Debate, ki niso vezane na ostala področja...

Pišite več porab, če imate vsaj petino take vožnje

Bencinar zmerno manj kot 5
6
2%
5-6,5
24
8%
6,5-8
19
6%
8-10
6
2%
Bencinar povprečno 5-6,5
14
4%
6,5-8
27
9%
8-10
10
3%
več kot 10
6
2%
Bencinar športno 6-8
11
3%
8-10
14
4%
10-13
13
4%
već kot 13
4
1%
Dizel zmerno manj kot 4
3
1%
4-5,5
26
8%
5,5-7
18
6%
7-9
2
1%
Dizel povprečno 4-5,5
12
4%
5,5-7
44
14%
7-9
7
2%
Dizel športno 4,5 - 6
7
2%
6-8
33
10%
8-10
5
2%
već kot 10
4
1%
 
Skupaj glasov : 315
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a J.McLane Sr jan 08, 2020 9:11 am

Lahko si dosti privoščiš, ampak tudi če ti sproti dobro gre, še vedno kolebaš med tem ali boš dal 50€ več na mesec za nekaj kar ti ne pomeni nič. Pa OK za take malenkosti morda res ni vredno, ampak nekdo zgoraj piše da dela 40k km letno in je izračunal da ga km stane 0,4 €, WTF, ta je pa malo huda, tudi za nekoga "ki dobro shaja skozi mesec".

Težko govoriš o strošku dokler avta ne prodaš in za moj prodan avto v podpisu mi spritmonitor naračuna, da me je stal 0,19 €/km, pa se je delalo samo dobrih 20k km letno, če bi jih delal več bi bil TCO morda še nižji. Novi avto je bil dražji, ampak če bo pri hiši 8 let kot prejšnji bo strošek prav tako limitiral proti 0,2 €/km.

Hilux je čist kontra žival, z njim se dela manj km, izguba vrednosti je nizka, ampak samo gorivo stane 0,12 €/km, tako da kaj manj kot 0,29 €/km je težko računat. Da ne omenjam kakšna drvarnica je to za vozit.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Firediver Sr jan 08, 2020 9:32 am

Pohvalno za tvoje lepe porabe pri vozilih, ampak jaz spremljam porabo samo toliko, da vem, da motor dobro deluje. Brez statistike.
Pa mi npr. moj 1.6HDI kuri poleti okoli 5,5l, pozimi pa okoli 6l. Več ne rabim vedet.

Mogoče je krivo to, da nisem ekonomist, matematek ali kakšen drug računski zanesenjak,, da bi vse fural na stotin evra natančno. Še tiste, ki jih osebno poznam vem, da so daleč od skromnega življenja, da bi take izračune koristno uporabili za optimizacijo stroškov.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a zk_eu Sr jan 08, 2020 10:43 am

J.McLane je napisal/-a:Lahko si dosti privoščiš, ampak tudi če ti sproti dobro gre, še vedno kolebaš med tem ali boš dal 50€ več na mesec za nekaj kar ti ne pomeni nič. Pa OK za take malenkosti morda res ni vredno, ampak nekdo zgoraj piše da dela 40k km letno in je izračunal da ga km stane 0,4 €, WTF, ta je pa malo huda, tudi za nekoga "ki dobro shaja skozi mesec".

Težko govoriš o strošku dokler avta ne prodaš in za moj prodan avto v podpisu mi spritmonitor naračuna, da me je stal 0,19 €/km, pa se je delalo samo dobrih 20k km letno, če bi jih delal več bi bil TCO morda še nižji. Novi avto je bil dražji, ampak če bo pri hiši 8 let kot prejšnji bo strošek prav tako limitiral proti 0,2 €/km.

Hilux je čist kontra žival, z njim se dela manj km, izguba vrednosti je nizka, ampak samo gorivo stane 0,12 €/km, tako da kaj manj kot 0,29 €/km je težko računat. Da ne omenjam kakšna drvarnica je to za vozit.


Kilometrov je bilo sicer bistveno manj in ta strošek je vključeval nakup avta. Če boš upošteval nakupno ceno, bo tudi tvoj strošek prvih nekaj let takšen. V kolikor daš to stran, pa je tudi moj strošek podoben tvojim predstavam oziroma še manjši. V aplikaciji lahko poljubno označiš kaj želiš, da ti pri izračunu vse zajame in na koncu vidiš kaj ti tudi največ nabija strošek/km. Itak sicer ne gledaš vse skozi te cente, je pa vsaj meni fino za lastno evidenco.

Jaz sem samo hotel poudariti, da se mi zdi vredno pri avtu upoštevati vse stroške, ne samo porabe in s tem kar si oziroma sem na nek dolgi rok sposoben brez težav vzdrževati. Ne da potem praskaš skupaj denar, ko pride kaj nepredvidenega. Tisti, ki ne potrebujejo na to gledati, pa odlično. Vsi stremimo k temu konec koncu :).

Vsekakor vidiš končni strošek avta šele ko ga prodaš, vendar nekatere stvari lahko vseeno dokaj natančno predvidiš (npr. cestni sklad, zavarovanje, redno vzdrževanje).

Drugače pa seveda hvala bogu, da si vsak privošči tisto kar si želi :). Jaz bi tudi imel takoj kakšen avto z 4.0 V8 motorjem. Mogoče pa bo kdaj, časa imam še več kot dovolj. :)
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Locher Sr jan 08, 2020 11:00 am

zk_eu je napisal/-a:Ne da potem praskaš skupaj denar, ko pride kaj nepredvidenega.


To sploh ne bi smelo biti vprašanje.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a zk_eu Sr jan 08, 2020 11:05 am

Mogoče takšnim kot sva midva ne. Če boš pa malo okoli sebe pogledal, boš pa videl da marsikomu to ni tako samoumevno :).
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Firediver Sr jan 08, 2020 11:07 am

Če preračunavate zaradi te bojazni, ste precej na tesnem že sedaj. Ampak za ta namen vsaj razumem nujnost vodenja take statistike.
Tudi sam bi jo vodil, če bi bilo tako potrebno.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a J.McLane Sr jan 08, 2020 11:28 am

zk_eu je napisal/-a:
J.McLane je napisal/-a:Lahko si dosti privoščiš, ampak tudi če ti sproti dobro gre, še vedno kolebaš med tem ali boš dal 50€ več na mesec za nekaj kar ti ne pomeni nič. Pa OK za take malenkosti morda res ni vredno, ampak nekdo zgoraj piše da dela 40k km letno in je izračunal da ga km stane 0,4 €, WTF, ta je pa malo huda, tudi za nekoga "ki dobro shaja skozi mesec".

Težko govoriš o strošku dokler avta ne prodaš in za moj prodan avto v podpisu mi spritmonitor naračuna, da me je stal 0,19 €/km, pa se je delalo samo dobrih 20k km letno, če bi jih delal več bi bil TCO morda še nižji. Novi avto je bil dražji, ampak če bo pri hiši 8 let kot prejšnji bo strošek prav tako limitiral proti 0,2 €/km.

Hilux je čist kontra žival, z njim se dela manj km, izguba vrednosti je nizka, ampak samo gorivo stane 0,12 €/km, tako da kaj manj kot 0,29 €/km je težko računat. Da ne omenjam kakšna drvarnica je to za vozit.


Kilometrov je bilo sicer bistveno manj in ta strošek je vključeval nakup avta. Če boš upošteval nakupno ceno, bo tudi tvoj strošek prvih nekaj let takšen. V kolikor daš to stran, pa je tudi moj strošek podoben tvojim predstavam oziroma še manjši. V aplikaciji lahko poljubno označiš kaj želiš, da ti pri izračunu vse zajame in na koncu vidiš kaj ti tudi največ nabija strošek/km. Itak sicer ne gledaš vse skozi te cente, je pa vsaj meni fino za lastno evidenco.

Jaz sem samo hotel poudariti, da se mi zdi vredno pri avtu upoštevati vse stroške, ne samo porabe in s tem kar si oziroma sem na nek dolgi rok sposoben brez težav vzdrževati. Ne da potem praskaš skupaj denar, ko pride kaj nepredvidenega. Tisti, ki ne potrebujejo na to gledati, pa odlično. Vsi stremimo k temu konec koncu :).

Vsekakor vidiš končni strošek avta šele ko ga prodaš, vendar nekatere stvari lahko vseeno dokaj natančno predvidiš (npr. cestni sklad, zavarovanje, redno vzdrževanje).

Drugače pa seveda hvala bogu, da si vsak privošči tisto kar si želi :). Jaz bi tudi imel takoj kakšen avto z 4.0 V8 motorjem. Mogoče pa bo kdaj, časa imam še več kot dovolj. :)


Zato pa končno bilanco dobiš šele ko avto prodaš, vse ostalo je ocena. In jaz sem podal točen strošek za prodan avto, za ostala dva je ocena.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a emozul Sr jan 08, 2020 11:34 am

Firediver je napisal/-a:Če preračunavate zaradi te bojazni, ste precej na tesnem že sedaj. Ampak za ta namen vsaj razumem nujnost vodenja take statistike.
Tudi sam bi jo vodil, če bi bilo tako potrebno.


Kaj pa če imaš kredit za parcelo, stanovanje,..
Potem boš sigurno malo preračunaval.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Firediver Sr jan 08, 2020 11:56 am

Nekaj mi ne gre v glavo...Kaj ti bo preračunavanje (oz. bolj obračunavanje za nazaj), če pa izračunaš strošek na km šele, ko avto prodaš (in seveda upoštevaš tudi doseženo prodajno ceno avta)? Ali se da kaj privarčevati za nazaj, ko je rezultat na koncu znan? :?:
Tak izračun bi bil (sicer neizvedljivo) super uporaben, če bi rezultat vedel apriori pred nakupom avta, da se prepričaš, da bo šlo skozi. Ampak za nazaj računat? Boš kupil ponovno enak avto, da bi bil rezultat vsaj približno uporaben?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a zk_eu Sr jan 08, 2020 12:45 pm

Firediver je napisal/-a:Če preračunavate zaradi te bojazni, ste precej na tesnem že sedaj. Ampak za ta namen vsaj razumem nujnost vodenja take statistike.
Tudi sam bi jo vodil, če bi bilo tako potrebno.


Ne, preračunava se ravno zato, da na koncu ni bojazni, da boš kdajkoli na tesnem, tudi ob nepredvidenih okoliščinah (tu ne mislim samo na okvare avta, ampak tudi na drugih področjih).

Pa niso point ti centi, to je bilo samo za primerjavo če vključiš vse stroške na km, ali pa samo enega.

Avto ni edina obveznost, ki jo imaš in pač si narediš določeno kalkulacijo do kakšnega udobja lahko greš tudi na tem področju. Iz nič pa zaenkrat še nihče ni ustvaril nič. Razen mogoče kakšen politik. Če ne rabiš delati, sem vesel zate, tudi jaz stremim k temu da v roku 10-15 let ne bom več potreboval, ampak sem zaenkrat še dokaj na začetku svoje poti kar se tiče tega ;).

J.McLane je napisal/-a:Zato pa končno bilanco dobiš šele ko avto prodaš, vse ostalo je ocena. In jaz sem podal točen strošek za prodan avto, za ostala dva je ocena.


Ja, drži. Ocena je vse skupaj.

Firediver je napisal/-a:Nekaj mi ne gre v glavo...Kaj ti bo preračunavanje (oz. bolj obračunavanje za nazaj), če pa izračunaš strošek na km šele, ko avto prodaš (in seveda upoštevaš tudi doseženo prodajno ceno avta)? Ali se da kaj privarčevati za nazaj, ko je rezultat na koncu znan? :?:
Tak izračun bi bil (sicer neizvedljivo) super uporaben, če bi rezultat vedel apriori pred nakupom avta, da se prepričaš, da bo šlo skozi. Ampak za nazaj računat? Boš kupil ponovno enak avto, da bi bil rezultat vsaj približno uporaben?


Še enkrat. Niso point ti centi, ampak so prvo samo malce za osebno statistiko in so bili zgoraj samo za primerjavo, da se pokaže, da pri vsakemu kilometru, ki ga prevoziš, ni pomembno samo gorivo, ker bistveno večji element stroška prestavlja nakupna cena, vzdrževanje, popravila i. t. d. Ta razmerja pa se z leti uporabe spreminjajo.

Določeno kalkulacijo si lahko narediš vnaprej in jo lahko zelo dobro predvidiš. Vsaj jaz sem si jo. To so morebitna redna vzdrževanja. Čisto dobro lahko predvidiš koliko te bodo stale recimo gume in si verjetno ne boš kupil avta, ki ima širine 255 mm pnevmatike gor, če veš, da ti je to v določenem obdobju preveč za dati. Prav tako zelo dobro preveriš zavarovanje, registracijo.

Za gorivo je meni skoraj vseeno dokler mi ne pije 14 litrov. Na račun večje porabe porabe, nisem rabil vzeti kredita (malce poenostavljeno povedano). Po drugi strani pa itak ne planiraš vnaprej poti, avto pa se na nekaj pač mora premikati.

Jaz bi tudi imel 4.0 V8 z 255 širine valjarji gor. Če ne druga, bi ga imel za dušo kot drugi avto. Pa v trenutnem življenjskem obdobju ni ne prioriteta, niti ni denarja zanj :). V tem je point. Mogoče pa bo kdaj kasneje.

Tukaj je mogoče marsikomu to samoumevno. Malo se ozrite okoli sebe in boste videli da ni vsem tako. Marsikoga izdajo oči, potem pa se zatakne že, ko mora gume kupiti in na koncu tiši Rotala gor. Kje so šele ostale stvari.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a J.McLane Sr jan 08, 2020 1:40 pm

Firediver je napisal/-a:Nekaj mi ne gre v glavo...Kaj ti bo preračunavanje (oz. bolj obračunavanje za nazaj), če pa izračunaš strošek na km šele, ko avto prodaš (in seveda upoštevaš tudi doseženo prodajno ceno avta)? Ali se da kaj privarčevati za nazaj, ko je rezultat na koncu znan? :?:
Tak izračun bi bil (sicer neizvedljivo) super uporaben, če bi rezultat vedel apriori pred nakupom avta, da se prepričaš, da bo šlo skozi. Ampak za nazaj računat? Boš kupil ponovno enak avto, da bi bil rezultat vsaj približno uporaben?


Za nazaj (in sproti) ti izračuna spritmonitor, ti samo moraš vpisovati stroške.
Oceno stroška pred nakupom pa tudi ni problem narediti, ena xls tabela v katero vpišeš parametre. Največja neznanka je izguba vrednosti, če dobiš spodobno ponudbo za nakup avta, potem kaj dosti več kot 16% letno avto ne bo izgubljal. Se pravi je po 5 letih uporabe avto vreden 42% nakupne cene.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a xxl Sr jan 08, 2020 1:43 pm

Ne vem, ko vidim kako so novi avti višjega cenovnega razreda dragi že v osnovni opremi, me mine, da bi kaj takšnega kupil. X1, X3, Q3, Stelvio, XC40..., vse je hitro čez 40 000 evra, vzdrževanje in izguba vrednosti pa prevelika. V tem primeru bi se raje odločil za do 3 leta rabljenega. V bistvu ne rabim nič od tega, že to kar imam, mi je več kot dovolj, še Clio mi zadošča, če sem realen. :?
Ampak, samo enkrat se živi, vsak zase ve, naredite kakor hočete, nobenega ne obsojam, niti mu zavidam. :)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a DePalmo Sr jan 08, 2020 2:15 pm

J.McLane je napisal/-a:Za nazaj (in sproti) ti izračuna spritmonitor, ti samo moraš vpisovati stroške.

Kje pa ti spritmonitor izračuna vse stroške na km? Vpisujem vse, pa tega ne najdem, niti ne najdem da potegnem črto in da vidim vse stroške, zato si stroške še dodatno vpisujem v excel da lahko dobim ven končni znesek.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a J.McLane Sr jan 08, 2020 3:26 pm

Untitled.jpg
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a DePalmo Če jan 09, 2020 7:46 am

O, hvala, ravno to sem iskal!

Evo, Kia Ceed 1.6 CRDi. Porabljenega denarja v zadnjem letu in 10 mesecev: 5.426,94, kar v mojem primeru znese 0,12 EUR / km.
 
Uporabniški avatar
format
Novinec
 
Prispevkov: 375
Pridružen: Po jan 09, 2017 7:16 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a format Sr maj 06, 2020 11:37 am

Našel sem analizo glede porabe goriv pri različnih avtomobilih.

https://potrosnikovzoom.si/napoti/118-n ... odstopanja
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a D12J12 Če sep 10, 2020 7:34 am

Torej Mazda 3 g122 mild hybrid:
-drugi tank 6,02 l/100km
-tretji tank 5,54 l/100km
-četrti tank 5,7 l/100km
-povprečje po odpeljanih 2638km je 5,7l/100km.
Poraba je bila izračunana z aplikacijo.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a xxl Če sep 10, 2020 8:17 am

Itak je veliko odvisno od načina vožnje in relacij. Moj 150 TB dolgoročno kaže 6,4, enak pri drugem uporabniku 5,5 (priložil sliko, zadnjih cca 3500 km). ;)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a D12J12 Če sep 10, 2020 8:34 am

To imaš prav, kot primerjavo lahko dam moje prejšnje vozilo C4 1.6 BlueHdi 120, kjer je pa bila poraba po aplikaciji 4.9l/100km, torej slab liter višja poraba napram dizlu, takega rezultata nisem pričakoval, bol sem se nagibal porabi med 6 in 7 l/100km.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a emozul Če sep 10, 2020 10:11 am

Moja gajbica, 2.0.-185KM-TDI.
Kranj-Koper in obratno. Večino časa 160 km/h. Poraba 7,2 litra. Meni se to zdi zelo dober rezultat.
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: BOBoo in 30 gostov