Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a xxl Ne dec 11, 2022 4:23 pm

matejxx je napisal/-a:
chad je napisal/-a:Zanimivo vprašanje in še toliko bolj, da imate vsi dobre izkušnje.


Seveda imamo dobre izkušnje s start&stop, če pa ga tako večina izklopi takoj, ko prižge avto. Potem pa tako ne more kaj prida vplivati na obrabo. Razen akumulator je dražji, druge koristi pa od tega sistema tako ni.

Kako veš, da ga večina izklopi?
Na desetine milionov avtomobilov se vsaka kaplja pozna, zato se tebi zdi, da ni prihranka, ker vidiš samo svojo kapljo. ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a matejxx Ne dec 11, 2022 4:45 pm

Kako vem, da jih večina izklopi? Zato ker večina s katerimi se pogovarjam, jih ta sistem moti. Vsekakor pa od tega ni nobene koristi. Če tega nebi imeli, bi živeli popolnoma isto kot sedaj. Samo vse skupaj bi bilo precej bolj poceni. Pa saj ta eko politika nam samo greni življenje, od nje pa tako ali tako nimamo nič. Razen eni potem bogatijo na račun teh emisijskih kuponov.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a boštjan_01 Ne dec 11, 2022 9:08 pm

xxl je napisal/-a: Kako veš, da ga večina izklopi?
Na desetine milionov avtomobilov se vsaka kaplja pozna, zato se tebi zdi, da ni prihranka, ker vidiš samo svojo kapljo. ;)

Avto porabi največ pri zagonu. Slovenija večinoma sploh ni primerna za s&s sistem.
Učinek je ravno nasproten, večja poraba, večje onesnaževanje. Bolj smiselno je izklop 2 cilindra.
Pozdravljam izklop te funkcije.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a xxl Ne dec 11, 2022 9:47 pm

Kot sem rekel, kap po kap krat milijoni kapljic in imamo prihranke. Kot tudi izgube, recimo ko kaplje iz pipe. Za posameznika ne pomeni nič, pri stotinah milijonih pip, milijoni litrov pitne vode gredo v kanalizacijo.
In jaz še nisem srečal človeka kateri se pritožuje nad sistemom s&s.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Steinkauz
Novinec
 
Prispevkov: 240
Pridružen: To apr 01, 2008 7:36 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a Steinkauz Ne dec 11, 2022 10:13 pm

boštjan_01 je napisal/-a:
xxl je napisal/-a: Kako veš, da ga večina izklopi?
Na desetine milionov avtomobilov se vsaka kaplja pozna, zato se tebi zdi, da ni prihranka, ker vidiš samo svojo kapljo. ;)

Avto porabi največ pri zagonu. Slovenija večinoma sploh ni primerna za s&s sistem.
Učinek je ravno nasproten, večja poraba, večje onesnaževanje. Bolj smiselno je izklop 2 cilindra.
Pozdravljam izklop te funkcije.


https://www.youtube.com/watch?v=dFImHhNwbJo
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a boštjan_01 Po dec 12, 2022 9:28 am

Tega youtubera si rad pogledam. Kar sem pogledal njegovih posnetkov se večina strinjam z njim.

Kot sem napisal, to je primerno za mestna jedra urejena z semaforji in že vnaprej veš da boš dolgo čakal na zeleno luč.
V krožišču se neprestano premikaš, mora biti že res čudež da bi na mestu stal vsaj 5 sekund. Enako je stop znak in podobna križišča.
Tisti ki se vozite največ po cestah z semaforji je mala prednost. Za ostalo veliko Slovensko večino pa imajo kapljo več in ne manj.
Za večino pozdravljam izklop te funkcije. Večina ki jih poznam, jo izklapljajo.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a Kohec Po dec 12, 2022 4:52 pm

xxl je napisal/-a:Kot sem rekel, kap po kap krat milijoni kapljic in imamo prihranke. Kot tudi izgube, recimo ko kaplje iz pipe. Za posameznika ne pomeni nič, pri stotinah milijonih pip, milijoni litrov pitne vode gredo v kanalizacijo.
In jaz še nisem srečal človeka kateri se pritožuje nad sistemom s&s.


Če še nisi srečal človeka, ki se pritožuje nad S/S, potem imaš samo takšne znance, ki vozijo avtomobile brez tega.
Pri meni je ravno obratno - večini poznanih, ki vozijo avtomobile z S/S, je ta zadeva brezvezna in jo izklapljajo. Tudi sam sem med njimi.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a xxl Po dec 12, 2022 9:11 pm

Ti že boljše od mene veš, kakšne imam jaz izkušnje okrog tega. :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
mito3000
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: To feb 24, 2015 11:35 am

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a mito3000 Po dec 12, 2022 9:47 pm

Jaz tudi to bedarijo od S&S redno izklapljam. Pa praktično vsi s katerimi se kaj o avtih menimo delajo enako. Preden sem začel to izklapljati se je prevečkrat zgodilo, da se je avto izklopil ravno, ko sem želel speljati. Na prejšnjem avtu je potem zadeva dokončno crknila in se S&S ni več vklapljal. Tudi po zamenjavi akumulatorja ne. Na novem sem želel na servisu to izklopiti pa so zavrnili, da to pa ne gre.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a krimič To dec 13, 2022 9:37 am

Tudi jaz redno izklapljam in vsi, ki jih poznam. Gre bolj za princip, da nekaj delov prevec trpi in zato ugasamo ta sistem. Zdaj koliko vec pa res ti deli trpijo je pa drugo vprasanje. Gre bolj za lastno mnenje posameznika.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a berlonso To dec 13, 2022 11:15 am

Jaz tudi izklopim ob vsakem vžigu avta, je tipka pri menjalniku in je že postalo "avtomatika".
Drsni ležaj je narejen, da med obratovanjem "lebdi" na oljnem filmu in se ne dotika ležišča... Dotik pride le ob zagonu, dokler se ne vzpostavi oljni klin. Kakšne so pri motorjih tehnologije, se nisem poglabljal, če je SS sistem vklopljen, je teh zagonov in fizičnega kontakta zagotovo več. Mogoče so izboljšali/dodali prevleko na drsne elemente, izboljšali olja, ... Zanimivo bi bilo poznati modifikacije drsnih ležajev pri uvedbi sistema SS (če so sploh bile).
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a Firediver To dec 13, 2022 11:40 am

Vse je prilagojeno večjemu številu zagonov, tudi zaganjač in akumulator. Kot sem že napisal, PSA ima vgrajen tudi visokokapacitivni kondenzator, da pomaga bateriji glede impuza pri zagonu. Drugi najbrž imajo podobno.

Če že gledamo na mehanske zadeve in olje: Prvi hladen zagon je pri vseh avtih enako "suh", vsi naslednji pa so - motor se ogreva - že podmazani. S&S sistem tudi ne začne delati takoj ko zaženeš, ampak kadar se motor dovolj ogreje.

Sedaj pa, na vas je, ali temu verjamete ali ne. Ker sistem stalno izklapljate niti ne boste vedeli, koliko zdrži.
Saj, če gremo v ekstreme - tudi avto se ne more pokvariti, če ga nikoli ne vžgeš...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a xxl To dec 13, 2022 12:11 pm

Šank inženirji vedo več kot tisti, kateri so ta sistem razvili ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a berlonso To dec 13, 2022 6:17 pm

Kje sem napisal da zadeva ni dodelana?? Sklapljam ga, ker mi je delovanje moteče, ker se malo vozim med semaforji. Tudi sam zagon je vse prej kot gladek (za Passata pišem), skoraj ni razlike med prižigom zjutraj pri -4 ali ko je avto že ogret in SS vžigom.
@Firediver, hvala za podatke glede alternatorja, zaganjača, tam se ne vtikam ker zadeve sploh ne poznam...
Glede mehanike in fizike, pa probam razmišljat, kar so me v šoli učili: ko motor miruje se gred nasloni na ležaj in le ob zagonu pride do trenja med obema, velja za vse motorje. Ob SS zagonu je sicer gred namazana, ampak MOJE mnenje šank inženirja je, da vseeno pride do trenja (dotika) med gredjo in ležajem. Ne poznam motorja, ki bi imel težave zaradi sistema SS, zato menim da je zadeva dodatno dodelana. Je pa res, da poznam osebno samo 1 osebo, ki SS sistema ne izklaplja.

No @xxl, čakam tvojo razlago nam šank inženirjem kaj so dodelali na ležajih pri motorjih s sistemom start-stop. Prepričan sem, da spremembe v motorju so (bi morale biti), kar sem tudi nakazal v prejšnjem postu in poskušal začeti debato, če je kdo podkovan na tem področju, manj prepričan pa sem, da veš sploh o čem je govora. ;)
 
leon_dobnik
Novinec
 
Prispevkov: 120
Pridružen: So apr 02, 2016 5:44 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a leon_dobnik To dec 13, 2022 6:33 pm

Start and stop izklopljen na vseh avtomobilih, kar sem jih dosedaj imel in so to imeli. Masterclass bedarija.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4167
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a xxl Sr dec 14, 2022 1:26 am

Kje pa jaz trdim, da je s&s oh in ah, ali karkoli že? Narejeno je vse potrebno za njegovo delovanje, tam je z namenom, če ga kdo izklaplja, je to njegova odločitev. Jaz ga nisem, ker ni potrebe in še v garanciji je, trenutni avto pa ga ne potrebuje (hibrid).
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 398
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a kseb Sr dec 14, 2022 6:14 pm

Ali se S/S sistemi kvarijo ali ne, ne vem.
Ob nakupu novega avta uredil programski izklop S/S sistema. Trajno.
Še razlaga:
Pri naši vožnji (večina izvenmestna ali AC) so prihranki na drugem avtu, kjer S/S sistema ni moč izklopiti cca. 60 s nedelovanja motorja na tank bencina. Če avto porabi v prostem teku na uro 5-7 dcl bencina so prihranki zaradi S/S zanemarljivi, velikosti centilitrov na rezervoar bencina.

S/S sistem zame: nateg avto industrije, nepotreben pri novejših motorjih, ena zadeva več, ki se lahko pokvari, akumulator je dražji ...
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1938
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a Polo78 Ne dec 18, 2022 3:55 am

Pri skoraj 6 let starem golf sportsvanu 2.0 tdi zadeva deluje BP, še prvi akumulator in zaenkrat ne kaže kake potrebe po menjavi. Je pa res, da po potrebi izklapljam (zlasti pri kratkih relacijah ali pa ob prihodu iz avtoceste zaradi turbine), vklopim pa takrat kadar vem, da se bo stalo malo dlje. Za tiste, ki to izklapljamo je v bistvu najbolj važno, da za to obstaja fizični gumb, ne pa tako kot npr. pri PSA, ko moraš vsakič iskat na zaslonu po menijih, da se zadeva izklopi...
Antiznačkar po prepričanju
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Sistem start stop - ali se sploh kvari ?

Napisal/-a Kristjan123 Ne dec 18, 2022 9:31 am

xxl je napisal/-a:Šank inženirji vedo več kot tisti, kateri so ta sistem razvili ;)

V avto industriji jin tudi drugje je bilo marsikaj razvitega, kar se je pozneje skozi uporabo pokazalo kot fail. Tako, da ...
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Vžig start stop

Napisal/-a svetilnik Če mar 09, 2023 9:13 pm

Mogoče malo čudno vprašanje, pa vseeno... Kaj je boljše, da avto z gumbom start stop vžgemo takoj, ali je boljše najprej vžgati samo kontakt in šele nato še motor?
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov