi ostali naftarji samo še grenko spominjali lepih časov...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a VW T4 Sr mar 09, 2022 7:27 am

Glede na to da je Petrol častni gost tukaj, bi se lahko vključil v debato ter pokomentiral to;
koliko je bila cena soda leta 2008 in cena na pumpi? (jun 2008-180$, pumpa 1,2€)
Koliko je cena soda danes in cena na pumpi? (danes - 130$, pumpa 1,6€)
Koliko je trošarina danes in takrat, koliko čistega ponudniku danes in takrat? Pa da vidimo kdo je v tej zgodbi vojni dobičkar pod pretvezo stanja v ukrajini.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2022 7:37 am

Malo verjetno, da bo Petrol kat tako razgrnil vse številke.

Je pa zanimiva ta podobnost z korono...vedno se išče take "vojne" dobičkarje. In potem - kaj bi z njimi? Protestno ne boste več točili naftnih derivatov pri njih? Oz. konec koncev - pri vseh? Mislite, da jih bo to ganilo, dalo misliti? Samo napešačili se boste...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a boštjan_01 Sr mar 09, 2022 8:27 am

Ne vem v kakšnih časih ti živiš in sanjaš kako ti bo nekdo na javnem forumu razkrival poslovne modele.
In tudi če bi, kaj boš s tem? Ker moraš zraven še upoštevat inflacijo in še kup drugih malenkosti.
Drugače boš za šankom izpadel bu****. oops :roll:

lp
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a VW T4 Sr mar 09, 2022 8:39 am

Aja a ni forum za podebatirat, al čemu je ta tema namenjena; pogovoru o tem koliko nafte črpajo saudci in špekulacijam rusije/ukrajine?
Pač več kot očitno je, da nas ali država z visoko trošarino, ali pa ponudniki za visoko maržo lupijo na polno, ker cena surove nafte ni tako visoka, da bi upravičila takšen dvig končnemu uporabniku.
Pravite da naj bom tiho in tankam. Vas bom spomnil na te besede, ko bodo prišle cene do te meje, da se bo tudi vam zdelo nesprejemljivo.
;)
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2022 8:49 am

Nihče ne pravi, da bodi tiho in tankaj. In kako nas boš ti kasneje spomnil na neizrečene (oz. nezapisane) besede? :ne

Izpostavili smo smiselnost tvoje zahteve. Ker tega nobeno podjetje ne počne, še skovali so izraz "poslovna skrivnost" zato. Pa neke kazni so zato, če kateri zaposleni preveč otresa jezik na to temo.
To je vse, kar smo ti želeli povedati.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
radar
Uporabnik
 
Prispevkov: 916
Pridružen: Po maj 09, 2005 9:44 am

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a radar Sr mar 09, 2022 9:54 am

VW T4 je napisal/-a:Glede na to da je Petrol častni gost tukaj, bi se lahko vključil v debato ter pokomentiral to;
koliko je bila cena soda leta 2008 in cena na pumpi? (jun 2008-180$, pumpa 1,2€)
Koliko je cena soda danes in cena na pumpi? (danes - 130$, pumpa 1,6€)
Koliko je trošarina danes in takrat, koliko čistega ponudniku danes in takrat? Pa da vidimo kdo je v tej zgodbi vojni dobičkar pod pretvezo stanja v ukrajini.


majhna pomoč...

https://www.gov.si/teme/cene-naftnih-derivatov/
 
VW T4
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 646
Pridružen: Če okt 10, 2013 5:21 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a VW T4 Sr mar 09, 2022 10:13 am

ma dobro o kakšnih tajnih podatkih bluzite...
sej so tabele podatkov za nazaj javno objavljene, no sej je tudi tukaj podal link.
Cena goriva brez dajatve je danes nižja kot je bila najvišja leta 2008. Pa vseeno imamo 40 centov dražje gorivo...s tem da ko je bila cena goriva višja je država malo spustila trošarino. Ampak če bi želeli zdaj izničiti podražitev, bi morali skoraj porezati trošarino. Skratka ob majhnem prirastku cene, nas ponudniki dobro lupijo in to zapakirajo v "visoko ceno surove nafte", ki pa sploh ni tako visoka. Za moje vprašanje sem že imel odgovor, me je samo zanimalo kaj bi mogoče natvezil kdo od vpletenih.
Neč, veselo tankanje vam želim, jst sm že natoču danes 40 litrov za 65€ 8)
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a boštjan_01 Sr mar 09, 2022 10:20 am

Če leti na mene ...
Rekel sem, da (nobeno podjetje) ne sme javno objavljat poslovne podatke (zaradi raznoraznih pogodb iz zakonov).
Mogoče te lahko povabijo v pisarno in ti zasebno kaj pokažejo.
In če si ne znaš vkalkulirat inflacije in še kup ostalih pizdarij, poš izpadel bu**** za šankom.
To sem rekel. Če sem slučajno kje/komu rekel naj bo tiho, je prišlo do pomote.
Trošarine in še ostali podatki so javno dostopni, na rabiš hodit nikomur v pisarno.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a limas Sr mar 09, 2022 12:16 pm

Firediver je napisal/-a:Hja, za kratkovidne je rešitev čimprejšnja kapitulacija Ukrajine (pa makar če jo Rusija nazaj aneksira v celoti) samo zato, da bodo cene goriv čimprej spet normalne. Tudi v komentarjih na drugih portalih takšni kratkovidneži poudarjajo predvsem velikost Rusije in nesmiselnost upiranja Ukrajine. Za na dolgi rok pa je bolje, da se Rusiji trajno pokaže, da tako ne bo šlo. Sicer bi skozi desetletja vedno večji del Evrope postal ruski in to v večji meri samo zaradi energentov. Tega si nihče ne želi in tudi ne bo dopusti...


Jaz sem pa samo čakal, da se iz kovid terorista preleviš v rusofoba. Kovid pLandemijo smo premagali "na višku okuženosti" kar čez noč, zdaj pa nam preti druga nevarnost: zlobni Rusi. Nihče ne bo čez desetletja postal ruski zaradi energentov, nihče tudi ni postal arabski zaradi njihove nafte. Kdo si kaj želi in kdo bo - ali ne bo dopustil pa zadrži zase.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2022 1:20 pm

Eeeee, limas, hitre zaključke delaš. Napak!

Rusov ne sovražim, niti tega nisem izjavil. Ne odobravam pa vojne, ki so jo evidentno oni začeli (se strinjamo?) in obsojam vojaško pobijanje civilistov in uničevanje države (ti to odobravaš??).

V političnem smislu je treba Rusom dopovedati, da se z vojno ne rešuje težav. Ali pa se jim moramo stalno umikati v njihovih zahtevah.

Sem zaradi tega terorist? Z VESELJEM!!!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a limas Sr mar 09, 2022 2:07 pm

Vojna se je začela leta 2014 in nadaljevala z nenehnim obstreljevanjem tistih rusko-govorečih področij, kar je pripeljalo do 14.000 smrtnih žrtev. To te ni motilo?
Ruske zahteve so bile v zadnjih 8 letih: prenehanje obstreljevanja civilnih področij, upoštevanje sporazima Minsk1-2, in prenehanje pregona rusko-govorečega prebivalstva. Nič od tega se ni zgodilo, le še stopnjevalo se je z uradno namero Kijeva, da bo vojaško dokončno počistil rusko-govoreče regije. Praviš "napačni zaključki", ampak imaš pri tem lastna dvojna merila.
Pa te ni motilo pobijanje civilistov v Iraku, Afganistanu, Siriji, Srbiji, Libiji...?

V temi "Cena naftnih derivatov" si odprl politično debato, zato ti repliciram na ustrezen način.
------------------------
Rusija ni kriva glede povišanja cen energentov. Vse obveze izpolnjuje v skladu z dogovori. Se pa zapleta glede plačevanja (swift) in možnosti zaplembe ruskih tankerjev. Cene goriv na črpalkah so rezultat tistih mešetarjev, ki iz ozadja forsirajo vojno s čim več žrtvami.

V Nemčiji je bencin preko 2,5 eur.
In slovenske oblasti še vedno lahko posežejo po reguliranju cen.
Kadri v Petrolu so ozko zlizani s politiko in predstavljajo zelo močan lobi. Njihov interes so plače, dodatki in dividende. Zdaj je njihov čas, državljani pa se soočamo s padcem standarda, kopnenjem prihrankov in inflacijo.
Bencin je tukaj še najmanjši problem. Se pač manj voziš ali uporabljaš javni prevoz. Pričakujte močno povišanje cen hrane in pomanjkanje določenih vrst izdelkov (sončnično olje, moka, gnojila...).
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2022 2:17 pm

Spet si dobro založen s podatki iz najbrž istega vira kot v času korone.
In spet delaš isto napako, da me skušaš prepričati.

Mene moti marsikaj, ampak v tej temi sem izpostavil samo tisto, kar se nanaša na neposredne vzroke za aktualne visoke cene goriv.

Je bila kakšna tema na tem forumu leta 2014 o ozadju današnjega konflikta? Sorry, sem jo zamudil.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a ironmaiden Sr mar 09, 2022 3:29 pm

tokrat limas ....odlično povedano...se strinjam.....top
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a emozul Sr mar 09, 2022 3:59 pm

A, če si pa stisnjen v kot pa lahko začneš vojno?
Res, da ima zahod veliko masla na glavi, vendar je Rusija tista, ki je začela s to norostjo.
Največji bumbarji, so naši brez jajčni evropski voditelji.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2022 4:43 pm

Ne bom razumel, da kdo vidi upravičenje vojaških napadov na civiliste in bolnice, sirotišnice, celo na mirnodobne jedrske elektrarne, da bo sevalo in uničevalo še prihodnje rodove. Streljanje na humanitarne konvoje, držanje civilov za talce in to po več 100.000 skupaj v mestih.
Da nekdo odobrava potezo, da 2 mio+ beguncev zapusti državo v 2 tednih tako, za začetek. Ste kje že to videli, v takem obsegu in intenziteti? Odobravate? S čim upravičujete? Kdaj smatrate, da bo tega dovolj? Ko bo zaneslo sevanje čez Evropo na vaš vrt? Ko bo umrl zadnji Ukrajinec?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a ironmaiden Sr mar 09, 2022 5:12 pm

čaki čaki malo

Nobeden ne odobrava vojno! pika!

Firedivar..to kar govoriš...to v večini dela Ukraina.....počasi se že odvija pandorina skrinjica, da ukrajina ni tako nedolžna, kot kaže.......

V vsaki vojni so civilne žrtve, žal!
Je pa treba vedeti:
-, da v takem obsegu jih je trenutno zelo malo,
-imaš posnetke kjer tanki (rusija), obračajo pred ljudmi (ukrajinci)...si že to kdaj videl...?
-ukrajinci postavljajo anti air gun med bloki......ja ježeš kaj pa misliš da bo....
-neonacisti se zadržujejo med ljudmi in jih tudi streljajo če hočejo odditi..

Trenutno se tudi bije medijska vojna, kjer je fake news a lot!

Moje mišljenje -postavil bi pred vojno sodišče tako Rusijo, kot Ukrajino in ZDA....z resnico na dan.....zakaj....
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Cene naftnih derivatov

Napisal/-a boštjan_01 Sr mar 09, 2022 5:23 pm

Nekje sem zalsedil, da so naredili študijo skozi celotno zgodovino človeštva.
Današnji časi so daleč najbolj življensko ugodni, kar se tiče vojn in podobnih kriznih situacij. Gledano globalno.
To še ne pomeni, da se moramo s tem zadovoljit.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 58 gostov