Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
mihant
Novinec
 
Prispevkov: 192
Pridružen: Sr avg 25, 2004 12:43 am
Kraj: Lj

notranje kroženje zraka

Napisal/-a mihant Sr dec 21, 2005 5:13 am

zakaj se notranje kroženje zraka samodejno izklopi, če usmerim pihanje samo v vetrobransko steklo? take izkušnje imam (opel corsa, vw polo)
jaz niti nimam kej dost pojma o avtih.
 
Uporabniški avatar
no_name
Novinec
 
Prispevkov: 413
Pridružen: To okt 04, 2005 2:37 pm

Napisal/-a no_name Sr dec 21, 2005 7:00 am

sej je pr cliotu tut. zakaj........to pa ne bi vedu.
 
Uporabniški avatar
Bosko001
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: So mar 27, 2004 11:03 am
Kraj: Krško

Napisal/-a Bosko001 Sr dec 21, 2005 7:49 am

Če imaš klimo ti vklopi klimo, če pa je nimaš ti pač izklopi notranje kroženje! A zakaj? Zato da ti šipe ne rosi vlazen zrak, ki ga nadihaš!

L.p. :P
 
Smileon
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 31
Pridružen: Če jan 20, 2005 10:39 am
Kraj: Kranj

Napisal/-a Smileon Sr dec 21, 2005 7:51 am

Zakaj pa meni vklopi klimo tudi če nimam na notranje kroženje ???
 
Uporabniški avatar
no_name
Novinec
 
Prispevkov: 413
Pridružen: To okt 04, 2005 2:37 pm

Napisal/-a no_name Sr dec 21, 2005 7:55 am

ja zato da ti na šipo piha suh zrak, ki lahko sprejme vlago vase (ker ni nasičen)......no to je hitra fizikalna razlaga. :D
 
Uporabniški avatar
Bosko001
Novinec
 
Prispevkov: 376
Pridružen: So mar 27, 2004 11:03 am
Kraj: Krško

Napisal/-a Bosko001 Sr dec 21, 2005 7:57 am

Vrjetno zaradi istega razloga. Moje mnenje je, da proizvajalci razmišljajo, da če daš ventilacijo na šipo, pol jo hočeš odrosit. Ampak to je čist moje mnenje!
 
Strokovnjak
Uporabnik
 
Prispevkov: 1225
Pridružen: To jun 07, 2005 4:35 pm

Napisal/-a Strokovnjak Sr dec 21, 2005 6:55 pm

Če hočeš odrosit stekla moraš imeti odprt dovod zunanjega zraka, sicer ti bo le stežka uspelo. Tudi če hočeš speljati z mesta moraš najprej ročno spustiti - sicer lahko voziš tudi z zategnjeno ročno, a je učinek podoben kot če stekla odrosuješ z zaprtim zunanjim dotokom zraka. Razlika je le ta, da avto ročne sam ne zna spustit, odpreti dovod zunanjega zraka pa že nekako obvlada.
 
andrazzupan
Novinec
 
Prispevkov: 360
Pridružen: Ne nov 13, 2005 9:55 pm
Kraj: Bled

Napisal/-a andrazzupan Sr dec 21, 2005 7:49 pm

Če hočeš da zrak v avtomobilu kroži, potem moraš imeti odprti vsaj dve odprtini. Eno zato da zrak vleče (notr) drugo pa zato da (ven) piha. Če maš odprto samo eno nima nikjer vzeti zraka.
 
andrazzupan
Novinec
 
Prispevkov: 360
Pridružen: Ne nov 13, 2005 9:55 pm
Kraj: Bled

Napisal/-a andrazzupan Sr dec 21, 2005 7:51 pm

Klima se ti verjetno vklopi zato ker je noter prevlažen zrak in bi se stekla kasneje odrosila. Klimanamreč zrak v tem primeru usuši.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Napisal/-a čare Sr dec 21, 2005 7:56 pm

andrazzupan je napisal/-a:Če hočeš da zrak v avtomobilu kroži, potem moraš imeti odprti vsaj dve odprtini. Eno zato da zrak vleče (notr) drugo pa zato da (ven) piha. Če maš odprto samo eno nima nikjer vzeti zraka.

se prav da po tvoje če ti zrak samo not vleče( kar ti ga vedno ko imaš odprt zunanji dovod zraka) bi se v avtu naredu pritisk in bi avto odprl kot piksno drgač ma pa vsak avto nekje v prtljažniku ali kje drugje odzračevalnikoz. odprtino kjer gre zrak ven
 
andrazzupan
Novinec
 
Prispevkov: 360
Pridružen: Ne nov 13, 2005 9:55 pm
Kraj: Bled

Napisal/-a andrazzupan Sr dec 21, 2005 8:09 pm

Brez skrbi ne bo ti ga razneslo tudi če daš na štiri.
Samo vprašanje je bilo zakaj se izklopi gumb za notranje kroženje zraka.

Ko pa se ta gumb izklopi pa začne zrak prihajati iz zunaj do šip. Če mu nebi zaprl enega dovoda bi pa iz znotraj na šipe pihalo.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Napisal/-a čare Sr dec 21, 2005 8:15 pm

no u glavnem kroženje notranjega zraka ti izklop zato ker ti drgač ne odrosi šip kot je blo že povedan ene parkrat in hvalabogu da to nrdi avtomatsko ker sigurno bi se najdu kakšen as ki bi avto pelu na servis zarad stekel ki se nočjo odrosit na servisu pa sam :D :D :D pa recimo račun za ventilator ker je bil tastar kao zanič

P:S: ja jest vem da ga ne bo raznesl sam mal čudn si napisu objavo
 
tony1
Novinec
 
Prispevkov: 368
Pridružen: So nov 27, 2004 11:00 pm

Napisal/-a tony1 So dec 24, 2005 11:59 pm

Tako je, šipa se najbolje odrosi z zrakom, ki vsebuje malo vlage. Za to je najboljši zunanji zrak, ki vsebuje manj vlage kot tisti v avtu, tudi, če zunaj dežuje. Volumen zraka v avtu je namreč majhen.

BMW ima pa obratno rešitev - ob vklopu notranjega kroženja zraka se vedno prižge kompresor klime, ki suši zrak.
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: notranje kroženje zraka

Napisal/-a čara Po dec 17, 2018 11:18 am

Eno vprašanje....ljubibohazija...Sem odvisnik od svežega zraka. Silom prilike, sem se po zelo dolgem času, vsedla v fotrov avto. Jojmene, takoj sem odprla vseh 5 vrat in malo "loputala" z njimi, vklopila zunanje kroženje zraka, in se zatem vozila z dvema rahlo odprtima oknoma 1 spredaj pri sovozniku, drugo zadaj....Zrak je bil tako slab, v avtu tako zatohlo (ne pa tudi rosno), da sem se skoraj skozlala.

Kar vem je to, da nikoli ne vozi z odprtimi okni, nikoli ne pritisne tipke "zunanji zrak" (al kako bi temu rekla), večino časa vozi z vklopljeno klimo. Ali to povzroči na hudimanogrozno zatohel zrak? In kot vprašanje, kako bi to osebo podučil, kateri strokovni članek pokazal, da zadevo sanira, odpravi, da ne bo še drugim slabo v avtu? meni itak nič ne verjame, z mamo se ves čas kregata glede zraka/klime. Ona hoče izklopljeno klimo, če ni potrebe po hlajenju in hoče tpko "zrak od zunaj" kadar ni ravno poletje. In kako se zadevo prepreči? (jaz pač redno vozim tudi z odprtimi okni, zrak mi jemlje od zunaj, ampak to bojda ni normalno in nobene potrebe ni po tem).

Sanja se mi ne kdaj je nazadnje menjal filtre, dal polnit in dezinficirat klimo.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: notranje kroženje zraka

Napisal/-a motom Po dec 17, 2018 12:05 pm

Prezracevalni sistem v avtu ima ogljen filter ki nase veže dimne pline. Odprto okno je torej strel v koleno. Pa zracni upor se tudi poveca.
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: notranje kroženje zraka

Napisal/-a čara Po dec 17, 2018 12:16 pm

Ja, kako pa izboljšat zrak v avtu? zatohlo je za zbruhat.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4340
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: notranje kroženje zraka

Napisal/-a Firediver Po dec 17, 2018 12:27 pm

Zamenjat filtre, dezinficirat zračne kanale in obvezno vklopiti zunanji zrak. Karkoli manj od tega ne bo nič pomagalo...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1293
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: notranje kroženje zraka

Napisal/-a J.McLane Po dec 17, 2018 12:50 pm

Lahko da kaj drugega povzroča zatohel zrak v avtu, poglej pod preproge sedeže in podobno, če kje kaj gnije :D
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: notranje kroženje zraka

Napisal/-a DePalmo Po dec 17, 2018 7:42 pm

motom je napisal/-a:Prezracevalni sistem v avtu ima ogljen filter ki nase veže dimne pline. Odprto okno je torej strel v koleno. Pa zracni upor se tudi poveca.

Ja, ja. Sem jih imel in niso čisto nič bolj filtriral od navadnih ali pa najcenejših. Ko zunaj smrdi, pač smrdi tudi v avtu, edino če prej opaziš dim in sam prestaviš na notranje kroženje zraka.

Kar se pa tiče omenjenega avta, verjetno notranje čiščenje ne uide. Kot prvo je res potrebno očistit sistem, nato pa še celoten avto. Vonj se je že oprijel vsega blaga in ga bo problem spravit ven.
Seveda pa poslušaj predhodnika, lahko da nekje teče voda v avto in potem tisto smrdi.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov