Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a sašo5 So nov 26, 2022 7:58 pm

kaka bedasta tema in vprašanje..... :roll:
....tako je bilo 2008 ko so določeni kekci na A4 prvič videli dnevne ledice in je marsikomu bilo brez veze in moteče, ter cel kup polemiziranja, dandanes je dnevni led na 90% avtov...

ps. in autohold ne zateguje ročne, ampak diferencijal, zato tudi po nakem času oz. če ugasneš avto preklopi na ročno....
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a mrtwelvetrees So nov 26, 2022 8:54 pm

D12J12 je napisal/-a:
mrtwelvetrees je napisal/-a:Kako pa dosežeš da ti 10 minut autohold drži avto na klancu ne da pritiskaš na bremzo ?

Auto hold je sistem, kateri ohrani zavorno silo kljub sproščeni zavorni stopalki, očitno mora biti nek ventil, kateri ohrani pritisk v sistemu.


Ja vem, a pa ni avtohold v "akciji" samo tistih nekaj sekund ko spustiš bremzo da ti avto drži ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a limas So nov 26, 2022 10:15 pm

Opazil sem, da led smernik, ki deluje kot novoletna jelka, zadržuje pogled oziroma pozornost voznika na "novoletno jelko" ali drugače povedano, krade vozniku pozornost na dogajanja v prometu. Mislim na tiste smernike, ki se prižigajo v zaporedju, od notranjega skrajnega roba luči do zunanjega. Posebej se mi zdijo moteči v nočnem terminu.
To je moja izkušnja. Navajen sem na klasiko. Verjetno bi me motila tudi ameriška utripajoča luč.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a D12J12 Ne nov 27, 2022 7:19 am

mrtwelvetrees je napisal/-a:
D12J12 je napisal/-a:
mrtwelvetrees je napisal/-a:Kako pa dosežeš da ti 10 minut autohold drži avto na klancu ne da pritiskaš na bremzo ?

Auto hold je sistem, kateri ohrani zavorno silo kljub sproščeni zavorni stopalki, očitno mora biti nek ventil, kateri ohrani pritisk v sistemu.


Ja vem, a pa ni avtohold v "akciji" samo tistih nekaj sekund ko spustiš bremzo da ti avto drži ?


Drži dokler ne pohodiš gas. Autohold je funkcija, katera ti drži zavoro in ni isto kot pomoč za speljevanje v klanec. Če imaš prižgan autohold potem drži zavoro vedno, če ga pa nimaš pa v klancu "pomoč" spusti po cca 3 sekundah.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1125
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a berlonso Ne nov 27, 2022 7:59 am

Je kdo uspel preverit ali z auto holdom svetijo zavorne luči? Ga uporabljam le občasno v koloni na meji in ob vključenem radarskem tempomatu, ker vse kar rabim je pritisnit gas za speljat.
 
wildbliw
Novinec
 
Prispevkov: 410
Pridružen: To feb 03, 2015 8:06 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a wildbliw Ne nov 27, 2022 9:31 am

Iz funkcionalnega vidika mnogo bolje, kot navadni, saj dosti bolj nazorno kažejo nameravano akcijo šoferja. Stvari gredo glede tega vedno na bolje. Palčke so bile komaj vidne, utripajoča lučka je bila največja izboljšava in po cca. 70 letih je to še en mali korak naprej.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a D12J12 Ne nov 27, 2022 10:15 am

berlonso je napisal/-a:Je kdo uspel preverit ali z auto holdom svetijo zavorne luči? Ga uporabljam le občasno v koloni na meji in ob vključenem radarskem tempomatu, ker vse kar rabim je pritisnit gas za speljat.

Sam bi rekel, da je stvar odvisna od znamke vozila. Pri mazdi svetijo, zato sam v nočnem času uporabim ročno, kjer pa ne svetijo. Pa tudi priporočeno je, da se elektronsko ročno čim več uporablja. Naslednjič ko boš v nočnem času stal v koloni preizkusi, se takoj vidi ali sveti ali ne.
 
leon_dobnik
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So apr 02, 2016 5:44 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a leon_dobnik Ne nov 27, 2022 11:47 am

Imam cel kup te blesave elektronike, ki je prišla zraven zaradi nakupa avtomobila z močenjšim motorjem. Line asist, radarski tempomat, etc... vse sklopljeno. LED smerniki so men ql in me ne motijo.
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a nasamorpheus Ne nov 27, 2022 4:54 pm

Nimam avtohold, samo Hill asist, zavora ročna je klasična. Lahko pa dam v N recimo in zategnem ročno, luči ne gorijo.. al pa pač pustim v D in držim bremzo
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a Ivan36 So dec 03, 2022 2:26 pm

Na 0 novega po 8 mesecih ... Ne ne motijo dinamični smerniki ampak še vedno folk blesav vozi brez prižganih luči :evil: :roll: :DDD Pazi avti že stari pa lastniki še vedno leni za vklop luči! Izjema so Avtomatske luči ... :evil: :roll:
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a D12J12 So dec 03, 2022 4:45 pm

Ljudje se sploh ne zavedajo da vozijo. Megla, deževje, se že mrači..., ampak ker avtomatika ne preklopi na zasenčene luči tudi voznik ne bo. Zakaj? Ker niti pomisli ne na to. Njegove misli, zavedanje, pozornost je čisto nekje drugje. Zmagajo pa tisti, kateri nimajo avtomatike in vozijo brez luči, s pozicijo ali pa z sprednjimi meglenkami :roll: . Glede luči kaj se vgrajuje v žaromete, kako se luči uporablja smo postali teksas, dobesedno.

In to so samo luči, kje so ostale bolj zahtevne stvari pri katerih ni potrebno samo zavrteti stikalo...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a Gricko So dec 03, 2022 6:23 pm

sami dinamični smerniki me ne motijo, moram pa priznati, da na večini avtov izgledajo butasto!!
Obstaja par avtov, ki jim pristojijo, na večini pač so kot so, na določenih pa..... :huh: , pa še vidljivost pri večih je slabša, kot bi bili klasični.....in to se doplačuje :idea:

Bolj kot smerniki me motijo novi žarometi, ki kljub vsej tehniki svetijo velikokrat vse povprek!!
Močne luči so za voznika OK, za nasproti vozeče pa so zelo neprijetne, če ne svetijo tja kot bi morale.

In ker so popularni SUVi, ki so pač v osnovi višji in imajo višje nameščene žaromete, še toliko hitreje pride do bleščanja ( ali je to grbina, ali malo klanca ....)
Ker so zarometi namenjeni, da svetijo čim dlje, je meja med normalno svetlobo in bleščanjem zelo blizu ( za nasproti vozeče in za voznike avtov , ki vozijo pred takim avtom seveda), potem vsaka grbina, klanček, odmik avta v "levo" in s tem se poveča kot svetilnosti ( pač odrezan snop ima tako lastnost, da bolj desno bolj daleč/visoko sveti --/ ) , da ne omenjam avtomatskega preklopa med dolgo /kratko pri določenih ( te najprej slepi kako sekundo ali dve pred preklopom), do tega, da kljub avtomatski nastavitvi višine snopa le te svetijo občutno previsoko (pri določenih), ker elektronika očitno ne opravi pravilno svojega dela!!

10 let nazaj se vas je veliko pritoževalo čez Xenon kite, da bleščijo, pa se po mojem mnenju lahko skrijejo proti novim lučem, ki te slepijo, plus tega je tudi število novodobnih svetil na cesti veliko večje, kot je bilo uporabnikov Xenon kitov.
Par let nazaj je bil Opel tisti, ki je velikokrat bleščal, danes že vsak 3tji avto blešči in bolj kot nasproti vozeči me dejansko motijo vozniki za menoj, ki jim žarometi svetijo previsoko oz nepravilno, kar po mojem mnenju zelo zmanjša varnost, saj ne veš, kaj se dogaja za teboj ( razen "vzhajajočega "sonca)
 
pleomax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 597
Pridružen: Po jul 07, 2014 3:46 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a pleomax So dec 03, 2022 9:52 pm

