Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a Matko37 Sr nov 02, 2022 4:42 pm

Živijo, imam P3008 s slavnim puretech 1.2 motorjem. Ker vem za slabosti motorja, predvsem mešanje bencina z oljem, posledično hitrejša razgradnja BIO zobatega jermena in pretirano nabiranje ogljika, če je olje izrabljeno, sem se odločil, da bom servise delal pogosteje, saj izkušnje uporabnikov to svetujejo. Predpisani interval je 15.000km ali 1 leto, jaz bom delal dvakrat letno, kar znese kilometrino med servisi nekje na 10.000 do 12.000 km.

Ko sem imel avto na servisu, so mi povedali, da se v primeru okvare lahko Peugeot vtakne v nepravilno upoštevanje servisnih intervalov in garancije ne prizna. Je to logično? Za avto skrbiš bolje, kot priporočajo, oni pa bi zaradi tega komplicirali? Nič mi ni jasno. Ima kdo izkušnje glede takšne situacije?đ
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a nejc1 Sr nov 02, 2022 5:09 pm

Vedno je predpisan maksimalen interval, torej v tem primeru 15 kkm 1 leto. Minimuma ti ne morejo predpisat, lahko ti menjaš vsak teden olje če želiš, samo da je vlito predpisano olje in delano na pooblaščencu pa more garancija tako redna kot podaljšana veljat.

Jaz bi na tvojem mestu vzel original filter, da se ne vidi razlika in vmes privat zamenjal olje na 7500 km, na pooblaščencu pa naj bo vsakih 15 kkm kot je predpisano. Ali pa če vmes privat na vsakih 7500 km zamenjaš samo olje brez filtra tudi ne bo nič narobe. V tem primeru bi lahko staro olje potegnil s cevko preko šipke in samo natočiš novega, to je to, ne more nihče vedet, da si kaj delal, motor pa ti bo hvaležen na dolgi rok. Edino res pazi na predpisano specifikacijo, ker napačno olje je za mokre jermene lahko slabše kot nemenjava olja.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a D12J12 Sr nov 02, 2022 6:12 pm

Tako bi jaz naredil. 1x letno bi opravil servis na pooblaščenem servisu, drugi servis bi opravil sam doma. Ko boš dostavil avto na servis potarnaj, da te skrbi za motor in katero olje točijo in če je sigurno pravo, evo imaš olje in specifikacijo, torej isto olje kupiš tam kjer je najceneje. Ker si seveda prihranil €€€ jih lahko vložiš v namensko črpalko za olje, katero se priklopi na akumulator in v roku 10 minut potegne olje ven (nekaj olja ostane v karterju, koliko je odvisno od same oblike itd). Ker je olje menjano hitreje kot je predvideno ni potrebe po menjavi filtra.
Primer črpalke : https://www.avtotrgovina.com/vzdrzevanje-avta/vzdrzevanje-motorja/crpalka-za-olje
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a chad Če nov 03, 2022 8:40 am

Katero olje priporoča proizvajalec, piše v servisni knjižici ali v navodilih.
Drugače pa ja, menjaj olje še vmes. Tudi jaz to delam na kombiju, interval je neverjetnih 60k, jaz menjam na do 30k (tudi večina ostalih lastnikov, zagotovo) na istem servisu in to ni nič vplivalo na garancijo v mojem primeru. Se tudi serviserji tam strinjajo s tem.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a D12J12 Če nov 03, 2022 9:08 am

Seveda da piše v servisni katero olje, kaj pa če pride do menjave olja? Se v servisni samodejno popravi?
Nekaj je ko vržeš ključe na pult in se podpišeš na delovni nalog pa sploh ne veš kaj gor piše in odideš ali pa pridobiš informacije, točno veš kaj se bo delalo in slediš vsem postopkom.
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a Matko37 Če nov 03, 2022 3:40 pm

Hvala za idejo o vmesnih menjavah - črpalka in menjava doma na dvorišču.

Za puretech se ve, kakšno mora biti olje, to je Total Ineo First 0w30, edino priporočeno/zahtevano s strani PSA. Bom verjetno res tako naredil, da ga menjam še vmes sam. Predčasno bom peljal še na 20.000 in nato 30.000, da ujamem predpisane tovarniške intervale, potem pa na 15.000 naprej na uradni servis, vmes na 7500 pa črpalka doma, to bo v 100.000 km 6 dodatnih menjav olja, kar me bo stalo doma vsega skupaj 200€ in malo dela, kar je nič proti težavam, ki jih s tem preprečim / ublažim. Kontaminirano olje je tisto, ki povzroči na Puretech največ težav, razpad zobatega jermena in nabiranje ogljika v sesalnem delu.

Predvidevam, da ga bo šlo kakšne pol litra manj noter, ker iz karterja verjetno ne potegne vsega, nekaj pa ga ostane še v filtru, še vedno je čisto novega potem 85%.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a Kohec Če nov 03, 2022 4:01 pm

Če boš menjaval samo olje med intervali, ne boš naredil veliko, zato menjaj še oljni filter. Največ svinjarije se nabere v filtru in na dnu karterja. Tega pa s pumpico na dobiš ven. Kupi takšen filter, ki je trenutno v avtu. Lahko pa filter tudi opereš in ga daš nazaj - še vedno boljše, kot pa menjava olja s pumpico.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a nejc1 Če nov 03, 2022 7:59 pm

V 7500 km pa res ne bo svinjarije ne v oljnem filtru, ne na dnu karterja. To bi lahko rekel mogoče po 30 kkm brez menjave. Nekateri kombiji imajo, kot zgoraj piše servisni interval 60 kkm in je oljni filter le malenkost večji kot pri osebnih vozilih z intervalom recimo 15 kkm. Edino količina olja je bistveno večja. Tako da teh 15 kkm bo pa oljni filter brez težav kvalitetno opravljlal svojo nalogo in ni potrebe po vmesni menjavi..

Nekatera vozila imajo predpisane redne servise na vsakih 30 kkm in še vmesne servise na 15 kkm, kateri so predvideni točno tako kot se tukaj pogovarjamo. Samo menjava olja, ki se izsesa iz motorja in ni potrebe da gre vozilo na dvigalo...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a D12J12 Če nov 03, 2022 9:25 pm

Glede na aditive v olju, menjavi na 5000-7500km jaz filtra nebi pipal niti podrazno. Če lahko zdrži 15.000 km z enim oljem, bo tudi 2x s čistim. Olje na sebe veže nečistoče in s tem čisti motor, zato usedlin pri tej kilometeini ne sme biti, govora je o pol leta starem olju. Z bolj redno menjavo olja dosežemo boljši filter in nižjo koncentracijo primesi v olju, po domače povedano aditivi so močnejši.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 560
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Ali „prepogosti” servisi izničijo garancijo?

Napisal/-a AssKicker Pe nov 04, 2022 8:59 am

Glavno uprašanje....se gre to za prvi servis? Če se gre za prvi servis, obvezna menjava filtra ! Pri prvem servisu je dejansko lahko največ nečistoč, oziroma opilkov v olju.
Oziroma realno je filter olja tko poceni, da se res ne splača tu varčevati.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov