Debate, ki niso vezane na ostala področja...

Pišite več porab, če imate vsaj petino take vožnje

Bencinar zmerno manj kot 5
6
2%
5-6,5
24
8%
6,5-8
19
6%
8-10
6
2%
Bencinar povprečno 5-6,5
14
4%
6,5-8
27
9%
8-10
10
3%
več kot 10
6
2%
Bencinar športno 6-8
11
3%
8-10
14
4%
10-13
13
4%
već kot 13
4
1%
Dizel zmerno manj kot 4
3
1%
4-5,5
26
8%
5,5-7
18
6%
7-9
2
1%
Dizel povprečno 4-5,5
12
4%
5,5-7
44
14%
7-9
7
2%
Dizel športno 4,5 - 6
7
2%
6-8
33
10%
8-10
5
2%
već kot 10
4
1%
 
Skupaj glasov : 315
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a maniaxxx Pe maj 13, 2016 6:43 pm

Marcos je napisal/-a:
evilfury je napisal/-a:160 za današnje avtomobile ni nobena hitrost. Pa tudi, če se po avtocesti pelješ s tako hitrostjo ne ogrozaš nikogar. Prej ogrožajo tisti, ki vozijo 110 po ac ali še manj.

Tole se pa nebi najbolj strinjal. Meni se zdi 110 po AC čist solidna umirjena vožnja in če se ti ne mudi na dolgi rok precej prihraniš. V mlajših letih itak vsak divja, pol pa se človek malo umiri. Pri 160 ali več pa morš bit precej zbran in spremljat, da ti kdo ne potegne na prehitevalni pas.

Ne rečem, da ti kdaj ne paše in malo pritisneš, ampak, da bi se konstantno, tudi, če se mi ne mudi vozil po AC 150+ pa mi ne pade na pamet.



Se ne strinjam, 110 je premalo ( pustmo zdaj da promet včasih še toliko ne dopušča), s tako hitrostjo si motnja, ker si še zmeraj hitrejši tovornjakov in počasnejši od tistih, ki vozijo po omejitvi ( kje so šele tisti redki, ki vozijo več), torej non stop skačeš a prehitevalni pas, kjer so hitrejši od tebe ( naj bi bili, vsaj v normalnih državah). Sicer pa me zanima, kaj za vraga je razlog da v normalnem vremenu voziš manj od omejitve??, kjerkoli, ne samo na AC.

Sicer je pa zanimivo, da sem sam z leti povečal svojo povprečno hitrost na AC, in zmanjšal drugje...zanimivo a ne :mrgreen:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a pskoda Pe maj 13, 2016 6:51 pm

sova501 je napisal/-a:Ah dej, ja pa mnde se bo tist prej ustavu ko ma novega in dobre gume, zdej si pa že otročji.


To ni nobena otročarija. Ti zgleda sploh ne veš koliko ljudi imajo na avtih tako slabe gume, da ko pade dež drsijo skoraj kot po ledu, čeprav je dovolj profila za policaje.
Če imaš avto zrihtan kot se zagre ni problem tistih 10km/h več, ampak je samo pobiranje denarja, čeprav sem osebno proti divjanju po naselju
Lp
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a pskoda Pe maj 13, 2016 6:56 pm

emozul je napisal/-a:Ja, res je, sploh po na naših avtocestah, redko lahko voziš dlje z ca. 150km/h.
Ko sem šel na Češko, je bila Avstrijska avtocesta res prazna, tako, da se mi ni zdelo, tako stresno.

Skratka, hotel sem povedati, da me je poraba kar presenetla, v pozitivnem smislu.


Osebno sem imel povprečno porabo na tank 15l na 100km. Se pravi, da se da dlje časa vozit krepko več kot 150km/h.

Meni je veliko bolj stresno vozit po ac 110km/h kot pa 150km/h ali več
Lp
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a Energetik81 Pe maj 13, 2016 7:33 pm

pskoda je napisal/-a:V naselju jaz VEDNO vozim 50km/h po AC pa skoraj nikoli 130km/h, ampak več.


Zdaj mi pa povej kdo se bo prej ustavil tisti ki vozi 50km/h z starim avtom in po možnosti z starimi gumami ali tisti, ki vozi 60km/h in ima avto zrihtan lahko bi rekel v nulo?
Predpostavimo, da imajo stare slabe gume na zlizani mokri cesti Kl=0,35, dobra novejša guma pa Kl=0,7 (kar je realno, sem sam meril). Predpostavimo reakcijski čas 1s.
Zavorna pot s slabimi gumami pri 50km/h je enaka zavorni poti avta z dobrimi gumami pri 65km/h.
Če vzamemo pa reakcijski čas 2s (kar je realno za povprečnega SLO voznika) pa je zavorna razdalja enaka pri 50/60km/h.
Kar pa ne pomeni da lahko zdaj z novimi gumami in avtom voziš 15km/h hitreje skozi naselje, ampak da bi morali pacienti na plastičnih 10let starih gumah ustrezno zmanjšati hitrost.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a pskoda So maj 14, 2016 7:27 am

Starejši gospoda ima corso b letnik 1999. Gor ima vizualno dobre z dovolj profila zimske gume xy firma in 6 let stare. Ko si se peljal z tem avtom po mokri cesti je drselo kot po ledu. Jaz ko rad malo hitreje vozim je šlo v vsak ovinek po šrek dobesedno se vidiš že v truigi. Zavorna pot je bila ne samo 1s dalša ampak 10s.
Z zamenjavo z novimi zimskimi gumami je razlika kot dan in noč.

Velikokrat se izkaže, da se teorija in praksa razlikujeta kot noč in dan
Lp
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a yashica So maj 14, 2016 7:45 am

Fiat Uno 1.0 fire na prvih gumah in ob penzionistični vožnji 5.5 l 8)
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a xxl So maj 14, 2016 10:51 am

Tankal včeraj,poraba je malce padla (3-4 deci), bc pa tudi ne laže več toliko (-0,6,zdaj -0,3 , -0,4).Torej,po bc, 5,3 (Kadjar 1,6 dci) 8)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a pskoda So maj 14, 2016 2:44 pm

Kako je pa to možno, da bc ne laže več toliko :?:
Kolikor je meni znano bc vedno laže isto razen, če so nastavitve spremenjene
Lp
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a meganer So maj 14, 2016 5:37 pm

Meni na seniku kaže vedno več kot realno pokuri. Nesejo ga kratke razdalje pod 1 km. Laže od 2-6deci odvisno koliko je kratkih razdalij.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a emozul So maj 14, 2016 5:54 pm

Ja zanimivo, meni tudi več laže, če imam več mestnih voženj.
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a xxl So maj 14, 2016 8:02 pm

Še bolj čudno se mi je bc obnašal pri Giulietti,sicer večinoma -0,2 od realnosti,ampak, bolj sem jo gonil ,večje odstopanje je bilo,tudi za -0,6. :?
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a nejc1986 So maj 14, 2016 8:30 pm

Jst mislm d vec k je mestne voznje,vec laze... to pa zto ker marsikater bc daje pri stojecem avtu nerealne podatke o trenutni porabi... in vec k je stanja na mestu,vecje je pol odstopanje od realne porabe... npr.sprinter kaze porabo 40l /100km, ko avto stoji, xsara picasso pa pokaze sam dve prazni crtici ,kar verjetno pomeni d takrat avto po njegovi logiki ne pije nic...

Vw majo npr.trenutno porabo pri stanju na mestu okol 1l NA URO in lih ta enota l/h je edina pravilna za stojece vozilo...

Lhk pove ksn lastnik vag-a ce je pr njih bl tocno zracunano?
 
Uporabniški avatar
Milan_48
Novinec
 
Prispevkov: 164
Pridružen: Ne jan 01, 2006 12:59 pm
Kraj: Šavrinija

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a Milan_48 So maj 14, 2016 9:04 pm

Meni odstopa v minus za 0,1l. Pa še to se da skorigirati, če želiš.
PS: To dela ta firma: http://www.mtl.si/sl/avto-storitve/vkljucitev-dodatnih-funkcionalnosti.html Meni je vključil vse kar se je dalo, še skoraj na novem. Sem zelo zadovoljen. EPP
Nulla tenaci invia est via!
 
Uporabniški avatar
sova501
Novinec
 
Prispevkov: 258
Pridružen: Če feb 25, 2016 7:38 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a sova501 So maj 14, 2016 9:14 pm

@nejc19986
To kar kaže pri VAG je čisto prav, ker ko na mestu stojiš se porabi nekje od 0,4l/h do 1,5l/h odvisn od klime, toplote motorja, zunanje temperature, itd... Če stojiš je prevožena pot 0km, torej ti ko stojiš ne more kazat trenutne porabe v l/100km. :mrgreen: Ko stojiš bi bla po tej enoti trenutna poraba definirana kot "neskončno" oz. nedefinirana(zato pa mogoč imaš dve črtici), zato pa start stop sistem tako pripomore k zmanjšanju porabe pri mestni vožnji, ko se stoji na semaforju. Recimo če porabi na mestu v 1h uri 1L , v 10 minutah ti porabi 0,17L- prevozil si 0km in vse kar se deli z nič je nedefinirano oz. neskončno, zato preskoči na enoto l/h.
@milan
po vw aferi so na servisih delal tut posodobitve programske opreme na bencinerjih in pred afero je stricu kazal na golfu 7 BC 10-12% premalo, ko je pa po aferi naredil redni servis so mu pa še posodobil SW računalnika motorja in sedaj kaže BC čist točn, na desetinko.
V mestih vam pa verjetno prihaja do večjih razlik zaradi netočnega zaokroževanja decimalk BCja.
Zadnjič spremenil sova501, dne So maj 14, 2016 9:47 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a nejc1986 So maj 14, 2016 9:46 pm

Ja,sj pravim da vag racuna edino pravilno...

Btw,nism nikjer zasledu,a ma kdo izkusnje iz1.roke... a s.stop sistem dejansko kej pomaga pri nizji porabi in ce,koliko?

Lp
 
Uporabniški avatar
sova501
Novinec
 
Prispevkov: 258
Pridružen: Če feb 25, 2016 7:38 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a sova501 So maj 14, 2016 9:51 pm

Ja seveda prihrani kar nekaj oz. odvisno od tega koliko stojiš oz. kakšen procent imaš mestne vožnje.

Če ti ob stanju motor porabi 0.6L/h to pomen da če na mesec stojiš 1 h pred semaforji si prihranil 6 dcl goriva. Tisti ki imajo veliko mestne vožnje in recimo na dan stoji 15 minut(3x5min) na semaforjih je to v 22 dneh 5,5 ure, kar pomeni da je prihranil 3,3 litre goriva na mesec, na leto skoraj 40 litrov goriva. Vse sem ti drgač že zgor napisal, sej je logično a ni.

S tem da pri start stop sistemu je treba tut mal glavo uporabljat in ga kdaj blokirat(kakšni postanki ko veš da boš čez par sekund odpeljal), ker non stop izklopi in vžigi na dolgi rok za določene komponente po moje ni najboljš.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 15, 2016 7:53 am

Ja,ce se ne motim je tud akumulator drazji/drugacen za avte s start stop s., tud ostalo nej bi blo prilagojeno... sm v nekem clanku zasledil d nej bi biu tud postopek vziganja s kabli drugacen pri avtih s tem sistemom,pa nisem cist razumel v cem nej bi se razlikoval....

Drgac pa,verjamem da se pri veliko mestne voznje kej prihrani,ampak,nvem.... men to ne potegne.... ena stvar vec k crkne oz.zahteva neko drazje/prilagojeno vzdrzevanje... ce se pac lih rampe spustijo pa se ve d se bo cakal vec kot npr.minuto se pac vgasne avto,za razna parsekundna usravljanja se mi pa zdi to bv...

Lp
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a nejc1 Ne maj 15, 2016 4:17 pm

sova501 je napisal/-a:Ja seveda prihrani kar nekaj oz. odvisno od tega koliko stojiš oz. kakšen procent imaš mestne vožnje.

Če ti ob stanju motor porabi 0.6L/h to pomen da če na mesec stojiš 1 h pred semaforji si prihranil 6 dcl goriva. Tisti ki imajo veliko mestne vožnje in recimo na dan stoji 15 minut(3x5min) na semaforjih je to v 22 dneh 5,5 ure, kar pomeni da je prihranil 3,3 litre goriva na mesec, na leto skoraj 40 litrov goriva. Vse sem ti drgač že zgor napisal, sej je logično a ni.

S tem da pri start stop sistemu je treba tut mal glavo uporabljat in ga kdaj blokirat(kakšni postanki ko veš da boš čez par sekund odpeljal), ker non stop izklopi in vžigi na dolgi rok za določene komponente po moje ni najboljš.


Ni ravno točno tako... Če recimo avto stoji na mestu 1h in ima v tem času 100 štartov je res da zaradi izklopljenega motorja prišparal recimo 6 deci, je pa za vse štarte porabil sigurno kakšne dodatne 2 ali 3 deci goriva... Sigurno pa nekaj prihranka pri pravi mestni vožnji je. Drugače so pri vozilih s stop&start sistemom drugačni akumulatorji (ponavadi agm, ki so veliko manj občutljivi na več praznenj in predvsem na večja praznenja), potem štarterji imajo daljšo življensko dobo itd, ampak vseeno na zelo dolgi rok ob veliko mestne vožnje ne bo zdržal toliko, kot pri navadnih vozilih brez stop&start sistema, potem akumulator je cena x2 proti kislinskemu itd.. Jaz vem, da če bi moj avto imel ta sistem bi ga dal takoj trajno izklopit, res pa da tudi nimam kaj veliko semaforjev in skoraj ne bi kaj prihranil z njim...

Energetik81 je napisal/-a:Predpostavimo, da imajo stare slabe gume na zlizani mokri cesti Kl=0,35, dobra novejša guma pa Kl=0,7 (kar je realno, sem sam meril). Predpostavimo reakcijski čas 1s.
Zavorna pot s slabimi gumami pri 50km/h je enaka zavorni poti avta z dobrimi gumami pri 65km/h.
Če vzamemo pa reakcijski čas 2s (kar je realno za povprečnega SLO voznika) pa je zavorna razdalja enaka pri 50/60km/h.
Kar pa ne pomeni da lahko zdaj z novimi gumami in avtom voziš 15km/h hitreje skozi naselje, ampak da bi morali pacienti na plastičnih 10let starih gumah ustrezno zmanjšati hitrost.


Lahko napišeš katere gume in koliko stare si meril. Pri neki kvalitetni gumi novi in potem enaki starejši se mi zdi še realna takšna razlika, pri kakšni slabi stari gumi, ki se tudi hitro stara proti dobri novi je pa pomoje lahko dosti večja razlika. Recimo sem se enkrat peljal zraven z vozilom s cca 7 let starimi zimskimi savami (letnik 07). Ob dežju je v rahel klanec na asfaltu z dobrim oprijemom druga pri 2000 obratih in malo gasa z lahkoto kopala (avto 1.6 atmosferc 16V s 100 KM, torej na teh nizkih obratih zelo mala moč...)... Pri takšni dvomim da bi bil ta koeficient kaj več kot kakšnih 0.2...
Zadnjič spremenil nejc1, dne Ne maj 15, 2016 4:59 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a pskoda Ne maj 15, 2016 4:35 pm

Če že govorite o s&s vsaj prav napišite. To ni start&stop sistem, ker ne prižiga in nato ugaša motor, ampak je stop&start.
Ko še prišteješ dražji aku in večja obraba zaganjalca in večjo porabo pri ponovnem zagonu motorja se to prihranjeno gorivo kmalu izniči oz moraš imeti res veliko daljših postojank, da se izplača.
Moje mnenje je, da za dizla je čista bedarija za bencinarja pa vprašljivo je pa fensi
Lp
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Poraba tvojega avtomobila

Napisal/-a nejc1 Ne maj 15, 2016 5:00 pm

Evo sem popravil da boš zadovoljen :lol: Važno da se razume kaj se piše, ne da je vse popolnoma točno napisano...
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov