Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a Mazda2 Pe avg 05, 2016 6:18 pm

Mene pa zanima glede olja za skuter, pravzaprav količina, za diferencial, oz. za prenos. Piše v manualu da mora bit 80 cc, je to isto kot centiliter (cl), ali je to kaj drugače?
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 538
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a luxxx7 Pe avg 05, 2016 7:43 pm

Nimaš nobene palčke, da bi videl nivo olja?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a esem Pe avg 05, 2016 7:52 pm

Zakaj bi bilo cc = cl? 80 centilitrov je enako 0,8 litra, kar se zdi za skuter absolutno preveč..
Cc je kubični centimeter, torej mililiter, 80 cc je torej 0,8 dl (decilitra), kar je za dif od skuterja bolj normalno.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a Mazda2 Pe avg 05, 2016 8:01 pm

Se mi je zdelo, da bo bolj kaj takega ja, hvala. Ja palčko ima, ampak kadar bi menjal se mi ne ljubi malo dotočit, pa palčko not, pa obrisat pa pogledat, pa dolit, pa spet isto, ampak bi npr. z eno injekcijo z narisanimi merami toliko olja kot rabim včrpal, nato pa samo iztisnil v prenos in zašravfal in to je to.
 
autofrik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 77
Pridružen: To mar 22, 2016 7:56 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a autofrik So avg 06, 2016 7:48 pm

Tisti ki imajo Castrol in avto pri -15C na dvorišču je kot da bi imel v motorju katran pri sobni temperaturi.

Ni bilo mišljeno dobesedno. Se pa na obeh testih vidi kako Castrol zaostaja od konkurence(celo od nekih neznanih proizvajalcev) po viskoznosti pri temperaturah pod lediščem vode in to pri istih oznakah W na škatli olja. Ne samo da je bil Castrol manj tekoč od konkurence, celo strjeni kosi olja so bili prisotni pri enem testu. Sicer pa vsako olje pri določeni nizki temperaturi postane najprej kot žvečilni gumi kasneje trdo, s to razliko da eni prej drugi kasneje.
 
sennheiser
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To jan 13, 2009 9:12 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a sennheiser Po avg 08, 2016 7:58 am

Sem pred menjavo olja na avtu.
Glede na trenutno stanje olja po 20 000km olje ni močno sajasto / črno, kot je bilo pred uporabo LPG goriva. Glede na to, obstaja tudi možnost podaljšanja servisnega intervala.
Trenutno je v avtu 5W-30 Ford Formula F olje.
Glede na to, da se odločam o podalšanju servisnega intervala na 30 000km, ali je kakšno olje bolj priporočeno? Težav nimam nobenih, v 20 000km pa je dejansko bilo dotočeno 0,5l olja da sem nivo dvignil nazaj na max.

Druga zadeva je spletna stran motornaolja, kakšne so vaše izkušnje? So to dejansko originalna olja? Na uradnem servisu me to Fordovo olje stane 16€ na liter. Razumem zakaj tako visoka cena, ampak sem malenkost v dvomih glede originalnosti.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a sašo5 Po avg 08, 2016 10:32 am

iščeš težave?......menjaj na 20.000km in basta
PS. kako bo v bencincu olje sajasto?(predvidevam, da je bencinc, ker si napisal da sedaj uporabljaš plin...)
 
sennheiser
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To jan 13, 2009 9:12 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a sennheiser Po avg 08, 2016 12:18 pm

Ne iščem težav. Servisni interval dejansko zaradi manjše obremenjenosti olja z uporabo LPG goriva lahko podaljšam tudi na 30 000 km.
Trenutna barva olja je zelo podobna barvi novega olja (malenkost temnejše). Teksturo težko ocenim, ker nisem še menjal.

Pred tem, ko se je avto vozil na bencin je olje bilo precej temnejše barve, čeprav se je olje dejansko menjalo v intervalu od 15.000 do 20.000 km.
Dejansko sem se tudi z serviserjem pogovarjal in načeloma ni problema če interval podaljšam. Ali je pa smiselno kakšna "long live olja" v primerjavi z klasiko? Mnenja so vsepovsod deljena. Dejstvo pa je da olje menjam 1x letno in do sedaj je bilo delano od 15 do 20 000km. Glede na trenutne okoliščine pa bo letno okoli 30 000km letno za neko daljše obdobje.

Ali bom dejansko interval menjave podalšal na 25, 30 000 km je v tem trenutku dejansko nepomembno, ker ne vem še kakšno bo stanje filtra in samega olja ob menjavi čez 2 tedna. Gre se predvsem za to, ali je smiselno uzeti kakšno drugačno olje v primeru da bi se odločil za daljši servisni interval.

Druga stvar je pa predvsem olja na omenjeni spletni strani... ali so dejansko OK ali raje iščem drugje?
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a uros11 Po avg 08, 2016 12:33 pm

Dilema zaradi 100 eurov s filtrom in delom, pa še sem preveč napisal.... ? važno, da se špara. Jao bože, kam smo prišli.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a nejc1 Po avg 08, 2016 2:03 pm

Itak, ponavadi stisnit npr. 20 ali 30 jurjev lizinga za nek avto ljudem ni noben problem, ko bi bilo potrebno pa vsakih 15kkm (kar je še nekako "kvaliteten interval") stisnit ene 50€ za tisto menjavo olja in filtra (oz. v času garancije dobrih 100 če servisiraš na pooblaščencu) je pa hud problem...
 
BlackGuard
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: So jan 11, 2014 7:21 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a BlackGuard Po avg 08, 2016 2:26 pm

Ni samo olje tisto, ki se obrablja. Pri večjem številu kilometrov je problem tudi filter, ki dobesedno razpade in ne filtrira več (mislim, da je celo na tem forumu nekdo prilepil kako slab je bil filter po večjem številu kilometrov). Tako da bi se osebno, če se le da, ne glede na letno kilometrino držal intervala 15 kkm ali 1 leto - kar pač pride prej.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a esem Po avg 08, 2016 5:05 pm

Točno tako, filter je lahko večja težava. Je bilo večkrat na forumu, večkrat tudi s slikami, ko ga je totalno razsulo. Pomisli, kaj lahko naredi motorju, ko to potegne noter.
Long life filtri pa NE obstajajo.

Največ je odvisno od načina vožnje, relacijskih 20000 km je boljše kot mestnih 10000 km - za olje, ne vem, če tudi za filter.

Motorna.olja.com naj bi imela originale, do sedaj jim kaj drugega še ni bilo očitano (spraševano že), tudi resni so.

Ford ni slabo olje, lahko ga obdržiš (le ceneje ga dobi in nesi na servis), sicer pa so med bolšimi še Motul, Aral, nekaj od GM (Opla), morda še Valvoline, Shell, tudi Elf, Total...Pazi na iste specifikacije!
 
sennheiser
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To jan 13, 2009 9:12 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a sennheiser Po avg 08, 2016 7:54 pm

Vožnja je 90% avtocesta v območju od 90 do 120km/h. Kakšno bo stanje filtra ne vem in dejansko je to tudi edina zadeva, ki bo ovira pri podaljšanju intervala. Kar se samega olja tiče v kombinaciji z vožnjo na LPG, naj bi šlo brez težav. Filter je od mann-a, tako da več bo jasno ob menjavi.

Fordovo olje trenutno najceneje najdem na mimovrste. Ali imate še kakšen predlog glede alternative? Tujina je tudi opcija.
 
autofrik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 77
Pridružen: To mar 22, 2016 7:56 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a autofrik To avg 09, 2016 4:53 pm

Dj dj, za par litrov olja boš hodl v tujino. Že če kupiš na motorna olja.com boš kar nekaj prihranil v primerjavi z nakupom olja na servisu. Kaj je pogonsko gorivo se jaz ne bi oziral in bi upošteval interval, ki ga predpisuje proizvajalec.Če proizvajalec predpiše 15k ga delaš na 15k, če predpiše 25k ga delaš na 25k in to je vsa logika.
Jaz na primer na audiju A3 delam na 15k, prijatelj ima pa mercedesa in dela po predpisanem 25k intervalu in nima nobenih težav. Se pa tistemu ki dela veliko kilometrov 10k daljši interval kar precej pozna pri manjših stroških vzdrževanja, skoraj 2 kratna razlika.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a RedBaron To avg 09, 2016 5:50 pm

Jaz ponavadi vedno kupim na motornaolja.com (imajo tudi filtre MAHLE, vendar poslujejo samo z gotovino) ali pa mimovrste (ponavadi 1 ali 2€ dražje na 4 oz 5 L kot motornaolja)
 
sennheiser
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 52
Pridružen: To jan 13, 2009 9:12 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a sennheiser Sr avg 10, 2016 1:08 pm

Tujina je sicer interesantna predvsem zato, ker sem dosti na službenih potovanjih po osrednji evropi. Olje sem sicer uzel na mimovrste, ker mi je najbližje za osebni prevzem, pa še par centov je bilo ceneje.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a Mazda2 Po avg 15, 2016 4:45 pm

Za long life ne vem, ampak najcenejše olje, ki ima iste specifikacije kot Fordovo 10W-40, vsaj ACEA, za API ne piše, ampak najbrž je vsaj SL, je Power Oil, tega imam jaz sedaj v Mazdi 2 kake pol leta, stane pa v Eurotonu 20 evrov, še mal manj, 5 litrska embalaža.
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a zzitop Pe avg 19, 2016 11:16 am

autofrik je napisal/-a:Dva testa kjer so olja iste viskoznosti in je Castrol najslabši. VW AG se pa čudi da ima težave z motorji. https://www.youtube.com/watch?v=Q7yuDJUcJ74 https://www.youtube.com/watch?v=alnOguGvyh8


Tukaj na tem posnetku ni pokazatelj tekmovanje znamke z znamko ampak mineralno olje proti sintetiki. Vidi se, da uporabi Castrol GTX, katero je v USA običajno mineralno olje.
Pri -25 skoraj sigurno ima tudi Castrol viskoznost kot bi moral imeti. Za tem se viskoznost začne strmo in neenakomerno povečevati, kar ni primer pri sintetiki.
Če bi na tem testu porabil Magnatec kot polsintetiko, bi že bilo bolje. Edge kot polna sintetika bi pa najbrž parirala ostalim oljem.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a Mazda2 Pe avg 19, 2016 5:56 pm

Ampak če ima viskoznost oznako npr. 10W-40 bi morala biti bolj ali manj enaka pri mineralcu ali sintetiki.
 
gaszajla
Novinec
 
Prispevkov: 154
Pridružen: Ne maj 18, 2014 3:49 am

Re: Katero motorno olje ??

Napisal/-a gaszajla Po okt 31, 2016 8:29 am

Katero olje je bolj primerno za bmw 3.0d comon rail motor ali 0w40 ali pa 5w40?
Mislim na olja znamke Mobil1.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: frgo in 49 gostov