Debate, ki niso vezane na ostala področja...

Pišite več porab, če imate vsaj petino take vožnje

Bencinar zmerno manj kot 5
6
2%
5-6,5
24
8%
6,5-8
19
6%
8-10
6
2%
Bencinar povprečno 5-6,5
14
4%
6,5-8
27
9%
8-10
10
3%
več kot 10
6
2%
Bencinar športno 6-8
11
3%
8-10
14
4%
10-13
13
4%
već kot 13
4
1%
Dizel zmerno manj kot 4
3
1%
4-5,5
26
8%
5,5-7
18
6%
7-9
2
1%
Dizel povprečno 4-5,5
12
4%
5,5-7
44
14%
7-9
7
2%
Dizel športno 4,5 - 6
7
2%
6-8
33
10%
8-10
5
2%
već kot 10
4
1%
 
Skupaj glasov : 315
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a danci1973 So jan 04, 2020 10:18 pm

DX5050 je napisal/-a:A to maš na telefonu aplikacijo? Katero?

https://poraba.com/
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a ban So jan 04, 2020 10:19 pm

Poraba.com. uporabna zadeva
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Zodd Ne jan 05, 2020 8:07 am

malo updejta ;)

civic 1.5t 182ps po 20,000km povprečje vseh kilometrov 6.3 :) po računalniku, koliko laže ne vem,
sem pa en tank naredil z 5.2 brez eco načina, ki ga nikoli ne uporabljam, prestavljam pri cca 2.5k rpm ali več
vozim pa z okoli 2k, ne vem zakaj nerad vozim z 1.5k rpm kot to priporoča avto glede na barvo lučk... nekako pri 60
mi je zoprno imeti v 5 ali 6 prestavi, se vidi da sem vozil 20 let atmosferce :) z porabo sem zelo zadovoljen, sploh
glede na to da več kot 1/3 kilometrov naredim za uživancijo ponavadi kranj/jezersko ko se peljem malo bolj dinamično
na AC sem zelo malo cca 800-1000km na leto tam pa mam porabo preko 8 ker ga redno stisnem do konca 230km/h
če se le da :)
običajno pritisnem gas do konca vsaj 1x dnevno in obrate do rdečega polja, še vedno sem mnenja da je to fajn za
mašino da se malo pretegne :)

čisto po občutku, nimam nikakršnih meritev tako da je velika verjetnost subjektivnega rezultata ;)
-ko sem avto znižal za 5cm je šla poraba dol za cca 2-3dcl
-ko sem menjal olje iz shell 0w-20 acea a1 na castrol titanium 0w-30 acea a1 je šla poraba gor cca 2 hehe
 
Uporabniški avatar
Renault VG
Uporabnik
 
Prispevkov: 1519
Pridružen: Če nov 11, 2010 1:21 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Renault VG Ne jan 05, 2020 10:03 am

ban je napisal/-a:To je poraba za Dunaj, ker je bilo v drugi temi ravno ta destinacija omenjena. Za cliota bi pričakoval nižjo porabo. Skupna poraba v 40 kkm pa je 6.5.

Ne bo porabil manj ker nima dovolj moči, 90 KM in 4 notri plus poln prtljažnik se kar matra avto. Nekaj so dodale pa še kolone in mesta po Češki pri nas. Drugače mi je moja dolgoročna poraba 6,6-6,8l /100 km. Vožnja je skoraj izključno avtocesta in mesto, na avtocesti pa vedno kolikor da promet, če se da 150-160 km/h. Kolikor sem gledal druge imam nekako 0,5-1l večjo porabo.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a limas Ne jan 05, 2020 5:15 pm

Pri vseh mojih vozilih, ki sem jih imel v dolgoletnem vozniškem obdobju, sem imel porabo med 5,7 in 6,5.
Strošek porabe je popolnoma nerelevanten faktor.
Šteje edino skupen strošek lastništva od trenutka nakupa do prodaje.
Kakšno vlogo ima poraba 5,2 namesto 7,0, če se ti zgodijo naslednji nepredvidljivi dogodki:
- kazni za CPP
- nepričakovane okvare
- poškodba vozila
- kraja vozila
- nepošten serviser, ki te ves čas odira (v Lj. je na slabem glasu nek serviser za zavore na Viču)
- kraja avta
- nepotrebne vožnje, ki jih lahko nadomestiš s kolesom ali peš

Na dolgi rok prideš najceneje skozi z atmo bencinarjem in brez EGR, FAP, turbin, visokotlačnih črpalk, dvomasnih vztrajnikov. In še vedno se da dobiti nov ali malo rabljen avto, ki je dobro opremljen in se spodobno ter dokaj dinamično vozi.
 
Uporabniški avatar
Milan_48
Novinec
 
Prispevkov: 164
Pridružen: Ne jan 01, 2006 12:59 pm
Kraj: Šavrinija

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Milan_48 Ne jan 05, 2020 5:19 pm

To si dobro napisal!
Nulla tenaci invia est via!
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a emozul Ne jan 05, 2020 6:25 pm

Bravo limas. Evo, jaz sem ne dolgo nazaj pizdil cez pooblascenca, ker mi je svinsko zaracunal za bremze.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a zk_eu Ne jan 05, 2020 8:53 pm

Bravo limas! Točno tako.

Vsi so tako zasvojeni s to porabo, nihče pa ne pove nikoli skupen strošek lastništva. Jaz bi sicer globe za kršitev CPP in krajo (ki je res zelo izreden dogodek) izključil, ker to mogoče s stroški vozila nima neposredne veze.

Najbolj pomembni podatki se mi zdijo:
- nakupna cena,
- servisi,
- popravila,
- cestni sklad in zavarovanje (vključno s stroški tehničnih pregledov),
- poraba,
- vzdrževanje.

Mene moj avto ob upoštevanju zgoraj naštetega pride 0,40 EUR/prevožen kilometer, pri čemer naredim med 28.000 km do 30.000 km na leto. Če bi gledal samo gorivo, pa je to 0,13 EUR/prevožen kilometer. Kar velika razlika mar ne?
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 649
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a alexwell Ne jan 05, 2020 9:14 pm

to je pač tema o porabi goriva, za ostale stroške pa se lahko druga tema odpre....
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a J.McLane Po jan 06, 2020 11:29 am

Poraba goriva je kar velik delež lastništva vozila, seveda odvisno od tega koliko se voziš ampak tipično (ne pozabit, da je povprečen avto v Slo star 10 let) gorivo predstavlja vsaj 1/3 celotnega stroška lastništva, če ne še kaj več.

Poraba 9 l v 10 letih in 200k km predstavlja 23.000 €
Poraba 4,5 l v 10 letih in 200k km predstavlja 11.500 €
Poraba 2 €/100 km (EV) v 10 letih in 200k km predstavlja 4.000 €

Jasno pa v nekem razredu avta in pri nekem načinu uporabe ne moreš ravno blazno odstopat, je pa vseeno za premislit pred nakupom tudi o tem kakšno porabo bo imel avto.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Firediver Po jan 06, 2020 12:32 pm

Meni se zdijo te kumulativne vrednosti malce same sebi namen, ker je v življenju - vsaj meni - bolj pomembno kako sproti shajaš kot pa končni obračun.
Nekaj takega kot: Za zdravje je dobro, da se vsak dan 8 ur dobro naspiš, na dolgi rok pa pomeni, da si eno tretjino življenja prespal. Kakšna škoda življenja, a ne?
Tako da vsa ta statistika ne vem kaj z njo dosežete. Če se gremo stroške na dolgi rok, je najdražje vzdrževati, da človek ostane živ. Koliko ton hrane smo pojedli, že to koliko košta!

Bolj pomembno se mi zdi, ali smo se v življenju sproti lepo imeli. In zato nima pomena, ali imaš strošek na km 0,3€ ali 0,6€. Če gre sproti stroškovno lepo skozi, čemu bi rabil tako statistiko? Da bi orgazmiral v svoji vedno večji škrtosti do sebe? Da si boš pripenjal medalje za dober deal in stroškovno "učinkovito" življenje?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
PogachnyK
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Sr maj 27, 2009 6:39 am

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a PogachnyK Po jan 06, 2020 12:40 pm

oko se mi je orosilo ob tem zapisu....
Slika
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a emozul Po jan 06, 2020 12:44 pm

:lol: :lol: :lol: , Tukaj si me pa nasmejal.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a J.McLane Po jan 06, 2020 2:37 pm

Firediver je napisal/-a:Meni se zdijo te kumulativne vrednosti malce same sebi namen, ker je v življenju - vsaj meni - bolj pomembno kako sproti shajaš kot pa končni obračun.
Nekaj takega kot: Za zdravje je dobro, da se vsak dan 8 ur dobro naspiš, na dolgi rok pa pomeni, da si eno tretjino življenja prespal. Kakšna škoda življenja, a ne?
Tako da vsa ta statistika ne vem kaj z njo dosežete. Če se gremo stroške na dolgi rok, je najdražje vzdrževati, da človek ostane živ. Koliko ton hrane smo pojedli, že to koliko košta!

Bolj pomembno se mi zdi, ali smo se v življenju sproti lepo imeli. In zato nima pomena, ali imaš strošek na km 0,3€ ali 0,6€. Če gre sproti stroškovno lepo skozi, čemu bi rabil tako statistiko? Da bi orgazmiral v svoji vedno večji škrtosti do sebe? Da si boš pripenjal medalje za dober deal in stroškovno "učinkovito" življenje?


Vsakomur svoje, drugi se pač trudimo, da se bomo tudi jutri lepo imeli in ne shajamo samo vsak dan sproti. Ne bom ravno rekel, da šparam bajne vsote denarja za penzijo, trudim se pa vseeno nekaj narediti za jutri. Izračun stroška, ki ga imam z avtom zame ni muka ampak po svoje veselje.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Ivan36 Po jan 06, 2020 2:47 pm

Mene moj avto ob upoštevanju zgoraj naštetega pride 0,40 EUR/prevožen kilometer, pri čemer naredim med 28.000 km do 30.000 km na leto. Če bi gledal samo gorivo, pa je to 0,13 EUR/prevožen kilometer. Kar velika razlika mar ne?

Je pa tudi razlika v teh 28.000km prevoženih letno a za 800€ / mesec ker teh je vsaj 320.000! ali 1800€ ali primer za Poslance v ZD po 4500€ / mesec ... Vse stane liter goriva enako, enaka je cetnina, enaka je cena vinjete, enaka je osnova zavarovanja ... Razlika je le v večji porabi in obrabi v teh 28.000km ali ne ?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a DePalmo Po jan 06, 2020 7:24 pm

Ko sva z mojo kupila avto, sva vzela malce rabljenega (prevoženih 3500 km) in sva že tukaj prihranila par tisočakov. Sicer ni tak nivo opreme kot sem si sam želel, ampak nisem vsak dan v avtu ker delam od doma, moji je pa avto všeč tak kot je.

Pred nakupom sem se pozanimal če ima izbrani avto kakšne znane napake in kako je z glavnim servisom oz. z verigo in lastniki naredijo zelo veliko km brez resnih okvar. Okvare so pa vedno možne pri vseh avtih, tako da je to treba vzeti v zakup, se pa lahko njim izogneš z znamko ki pač ni nagnjena k okvaram.

Kar se pa tiče stroškov je pa takole. Avto kot rečeno kupljen pri 3.500 km, sedaj jih ima skoraj 50.000, pri nama je 1 leto in 10 mesecev. V tem času sem beležil vse stroške in gorivo trenutno predstavlja 55% vseh stroškov, ostalo se porazdeli na: 9% redni servisi, 28% zavarovanje (polni kasko, drugače bi bilo manj), 6% cestne takse in ostalih stroškov povezanih z registracijo ter 2% na menjavo gum. In ker je porabe 55%, se mi zdi zelo pomembno ali avto pije 5, 6 ali 8 litrov. Porabo imava 5.3 kar sem pričakoval in sem zadovoljen, je pa daleč od oglaševanega (Kia).

Torej, meni je poraba važna, vzdrževanje je pri vseh avtih in je bolj vprašanje koliko se znajdeš, kazni so pa davek na voznikovo neumnost in te imava točno 0.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a zk_eu To jan 07, 2020 2:16 pm

Ivan36 je napisal/-a:
Mene moj avto ob upoštevanju zgoraj naštetega pride 0,40 EUR/prevožen kilometer, pri čemer naredim med 28.000 km do 30.000 km na leto. Če bi gledal samo gorivo, pa je to 0,13 EUR/prevožen kilometer. Kar velika razlika mar ne?

Je pa tudi razlika v teh 28.000km prevoženih letno a za 800€ / mesec ker teh je vsaj 320.000! ali 1800€ ali primer za Poslance v ZD po 4500€ / mesec ... Vse stane liter goriva enako, enaka je cetnina, enaka je cena vinjete, enaka je osnova zavarovanja ... Razlika je le v večji porabi in obrabi v teh 28.000km ali ne ?


Saj imaš prav. Mislil sem predvsem v smeri, da je poraba med pomembnejšimi stroški, ni pa edini, ki ga je treba upoštevati.

Že samo, če gledaš pri vzdrževanju razliko v ceni pri nakupu gum pri enem avtomobilu, ki ima dimenzijo 205/55/16 proti 235/45/18 je tukaj lahko med 200 EUR in 300 EUR razlike.

Jaz teh stvari včasih nisem gledal. Sedaj pa gledam vse skupaj.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1156
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a meganer To jan 07, 2020 3:27 pm

Točno tako. Avto je celota, ne poraba.
 
Uporabniški avatar
Locher
Uporabnik
 
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr avg 28, 2013 5:21 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Locher To jan 07, 2020 5:11 pm

J.McLane je napisal/-a:
Firediver je napisal/-a:Meni se zdijo te kumulativne vrednosti malce same sebi namen, ker je v življenju - vsaj meni - bolj pomembno kako sproti shajaš kot pa končni obračun.

Bolj pomembno se mi zdi, ali smo se v življenju sproti lepo imeli.


Vsakomur svoje, drugi se pač trudimo, da se bomo tudi jutri lepo imeli in ne shajamo samo vsak dan sproti. Ne bom ravno rekel, da šparam bajne vsote denarja za penzijo, trudim se pa vseeno nekaj narediti za jutri. Izračun stroška, ki ga imam z avtom zame ni muka ampak po svoje veselje.


Oba imata prav. Če si life preživotaril, v penziji ni več kaj nadoknaditi. Po drugi strani ni modro živeti čez svoje finančne sposobnosti. Čudim se folku, ki ima plače dva jurja (torej v paru štiri+), vozi pa nekaj od svete trojice.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Poraba tvojega avtomobila - novo - ANKETA

Napisal/-a Firediver To jan 07, 2020 5:36 pm

Jaz sem izpostavil, da če ti sproti dobro gre, si lahko sproti dosti privoščiš ne glede na to, koliko ti končni obračun pokaže smotrnost takega početja (npr. strošek za prevoženi km v času lastništva vozila.)

Ne zagovarjam pretiranega življenja čez svoje zmožnosti, tega nisem nikjer omenil, ampak tudi ne odobravam življenja, ki bazira na statistiki smotrnosti preteklih dejanj. To ne bo zagotovilo dovolj denarja za starost-še preveč ga bo-in dediči se bodo pobili zanj. In to za ceno asketskega življenja? Jaz tega ne odobravam!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov