Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Vozniški izpit

Napisal/-a pados Če maj 12, 2022 8:49 pm

Zdravo,
Zanima me če imaš izpit za avtomatika, ali lahko kasneje narediš navaden izpit. Hčer dela izpit pa je inštruktor po štirih urah ugotovil, da bi bilo bolje če bi se učila na automatiku, ker ji sjlopka in šaltanje ne gre, malo zgodaj je to ugotovil, pa me vseeno zanima ta opcija. Hvala za odgovore.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a xxl Če maj 12, 2022 11:54 pm

Ne vem, če te dobro razumem, ampak avtošole v prvi vrsti učijo voznika pravil v prometu. V USA skoraj nobeden ne zna uporabljati ročni menjalnik, pa zaradi Jugo 45A niso rabili ponovno delati izpita.
Sam sem delal izpit leta 1984 na Fičotu, šele 2020 sem kupil prvi avtomatik, pa nisem vprašal če moram spet v avtošolo ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a D12J12 Pe maj 13, 2022 12:45 am

Izpit je izpit, pa ni važno kakšen menjalnik je v uporabi. Naj osvoji ročnega, ker iz ročnega greš brez problema na avtomatika, no ne veš kaj bi z levo nogo :lol: , iz avtomatika na ročnega je pa druga stvar. Če imate doma ročni menjalnik, naj toliko dolgo šalta na suho, da bo znala vse gibe, šele nato speljevanje itd. Pri speljevanju najprej samo sklopka, da dobi občutek kje prime in kako počasi se jo spušča... raje 20 ur več v avtošoli, kot pa potem problemi.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a emozul Pe maj 13, 2022 6:30 am

Ni res. Če delaš izpit s samodejnim menjalnikom imaš vpisano kodo 78 (vožnja vozila s samodejnim menjalnikom) v vozniškem dovoljenju pri določeni kategoriji, voziti vozilo, ki nima samodejnega menjalnika, mora opraviti praktični del izpita na vozilu z ročnim menjalnikom.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a DePalmo Pe maj 13, 2022 7:16 am

Dejansko? To pa je novost (ali sem pa že tok star pa tega pač ne spremljam). Potem je pa res bolje da se upošteva mnenje @D12J12 in naj naredi izpit z ročnim menjalnikom.

In predlog kako jo naučiti. Moja punca je tudi imela težave s speljevanjem in menjavanjem prestav, tako da sva šla v nedeljo popoldne v BTC kjer ni bilo žive duše in sva se pač učila prakso. Dve nedelji in je lepo speljevala in prestavljala iz prve v drugo. Več pa pač ne ker sva se vozila le in samo po praznih parkiriščih, na cesto, čeprav je BTC eno veliko parkirišče, nisva šla. Kasneje ko je že imela izpit sva tudi izpopolnila njeno tehniko speljevanja v hrib z ročno, čeprav ima večina novejših avtov "hill holder" in tega načeloma ne rabiš znat, je pa dobro če znaš.
 
BlackT
Novinec
 
Prispevkov: 112
Pridružen: Sr sep 26, 2007 6:32 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a BlackT Pe maj 13, 2022 7:30 am

Ni taka novost, imam izpit 18let in smo se že takrat to učili... Odvisno koliko si star, če imaš 40let je to mogoče zate novost :)
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a xxl Pe maj 13, 2022 7:57 am

V vsakem primeru je danes lažje naučiti vozit avto, saj je veliko pomagal (omenjeni hill holder, različni senzorji, kamere) kar v bistvu pomeni, da bo vedno manj voznikov, kateri obvladajo klasiko.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a D12J12 Pe maj 13, 2022 8:32 am

emozul je napisal/-a:Ni res. Če delaš izpit s samodejnim menjalnikom imaš vpisano kodo 78 (vožnja vozila s samodejnim menjalnikom) v vozniškem dovoljenju pri določeni kategoriji, voziti vozilo, ki nima samodejnega menjalnika, mora opraviti praktični del izpita na vozilu z ročnim menjalnikom.

No nekaj novega, očitno so v avtošoli imeli samo ročne in ta novica ni prišla do mene :D .
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a pados Pe maj 13, 2022 10:10 am

pados je napisal/-a:Zdravo,
Zanima me če imaš izpit za avtomatika, ali lahko kasneje narediš navaden izpit. Hčer dela izpit pa je inštruktor po štirih urah ugotovil, da bi bilo bolje če bi se učila na automatiku, ker ji sjlopka in šaltanje ne gre, malo zgodaj je to ugotovil, pa me vseeno zanima ta opcija. Hvala za odgovore.


Hvala za vse odgovore. Hčer se je šele začela učiti voziti in je inštrukor po 4 urah predlagal automatika. Sam sem zagovornik ročnega menjalnika ij ja, sam jo bom naučil šaltati v BTCju, hvala vsem.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a xxl Pe maj 13, 2022 11:05 am

Pazi samo, da ne zamenja gas in bremzo :D :lol:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a DePalmo Pe maj 13, 2022 2:27 pm

BlackT je napisal/-a:Ni taka novost, imam izpit 18let in smo se že takrat to učili... Odvisno koliko si star, če imaš 40let je to mogoče zate novost :)

Blizu ;) Zato je zame novost. Ko sem jaz delal izpit o tem ni bilo govora, avtomatiki so pa takrat tudi bili bolj ali manj eksotika oz. samo v dražjih avtih.
 
Uporabniški avatar
IcEm4n
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6395
Pridružen: Če jun 22, 2006 11:17 am

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a IcEm4n Pe maj 13, 2022 5:06 pm

Nekatere avtošole grejo v korak s časom in dajejo vedno več poudarka na avtomatske menjalnike, nekatere tudi (že) na električne avte.


pados, pa je doma kakšen avto z avtomatskim menjalnikom?
Slika
 
Uporabniški avatar
a4
Uporabnik
 
Prispevkov: 956
Pridružen: Po feb 16, 2009 8:39 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a a4 Pe maj 13, 2022 9:02 pm

dejansko obstaja folk ki gre v avtošolo brez znanja kako se upravlja z avtomobilom ? še prepoceni so te inštruktorske ure
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a D12J12 So maj 14, 2022 4:27 am

In v čem je problem? Jaz sem eden takih, pri 16 prvič v avtošoli vozil motor in pri 17 prvič avto. Pač vzgoja ni dovoljevala, da bi se med vikendi vozil po praznih parkiriščih. Nihče se ni rodil z vsem znanjem, tudi jaz bi lahko rekel, da mi plačujejo premalo mentorstva, ker dobim folk, ki še nikoli v življenju ni držal v roki izvijača in ga prime kot dežnik...
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a pados So maj 14, 2022 6:18 am

IcEm4n je napisal/-a:Nekatere avtošole grejo v korak s časom in dajejo vedno več poudarka na avtomatske menjalnike, nekatere tudi (že) na električne avte.


pados, pa je doma kakšen avto z avtomatskim menjalnikom?


Ne, dva z ročnim menjalnikom.
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a pados So maj 14, 2022 6:26 am

a4 je napisal/-a:dejansko obstaja folk ki gre v avtošolo brez znanja kako se upravlja z avtomobilom ? še prepoceni so te inštruktorske ure


Da, obstajajo. Sam sem kot mulc pred 40 leti od očeta "poverbal" tomosa apn4 in sem se navadil šaltanja, kako laufa razmerje sklopka-gas mi ni bila tuja. Izpit sem naredu z 23 urami. Hčer je pa imela tako vzgojo, da avto peč ni njen, res pa je da tudi ni pokazala nekega zanimanja za vožnjo, sedaj pa čuti potrebo. Zanimivo pa je to, da se noben ni obesil na podatek, da inštruktor po 4 urah učenja predlaga automatika, ler ji šaltanje ne gre. Ali ni cilj avtošole, da te nauči in s tem zasluži na čim več urah?
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a berlonso So maj 14, 2022 8:30 am

Drži, na neko predznanje sigurno lahko vpliva koliko se je prej oseba ukvarjala z raznimi stroji, pri meni isto pomagal Apn6, ki sem ga prevozil ure in ure in verjetno tudi traktor. Če bi živel v mestu, tega predznanja ne bi imel možnosti pridobiti ali težje, takrat so že bli skuterji aktualni.
Poznam punco, ki je imela preko 70h da je naredila izpit, tako da me dejansko čudi, da po 4h bi kar menjali menjalnik... po vsej verjetnosti v mojih časih te možnosti niti ni bilo.
Kot si rekel, parkirni in guslat, mogoče poznaš kak urejen makadam, da pride recimo do 3. brzine, da dobi malo občutek.
Če imaš še Apn, tisto je pa sploh za speljevanje odlična stvar.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a mrtwelvetrees So maj 14, 2022 9:08 am

Ste pozabili še na Hill Hold ? :lol: Danes je mala malica za začetnika da spelje v klanec, mi smo se pa morali učiti kako s sklopko vsaj malo "držiš" avto - ja sej vem da je trpela sklopka pa da smo se učili to v kombinaciji z ročno zavoro. Ampak vseeno danes imajo toliko pripomočkov, tudi samodejno ročno.

Gledam avtošole ki vozijo avtomobile višjega razreda, Audi, Mercedes ..... razvajane folk. :roll:
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a Ivan36 So maj 14, 2022 8:59 pm

Ja je posebej za avtomatika ... Glede ročne in speljevanja v klancih: Zato sem ženi dal P307 ker ima še pravo ročno zavoro :lol: :huh: Espca ji pa nisem pustil voziti po naših klancih, ker je težak in še avtomatska ročna zavora :roll: Sedaj s P307 obvlada vse prelaze bp :lol: Izpit B ima šele 2 leti pa par mesecev in je že prevozila 40.000km Samo na P307 čez 25.000km.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Vozniški izpit

Napisal/-a Ivan36 Ne maj 15, 2022 8:18 am

Gledam avtošole ki vozijo avtomobile višjega razreda, Audi, Mercedes ..... razvajane folk

Evo žena je pa ravno na NOVGA Golfa 7.5 uletela 2 leti nazaj :lol: :roll: Mislim, da je imel enih 11.000 km takrat in je imela srečo glede avto ročne, ker jo je imel že Espace pa senzor za dež, luči ipd. PS ni še vozila Espaca ali kar koli od vozil do pridobljene vozniške :lol: Takoj isti dan pa gasa, hehe. Sedaj, ko pa pride folk iz analognih vozil v te NOVE avte pa je morda izgubljen :?: :DDD :roll:
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 51 gostov