Meni so pa všeč ti dinamični smerniki, spomnim se recimo peugeota 3008 zadnja generacija pred faceliftom, mu je kar pasalo, ta faceliftanemu pa spredaj sveti cel "čekan" in ni dinamičen, ampak v bistvu pri teh lučeh ta super izpade, je pa tudi veliko bolj viden. Odvisno torej od avta do avta kako kateremu paše. Odzadaj recimo pa je pred faceliftom imel klasičen smernik, tak majhen, sedaj je oa dinamičen, a čez celo luč, kar ga spet naredi bolj vidnega.
Za luči pa je sedaj itak tako, da imajo zadnjih nekaj let spet odzadaj prižgane luči, ne glede na to ali so spredaj dnevne ali ta kratke. Vsaj tako imamo doma na bmw-ju in pežoju 3008, moj 308, ki je že starejsi, pa ima odzadaj izklopljene, dokler se avtomatske ne vklopijo kratke luči, drugače svetijo samo dnevne spredaj. Z bleščanjem odzadaj pa še nisem imel problema nikoli ne glede na to kakšen avto je za mano, mogoče zaradi avtomatske zatemnitve vzvratnega ogledala.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1125
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a berlonso To dec 06, 2022 8:59 pm

D12J12 je napisal/-a:
berlonso je napisal/-a:Je kdo uspel preverit ali z auto holdom svetijo zavorne luči? Ga uporabljam le občasno v koloni na meji in ob vključenem radarskem tempomatu, ker vse kar rabim je pritisnit gas za speljat.

Sam bi rekel, da je stvar odvisna od znamke vozila. Pri mazdi svetijo, zato sam v nočnem času uporabim ročno, kjer pa ne svetijo. Pa tudi priporočeno je, da se elektronsko ročno čim več uporablja. Naslednjič ko boš v nočnem času stal v koloni preizkusi, se takoj vidi ali sveti ali ne.


Preveril danes, na Passat l.2020 ob vklopljenem autoholdu svetijo zavorne luči.
 
Uporabniški avatar
tha_man
Uporabnik
 
Prispevkov: 1007
Pridružen: To nov 08, 2005 7:18 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a tha_man Če dec 08, 2022 11:48 am

Dinamični smerniki me načeloma ne motijo, ampak vprašanje če bi rekel isto, če bi jih imeli vsi atomobilil. So pa za moj okus preveč "flešerski", osebno mi je všeč npr. efekt kot ga ima Mazda CX-30, kjer smerniki naredijo fade-out ko ugasnejo.

Auto hold je pa super, sam ga imam skoz vklopljenega odkar imam avtomatika, drugače je treba dat v P pa ročno pa potem spet v D itd... vglavnem, avtomatik brez auto holda malo izgubi poanto, sploh v zastojih, kjer je najbolj uporaben.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a Firediver Če dec 08, 2022 2:45 pm

Sicer ni omejeno samo na dinamične smernike, bom sestavil svoj seznam nepotrebnih oz. neuporabnih zadev pri svetilih, ki sem jih opazil.

- Bela in rdeča LED svetila, preveč točkasto izjemno močnih diod, po navadi v eni liniji. Očem bolj ugodno (tudi vozniku, ki ima take luči) je večja luč z bolj enakomerno svetlobo. (Recimo, v 80-ih je bilo moderno in funkcionalno uporabno, da so zadnje luči po celi širini zadka).
- Pri "običajnih" LED smernikih se je na začetku, ko se jih je prvič uporabilo v prometu zaznalo, da se vključijo/izključijo bolj "digitalno" od žarnic (mehek "logaritemski" prehod). No, tega smo sedaj bolj vajeni, ni pa to naravno. Kdor se spomni bimetalnih utripalnikov, je bilo takrat še bolj mehki prehod.
- Pri dinamičnih LED smernikih je namenu nakazovanja smeri najbolj učinkovito "klasično" utripanje celotne utipalke. Vsaka druga grafika ne doprinese k večji učinkovitosti, kvečjemu za pozeriranje (v času božičnih praznikov take "jaslice" niti ne izstopajo toliko).
- Različni odtenki bele svetlobe v žarometih (xenon, LED, laser) ne doprinesejo k varnosti, je pa splošno znano, da modrikasta svetloba tudi ubija kontrast, ki je pomemben.
- Opažam vedno več vozil z LED lučmi, ki jim določeni segmenti ne delajo (npr. pri 3.zavorni luči), pri drugih pa določeni segmenti utripajo od počasnega do "stroboskopskega". Slednje sem opazil tudi na žarometih, verjamem pa, da lastnik ne premore za novi LED žaromet, ker je svinjsko drag.

Mislim, da sem napisal vse. Moti me ne, ker itak ne morem nič spremeniti. Vozim pa še vedno klasične halogenke, pa redno čistim steklo na žarometih da daje svoj maksimum. Ko crkne žarnica, jo zamenjam. Simpl!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a RedBaron Če dec 08, 2022 8:11 pm

Se strinjam!! :pivo

Tele LED zadeve so fajn in super, izredno prilagodljive in vse... ampak vsa računica se podre prvič, ko zadeva neha svetiti :shock: Žarnico menjaš za 10-20€ in voziš dalje (pozicijske, smernike in zavorne še precej manj), če imaš xenon nekoliko več, ampak še vedno drobiž v primerjavi z nakupom novega LED žarometa.

Glede karakteristike prižiga/ugašanja LED in navadne žarnice pa je stvar takšna, LED se prižge ali ugasne praktično v trenutku in tudi takoj doseže polno svetilnost. Pri žarnici pa mora nitka zažareti, se segreti, kar pa ne gre tako hitro. In skladno z naraščanjem temperature, narašča tudi svetilnost, zato je prižig bolj mehak od LED. Enako velja za ugašanje, nitka se mora ohladiti da neha oddajati svetlobo, kar spet ne gre v hipu.
Zato se tako očitno vidi, kakšna svetila uporablja določen avto.

Lepo se razlika opazi pri avtih, ki imajo "spodnji dve" zavorni luči klasični, 3. zavorna luč pa je LED. Tam je vidna razlika, 3. zavorna luč se prižge takoj, ostali dve pa trenutek za njo. In če kje, potem je ravno pri zavornih lučeh uporaba LED svetil smotrna zaradi povečanja varnosti, ker je voznik za tabo nekoliko prej opozorjen, da zaviraš. Pri smernikih je to bolj šminka, praktične vrednosti ne vidim... razen pri recimo el. avtih, kjer je vsak W porabe pomemben.
Ampak seveda, trend gre v tej smeri, neizogibno.... ko neha svetiti, menjaj (in plačaj) celotno luč :shock: :o
 
enapi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Sr jul 08, 2020 6:20 am

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a enapi Pe dec 09, 2022 9:14 am

O kakšnih stroških je tu govora? Se ne da zamenjati posamezne ledice? Je res potreba po zamenjavi celotnega žarometa? Če ja, je tisočak verjetno premalo - seveda odvisno od znamke, itd. Kako na to gledajo zavarovalnice? Če zamenjava predstavlja velik strošek, verjetno prihaja do veliko zlorab.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a krimič Pe dec 09, 2022 9:36 am

Zato pa zdaj zavarovalnice menjujejo le stekla, moduli ostanejo stari.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ali vas kaj motijo dinamični led smerniki

Napisal/-a Firediver Pe dec 09, 2022 10:16 am

Na tem forumu je bilo omenjeno za Kio, da je LED žaromet cena 1200€. Zelo hitro naj bi crknil modul elektronike. Pa zraven je bil en link kako DIY z kitajskim modulom rešiš.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov