Debate, ki niso vezane na ostala področja...

Kateri naj bi imel prednost?

Glasovanje se je zaključilo dne Sr dec 20, 2006 12:03 pm

A
116
90%
B
8
6%
ekvivalentno
5
4%
 
Skupaj glasov : 129
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Napisal/-a nebivedu Sr dec 13, 2006 2:30 pm

esem je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a:
esem je napisal/-a:Recimo, da ima prednostna cesta dovoljeno obračanje v križišču na levo. Če bi tak avto bil, bi jasno imel prednost pred avtom A. Če A in B hkrati pripeljeta do križišča, B zapelje vanj in je tam, kjer naj bi se po mnenju nekaterih moral ustaviti in počakati na A, točno na istem mestu kot hipotetični avto, ki obrača v križičšu (torej na prednostni?). A pa tedaj še stoji, da si ogleda, če je prosto in ravno hoče speljat.
Kaj zdaj, bo zdaj lažje?


To je hipotetično to kar jst opisujem -
avto B je zaradi neustavljanja pred znakom že v križišču, medtem ko avto A še stoji pred stop znakom. Torej po temtakem ima B prednost, ker se mora križišče spraznit, da lahko avto A odpelje izpred stop znaka.

Moja hipotetična situacija je ista kot tvoja, samo osvetljena z druge strani. V obeh je avto B že v križišču in vozi. Kaj naj torej naredi A?
To so situacije, ki jih zakoni nikoli ne morejo vseh zajet (naštet, pozitivno identificirat). In pri nas res dostikrat velja pravilo močnejšega (hitrejšega).


Če stojiš pred stop znakom in je nekdo že v križišču moraš počakat da se križišče sprazni.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 2:40 pm

itak, da ima prednost A, drugače vozniku B nebi bilo nč jasno al lahko gre al ne, saj voznik B nebo gledu njegovega znaka, ki ga vidi v hrbet. znak stop je pa pomoje samo zato, ker je mogoče kakšen nepregleden vogal ali kakšna druga nevarnost pri vozniku A in se mora pač popolnoma ustavit in preverit, ampak še vedno ima prednost pred B.
 
proxima
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 71
Pridružen: To nov 02, 2004 12:23 pm

Napisal/-a proxima Sr dec 13, 2006 2:48 pm

SAVINJCAN je napisal/-a:itak, da ima prednost A, drugače vozniku B nebi bilo nč jasno al lahko gre al ne, saj voznik B nebo gledu njegovega znaka, ki ga vidi v hrbet.


Stop znak in znak za neprednostno cesto lahko spoznaš, če jih vidiš skoraj s katerekoli strani, tako da tle ni kaj ugibat.

lp, proxima
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 2:50 pm

proxima je napisal/-a:
SAVINJCAN je napisal/-a:itak, da ima prednost A, drugače vozniku B nebi bilo nč jasno al lahko gre al ne, saj voznik B nebo gledu njegovega znaka, ki ga vidi v hrbet.


Stop znak in znak za neprednostno cesto lahko spoznaš, če jih vidiš skoraj s katerekoli strani, tako da tle ni kaj ugibat.

lp, proxima


ja to vem, ampak v zakonu piše, da se znake gleda lahko samo iz ene strani iz druge pa ne. so te v avto šoli učili, da moraš gledat znake drugih?

potem bi blo vseen če stop po tvoji logiki sploh nebi bilo gor napisan oz. da bi lahko bili stop znaki povsod obrnjeni :P
 
Uporabniški avatar
Jorgi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1934
Pridružen: Po okt 03, 2005 7:50 am
Kraj: zabji raj

Napisal/-a Jorgi Sr dec 13, 2006 2:52 pm

Dej dej no, STOP znak je posebno oblikovan ravno zato, da je prepoznaven z obeh strani. Ravno zaradi tega je tak. Prav zaradi istega razloga je trikotnik narobe obrnjen.
Obey me. You'll be happier.
 
Uporabniški avatar
_B3yBo_
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4121
Pridružen: Ne avg 28, 2005 5:21 pm
Kraj: vrhnika

Napisal/-a _B3yBo_ Sr dec 13, 2006 2:52 pm

znaka si ostaneta enakovredna v tej situvaciji zato ma prednost vozilo a....
Slika
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 2:55 pm

jorgeus je napisal/-a:Dej dej no, STOP znak je posebno oblikovan ravno zato, da je prepoznaven z obeh strani. Ravno zaradi tega je tak. Prav zaradi istega razloga je trikotnik narobe obrnjen.


no pokaži, da vidim kje to piše. če pa sam neznaš zakona najdit ti ga lahko pa jaz dam, da boš prebral oz. če boš sploh ven našel to kar ti praviš. še enkrat sprašujem. kje so te to učil, da se gleda znake drugih? domača avto šola Za tremi gorami?
 
proxima
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 71
Pridružen: To nov 02, 2004 12:23 pm

Napisal/-a proxima Sr dec 13, 2006 3:05 pm

"The unique eight-sided shape of the sign allows drivers facing the back of the sign to identify that oncoming drivers have a stop sign and prevent confusion with other traffic signs."

http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_sign

@Savinjčan: A bo to zadoščalo ali rabiš prevod?
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 3:09 pm

proxima je napisal/-a:"The unique eight-sided shape of the sign allows drivers facing the back of the sign to identify that oncoming drivers have a stop sign and prevent confusion with other traffic signs."

http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_sign

@Savinjčan: A bo to zadoščalo ali rabiš prevod?


Nisem vedel, da pišejo angleško v slovenske zakone :cry: Ampak še zdaj nevem kje ste se učili to gledat? V avtošoli?
Zadnjič spremenil SAVINJCAN, dne Sr dec 13, 2006 3:13 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
proxima
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 71
Pridružen: To nov 02, 2004 12:23 pm

Napisal/-a proxima Sr dec 13, 2006 3:12 pm

A misliš, da imamo v Sloveniji unikatne prometne znake, ki ne veljajo nikjer drugje? :) :[]
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Sr dec 13, 2006 3:14 pm

SAVINJCAN je napisal/-a:
jorgeus je napisal/-a:Dej dej no, STOP znak je posebno oblikovan ravno zato, da je prepoznaven z obeh strani. Ravno zaradi tega je tak. Prav zaradi istega razloga je trikotnik narobe obrnjen.


no pokaži, da vidim kje to piše. če pa sam neznaš zakona najdit ti ga lahko pa jaz dam, da boš prebral oz. če boš sploh ven našel to kar ti praviš. še enkrat sprašujem. kje so te to učil, da se gleda znake drugih? domača avto šola Za tremi gorami?


No jaz sem v LJ delal izpit in so me učili, da moram to pogledat in tudi ocenjevalci te ne spustijo če ne pogledaš...
Mogoče je na vasi kaj drugače :lol:
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Sr dec 13, 2006 3:14 pm

SAVINJCAN je napisal/-a:
jorgeus je napisal/-a:Dej dej no, STOP znak je posebno oblikovan ravno zato, da je prepoznaven z obeh strani. Ravno zaradi tega je tak. Prav zaradi istega razloga je trikotnik narobe obrnjen.


no pokaži, da vidim kje to piše. če pa sam neznaš zakona najdit ti ga lahko pa jaz dam, da boš prebral oz. če boš sploh ven našel to kar ti praviš. še enkrat sprašujem. kje so te to učil, da se gleda znake drugih? domača avto šola Za tremi gorami?


No jaz sem v LJ delal izpit in so me učili, da moram to pogledat in tudi ocenjevalci te ne spustijo če ne pogledaš...
Mogoče je na vasi kaj drugače :lol:
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 3:15 pm

proxima je napisal/-a:A misliš, da imamo v Sloveniji unikatne prometne znake, ki ne veljajo nikjer drugje? :) :[]


Res, da so isti, sam v našem zakonu nikjer ne piše oz. nas nikjer ne učijo, da jih moramo gledat iz obeh strani. Že 3 poste ti pišem isto, pa še zdaj nisem dobil tvojega pojasnila. Upam, da ti kmalu pride.
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 3:16 pm

ghandaed je napisal/-a:
SAVINJCAN je napisal/-a:
jorgeus je napisal/-a:Dej dej no, STOP znak je posebno oblikovan ravno zato, da je prepoznaven z obeh strani. Ravno zaradi tega je tak. Prav zaradi istega razloga je trikotnik narobe obrnjen.


no pokaži, da vidim kje to piše. če pa sam neznaš zakona najdit ti ga lahko pa jaz dam, da boš prebral oz. če boš sploh ven našel to kar ti praviš. še enkrat sprašujem. kje so te to učil, da se gleda znake drugih? domača avto šola Za tremi gorami?


No jaz sem v LJ delal izpit in so me učili, da moram to pogledat in tudi ocenjevalci te ne spustijo če ne pogledaš...
Mogoče je na vasi kaj drugače :lol:


Saj zato se pa oni z vaših koncev ne znajo vozit, ne ravno vsi, ampak pri večini sem opazil. a potem ima po tvojem mnenju prednost B?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Napisal/-a esem Sr dec 13, 2006 3:17 pm

Da ne bi trapali še naprej, vprašam, kako vidiš znak, če se bližaš križišču, kjer prihaja cesta z desne in ga torej vidiš popolnoma iz profila - kot črto?
Važni so tvoji znaki (ostali so samo v pomoč) - v konkretnem primeru pa pravilo srečanja, ne glede na prejšnje hipoteze (NBV in jaz)
Zadnjič spremenil esem, dne Sr dec 13, 2006 3:20 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
W|zz
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2410
Pridružen: Ne jun 06, 2004 9:19 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a W|zz Sr dec 13, 2006 3:18 pm

SAVINJCAN, te znaki so takih oblik ravno zato da razpoznas iz druge strani. In ja, mene npr. so v avtosoli ucili da pogledas znak drugih, ce je potrebno. Ce ne ves kdo ima prednost, pogledas v ulico mimo katere se peljes, in ce je na vrhu stange trikotnik, ves da imas prednost. Ali pa ce je 6 kotnik isto.. ;)
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 3:22 pm

W|zz je napisal/-a:SAVINJCAN, te znaki so takih oblik ravno zato da razpoznas iz druge strani. In ja, mene npr. so v avtosoli ucili da pogledas znak drugih, ce je potrebno. Ce ne ves kdo ima prednost, pogledas v ulico mimo katere se peljes, in ce je na vrhu stange trikotnik, ves da imas prednost. Ali pa ce je 6 kotnik isto.. ;)


stop znak je 8 kotnik :rofl :rofl :rofl :rofl
 
Uporabniški avatar
SAVINJCAN
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3780
Pridružen: To avg 30, 2005 8:09 pm

Napisal/-a SAVINJCAN Sr dec 13, 2006 3:24 pm

:P
Priponke
multimedia.jpg
 
ghandaed
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 765
Pridružen: To okt 17, 2006 9:14 pm

Napisal/-a ghandaed Sr dec 13, 2006 3:32 pm

SAVINJCAN je napisal/-a:
ghandaed je napisal/-a:
SAVINJCAN je napisal/-a:
jorgeus je napisal/-a:Dej dej no, STOP znak je posebno oblikovan ravno zato, da je prepoznaven z obeh strani. Ravno zaradi tega je tak. Prav zaradi istega razloga je trikotnik narobe obrnjen.


no pokaži, da vidim kje to piše. če pa sam neznaš zakona najdit ti ga lahko pa jaz dam, da boš prebral oz. če boš sploh ven našel to kar ti praviš. še enkrat sprašujem. kje so te to učil, da se gleda znake drugih? domača avto šola Za tremi gorami?


No jaz sem v LJ delal izpit in so me učili, da moram to pogledat in tudi ocenjevalci te ne spustijo če ne pogledaš...
Mogoče je na vasi kaj drugače :lol:


Saj zato se pa oni z vaših koncev ne znajo vozit, ne ravno vsi, ampak pri večini sem opazil. a potem ima po tvojem mnenju prednost B?


folk iz LJ ne zna vozit :lol: :lol: :lol:

Drugače si pa preberi 2 post v tej temi, kjer sem lepo napisal zakaj ima prednost A :idea: ;)
 
Uporabniški avatar
Jorgi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1934
Pridružen: Po okt 03, 2005 7:50 am
Kraj: zabji raj

Napisal/-a Jorgi Sr dec 13, 2006 3:36 pm

Mene pa bolj to zanima: pripeleš do križišča, ki ga ne poznaš. Na tvoji cesti ni nobenega znaka. Zdej mi pa povej, je to križišče enakovrednih cest, ali križišče s prednostno cesto? Kako boš to ugotovil? Ali je pomembno, da veš, ali gre za križišče s prednostno cesto ali za križišče enakovrednih cest? Vsaka dobra avtošola te bo naučila življensko gledati na situacije. Sem v službi in nimam časa brskat po zakonih, vendar te vprašam: si eden izmed tistih, ki gre v križišče, pri tem pa se ne prepriča, ali s tem ogroža sebe in ostale? Kajti če namenoma ne upoštevaš prometnih znakov na drugih cestah, ki so oblikovani specifično ravno zato, da so v pomoč vsem udeležencem v prometu, mislim, da si nevaren in neodgovoren. Misliš, da s tem, ko se slepo držiš napotka, da ne smeš upoštevati znaka (pa ne kateregakoli znaka! konkretno teh dveh znakov in pa seveda znaka za prednostno), ki ga ne vidiš od spredaj, da s tem pripomoreš kakorkoli k varnosti v prometu? Kajti tu ne gre za ugibanje, za kateri znak gre, ti znaki so jasni in nedvomljivi iz vseh kotov, razen, ko res vidiš samo črto.
Obey me. You'll be happier.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 59 gostov