Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Sr jan 04, 2023 1:37 pm

Zanima me, če je komu jasno, kako polkrožno obrnemo na takšnem krožišču, ki jih je polno na Letališki cesti pri BTC Ljubljana? Namreč, zadnjič sem moral pri odhodu iz Emporiuma obvezno na desno ven in se nisem mogel več vrniti nazaj v BTC, ne da bi šel preko robnikov na polomljenem križišču. :lol:
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a ban Sr jan 04, 2023 2:01 pm

probej z ročno
 
Uporabniški avatar
weasel
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 612
Pridružen: Ne avg 08, 2010 9:18 am

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a weasel Sr jan 04, 2023 2:04 pm

Tam sta 2 pasova, postaviš se na skrajno levega preden zapelješ v krožišče (tako, kot je tovornjak na spodnji sliki). Ali misliš drugo krožišče?

https://ibb.co/VpSgTXN

EDIT: Moderatorja prosim za izbris mojega zgornjega prispevka.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a D12J12 Sr jan 04, 2023 2:44 pm

V takšnem krožnem se naj nebi menjalo pasov, ampak kot vidim v Kranju je to kar redna praksa in je potrebno biti previden zaradi kamikaz. To so turbo krožišča v katerih naj bi se promet odvijal čim hitreje.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Sr jan 04, 2023 2:54 pm

Krožišče na sliko je pravo. Tudi jaz sem šel po levem pasu, le da nisem zapeljal na tlakovce pač pa malce naprej preko robnikov. Prej, ko je bilo to še pravo nepolomljeno turbo krožišče, se je dalo normalno odpeljati nazaj. Ne vem zakaj so naredili to polomijo. Bi rekel, če bi bilo prvo naslednje normalno krožišče pa ni! Tudi znak te zavede, saj bi morali dodatno označiti ali se da krožiti ali ne. Torej bi po predpisih moral na konec Letališke in na AC obrniti ali kaj?
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 694
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a boštjan_01 Sr jan 04, 2023 4:57 pm

Robniki načeloma predstavljajo polno črto. Po predpisih lahko menjaš pas kjer je črtkana črta, samo se izgubi smisel turbo krožišča.
Če se pelješ po Letališki cesti, se lahko normalno obrneš. Lahko bi se peljal naprej in se obrnil v naslednjem krožnem.
Ko si za volanom imaš pol sekunde časa, da razmisliš in reagiraš kam boš peljal.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Sr jan 04, 2023 5:09 pm

Vsa so enaka, do AC - poglej Gmap! Če bi vedel, da takšna polomijada sploh obstoja, bi koj šel na desni pas in proti Bauhausu obrnit. Tak pa sem naredil po svoje. Znak za turbo krožišča, ki nimajo možnosti kroženja, bi morala biti drugače označena. :evil:
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a Ruska_Luc Sr jan 04, 2023 9:51 pm

Ta krožišča so super za pretočnost in hkrati tudi varnost, saj robniki preprečujejo (večino) neumnosti. Polkrožni zavoj se izvede tako kot na običajnem - greš na notranji krog in se voziš dokler nisi naokoli. Predlagam, da v roke vzameš knjigo CPP in teoretično predelaš ta "nova" krožišča.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Če jan 05, 2023 8:09 am

Probaj, ne bo ti uspelo!
 
blasfemik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po feb 10, 2020 12:05 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a blasfemik Če jan 05, 2023 8:38 am

turbo krožišče.png


Vozila lahko pri vožnji po krožnem vozišču uporabljajo tudi neasfaltirani
(tlakovani) del krožnega vozišča (povozni del sredinskega otoka)

Prosim.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Če jan 05, 2023 12:19 pm

Sem že nekoč vprašal inštruktorja in je dejal, da je tam vožnja prepovedana! Sicer pa sem na krožišče prvič zapeljal zapeljal l. 1988 pri Opičini in grem vsakodnevno dva krat skozi 7 krožišč in eno turbo, ki pa imajo čisto vsa omogočeno kroženje. Tako blesavega kot so v LJ pa nisem še živi dan videl! :huh:
 
blasfemik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: Po feb 10, 2020 12:05 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a blasfemik Če jan 05, 2023 12:29 pm

Če bi bil nesramen bi napisal, da ne vozi v Ljubljano, bo manj gneče.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Če jan 05, 2023 12:38 pm

Lepo! Tudi ti ne rabiš k nam na klobase za praznike! Hecam se!
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Če jan 05, 2023 12:57 pm

Na ecpp.si sem našel sliko turbo krožišča, ki omogoča polkrožno obračanje z dveh od štirih krakov:
Slika
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a Ruska_Luc Če jan 05, 2023 3:31 pm

Sivi del je namenjen daljšim vozilom (tovornjakom), da lažje manevrirajo. Na spodnji sliki je primer tovoranjaka, ki izkorišča sivi del.
U zavoj na turbo krožišču iz smeri Emproriuma je nekoliko neroden. Spodnji primer verjetno ni po predpisih, vendar ne vidim potenciala za nesrečo, saj ima oseba na krožnem prednost pred drugimi.

Slika
https://ibb.co/9ZTVb91


Tako pa izgleda, če na krožišče vodita dva pasova.

Slika
https://ibb.co/z2fV812
Zadnjič spremenil Ruska_Luc, dne Če jan 05, 2023 3:40 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a D12J12 Če jan 05, 2023 3:37 pm

To kar si narisal pri prvi sliki je prekršek, ker v turbo krožišču ne smeš zamenjati pasu, je pa res da to ljudje počnejo. Prekinjena črta označuje smer vožnje in ni namenjena menjavi pasu.
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a Ruska_Luc Če jan 05, 2023 3:40 pm

Se strinjam, je prekršek. Vendar ne vidim potenciala za nesrečo.
Prejšnji post popravljen.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a Gricko Če jan 05, 2023 3:59 pm

Ta nova križišča so kar nekaj :?

Sicer s takim polkrožnim obračanjem nimam problema, pač vmes zapeljem na notranji pas ( kt je že nekdo narisal), pa saj je črtkana črta vmes ( ja vem, za ostale voznike , ki se vključujejo, pa vseeno je črtkana)

D12J12 je napisal/-a: Prekinjena črta označuje smer vožnje in ni namenjena menjavi pasu.

ok, smer vožnje oz da se razmeji pas, pa vseeno je črtkano in črtkano črto lahko prevoziš.....ali so to sedaj nova pravila, da prekinjena črta pomeni, da je ne smeš prevoziti? oz je odvisno od situacije :huh:

80% folka sanja za volanom namesto da bi vozilo (dinamika, kaj je to?), od tega jih 50% ne bi smelo imeti izpita zaradi nesposobnosti, potem pa še nove "izboljšave" , da se še malo zakomplicira :huh: nič čudnega, da imamo probleme
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a D12J12 Če jan 05, 2023 5:59 pm

Takšne prekinjene črte srečuješ že vrsto let in ima jih vsako križišče. Zakonodaja pa pravi
Kratka prekinjena črta (V-4) se rabi kot vodilna črta na križišču in za omogočanje vključevanja vozil z manj pomembnih stranskih cest oziroma individualnih priključkov na tistih mestih na cesti, na katerih je zaznamovana neprekinjena ločilna črta (slika 6 in 7).
Slika
Slika

Nihče ne pravi, da je promet enostavna stvar. Predno so odprli turbo krožišče v Kranju sem se sprehodil peš do njega in ga preučil, pogledal posnetke od policije in dojel kako naj bi stvar potekala. Bil sem v manjšini, ostali pač znajo in vozijo kot sami mislijo, da je prav.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Polomljena krožišča

Napisal/-a GrayHawk Če jan 05, 2023 7:56 pm

Se strinjam, z Ruska_luč, da lahko (slika ecpp.si) beli zavije kot kaže rdeča puščica, kajti rumeni mora v vsakem primeru počakati, brez strahu za nesrečo. Sam sem s prekrškom povzročil večjo nevarnost, ker sem se razpizdil, ko sem uvidel kam me vodi cestišče. Že tako eni taborijo kar na cesti, ko pripeljejo do normalnega krožišča, sedaj pa eksperimentirajo z raznoraznimi pogruntavščinsmi. Prešnje turbo krožišče tam je bilo boljše!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 44 gostov