Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacija

Napisal/-a Matko37 Pe nov 04, 2022 5:59 pm

Živijo, moja situacija je sledeča. Imam P3008, 1.2 turbo mlinček. Zanima me vožnja s hladnim motorjem. Doma avto zaženem in počasi po kakšne pol minute odpeljem (cca 200 metrov vožnje 1. in 2. prestava do 2500 o/min).

Po 200 metrih me čaka vzpon na manjši hrib dolžine cca 200 metrov, če ga peljem v 3, prestavi, se bo motor mučil v nizkih vrtljajih, pa hitro tudi presežem 50km/h (na vrhu hriba je delujoč radar), zato peljem raje v drugi 40km/h in ima motor okoli 3000obratov/minuto. Počasneje ne vozim, ker sem potem ovira. Obrate dosežem zelo počasi brez priganjanja. Ali to škoduje hladnemu motorju/turbini?

Po dveh km pridem nato na AC, voda ima takrat temperaturo okoli 60 do 70 stopinj. Počasi se priključim na AC in počasi naberem v 5. do 100km/h, tako peljem 100km/h še kak km, da voda pride na delovno temperaturo, potem pa počasi v 6. do 120, preko 3000 o/min še nekaj km ne grem.

Je to dovolj pazljivo za motor? Toliko so me prestrašili z nasveti, kako je vse škodljivo na teh turbo mlinčkih, da po 25 letih ”ne znam več vozit”. Pred tem sem enake relacije delal z NA atmosfercem, 360.000 km brez okvare na motorju (in še vedno gre).

Da ne omenim, da imam ves čas občutek prenizkih obratov na AC, pri 100km/h ima nekaj malega preko 2100 o/min, verjetno svoje doda zvok trivaljnika.
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a Kristjan123 Pe nov 04, 2022 7:11 pm

Glede na opisano ravnaš kar prav. Pač turbak je bolj občutljiv na mrzlo od atmosferca sam z malo pameti in občutka je turbina skoraj večna
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a boštjan_01 Pe nov 04, 2022 7:33 pm

Dobro je da pri zagonu počakaš nekaj sekund, vse ostalo pa že rahlo pretiravaš z 2500-3000 obrati. Obrati mrzlega motorja pravtako škodijo.
Do 2000 je že čisto dovolj, ko prideš do AC ga že lahko normalno voziš.

Ta tema je že odprta, tvoj primer ni nič posebnega.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a Blinder Pe nov 04, 2022 7:36 pm

Matko37 je napisal/-a:Doma avto zaženem in počasi po kakšne pol minute odpeljem (cca 200 metrov vožnje 1. in 2. prestava do 2500 o/min).

Zakaj čakat pol minute? Prižgi in vozi.

Matko37 je napisal/-a:Po 200 metrih me čaka vzpon na manjši hrib dolžine cca 200 metrov, če ga peljem v 3, prestavi, se bo motor mučil v nizkih vrtljajih, pa hitro tudi presežem 50km/h (na vrhu hriba je delujoč radar), zato peljem raje v drugi 40km/h in ima motor okoli 3000obratov/minuto. Počasneje ne vozim, ker sem potem ovira.

Vozi 55 km/h po števcu, v tretji.

Matko37 je napisal/-a:Da ne omenim, da imam ves čas občutek prenizkih obratov na AC, pri 100km/h ima nekaj malega preko 2100 o/min, verjetno svoje doda zvok trivaljnika.

100 km/h na AC se drži, če je malo prometa ali pa za šleperji, drugače oviraš promet.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a For So nov 05, 2022 12:48 am

Imel sem ta motor v 308 (2013-2020)
Naredil slabih 150.000 km

Sem tudi eden tistih ki rad vozi pri nizkih vrtljaji
Mislim da ta motor ne mara preveč tega. Boljš je biti nekje v sredini kar se tiče obratov. Če se prav spomnim se vrti do 6000…
Mislim da od 2500 do 4000 ne bo nič hudega tudi če je hladen.
Jaz sem ponavadi večinoma bil tam nekje od 1700 do 2500. Mislim da ga vseeno treba malo bolj preganjat.
Ko sem to počel nisem opazil velike razlike v porabi.
Ker pri tebi gre za še večji in težji avto, bi ti res priporočal da ga ne maltretiraš z nizkimi obrati.

Kot je nekdo rekel…”zakaj čakaš preden spelješ?”
Nepotrebno. Takoj je treba speljat.

Na 100.000 km sem imel eno okvaro viewtopic.php?f=11&t=78237&start=620#p1765128

Leto kasneje pa tudi. (počen blok motorja)
viewtopic.php?f=11&t=78237&start=700#p1780250

Nekako vedno pomislim, da je to posledica moje prepogoste vožnje pri nizkih obratih. Ampak to jaz tko na glas razmišljam.
V vsakem primeru mislim da mu bolj škodi vožnja z nizkimi kot z visokimi obrati. Ne ga maltretirat z tem, z 3008 ima še več dela kot z 308.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a D12J12 So nov 05, 2022 3:24 am

Blinder je napisal/-a:
Matko37 je napisal/-a:Da ne omenim, da imam ves čas občutek prenizkih obratov na AC, pri 100km/h ima nekaj malega preko 2100 o/min, verjetno svoje doda zvok trivaljnika.

100 km/h na AC se drži, če je malo prometa ali pa za šleperji, drugače oviraš promet.


Kako so mi takšne izjave mimo :roll: , ti kar vozi 100 km/h, je prehitevalni pas in tistemu ki se mudi te bo brez problema prehitel.

Sam vozim po AC 110 km/h, ker se mi enostavno ne da več ubadati z vozniki, kultura je na psu in sem odnehal. Na prehitevalnega zapeljem, če je kakšno tovorno vozilo pred menoj (da se ne bo kdo spotaknil, ga pohodim pri prehitevanju) ali počasnejše vozilo. Da bom pa čakal na prehitevalnem, da tisti spredaj dobi kilometersko luknjo na voznem za umik in se mi pri tem že nekdo lepi za rit mi je pa škoda živcev. Lepo na tempomat, občasno koga prehitim in vozim konstantno 110, umirjeno. Med tem se na prehitevalnem drenjajo živčne razvaline.
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a Matko37 So nov 05, 2022 6:23 am

Blinder je napisal/-a:Zakaj čakat pol minute? Prižgi in vozi.

Prižgem vozilo, nato se pripnem, izklopim start/stop, obrišem šipe z brisalci in je pol minute mimo. V tem času olje zaokroži po motorju, jaz pa odpeljem. Nikoli pa ne ogrevam avta na mestu pred vožnjo.

Blinder je napisal/-a:Vozi 55 km/h po števcu, v tretji.

Vseeno bi ga moral malo stisniti, da ga spravim do tretje, sredi hriba pri nizkih obratih menjati iz druge v tretjo ne gre (že motor mi da to vedeti s svojim zvokom - sem poskusil). Hrib se začne iz krožišča in si nekega zaleta ne morem vzeti.

Blinder je napisal/-a:100 km/h na AC se drži, če je malo prometa ali pa za šleperji, drugače oviraš promet.
Saj ne vozim 100km/h, samo pravim, da so mi obrati pri 100km/h v 6. prestavi nizki (verjetno samo občutek???). Vozim običajno 120 pri 2500 o/minuto, prehitevanja seveda tudi pohodim, če je treba.
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 134
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a Matko37 So nov 05, 2022 6:29 am

For je napisal/-a:Jaz sem ponavadi večinoma bil tam nekje od 1700 do 2500. Mislim da ga vseeno treba malo bolj preganjat.
Ko sem to počel nisem opazil velike razlike v porabi.
Ker pri tebi gre za še večji in težji avto, bi ti res priporočal da ga ne maltretiraš z nizkimi obrati.


Razmišljam enako, enostavno se mi zdi, da motor ne mara nizkih obratov, čeprav povsod berem, kako malo porablja pri nizkih obratih in kako se je fajn tako vozit. Obrati pa na porabo dejansko ne vplivajo, vsaj ne tako, da bi jaz kaj opazil. Pri nižjih obratih verjetno proizvaja samo več saj.

Avtomatski menjalnik pa se mi zdi, da prav namensko maltretira motor, pri 100km/h ti pelje v D8 na 1800 o/minuto...
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a Zodd So nov 05, 2022 7:30 am

Moja procedura zadnjih 23 let, zaženem motor, se privežem nastavim muziko in podobno vse skupaj počakam cca 30 sekund, nato speljem še nikoli nisem avta priganjal nad 2500 rpm hladnega... tako vozim dokler temperatura vode ne pride na polovico, kot zanimivost vedno imam ugasnjeno gretje tudi pozimi da avto prej prej doseže delovno temperaturo, ko voda pride do polovice vozim normalno, če grem na dinamično vožnjo, temu času ko se segreje voda dodam še najmanj 10km da je segreto tudi olje menjalnika in podobno... v 20 letih vožnje in avti, ki jih imam so vsak vikend teden deležni konkretnih voženj po rakitni/jezerskem, olja menjam na cca 6-8k...

se pa vidi kako različno se segrevajo motorji ker se vedno vozim po isti relaciji, najdlje od vseh je rabila honda civic 2018, 1.5 turbo, najmanj pa yaris GRMN, no saj se je lepo videlo po porabi :) megane RS, ki ga imam sedaj je nekje vmes in ko je motor hladen je precej grob v prostem teku :) sicer pa čista poezija od motorja, lepa vožnja je poraba okoli 7.5 - 8 kar je za 280 konjev je čudovito...
 
Uporabniški avatar
For
Uporabnik
 
Prispevkov: 1451
Pridružen: Po sep 13, 2004 10:31 pm

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a For So nov 05, 2022 9:21 am

D12J12 je napisal/-a:[Kako so mi takšne izjave mimo :roll: , ti kar vozi 100 km/h, je prehitevalni pas in tistemu ki se mudi te bo brez problema prehitel.

Sam vozim po AC 110 km/h, ker se mi enostavno ne da več ubadati z vozniki, kultura je na psu in sem odnehal. Na prehitevalnega zapeljem, če je kakšno tovorno vozilo pred menoj (da se ne bo kdo spotaknil, ga pohodim pri prehitevanju) ali počasnejše vozilo. Da bom pa čakal na prehitevalnem, da tisti spredaj dobi kilometersko luknjo na voznem za umik in se mi pri tem že nekdo lepi za rit mi je pa škoda živcev. Lepo na tempomat, občasno koga prehitim in vozim konstantno 110, umirjeno. Med tem se na prehitevalnem drenjajo živčne razvaline.

Ja ...točno tako! Kot, da bi jaz pisal.
To kar se dogaja zadnjih par let na avtocesti je brutalno. Takoj ko je malo več prometa, je vozni pas velikokrat bolj frraj in hitrejši od prehitevalnega.
Ne razumem več tega. Ne glede na to koliko cincam po AC, ko grem na prehitevalnega to naredim enako kot na navadni cesti ...PREHITIM.

For je napisal/-a:Imel sem ta motor v 308 (2013-2020)

Moram se popravit ....(2015-2020) :) 1.2 2013 še ni bil na voljo v Sloveniji. oops
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a Mazda2 So nov 05, 2022 5:16 pm

Predlagam, da kupiš avto z močnejšim motorjem, toda podobno težkega. Vsaj 2.0, pa ne bo teh težav :mrgreen:
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Kako voziti avto s hladnim motorjem - konkretna situacij

Napisal/-a kseb So nov 05, 2022 5:31 pm

Avto ni iz porcelana. Tudi motor ne bo crknil, če se hladen vozi na višjih obratih. Tam do 4.000 obratov je čisto ok. Zdaj "črev" mu res ni treba trgat (rdeče polje), ko je hladen.
Po drugi strani pa: a reševalci ali pa policija kaj šparajo avte? Verjetno ne izvajajo procedur, ala 30 sekund ogrevanja motorja in ne vem kaj še vse. Ko je kaj nujnega uletijo v avto in gas do konca, pa motor zdrži. Reševalna vozila vem, da so imela svoj čas po 300 do 400 tisoč km. Tudi neka policijska Škoda z radarjem bi naj imela dobrih 400.000. Pa če avto zdrži tisto vožnjo....., bo hladen motor zdržal nekih 4.000 obratov.
Samo čim manj komplicirat.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 41 gostov