Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
cruiser1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2681
Pridružen: Pe avg 12, 2005 5:46 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a cruiser1 Ne apr 26, 2020 4:02 am

limas je napisal/-a:Ljubljana v teh dneh je kot v 70. letih - seveda kar se tiče prometa. Meni deluje dobro. Zrak je čistejši, manj hrupa in stresa...


Se ne strinjam. Prometa je res manj ampak vožnja je zame še vedno lahko stresna. Ljudje še manj uporabljajo smernike, marsikomu so luči in barve na semaforju še manj jasne. Prometna pravila se še bolj ignorira. In zaradi vsega tega je kljub zelo malo vozilom v prometu še vedno "gužva", ker vsi vozijo po mestu nekje med 30-40km/h in so čisto zgubljeni. WTF!! pa resno sprašujem kaj je zdaj to ena fora, da se tako počasi vozi?? In se stoji pred zelenim semaforjem? Opažam tudi, da nekateri kar malo po nasprotnem pasu vozijo....zadnjič sta se dva na Grablovičevi v Ljubljani sredi popoldneva zaradi tega skoraj skantala, bilo je veliko sunkoviega kadečega in glasnega zaviranja.....in malo je manjkalo.. in tako naprej... Kaj so ljudje že čisto retardirani?
Drugače pa ja, strinjam se s člankom, pomanjkanje intelingece vpliva na neuprabo smrenikov pa tudi na večjo uporabo telefončkov, tistih ta pametnih.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Kohec Ne apr 26, 2020 10:33 am

Pred par dnevi se je pred mano peljal možakar, pred rondojem je dal LEVI žnigavec in se skozi cel rondo peljal z vžganim levim žmigavcem. Ko pa je zapustil rondo pa je žmigavc ugasnil, ni pa dal desnega. Me je imelo, da bi zapeljal za njim ( šel je do bližnje trgovine) in bi mu svetoval naj si prebere CPP, ali pa ponovno opravi nekaj ur vožnje z inštruktorjem.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a DX5050 Ne apr 26, 2020 12:45 pm

Kohec ne boš verjel, ampak to niti ni tako neumna stvar ( z to izjemo, da bi pred izhodom dal še desni smernik). V našem kraju so običajno križišče, kjer velika večina pelje naravnost čez, spremenili v eno malo krožišče. In čez to krožišče lahko z minimalno korekcijo volana pelješ 60km/h. Če pa ne greš na drugem izvozu ven (torej naravnost), ampak da greš ven na tretjem, pa moraš zmanjšati na cca 20km/h!!! In če daš že pred vhodom v to krožišče levi smernik bo vsakomur hitro jasno kam greš in zakaj zaviraš. Plus da je krožišče nizko (brez spomenikov, dreves, rož...) bodo levi smernik videli tudi vozniki z nasprotne smeri in bodo tudi oni začeli pravočasno zavirat.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Kohec Ne apr 26, 2020 2:56 pm

Žal te moram popraviti. Ne bo držalo! Ne vem kakšno krožišče imate pri vas in kako vozite po njem. Verjetno je bolj podobno navadnemu križišču kot pa krožišču. Vendar so pravila in zakonodaja zelo jasna. To kar sem jaz opisal je bilo tipično enojno krožišče s štirimi uvozi in otokom na sredini.
Sicer pa je o tem toliko napisanega, da si lahko vsakdo najde odgovore na merebitne neznanke.
Pa varno vožno skozi krožišče želim.
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a vuli Ne apr 26, 2020 5:36 pm

Kohec je napisal/-a:Pred par dnevi se je pred mano peljal možakar, pred rondojem je dal LEVI žnigavec in se skozi cel rondo peljal z vžganim levim žmigavcem. Ko pa je zapustil rondo pa je žmigavc ugasnil, ni pa dal desnega. Me je imelo, da bi zapeljal za njim ( šel je do bližnje trgovine) in bi mu svetoval naj si prebere CPP, ali pa ponovno opravi nekaj ur vožnje z inštruktorjem.


:D tudi takih je velik.Spoh taki, ki so delali izpit 50 let nazaj, ko krožnih ni bilo, zdej jim ni pa nič jasno oz vozijo skozi korožno kot skozi navadno križišče.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Firediver Ne apr 26, 2020 7:25 pm

Bodimo pragmatični in si dovolimo čisto praktične zadeve. Dokler daje smernik za tisto smer, v katero potem tudi gre, ne vidim varnostnega problema.

Glede CPP se pa vsakih nekaj let nekaj spremeni in večina z vozniškim 5+ let ne bi naredila ravno zaradi teh malenkosti. Če bi to bilo tako pomembno, bi že zdavnaj uvedli obdobno preverjanje znanja CPP.

Skoraj vse nesreče se pa še vedno dogajajo zaradi fundamentalnih napak pri vožnji, ki so bile kot prekršek navedene v CPP že 50+ let nazaj. Infrastruktura se je sicer tudi nadgradila, niso pa glede tega ravno pogoste spremembe pravil.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a čara To apr 28, 2020 6:51 am

Kohec je napisal/-a:Pred par dnevi se je pred mano peljal možakar, pred rondojem je dal LEVI žnigavec in se skozi cel rondo peljal z vžganim levim žmigavcem. Ko pa je zapustil rondo pa je žmigavc ugasnil, ni pa dal desnega. Me je imelo, da bi zapeljal za njim ( šel je do bližnje trgovine) in bi mu svetoval naj si prebere CPP, ali pa ponovno opravi nekaj ur vožnje z inštruktorjem.


Belgijci še kar radi to počno, pa ponekod v Nemčiji. S tem, da dajo desni smernik za izvoz. Morda je pa človek svetovljanski voznik. Bolj problematična je odsotnost smerokazov.
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Fnatic Po maj 11, 2020 12:40 pm

Sam dam vedno! smerokaz za točno tisti izvoz, na katerega grem. Ne cel krog okoli ali pa sploh ne. In to počnem tudi pri praznih krožiščih (seveda tudi pri navadnih križiščih, izvozih itdd.) pa samo zaradi navade. Ko si enkrat navajen normalno vklopit smernik, ga daš pač vedno. Avtomatsko.
Se spomnim, ko mi je oče enkrat nekaj hotel težit, da na obvoznici pri prehitevanju nisem dal smernika pa se je moja začela smejat in rekla, da prej verjame v božička kot pa to.
Kar se tiče pa levega smernika v krožnih pa ni narobe nič Tudi v zakonu pa CPP itd..kohec, to nate leti. V Španiji sem imel čast prvič to videt sicer in so čisto vsi vozniki dali levi smernik, če ni šel prvi izvoz ven. Kasneje videl tudi nekaj francozov. Pri nas moraš pa tako ali tako imeti karte za šloganje pa stekleno kroglo, da veš, kaj bo naredil tisti pred tabo in še ostalih 25 pred njim.
Mene (če že) bolj moti to, da ni uzakonjeno, kako se vozit po recimo dvopasovnem krožišču. Ker razen mene in še nekaj junakov ne boste nikoli videli voznika, ki bi šel na notranji pas, pa tudi, če gre do konca okoli. Pri Žalah je pomoje notranji pas še kot prvi dan.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a sašo5 Po maj 11, 2020 9:18 pm

tudi sam dam levi smernik, sploh če vidim, da mi nekdo prihaja v rondo s tiste smeri....
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Kohec To maj 12, 2020 12:22 pm

Očitno si niste dobro prebrali kar sem najprej napisal. Bom še enkrat - možakar je dal levi žmigavec preden je zapeljal v enojni rondo. Vseskozi ga je imel prižganega. Pri izvozu pa ga je ugasnil - desnega pa ni prižgal.
Pravila so jasna - pri vstopu v krožišče ni potredno dajati desnega ( še manj pa levega) smerokaza, razen če krožišče zapustimo takoj na prvem izvozu.
Levi smerokaz pa uporabimo v večpasovnih krožiščih, ko se prestavimo iz zunanjega na notranji pas. S tem nakažemo svoj manever. Pri izvozu pa se pravilno razvrstimo in uporabimo desnega.
sašo5@
A na desnega pa pozabiš? Nisi napisal da ga daš, ko greš ven!
Fnatic@
Saj je uzakonjeno, samo upošteva oz. ne zna tega nihče.

https://www.youtube.com/watch?v=xMqGg-9PgMg
https://www.youtube.com/watch?v=-or_ADX5M20
https://www.youtube.com/watch?v=IoW8mD5DH4Y
https://www.youtube.com/watch?v=xy9AVVE1r4o
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a sašo5 To maj 12, 2020 7:52 pm

Nikoli ne pozabim na desnega....v Brežicah oz. radijusu 5km imamo 10 rondojev, eden je specifičen( kdo pozna, ve o katerem pišem) celo večkrat je bil predmet posmeha, mi mu rečemo "povozni rondo"....
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Fnatic Sr maj 13, 2020 7:01 am

@kohec, ti si nas narobe razumel. Mi smo samo napisali, kaj mi počnemo. Desni smerokaz daš pred tvojim izvozom. Če ga ni dal-napaka seveda.
To da je dal pred krožnim levega pa ni narobe. Pa tudi če je enopasovno krožišče. zato smo tudi napisali, da je v tujini to kar praksa in tudi avtošole tako učijo. Pri nas tega niso učili v mojem času, sedaj pa vsaj za enega vem, da je to postala praksa. Drugo je, kdo to upošteva..

In ne, ni uzakonjeno po katerem pasu se voziš v krožnem. Je bilo celo nedolgo nazaj v poročilih in celo v Preverjenem, da je sicer priporočljivo, ni pa v zakonu. Žal. Ampak sej se ne bi dosti spremenilo. Poglej samo Tomačevo: Še table in semaforji so pa vseeno skačejo vozniki čez pasove, se vrivajo itd..

Sicer pa ko smo ravno o krožnih..bi lahko še jaz par posnetkov nekam naložil iz moje kamere pa bi videli, kako se folk drži pravil. Dvakrat sem si z ustavitvijo celo rešil življenje. Morda pa res naredim kak jutub mix :)
Ba-dum tssssssss =P
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Uporaba smerokazov

Napisal/-a Mazda2 Sr maj 13, 2020 3:22 pm

Fnatic, daj naloži, bom z veseljem pogledal.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 50 gostov