Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a pinny Ne okt 17, 2021 4:04 pm

Včerej tanku v slovenski bistrci na morganti oil (agip) po 0,649eur :D
 
carfan007
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: Po mar 14, 2016 4:01 am

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a carfan007 Sr okt 27, 2021 11:18 pm

Prosim za nasvet.
Prebiram že tako dolgo, da se mi meša od informacij. Kateri sistem bi izbrali za Mitsubishi Outlander 2011 letnik, z 2.4 motorjem, non turbo 170km in cca.97k km? Po zadnjih podatkih sem na strani Prinsa, tako sistema, kot izvajalca. Sem pa tudi se malce zanimal za Tartarini, katerega vgrajuje podjetje Cast iz Celja. Imajo 8 let garancije na vgrajene komponente, baje garancija na motor in možakar je bil zelo zelo prepričevalski, kako je Tartarini dober sistem, v samem vrhu, poleg Prinsa.
Ampak... po prebiranju po internetu, sem tudi zasledil, da naj bi bilo podjetje Cast v preobleki podjetja Plineks, o katerem pa ni bilo kaj dosti lepega slišati.
Skratka, kaj mi priporočate?

Hvala
 
kseb
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Sr sep 11, 2013 2:24 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a kseb Če okt 28, 2021 7:12 pm

Pri vgradnji plina je potrebno vsaj to troje:

1. primeren avto za predelavo (nekateri motorji so znani kot zelo nekompatibilni s plinom- kako je s tvojim modelom bo potrebno ugotoviti),
2. izbira sistema (Prins je zelo dober, vendar tudi zelo drag, posledično dolga povračila doba, manjša profitabilnost)
3. verjetno najbolj pomembna točka: izbira dobrega serviserja (takega, ki zna kaj popravit, ne samo prodati plinske naprave).

Tole sem naučil na zelo drag način. Nič ne pomaga primeren avto, najboljši sistem, če je vgradnja neprimerna in mašina odpove. Tudi garancija nič ne pomaga, ker, ko, gre zares in je potrebno razdret motor, vgrajevalec plinske naprave itak ni nič kriv. Pa je bil avto star dve leti, prevozenih pa 50 kkm. Vsaj pri meni je bilo tako. Potem pa sodni izvedenec, ki pove, da je to verjetno zaradi nestrokovne vgradnje plinske naprave, vendar ne more zagotovit, ker je lahko tudi kaj drugega, ker motor pri avtu je pa ja zelo kompleksen. Torej vgrajevalec ne prizna, sodni izvedenec ne more potrditi z gotovostjo, tožba ni možna, garancija tega ne krije, ker plinska naprava deluje in ostane le popravilo na lastne stroške. In jeza.

Pri naslednjem avtu sem po izteku garancije vgradil pol cenejšo, kao slabšo plinsko napravo, vendar pri zelo dobrem vgrajevalcu in zadeva je delala BP do več kot 200 kkm, ko sem avto prodal. Res samo redni servisi. Pa sem s plinsko napravo prevozil vsaj 150 kkm.

Scena je bila pred 10 leti takšna: številka 1 je bil Prins in sicer imajo delavnico nekje ob AC pri Ljubljani. Ampak izključno ta delavnica, ne nek njihov pogodbeni vgrajevalec,. Tam vem, da so bili dobri, ker so popravljali napake na mojem prvem avtu in so zadevo uredili vrhunsko. Z vgradnjo in servisiranjem plinskim naprav se je takrat ukvarjal tudi Primož Jazbar iz Dolenjske, ki je zadevo zelo dobro obvladal.

Kako je sedaj ne vem, ker vozim dizla.
Pa srečno
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica To nov 09, 2021 9:08 am

Plin že skoraj 90 centov, Petrol Gorenja vas, tako drag ni bil še nikoli. Nenasitni so. Kje so pa vgrajevalci plina, ki so obljubljal celo svoje črpalke.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Firediver To nov 09, 2021 9:14 am

ojnica je napisal/-a:Obljubljal so sedaj pa takole 73 centov plin po Petrlovih črpalkah, v Italiji cene cca 65 centov....pa imajo nafto po 1.5-.1.6 evra.
Kje so obljube vlade, da bi podprla čim več predelanih avtov na plin, nižje cene plina, kake olajšave pri cestnini......itd


Firediver je napisal/-a:Dej kak link, kdaj in katera vlada je to obljubila?


Še vedno čakam na ta odgovor.

Sedaj pa pripni še kak dokument, da je kdorkoli od vgrajevalcev trdil, da bo postavljal črpalke za plin.

Ma, se ti sproti zmišljuješ ali imaš že vse pripravljeno in počasi plasiraš tvoje trditve ven da tema ne zamre?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica To nov 09, 2021 9:25 am

Ne eden je rekel, da bi svojo črpalko postavil v Ljubljani, ampak kot zgleda še čakamo. Ko bo, če boš pa tud tukaj zvedel pravočasno.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Firediver To nov 09, 2021 9:35 am

Pa odgovor na prvo vprašanje, ki ga čakam že dlje časa? Bom tudi izvedel pravočasno?

Nakladač!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica To nov 09, 2021 9:41 am

Nakladači so tisti, ki obljubljajo pa iz tega ni nič. Zdaj pa mamo še Logo plin da na skoraj 90 centov pa smo podrli rekord.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica To dec 07, 2021 1:06 pm

Cena plina še vedno 89 centov petrol in Logo 83 centov:
In še nekaj prednosti za okolje:
Kopiram:
Okoljske prednosti vgradnje avto plina:

Predelava vozila na plin pozitivno vpliva tudi na količino in čistost izpušnih plinov, kar posledično pomeni manjšo porabo goriva ter velik korak v smeri ekološke osveščenosti in ravnanja. Po vgradnji avto plina se bistveno zmanjšajo emisije mnogih škodljivih plinov, med katerimi velja izpostaviti predvsem:

dušik (- 35 %)
ogljikov dioskid (- 15 %)
ogljikov monoksid (- 50 %)
smog (- 40 %)

Ravnajte zeleno in čisto

Sodobna vozila so veliko čistejša kot so bila včasih, a kljub temu še vedno v precejšnji meri prispevajo k onesnaževanju zraka. Vozila, predelana na plin, pa proizvedejo občutno manj škodljivih emisij, povezanih s klasičnimi gorivi, in so tako najboljša alternativa za doprinos k čistejšemu okolju. Avto plin vsebuje zelo majhno količino ogljika, kar posledično zmanjša ogljični odtis vašega vozila, v splošnem pa avto plin proizvaja manj škodljivih emisij, ki vplivajo na kakovost zraka. Še ena prednost avto plina je njegovo hitro izhlapavanje v primeru razlitja, s čimer za razliko od bencinskega in dizelskega goriva ne boste tvegali kontaminacije tal in vode.

Slaba kakovost zraka, še posebej v večjih urbanih predelih, je dandanes velik problem za splošno zdravje prebivalstva. K onesnaževanju močno prispevajo škodljive emisije, ki zmanjšujejo stopnjo ozona, s tem pa povzročajo nastanek smoga in posledično prispevajo k poslabšanju dihalnih boleznih, kot je npr. astma ipd. Z vgradnjo avtoplina boste torej bistveno prispevali tudi k varovanju lastnega ter splošnega zdravja.

Primerjalna raziskava, izvedena leta 2013 s strani podjetja Atlantic Consulting, je pokazala, da ima bencin 26,8 % večji ogljični odtis kakor avto plin, kar nas pripelje do naslednje ključne ekolološke prednosti vgradnje avtoplina, in sicer do dejstva, da ima avto plin kot ekološko gorivo pomembno vlogo pri celostni rešitvi za dekarbonizacijo evropskega transportnega sektorja.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a J.McLane To dec 07, 2021 1:34 pm

Če preračunam cene glede na energijsko vrednost:
- Bencin 1,3 €/l / 8,8 kWh/l = 0,148 €/kWh
- Dizel 1,4 €/l / 9,9 kWh/l = 0,141 €/kWh
- UNP 0,83 €/l / 7,1 kWh/l = 0,117 €/kWh (0,125 Petrol)

Plin ostaja najcenejše gorivo, preračunano 20% (Petrol 15%) cenejše od bencina.

Ali se splača iti v plin? Računati moraš da ob hladnih zagonih kuriš bencin, recimo da je 15% bencina, in 85% plina. To pomeni 17-12% prihranek, glede na to če bi avto imel zgolj na bencin. Tako od oka prihraniš dobrega tisočaka na 100k km.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica To dec 07, 2021 9:09 pm

Bi morala it tud cena plina dol, razlika je še vedno 2 evra.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Blinder To dec 07, 2021 10:43 pm

2 euro je razlika med cim?
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica To dec 07, 2021 11:43 pm

med bencinom in plinom.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a esem To dec 07, 2021 11:51 pm

ojnica je napisal/-a:...razlika je še vedno 2 evra.
ojnica je napisal/-a:med bencinom in plinom.
ojnica je napisal/-a:Ja 1.26 evra bencin v Gorenji vas, plin pa še vedno 89 centov/litr.....

:?: :?:
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a ojnica Sr dec 08, 2021 9:46 am

2 evra/100km je razlike, če točiš Logo bencin 1.26 in plin 0,83 evra.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Blinder Sr dec 08, 2021 10:06 am

Lahko bi napisal bolj natančno, da bi te že v prvem postu razumeli.
Naprimer 1995 Jeep Grand Cherokee 5.9 aut na plin ne bo tudi porabil za 2 €/100 km manj kot če bi bil na bencin, pri njemu bo razlike mogoče za 4 €.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a J.McLane Sr dec 08, 2021 11:34 am

Pri plinu morate upoštevati fizikalne lastnosti, mimo teh žal ne gre. Plin ima na liter veliko manjšo kalorično vrednost, izkoristek motorja se na plin ne bo kar tako čudežno drastično povečal, iz preproste fizike velja da boš plina pokuril 24% več kot bencina.

Če je plin 0,84 €/l in ga pokuriš 24% je primerljiva cena z bencinom potem nekje 1,04 €/l.

Če avto kuri 8 l bencina potem je to:
- na plin ~8€/100 km
- na bencin ~10 €/100 km

Torej 2€ razlike je če ti avto na bencin kuri 8 l, če ti kuri 12l bo razlike 3€, če ti kuri 6l bo razlike 1,5 €.
Ampak potem je še en problem, dokler se motor ne ogreje ti kuri bencin, to je potem zelo odvisno koliko imaš kratkih voženj in kako mraz je, ampak nekje več kot 90% na plin boš v praksi težko dosegel.

Kam peljem s tem zapisom? Najbolje je v osnovi izbrat avto, ki malo kuri, potem sploh ni tako pomembno kaj kuri. Če pa imaš potraten avto pa s plinom iz njega ne boš naredil šparovčka, kljub prihranku tistih 2€/100 km.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a Firediver Sr dec 08, 2021 11:37 am

Še en aspekt pozabljate...serviser teh plinskih sistemov. Da je dober, ve kaj dela, je poceni in blizu. Potem se mogoče da kaj prihraniti.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
japanac
Novinec
 
Prispevkov: 309
Pridružen: Po jun 10, 2013 1:41 pm

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a japanac To dec 14, 2021 10:48 pm

Kot vidim, se v zadnjih dveh letih odkar sem "presedlal" na dizla, na domači sceni ni kaj dosti spremenilo. Cena plina je poskočila in so verjetno nasmejani vozniki blizu Italijanske meje, kjer je cena plina še vedno ugodna. Sicer pa kolikor se spomnim smo tudi mi na začetku hodili čez mejo in točili plin za "kune". Podobno sedaj nafto točimo čez mejo pri Avstrijcih, ker je razlika od 10 do 16 centov po litru, odvisno od trenutne sreče. :vrum
Golf Plus 2.0 TDI (chiptuning)
Slika

BMW 320d (chiptuning)
Slika
 
madpanter
Novinec
 
Prispevkov: 143
Pridružen: So apr 25, 2009 8:33 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Avtoplin - stari znanec?

Napisal/-a madpanter Pe jan 21, 2022 3:20 pm

Pozdravljeni.

Katera servisna delavnica je v Ljubljani dobra glede vgradnje in potem tudi vzdrževanja? Včasih vem da je bila tam nekje na Dolenjski cesti ok vgradnja samo to je cca 10+ let nazaj.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov