Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
bomber111
Novinec
 
Prispevkov: 158
Pridružen: Če nov 17, 2011 12:27 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a bomber111 Po feb 27, 2017 6:00 pm

Sedaj povprečno pije po AC, kjer bo tudi večina vožnje cca 5.5 pri hitrosti od 110 do 120 km/h. Glede na moje izkušnje s porabo, bo s plinom poraba okrog sedem litrov, manj sigurno ne. Potem je razlika v € na 100 z upoštevanimi stroški cca 1,5€. Se pravi je potrebno narditi 70 kkm da se investicija povrne, če me pride predelava jurja. Avto ima sedaj 65 kkm in vprašanje koliko preko 200 kkm bo ta jajček šel, tako da bi ob predelavi na plin po prevoženih skupnih 200 kkm prihranili cca jurja €. Vprašanje če se splača tvegat, glede na to, da je verjetno popravilo ventilov in sedežev relativno drago za ta motor, ker je še dokaj nov. Res pa je da je 3 cilinder in jih nima tolko :lol:
 
Uporabniški avatar
japanac
Novinec
 
Prispevkov: 309
Pridružen: Po jun 10, 2013 1:41 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a japanac Po feb 27, 2017 7:28 pm

Se strinjam z vsem, kar si že sam napisal.

Glede porabe . . . po informacijah, ki sem jih pridobil je to optimistična napoved (bolj verjetna za starejše motorje).

Na spritmonitorju ni niti enega predelanega na LPG s tem motorjem . . .

https://www.spritmonitor.de/en/overview ... owerunit=2

Računica je rahlo vprašljiva, kar pa mene pri vsaki takšni zadevi v primeru težav najbolj skrbi je živciranje, iskanje rešitev po forumih, itd., ventili so še najmanjša težava.

:vrum
Golf Plus 2.0 TDI (chiptuning)
Slika

BMW 320d (chiptuning)
Slika
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica Po mar 06, 2017 9:23 am

Me prav zanima kako ste nekateri prišli do sklepa, da se na plin vozi najceneje. Kaj pa dizl s 4-5l porabe.
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a zzitop Po mar 06, 2017 9:39 am

Zato pa imas lahko manjsega bencinarja, predelanega na plin in ti kuri 6.5 do 7l.
Pod crto bo ceneje kot dizel.
Pa segreje se tudi takoj, zato mu kratke relacije niso problem.
Ohrani se vse prednosti bencinarja, vozi pa se ceneje se malo cenej kot z dizlom.
 
Uporabniški avatar
japanac
Novinec
 
Prispevkov: 309
Pridružen: Po jun 10, 2013 1:41 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a japanac Po mar 06, 2017 12:29 pm

Glede na to, da sami kupujemo rabljena vozila v rangu do 12k € . . . in smo v preteklosti imeli že kar nekaj dizlašev (2x mercedes 220cdi, 1x 200 cdi, 1x 200d, transit 2.5d, Cordoba 1.4 tdi, C-Max 1.8 tdi, Golf 1.9 tdi, Rav4 2.2 ) je moje mnenje naslednje . . .

če nimaš malo sreče, ne glede na poreklo, servise in ah in oh ter sploh imaš hitro lahko precejšnje stroške s popravili, pa ne me narobe razumet, da jih pri bencincu nimaš. Turbo, pumpa, dize, pri dovejših dpf filter, itd na hitro iz glave.

Lahko imaš srečo kot smo sami imeli s spodnjo zadevo:
https://www.spritmonitor.de/en/detail/587902.html

ali pa ne, slovenska Toyota RAV4, dobrih 100k km prevoženih, poreklo, elektronska servisna pa smo . . .

- odstranili DPF filter (v zakonskem roku 30 dni od nakupa so seveda na pooblaščenem servisu izvajali oh in ah, seveda se je 14 dni kasneje napaka spet pojavila)
- zamenjava tesnila glave
- testiranje vseh injektorjev
- verjetno sem kar nekaj stvari pozabil

Skupaj okoli 2k € popravila, pa seveda vsi trdijo Toyota se ne kvari, seveda ne samo nam se je . . .

Pa tudi lažje kupiš bencinca z malo kilometri, kot pa zjahanega dizla, pri katerem vse štima, malo kilometrov na pooblaščenem servisu, seveda pa so zbijali kilometre in vozili na pooblaščenca vsakič drugič in potem kupiš vozilo s 100k km po števcu in 200k km realnih oz. če je bil uvožen še vsaj kakšnih 150k km zraven ter začne crkovati vse po vrsti in se čudiš. :shock:

:vrum
Golf Plus 2.0 TDI (chiptuning)
Slika

BMW 320d (chiptuning)
Slika
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica Po mar 06, 2017 2:13 pm

Tud pri bencinarju s plinsko so stroški. Kaj pa tista tekočina za mazanje ventilov. Tud tesnilo glave lahko gre pri bencinarju.
6-7l poraba plina, malo sanjaj, poglej si Evropske spletne strani s porabo, imajo "povprečno" 8-9l/100km plina tud pri mlinčki s 90KM.
Mogoče novejši bencinarji s 60KM imajo blizu 7l/plina.

Plin je trenutno po 0,67 evra, razen tam gor na SV delu po 0.5
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a zzitop Po mar 06, 2017 2:29 pm

Ne tako na pamet, prosim. Mazanja ne potrebujejo vsi motorji, pravzaprav jih večina ne. Itak pa, ko kupuješ, izbereš s takim motorjem, kateri tega ne zahteva.
Ja, Punto 1.2, letnik 2002, 60KM porabi 7L plina. Pa ima arhaičen fire motor. Novejši, bolj izpopolnjeni motorji seveda porabijo glede na konje še manj goriva.
Sicer le zakaj sploh potrebno filozofirati, plina se porabi 20 do 25% več kot bencina. Bencinar s porabo 5.5 pa ni več redkost, matematika pa reče od 6.6l do 7l plina.

Plinski stroški? A z menjavo dveh filtrov, vrednih 5€? Na 15.000 do 20.000 km to nanese 20€.

In najvažneje: tisti, kateri je kupil dizla, vemo, da ga je za štepanje km. Bencinarja pač ne, zato je veliko lažje kupiti zelo lepo ohranjenega bencinarja. Via Novi Sad, kjer za 450€ vgradiš plinsko napravo in se voziš ugodno s poceni, a ohranjenim vozilom.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica Po mar 06, 2017 2:42 pm

Punto ima povprečno porabo plina 8l/100km, + bencin cca 0,5-1 evro/100km...

Autogas (LPG) min 6,28 povprečna 7,99 max.11,83 za punta.
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a zzitop Po mar 06, 2017 2:57 pm

Punto (od partnerke) ima porabo 7l/100km plina (relacija). Zelo natančno preračunano. Koliko je ob tem bencina, je odvisno od števila hladnih zagonov. ;)
Več kot jih je, večja je poraba bencina, pa na ta račun potem manjša poraba plina.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a danci1973 Po mar 06, 2017 4:10 pm

ojnica je napisal/-a:Me prav zanima kako ste nekateri prišli do sklepa, da se na plin vozi najceneje. Kaj pa dizl s 4-5l porabe.

Dizla s 4-5l porabe boš kmalu lahko uporabljal le še na njivi... :lol:

Moj 2.0 karavan je v letu 2016 porabil 7€ / 100km (goriva). Če prištejem še ostale stroške (4 gume, redni servis in redni servis LPG naprave), se dvigne na 8,4€ / 100km.
 
Uporabniški avatar
japanac
Novinec
 
Prispevkov: 309
Pridružen: Po jun 10, 2013 1:41 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a japanac Po mar 06, 2017 6:55 pm

Če izvzamemo nabavno ceno rabljenega vozila, ki tudi ni zanemarljiva (sam sem lahko za enako ceno izbiral med bencincem s 57k km + predelavo na plin ali pa dizlom z 200 - 250k km)

https://www.spritmonitor.de/en/overview ... owerunit=2

Torej imam porabo v mejah normale . . .

https://www.spritmonitor.de/en/detail/560172.html

V primerjavi stroška goriva . . .

Dizlaš
povprečje na spritmonitorju 6,14l /nafte . . . 6,14l x 1,082 €/l (seveda čez mejo) = 6,64 € oz. pri nas na Petrolu 7,368 € (cene goriva na današnji dan)

Moj LPG+Bencin
povprečje na skoraj 100k km . . . 9.18l /lpg x 0,6 € (predplačniška kartica) + 0,63l bencina x 1,139 €/l (seveda čez mejo) = 6,23 € oz pri nas na Petrolu 7,05 €

Če k temu prištejem še dejstvo, da bi imel pri dizlu po prevoženih 100k km iz moje strani prevoženih že med 300 - 350k km, na bencincu pa imam malo manj kot 160k km, seveda je velika verjetnost, da bi pri dizlu zamenjal že kakšno od naslednjih zadev (pumpa, dize, turbo . . . ).

:vrum
Golf Plus 2.0 TDI (chiptuning)
Slika

BMW 320d (chiptuning)
Slika
 
Uporabniški avatar
tomson
Uporabnik
 
Prispevkov: 1386
Pridružen: Po sep 19, 2005 9:21 pm
Kraj: LJ / MB

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a tomson Sr mar 08, 2017 8:19 pm

Katero plinsko napravo predlagate v Renault Megane III 1.6?
AUDI A6 c5 3.0 220hp Quattro Benzin/LPG
 
valvoline
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: Sr jul 23, 2008 7:36 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a valvoline To mar 14, 2017 6:48 pm

Mika me nakup enga oldtimerja opel kadet coupe l.79 motor 1.2 z navadnim fergazerjem. Kolega pravi da mi lahko prpelje kompletni rabljen venturi plinski sistem za starejsa vozila z papirji iz srbije za 50e.
A bi se dalo to pr nas zmontirat in homologirat? Pa se nekaj, kako je pol z oldtimerji, a se lahko uradno predela na lpg ali ne?
 
Raavi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: Če jan 19, 2017 7:16 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Raavi Sr mar 15, 2017 7:31 am

Lep pozdrav.
Ja mam avtosistem g1 in me zanima kdo to servisira glede na to da ta firma več ne obstaja. Ter bi serviser imel vpogled v računalnik. Kolikor vem nemorejo vsi. Lp
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a zzitop Sr mar 15, 2017 12:05 pm

Vprašaj Denisa Veneta iz okolice Mokronoga:
http://avtoplin.vene.si/

Sedaj je sicer privat in vgrajuje poljski sistem KME (vgradnja za 4 cilindre je 1000€). Mislim, da je nekaj časa bil tudi pri G1, zagotovo pa je bil kar nekaj časa pri tukaj zelo opevanem Jazbarju. S plinskimi sistemi se ukvarja že od 90tih let.
Na njega sem naletel naključno, ker so bile na LPG inštalaciji kolegovega Volva neki misteriozni problemi. Kakorkoli, na podlagi pogovora daje občutek, da ve kaj govori, na moja vprašanja si je vzel čas in mi argumentirano odgovoril.
Daje vtis, da si pri problemih vzame čas in se poglobi, ne pa samo na hitro odpravi, kadar se mu zazdi, da bi naredil časovno izgubo. To je moč razbrati tudi na mazda forumu. ;)

Pokliči, vprašaj, beseda ni konj. A ne pozabi nam javiti, če boš uspešno/neuspešno rešil problem, saj je tukaj kar nekaj takih, katerim bi jim informacija prišla prav.

LP
 
Mare77
Novinec
 
Prispevkov: 118
Pridružen: To dec 04, 2007 9:32 am
Kraj: Južno od LJ

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Mare77 Sr mar 15, 2017 8:03 pm

KSZ...

Da napišem še moje stroške Xsare Picasso v 7,5 letih uporabe. Kupil sem jo kot novo in pri 3k km dal notri plin, PRINS sistem.
Po prevoženih 253k km sem jo prodal:

Poraba plina: 9,38 l/100km
LPG: 6,42 EUR/100km
Bencin: 0,93 EUR/100km

Nakup plinske naprave, redni servisi, mazalno sredstvo in izredna popravila plinskega in bencinskega dela motorja so me prišli 4175€.

Na koncu sem prišel do zaključka, da sem se stroškovno vozil, kot bi imel dizla.

Sedaj imam C3 Picasso HDI 90, trenutna poraba predvsem mestne vožnje je po polovici porabljenega tanka 5,2l/100km
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a lisko Pe mar 17, 2017 4:57 pm

Raavi je napisal/-a:Lep pozdrav.
Ja mam avtosistem g1 in me zanima kdo to servisira glede na to da ta firma več ne obstaja. Ter bi serviser imel vpogled v računalnik. Kolikor vem nemorejo vsi. Lp



GEN1 v Velenju. Imajo vso opremo od G1. Če imaš vgradnjo pri G1 po 15 oktobru 2015...ti podalšajo garancijo.

@ojnica....moj mlinček ima 98 konjev in porabo med 6 in 7 litri plina na relaciji in 8 litrov na AC. Mazanja ne potrebuje....70 tisoč prevoženih na plinu. Kompresija od vsega začetka (pri 206 tisoč) in sedaj...14 barov na vseh štirih cilindrih.
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
plinaš
Uporabnik
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: To avg 11, 2009 4:33 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a plinaš Pe mar 17, 2017 9:37 pm

Mare77 je napisal/-a:KSZ...

Da napišem še moje stroške Xsare Picasso v 7,5 letih uporabe. Kupil sem jo kot novo in pri 3k km dal notri plin, PRINS sistem.
Po prevoženih 253k km sem jo prodal:

Poraba plina: 9,38 l/100km
LPG: 6,42 EUR/100km
Bencin: 0,93 EUR/100km

Nakup plinske naprave, redni servisi, mazalno sredstvo in izredna popravila plinskega in bencinskega dela motorja so me prišli 4175€.

Na koncu sem prišel do zaključka, da sem se stroškovno vozil, kot bi imel dizla.

Sedaj imam C3 Picasso HDI 90, trenutna poraba predvsem mestne vožnje je po polovici porabljenega tanka 5,2l/100km


a razliko 2450e med nabavnima cenama 1.6 hdi 90 konji (ki pri znancu porabi nekih 7l nafte ) in bencinarjem s 108 konji si upošteval ? pustimo to , da je 1.6 hdi 16v s 108 konji takrat stala 3520e več kot bencinarca..

me pa zanima , kakšen izračun vzdrževanja ti bo pokazal c3 ... po 253 tkm.. ;)
plin je cnej k bencin
 
Jerry S
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: So mar 18, 2017 12:29 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Jerry S So mar 18, 2017 12:55 pm

Pozdravljeni, sem nova na temi "avtoplina" tako, da bi želela par informacij o smiselnosti avtoplina. Kupujem namreč nov avto in sicer Kio Sportage (eventuelno Hyundai Tucson) pa me zanima ali bencinski motor ali dizelski? Do zdaj imam dve nasprotujoči si mnenji in sicer od očeta, ki navija za dizla in drugo od sodelavke s katero se skupaj voziva in že ima plin. En minus poznam in sicer omejena garancija nove Kie in en plus, cena vožnje.
Ali ima že kdo izkušnje z novo Kio ali Hyundajom? ( baje naj bi imeli enake motorje??? )
Lp, J
 
iziboy
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 736
Pridružen: Po apr 21, 2008 6:56 pm
Kraj: močvirje

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a iziboy Ne mar 19, 2017 7:54 am

Kia in Hyundai so v isti lasti, delita si kar nekaj komponent, med drugimim tudi motorje, čeprav izkušnje kažejo da so materijali v Hyundaiu nekak bolj kvalitetni....
Dizla si kupi samo, če bo velika večina tvojih voženj relacijskih, pomeni vsaj 50-60 km v kosu in čim manj mastne vožnje od semaforja do semaforja. V tem primeru ti bo dizel delal dobro in dolgo. V vseh ostalih primerih resno razmišljaj o bencinarju. Novejši Spartage in Tucson imata sodobne bencinske agregate z 'direktnim vbrizgom goriva', kar precej zmanjša izbor moterjev, ki lahko te avte predelajo na plin. Mislim da sta to samo Prins in BRC. Kar se garancij tiče, pa ponujajo po večini danes monterji garancije(oz zavarovanja) ki so ločene od tovarniških, tako da si brez skrbi.
VSE KAR SE DA RAZDRET, SE DA TUD NAZAJ SESTAVIT!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 42 gostov