Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a EX-B To nov 15, 2016 8:54 am

Noben ti ne bo znal povedat kaj tocno se bo naredilo s tocno tvojimi lucmi.. Nekateri niso imeli nikoli problemov s tem, nekateri porocajo o poskodbah parabol. Cisto odvisno od luci/parabole same. Xenon zarnica na 55W je seveda bolj vroca kot na 35W, to je dejstvo, kaj pa to pomeni za tvoje luci, se lahko pa sam odlocis, tvegat ali ne tvegat. Osebno ti lahko povem da sem ze videl poskodovane projektorje, parabole in reflektorje, od navadnih OEM zarnic do 100W halogenk, vse odvisno od kvalitete delov pac. V vseh primerih kjer je kdo zelel vec svetlobe, pa sem svetoval menjavo projektorjev, reflektorjev ali parabol za nove/obnovljene/aftermarket, ker ce so stari, so verjetno ze poskodovani in bo z novim/obnovljenim delom in normalno zarnico veliko vecji ucinek kot z premocno zarnico.
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
miran73
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 86
Pridružen: Po jan 21, 2013 5:42 pm

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a miran73 To nov 15, 2016 7:21 pm

Lepa hvala za pomoč.
 
hja1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr mar 30, 2016 5:23 pm

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a hja1 Ne nov 27, 2016 8:58 pm

Živjo zanima me vaše mnenje ali gre v tem oglasu za original Osram žarnice

http://www.ebay.co.uk/itm/OSRAM-D1S-D2S ... BOCF1in0MA

Gledam D2S Cool blue, pa so sumljivo poceni.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a vipe5s Po nov 28, 2016 9:52 am

Poglej feedback od prodajalca (komentarje kupcev).
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a DePalmo Če dec 22, 2016 9:43 pm

Ker ste tukaj nekateri bolj podkovani v tem, jaz pa ne najdem nič pametnega, bi zastavil par konkretnih vprašanj. Imam Peugeot 406 Coupe in so sprednje luči obupne, zato razmišljam o xenon kitu, kar pa vem da za sabo potegne par reči. Torej:

1. Rabim sistem za avtomatsko uravnavanje višine. Kolikor sem zasledil, obstaja varjanta od Hella (ALWR) ampak se mi zdi to predrago. Obstaja cenejša varjanta? Seveda TUV je obvezen.
2. Pranje žarometov. Imam opcijo da izbrskam original odbijač in kompletne cevke, pršilke in vsega potrebnega, ampak bo strošek kar hud (preko 500 evrov ...). So kakšne lepe aftermarket zadeve, po možnosti da se pospravijo v odbijač, ne da so pršilke montirane na sam odbijač? TUV obvezen, drugače mi ne pride prav.
3. Imam luči z lečo, torej sklepam da rabim D2S žarnice/kit z 4300K svetlobo. Tukaj pa nisem prepričan če rabim TUV, sklepam da ja, ampak a obstaja kit ki ga ima?

Zgornje je mislim da vse kar je potrebno za homologacijo, zanima me okvirna cena vsega ter po možnosti tudi konkretni produkti (če so povezave ravno pri roki). Druga opcija je nakup novih luči (nova je ena 400 evrov, rabljeno nevem če bi kupoval ker bo verjetno isti problem s svetilnostjo). Je pa še tretja ... menjava avta.

Pa še eno butasto vprašanje. A se da te leče kako očistit? Ker moje zgledajo meglene ampak nevem če je to pametno oz. katero čistilo bi uporabil.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a RedBaron Če dec 22, 2016 10:27 pm

Zakaj pa ne probaš očistit leč?

Jaz bi probal tako, da bi odstranil žarnice (mogoče demontiral kar celo luč, za lažji dostop) in potem nekako poskušal očistit leče skozi luknjo za žarnico, z kakšnim alkoholnim čistilnim robčkom (na kakšni palčki ipd...)

Ker umazanija je verjetno na notranji strani leče...


Potem pa ene dobre žarnice, brez barvnega filtra (recimo PHILIPS, NARVA, ali OSRAM SilverStar 2.0)...

A ima 406-ka H1 ali H7 žarnice za kratko luč?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a DePalmo Pe dec 23, 2016 1:21 am

Sem nato šel guglat (in ne prej, se opravičujem) in sem videl da se načeloma (načeloma zaradi dostopnosti do leče in da je luč treba v pečici segret in upat da gre narazen) da spucat leče in da je to celo priporočljivo. Leče morajo biti lepo prozorne, moje so pa meglene kot da bi bile razošene, torej se jih bom ob priliki lotil. Vedno pa montiram samo žarnice brez filtrov, s filtri so za en dr*k, sploh pri lečah.

Zadnje čase kar probam,je živ obup, zato tudi razmišljanje o xenonu, sem pa probal že od Philips Vision +30, Xtreme Vision +130, Narva RangePower +90, Osram NightBreaker Unlimited, pa še kakšne se bi našle.

406 ima H7 za kratke in dolge.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a danci1973 Pe dec 23, 2016 7:38 am

Ni HID / Xenon kit-a, ki bi ga bilo možno homologirat.

Žarometi so homologirani za določeno vrsto vira svetlobe (halogen / HID), ker napačna vrsta v žarometu ne deluje pravilno - svetloba se ne fokusira pravilno, svetlobni snop ni pravilne oblike in razpršitev svetlobe je prevelika. Nisem še srečal žarometa, ki bi bil homologiran tako za halogenski kot tudi za HID vir svetlobe...

Legalen način bi bil, da vgradiš tovarniške HID žaromete (v kolikor je ta model avtomobila obstajal tudi s HID opcijo) ali da najdeš 'after-market' HID žaromete za ta model - seveda pa morajo biti tudi ti homologirani (TÜV, ABE, 'type approval', ...).

Ob tem bi moral dodati tudi vse ostale zadeve, ki si jih že omenil, torej avtomatsko regulacijo višine snopa in pranje žarometov.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a pskoda Pe dec 23, 2016 12:18 pm

Ja homologirat itak ne moreš, ker luč ni predvidena za to vrsto žarnic. Če bi pa snop spustil toliko, da druge ne bi zaslepil pa sam ne bi videl skoraj nič.
Osebno priporočam druga avto ali druga očala, ker običajne halogenske luči svetijo čisto ok je pa res, da niso tako fensi kot ksenon
Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a DePalmo Pe dec 23, 2016 12:25 pm

Torej se xenona nikoli ni dalo homologirat in so vsi do sedaj (tudi zakon) prodajali neresnice?

Kako je homologirana sama luč nevem, verjetno ni predviden xenon pa čeprav ima lečo. Vem pa da lepo poreže svetlobo in nekateri so dali xenon notri (po domače, brez homologacije) in je zelo lepo svetilo, brez bleščanja oz. slepitve nasproti vozečih.

Kolikor vem, se za ta avto ne da dobit OEM xenona, ga ni bilo v nobenem izmed njih, tudi v najbolje opremljenem in z najmočnejšo mašino.
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a EX-B Pe dec 23, 2016 4:36 pm

Ni bilo nobenega prodajanja neresnic.. Lepo razlozeno je bilo ze prej: v avtu ki ima trenutno homologirane halogenske luci lahko homologiras xenon ce:
1. zamenjas celotno luc za xenonsko originalno ali aftermarket s TUVom (ker halogenski projektor ali reflektor nikoli ni in ne bo homologiran tudi za xenon, popolnoma drugacen snop)
2. vgradis pranje zarometov
3. in vgradis avtomatsko leveliranje zarometov

Vse tri stvari morajo biti posebej homologirane oz. imeti TUV dovoljenja. Zato se tega skoraj noben ne loti. Jaz sem naredil kar nekaj predelav halogenskih luci na xenonske, ampak tako, da smo zamenjali/vgradili pravi, za xenon narejen, aftermarket projektor v originalno ali aftermarket halogensko luc (cena takega posega med 200 in 300 euri). To je pravi nacin, xenon kit v halogenski luci bo vedno zelo slaba alternativa (zaradi ze prej omenjenga drugacnega snopa in razporeditve svetlobe).

Luci odpret na 406 coupe sicer ni nobena znanost. Uporablja se butyl sealant, ki se lepo zmehca z vrocino (po celotnem obodu kjer se stikata prozorna leca in crno ohisje dobro segrejes s heat gun-om ali luc pogrejes v pecici), potem gre luc lepo brez problemov narazen, brez posebnega truda. Tako jo lahko v celoti razdres, spucas lece od znotraj, kjer bos sigurno presenecen kako je umazana, pregledas stanje parabole v projektorju in po istem postopku zadevo nazaj zapres (segrejes da se butyl zmehca, stisnes skupaj, zapnes klipsne nazaj).
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a danci1973 Pe dec 23, 2016 5:00 pm

Jaz sem podobno naredil na svojem in ko sem lečo odstranil, sem na fokusu oz. reflektorju našel precej korozije. Ker v Sloveniji nisem našel nikogar, ki bi naparjeval aluminij, da bi ta reflektor obnovil, sem kupil nove žaromete (sem imel precej sreče, da sem za 140€ dobil nove OEM)...

Kaj pa kaj takšnega?

Slika

Pa še desni...

Imaš nove žaromete, pa še leč se rešiš...

Imajo pa nekaj podobnega tudi pri Silux-u.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a DePalmo So dec 24, 2016 12:06 am

Torej če je luč halogenska in tudi če ima original lečo, enostavno ni primerna za xenon in to nikakor nebo šlo skozi homologacijo? No, to je nekaj novega kar sem se naučil, sem do sedaj mislil da bi moglo jit skozi.

@danci1973: Ta ideja ni slaba in niti ni nova med lastniki 406 kupejev, ampak luči iz karavana oz. limuzine ne pašejo na kupeja (in obratno) brez predelave karoserije in verjetno tudi nosilcev. Sem pa že razmišljal v to smer, ker se bi znebil leč in bi bila svetilnost precej boljša.

Sem pa včeraj našel pri nas novo levo luč za kupeja za zelo ugoden denar (od Valeo-ta) in je že pri meni doma, desna bo pa malce dražja, jo pa moram menjat v vsakem primeru (polomljeni nosilci) in bo očitno sedaj kar pravi čas za to. Je pa razlika med staro in novo lečo kot noč pa dan, tako da ko bom zamenjal, bom polomljeno probal odpret po zgoraj opisanem postopku (hvala EX-B!) čisto iz firbca, da vidim koliko je to zapleten postopek.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a danci1973 So dec 24, 2016 9:05 am

DePalmo je napisal/-a:Torej če je luč halogenska in tudi če ima original lečo, enostavno ni primerna za xenon in to nikakor nebo šlo skozi homologacijo? No, to je nekaj novega kar sem se naučil, sem do sedaj mislil da bi moglo jit skozi.

Mogoče gre skozi, če je pregledovalec dovolj neuk. Ampak v primeru kakšne nesreče in kakšnega izrednega pregleda to vseeno ne more 'it skozi'.

@danci1973: Ta ideja ni slaba in niti ni nova med lastniki 406 kupejev, ampak luči iz karavana oz. limuzine ne pašejo na kupeja (in obratno) brez predelave karoserije in verjetno tudi nosilcev. Sem pa že razmišljal v to smer, ker se bi znebil leč in bi bila svetilnost precej boljša.

Zanimivo, v spisku modelov je naveden tudi coupe (platform 8C).

Sem pa včeraj našel pri nas novo levo luč za kupeja za zelo ugoden denar (od Valeo-ta) in je že pri meni doma, desna bo pa malce dražja, jo pa moram menjat v vsakem primeru (polomljeni nosilci)

Khm, khm... Zavarovanje - 'J' delni kasko?

Meni se je pred kratkim neznanec na rahlo naslonil na žaromet (seveda tudi na odbijač, ampak ta ni zavarovan), tako da je na njem bilo nekaj praskic - cenilec ni imel nobenih pripomb in je v 5 sekundah odobril zamenjavo. V preteklosti so mi tudi zaradi polomljenega nosilca že odobrili menjavo...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a DePalmo So dec 24, 2016 9:58 am

Je marsikje tako, ampak so ti podatki napačni. Sama oblika karoserije okoli luči ni pravilna za montažo navadne luči na kupeja in obratno, čeprav luči na uč zgledajo skoraj iste.

Hja, verjetno bi cenilec pred zavarovanjem hotel videti luč in ta postopek odpade. Sem hotel zavarovati proti toči, a mi je našel preveč lukenj od prejšnjega leta in ni šlo skozi.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a danci1973 So dec 24, 2016 11:49 am

Vsaj zadnjih 10 let zav. agent nikoli ni šel gledat stekel, luči, ogledal, ...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a DePalmo So dec 24, 2016 1:34 pm

Zanimivo. Hvala za info.
 
mkrizan
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: Če jun 20, 2013 9:18 am

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a mkrizan Po jan 02, 2017 4:30 pm

Je že probal kdo tele? https://www.mimovrste.com/avto-zarnice/ ... w5w-2-kosa

Če ima kdo to not, pa če ima kako sliko kako svetijo prosim na dan z njimi :)
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a EX-B To jan 03, 2017 4:47 pm

Ce slucajno nisi opazil.. Zarnice iz tvojega linka NISO legalne za uporabo v cestnem prometu, ker so 85 watne, namesto standardnih homologiranih 55W. To sicer za sabo potegne se dosti drugih potencialnih problemov (veliko vecje gretje, mozno topljenje parabol, lece, kablovja, problemi z elektriko, ...), ki se mi zdijo vredni upostevanja, zato jih ne bi priporocal za kakrsnokoli redno uporabo v luci dimenzionirani za 55W zarnice..
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Vse o XENON-u in njegovih tehnologijah

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe feb 10, 2017 9:33 pm

Mi lahko prosim kdo pove, kaj pomeni tistih "+50%" ali "+70%" pri oznakah žarnic na ebayu

(samo xenon žarnice ki se prodajajo ločeno) recimo od Osrama in podobne.....
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 48 gostov