Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a Gricko Če jan 05, 2023 8:02 pm

@D12J12
Ja no, vse te črte, ki si jih nalimal, se lahko prevozi, s tem namenom so tam.

Torej, kaj je narobe, če se zavije po "rdeči"poti?
ker malo nazaj si omenil, da je to prekršek
Slika
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a D12J12 Če jan 05, 2023 8:40 pm

Te črte te vodijo in se jih prevozi takrat, če se dve poti sekata, kot je bil primer iz stranske poti na glavno.
Prav zato je pomembno, da bodo vozniki še posebno pozorni na cestnoprometno signalizacijo. Potem ko zapeljete v krožišče, odločitve namreč ni več mogoče spreminjati, saj turbokrožišče ne omogoča menjave prometnih pasov.
Zato so nameščene fizične ovire, da voznik nebi menjal prometnega pasu, ampak nekateri zalomijo ovinek in zapeljejo na notranji pas.
In še razložitev zakaj naj bi bila boljša.
Kanalizirana krožna križišča s spiralnim potekom prometnih tokov oziroma danes bolj poznana kot »turbo krožna križišča«, so v primerjavi s klasičnimi krožnimi križišči opremljena z nizkimi (betonskimi) pregradami, ki preprečujejo trke na kritičnih točkah. Razlog za pojav »turbo krožnih križišč« je v njihovi enostavnejši uporabi. Čeprav obstaja možnost, da bo moral voznik ob morebitno napačno izbranem uvozu zapustiti križišče na neželenem izvozu, so »turbo krožna križišča« enostavnejša za uporabnike, saj ne omogočajo menjave prometnih pasov, s tem pa se zmanjšuje število točk možnega trčenja.
Ljudje bodo pač vozili po svoje in na meni je, da sem v takšni situaciji še bolj previden in predvidljiv. Na sliki imamo primer, ko zamenja pas pri uvozu v krožišče, meni se je pa v Kranju zgodilo ko je nekdo iz zunanjega pasu, kateri je vodil iz krožišča zapeljal na notranji pas in me s tem blokiral in ni veliko manjkalo, da bi prišlo do nesreče. Jaz sem tisti moder kvadratek zgoraj. Bomo določili, da je varno menjati pasove samo pri uvozih v krožišče in prepovedano pri izvozih? Če prepoveš, prepoveš vse, izjem v prometu ni.
Priponke
68454176_1630503703747549_6990787906851831808_o.jpg
Zadnjič spremenil D12J12, dne Če jan 05, 2023 9:00 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a boštjan_01 Če jan 05, 2023 8:54 pm

Če pelješ po rdeči puščici ni prekršek, samo izgubi se smisel turbo krožišča.
Tako bo zapeljal tisti, ki to krožišče že dobro pozna. Kdor je prvič v tem krožnem se bo peljal po zeleni in bo pri naslednjem izvozu (na sliki zgoraj desno) presekal na notranji pas, kar je večja nevarnost trčenja.
To je že bolj podobno šikana krožišče, ne pa turbo.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a D12J12 Če jan 05, 2023 9:13 pm

Ja, pri nas je promet velikokrat prosto po prešernu. Vsak ima svoja pravila in vozi po svoje. Kdo bo meni govoril, da ne bom zamenjal pasu tam kjer ni fizične ovire. Če ni ovire potem lahko, drugič pa naj postavijo zid... Nekomu poveš, drugemu narišeš polno črto, tretjemu postaviš fizično oviro, pri četrtemu pa si rečeš "sam se ti vozi, bom jaz pazil nate" :D
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a danci1973 Če jan 05, 2023 10:00 pm

boštjan_01 je napisal/-a:Če pelješ po rdeči puščici ni prekršek, samo izgubi se smisel turbo krožišča.

Se strinjam, da ni prekršek, ne vidim pa, zakaj bi se izgubil smisel 'turbo' krožišča?

Itak se skozi takšna krožišča ne moreš vozit hitro in tisti zavoj v levo te ne upočasni prav veliko. Za rumenega na sliki se tako nič ne spremeni, rdeči pa bo lahko speljal prej kot sicer, tako da pretočnost krožišča ne bo nič 'trpela'.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a boštjan_01 Če jan 05, 2023 11:05 pm

Turbo krožišča so običajno večjega premera in se vozi z višjo hitrostjo. Koliko sem do sedaj dal skozi turbo krožišč se najpočasnejši vozijo 40km/h.
V tem primeru vožnje po rdeči puščici bo avto zmanjšal hitrost na mestu kjer bi najmanj pričakoval, prvi za njim se bo ustrašil in pritisnil na zavoro, drugi za njim bo zaviral še malenkost močneje, tretji še močneje, ... Pride do zmanjšanja pretočnosti ali celo do popolne zaustavitve prometa.
To je čisto preprosta fizika, nobena vesoljska znanost.
To ni več turbo krožišče. Ne vem česa ne razumeš, se še nikoli nisi peljal z avtom v krožišču?
In če še pogledamo rdeči avto, ki čaka belega da se bo peljal mimo njega. Čisto brezveze.
Jaz vidim v tem večjo verjetnost trčenja kot v klasičnem turbo krožišču.

To je primer ko ni pretiranega prometa. V času popoldanskih konic je vse zabito in se v prvi prestavi premikaš po polžje.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a danci1973 Če jan 05, 2023 11:46 pm

Skoraj vsak dan sem na poti v službo v situaciji rdečega avtomobila in me zelo veseli, ko nekdo ubere 'rdečo' pot in s tem poveča pretočnost krožišča. Mislim, da imamo to 'turbo' krožišče slabih 15 let, pa še nisem videl nesreče, zmanjšanja pretočnosti ali zaustavitve prometa zaradi tega zavijanja na notranji pas (ki je tudi kar redna praksa).

Če se ti na notranjem pasu omenjenih 'turbo' krožišč na Letališki pelješ več kot 40 km/h, se javi Totu Wolfu ali Christianu Horneru, take voznike rabijo.. :lol:
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a boštjan_01 Pe jan 06, 2023 10:06 am

Če mi pokažeš podatek kje sem omenjal hitrosti na Letališki cesti, dam takoj za 2 gajbi pira.
Po Ljubljani se sploh ne vozim in se ne obremenjujem kakšne probleme imate.
Tam kjer se jaz vozim se brez problema pelješ v 3. prestavi. Na števec nimam časa gledat sredi krožnega, ampak nisem ga kaj dosti mimo vsekal.
Teh čudnih krožišč še nisem videl v živo, ali pa nisem bil pozoren na te čudne šikane.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a danci1973 Pe jan 06, 2023 10:51 am

boštjan_01 je napisal/-a:Turbo krožišča so običajno večjega premera in se vozi z višjo hitrostjo. Koliko sem do sedaj dal skozi turbo krožišč se najpočasnejši vozijo 40km/h.

Glede na to, da je govora o točno določenih krožiščih na Letališki, sem menil, da tudi ti govoriš o teh.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov