Stran 1 od 1
Vžig na stisnjen zrak?
Objavljeno: Sr apr 30, 2003 9:28 pm
Napisal/-a dolfe
Se opravičujem, da sem nekoliko zašel iz teme... Kako vžigajo tiste velike ladijske diesle? V redu. spustijo stisnjen zrak v cilinder, da potisne bat navzdol in zavrti glavno gred. Kaj pa če je bat v SMT? A imajo kakšen razvodni ventil, s katerim izbirajo, v kater cilinder bodo spustili stisnjen zrak? Imajo morda kakšen indikator, ki kaže, v kakšnem položajo v cilindru je bat?
Objavljeno: So jun 14, 2003 10:15 pm
Napisal/-a dolfe
Hej, ljudje!
Močno dvomim, da med vami ni nikogar, ki bi študiral ladijsko strojništvo v Portorožu (ali kakor se že glasi uraden naziv študijskega programa

)
Objavljeno: Pe sep 19, 2003 8:04 pm
Napisal/-a strojnik
jst se bl na letalske spoznam :P
Re: Vžig na stisnjen zrak?
Objavljeno: Ne sep 21, 2003 2:31 pm
Napisal/-a kr3mn1
dolfe je napisal/-a:Se opravičujem, da sem nekoliko zašel iz teme... Kako vžigajo tiste velike ladijske diesle? V redu. spustijo stisnjen zrak v cilinder, da potisne bat navzdol in zavrti glavno gred. Kaj pa če je bat v SMT? A imajo kakšen razvodni ventil, s katerim izbirajo, v kater cilinder bodo spustili stisnjen zrak? Imajo morda kakšen indikator, ki kaže, v kakšnem položajo v cilindru je bat?
pomoje so kr vsi motorji na istem principu narejen, da imas tocko na gl. gredi kjer je ZMT oznacena.
Objavljeno: Ne sep 21, 2003 9:24 pm
Napisal/-a ule
Pa sej niso vsi bati naenkrat v SMT

Objavljeno: Ne sep 21, 2003 9:28 pm
Napisal/-a super98
Ladijski dizli se vžigajo tko da zravn namest štarterja prklopjo dva zaporedno vezana kamionska motorja in zadevo zalaufajo!Drgač sa e pa ladijski motorji zelo redko ugašajo!Možno je narest generalko med obratovanjem!Vsak bat se da posebi izklopt!
Objavljeno: Ne sep 21, 2003 11:00 pm
Napisal/-a .::GTR::.
po kolko delovne prostornino imajo ponavadi ladje? čist tko od do (srednje velike)
Objavljeno: Ne sep 21, 2003 11:38 pm
Napisal/-a super98
To so nenormalne mere in dimenzije! Včasih je tut več "manših" motorjev skupi povezanih! Pri večjih motorjih pa so mere take da je od vrha do dna karterja 20 stopničk da lahko delavci spucajo karter! Igla vbrizgalne šobe je težka 2 toni! K delajo "generalno" grejo mehankarji kr v notranjost cilindra! Velikost motorja samega-tut po 20m...
Objavljeno: Po sep 22, 2003 12:29 am
Napisal/-a mitja320
Pri ladjah samo
Baje samo ogrevajo nekaj ur. Koliko nafte vbrizga naenkrat? Pa koliko RPM imajo približno?

Objavljeno: Po sep 22, 2003 1:17 am
Napisal/-a .::GTR::.
kolkje poj skupna prostornina?
prostornina: 1250.0 l
št valjev: V 36
max navor: 10000Nm pri 1500RPM
na blef podatki, a sm zadel približn

Objavljeno: Po sep 22, 2003 9:05 pm
Napisal/-a reber
Drugače pa se motor pri zagonu najprej obrne z izklopljeno kompresijo in ko motor naredi nekaj obratov ima že toliko vztrajnosti da lahko "kresne" . Na tak način se vžigajo tudi kakšni majhni stari dizli. Pravzaprav za izklop kompresije sploh ni potrebno imeti ventila, ali pa da bi bil izpušni ventil kar odprt za čas nabiranja vztrajnosti, lahko se samo enostavno zapre dovod zraka in če v cilinder ne pride nič zraka, tudi kompresije ni, vendar slednje ni tako učinkovito kot odprt ventil, lahko pa je tudi kombinacija obojega. Če ni komresije, se motor z lahkoto obrne. Tudi če se motor sorazmerno laho obrača, je ladijski motor tako ogromen, da potrebuje tudi temu primeren zagonski motor.
Objavljeno: Po sep 22, 2003 9:39 pm
Napisal/-a |T|E|O|
justyGTR je napisal/-a:kolkje poj skupna prostornina?
prostornina: 1250.0 l
št valjev: V 36
max navor: 10000Nm pri 1500RPM
na blef podatki, a sm zadel približn


Nekam majhn navor se mi zdi

Objavljeno: Po sep 22, 2003 9:46 pm
Napisal/-a _BANDIT_
|T|E|O| je napisal/-a:justyGTR je napisal/-a:kolkje poj skupna prostornina?
prostornina: 1250.0 l
št valjev: V 36
max navor: 10000Nm pri 1500RPM
na blef podatki, a sm zadel približn


Nekam majhn navor se mi zdi

pa mal previsoki obrati
Objavljeno: Po sep 22, 2003 9:47 pm
Napisal/-a Mihc
eh jaz mislim da se to prziga tako kot letalske batne motorje iz 2 svetovne vojne smodink not pa buummm m:) ....
Re: Vžig na stisnjen zrak?
Objavljeno: Po sep 22, 2003 9:52 pm
Napisal/-a _BANDIT_
dolfe je napisal/-a:Se opravičujem, da sem nekoliko zašel iz teme... Kako vžigajo tiste velike ladijske diesle? V redu. spustijo stisnjen zrak v cilinder, da potisne bat navzdol in zavrti glavno gred. Kaj pa če je bat v SMT? A imajo kakšen razvodni ventil, s katerim izbirajo, v kater cilinder bodo spustili stisnjen zrak? Imajo morda kakšen indikator, ki kaže, v kakšnem položajo v cilindru je bat?
Moj foter je bil v mornarici strojnik na eni ladji, ki je mela tak motor ja. Mi je enkrat razlagal ja. Gre nekako tko, da maš ob motorju eno full veliko jeklenko. Ta je povezana na en cilinder prek ventila. Preden se motor ustavi, tistemu cilindru prekineš dovod goriva in deluje kot kompresor. Odpreš ventil in ti nafila uno jeklenko. Pol pa, ko se motor ustavi in ga je potrebno ponovno zagnat, pa spet odpreš un ventil od jeklenke, ki ma not tolk zraka, da požene motor. Naštelaš ga pa tko baje, da maš zraven en velik vzvod, s katerim obrneš motor ročno v ZMT. Da pa to lahko nardiš, maš pa tud ventile na vsakem cilindru. Če so le ti odprti, gre vsa kompresija tam ven in motor lahko obračaš ročno. Pol,ko je nastavljen tist bat v ZMT, zapreš une ventile gor vsakem cilindru, odpreš unga iz jeklenke in motor zalavfa.
Tko nekako gre to, če sem ga prav razumel.