Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
King1
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4317
Pridružen: Po mar 10, 2008 6:06 pm
Kraj: Vzhodno od Domžal

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a King1 So dec 31, 2011 8:10 am

nebivedu je napisal/-a:Tole prehitro vožnjo v naseljih je pomoje prav da tudi sakncionirajo.

Eden (zame) najboljših avstralskih filmčkov TAC, ki pokaže razliko 5km/h - "slow motion".
http://www.youtube.com/watch?v=SuY_VHzKdjc&feature=related

Tako da ta njihova akcija -5km/h (wipe off 5) se meni zdi odlična in bi jo lahko tudi naši "taglavni" upošteval in jo izvedl.



Odličen prispevek. Vsekakor priporočam ogled. ;)

lp
 
Uporabniški avatar
maius28
Novinec
 
Prispevkov: 367
Pridružen: Če jan 05, 2006 11:12 am
Kraj: Gališki slapovi

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a maius28 So dec 31, 2011 8:30 am

Ste že poslušali ljudi iz Zavoda Varna pot? Se splača. Gre za skupino posameznikov, ki so kakorkoli bili udeleženi ali soudeleženi v nesreči. Izkušnja za življenje, ki je eno samo. Nič "tube" ni, vse je samo v živo.

LP
Nikoli ni prepozno.
 
Uporabniški avatar
King1
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4317
Pridružen: Po mar 10, 2008 6:06 pm
Kraj: Vzhodno od Domžal

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a King1 So dec 31, 2011 8:34 am

maius28 je napisal/-a:Ste že poslušali ljudi iz Zavoda Varna pot? Se splača. Gre za skupino posameznikov, ki so kakorkoli bili udeleženi ali soudeleženi v nesreči. Izkušnja za življenje, ki je eno samo. Nič "tube" ni, vse je samo v živo.

LP


Se strinjam a tudi ogled takega filmčka ni škodljiv a ne? ;) ;)

lp
 
Uporabniški avatar
maius28
Novinec
 
Prispevkov: 367
Pridružen: Če jan 05, 2006 11:12 am
Kraj: Gališki slapovi

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a maius28 So dec 31, 2011 8:39 am

King1 je napisal/-a:
maius28 je napisal/-a:Ste že poslušali ljudi iz Zavoda Varna pot? Se splača. Gre za skupino posameznikov, ki so kakorkoli bili udeleženi ali soudeleženi v nesreči. Izkušnja za življenje, ki je eno samo. Nič "tube" ni, vse je samo v živo.

LP


Se strinjam a tudi ogled takega filmčka ni škodljiv a ne? ;) ;)

lp


Res je. Raje manj kot več. Pustimo ego trip doma za PSC ali WII.


LP
Nikoli ni prepozno.
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce So dec 31, 2011 2:51 pm

Ni vse v hitrosti, kot hočejo ponekod prikazati... razlike v koncentraciji med ljudmi so ogromne, marsikdaj sramotne, kar lahko prinese tudi par sekund pri reakcijah in ta stvar bi se lahko precej izboljšala (tudi razlike v refleksih med vozniki za celo sekundo niso nič neobičajnega, segajo od F1 hitrih 500milisekund pa do 2+sekund), ljudje ne znajo oceniti svojih sposobnosti ali pa so celi mehki za volanom, razlike v znanju in občutku so ogromne, razlike v gumah in zavorah so ogromne, predvidevati se ne zna več... Problem pri vsem skupaj na koncu dneva je, da takšen ki se kdaj malo bolj pelje, ker mu znanje in avto to omogoča, pa kdaj prehiti je divjak, pa čeprav po pameti... medtem ko folk razmišlja in gleda vsega boga med vožnjo, ob enem pa vozi z nezmanjšano hitrostjo tam, kjer bi mogoče moral (iz regionalne v naselje, takoj dovozi hiš, šole,...), potem pa se recimo z 90 pri nezmanjšani hitrosti razsuje na ravnini... se potem človek vpraša "how the F***". Takole je meni en pametoval, da sem baje divjak in kot argument da se on s svojo staro kripo ustavi istočasno kot jaz... potem sem ga pa vprašal po zavorni poti, ki jo je dosegel na Vranskem :lol: ... no, je kasneje izsilil v križišču, hvala bogu brez sovoznika v avtu, bi fajn nastradu...
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
BBoss
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: Pe apr 29, 2005 12:51 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a BBoss Pe jan 27, 2012 8:45 pm

Se strinjam s filmčkom ne pa z manipulacijo - če bi pokazali udarec hitrejšega avtomobila na istem mestu kot počasnejšega bi zgubilo ves pomen, ker tud približno ne bi zgledalo tako "spektakularno".

Drugač pa bi bilo zanimivo, da bi poleg takih filmčkov še oblast (država, zakonodajalec itd) primaknila kakšen konkreten ukrep. Recimo, da bi prepovedala prodajo in uporabo pnevmatik, ki na testih imajo za 5% ali več slabše performance od recimo povprečja petih najboljših pnevmatik. Da bi na vsakih 10 let uvedla prevejanje znanja in kontrolo psihofizičnih ter motoričnih zmožnosti voznikov. Da bi 100% subvencionirala udeležbo na tečajih varne vožnje. Da bi uvedla kazensko odgovornost za upravljalce in gradbince cest v primerih nestrovne gradnje in popravila cest ter recimo polaganja neustreznega preveč drsečega asfalta.

Tole lohk naštevam do jutri samo, če bi ljudje videli, da država prevzema precejšnjo mero odgovornosti za izboljšanje prometne situacije na lastna pleča bi tudi taki filmčki imeli še dodatno težo v zavesti ljudi.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a maniaxxx Pe jan 27, 2012 9:09 pm

BBoss je napisal/-a:Se strinjam s filmčkom ne pa z manipulacijo - če bi pokazali udarec hitrejšega avtomobila na istem mestu kot počasnejšega bi zgubilo ves pomen, ker tud približno ne bi zgledalo tako "spektakularno".

Drugač pa bi bilo zanimivo, da bi poleg takih filmčkov še oblast (država, zakonodajalec itd) primaknila kakšen konkreten ukrep. Recimo, da bi prepovedala prodajo in uporabo pnevmatik, ki na testih imajo za 5% ali več slabše performance od recimo povprečja petih najboljših pnevmatik. Da bi na vsakih 10 let uvedla prevejanje znanja in kontrolo psihofizičnih ter motoričnih zmožnosti voznikov. Da bi 100% subvencionirala udeležbo na tečajih varne vožnje. Da bi uvedla kazensko odgovornost za upravljalce in gradbince cest v primerih nestrovne gradnje in popravila cest ter recimo polaganja neustreznega preveč drsečega asfalta.

Tole lohk naštevam do jutri samo, če bi ljudje videli, da država prevzema precejšnjo mero odgovornosti za izboljšanje prometne situacije na lastna pleča bi tudi taki filmčki imeli še dodatno težo v zavesti ljudi.


Zelo dobro napisano ampak si velik utopist žal....
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce Pe jan 27, 2012 10:30 pm

Najbolj se strinjam z delom o gumah, čeprav 5% je res huda omejitev. Na mokrem že sedaj med odličnimi in slabimi gumami pride tudi do 2x razlike ali več v zavorni poti, o tem kako je pri 4 leta stari gumi raje nebi...
avtomagazin o zelo poceni azijcih:
Kaj pomeni slabe lastnosti? Na primer to, da imata ti dve pnevmatiki v primerjavi z najboljšimi skoraj 40 metrov daljšo zavorno pot pri zaviranju na mokri cesti od hitrosti 100 km/h do zaustavitve. To ni nevarno samo za uporabnike teh pnevmatik, temveč tudi za druge udeležence v prometu, saj zaradi tako podaljšane zavorne poti zelo hitro pride do naleta: avto z dobrimi pnevmatikami ob nevarnosti zaustavi, za njim vozeči avto s slabimi pnevmatikami pa potrebuje bistveno daljšo zavorno pot in zato pride do naleta. Ali drug primer: avto z dobrimi pnevmatikami se lahko pravočasno ustavi pred skupino otrok ali pešcev, avto s slabimi pnevmatikami pa se mimo točke, kjer je prvi avto že ustavil, še vedno pelje s hitrostjo 60 km/h.


Seveda zajebavali bodo mene z novimi bridgestonkami, ferodo diski in ploščicami in koncentracijo... med tem se bo pa z isto hitrostjo mimo peljal nesposobnež s kripo in plastikfantastik gumami. Ničkolikokrat se mi je že zgodilo, da mi je kdo nazaj zabil, da on se pa vseeno ustavi isto hitro kot jaz in da pretiravam s tem... ker oni so varni, jaz pa divjak :lol:
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a primozek68 Pe jan 27, 2012 11:23 pm

Seveda zajebavali bodo mene z novimi bridgestonkami, ferodo diski in ploščicami in koncentracijo



Tukaj zraven paše un črnc, ki pravi: Watch out, we've got a bad ass over here
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce Pe jan 27, 2012 11:46 pm

Sem ti stopil na žulj par postov gor, ne?

Sem badass, ker nimam kitajčkov obutih na felgah 8) .

aja ne zate nisem, nimam BMW
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a primozek68 So jan 28, 2012 1:04 am

V redu je Stewie.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
MateSLO
Novinec
 
Prispevkov: 391
Pridružen: So dec 06, 2008 1:30 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a MateSLO Ne feb 26, 2012 12:14 pm

BBoss je napisal/-a:Se strinjam s filmčkom ne pa z manipulacijo - če bi pokazali udarec hitrejšega avtomobila na istem mestu kot počasnejšega bi zgubilo ves pomen, ker tud približno ne bi zgledalo tako "spektakularno".

Drugač pa bi bilo zanimivo, da bi poleg takih filmčkov še oblast (država, zakonodajalec itd) primaknila kakšen konkreten ukrep. Recimo, da bi prepovedala prodajo in uporabo pnevmatik, ki na testih imajo za 5% ali več slabše performance od recimo povprečja petih najboljših pnevmatik. Da bi na vsakih 10 let uvedla prevejanje znanja in kontrolo psihofizičnih ter motoričnih zmožnosti voznikov. Da bi 100% subvencionirala udeležbo na tečajih varne vožnje. Da bi uvedla kazensko odgovornost za upravljalce in gradbince cest v primerih nestrovne gradnje in popravila cest ter recimo polaganja neustreznega preveč drsečega asfalta.

Tole lohk naštevam do jutri samo, če bi ljudje videli, da država prevzema precejšnjo mero odgovornosti za izboljšanje prometne situacije na lastna pleča bi tudi taki filmčki imeli še dodatno težo v zavesti ljudi.


Lepo napisano in se strinjam z napisanim.
Jaz recimo na svoj avto ne bom dal nekih zanič gum (zaenkrat so gor sicer Michelin Enery Saver, ker so bile ob nakupu avta in so recimo zadovoljive za normalno vožnjo - pride pa Potenza kmalu :) ) ampak eni kupijo hud avto, hude felgne in potem za gume ostane le drobiž. Ker veliko ljudi se ne zaveda kakšno razliko lahko napravijo pnevmatike in potem dajo gor nek kitajski drek, ki je poceni.

Tečaji varne vožnje. Subvencioniranja ne boš videl, ker država že tako ali tako nima denarja. Lahko bi pa napravili vsaj tako, da bi lahko to padel. Kolikor sem slišal tukaj gor in od kolegov te spustijo čez pa ni važno kake bedarije delaš tam. Kar spet ni prav in ne napravijo niti malo za izboljšanje stanja na cesti. Še slabše. Enega voznika, ki ne zna v kontroliranem območju poravnat oziroma ulovit avto ne bi smeli spustit na cesto, ker tam je pa še milijon drugih dejavnikov, ki vplivajo ko ti avto začne zanašat. Med drugim tudi ostali udeleženci v prometu.

Morda bi zaleglo tudi to, da bi dvignili težavnost izpitnih pol, ker ko sem jih jaz nekaj let moral reševati sem se moral zadržati, da nisem padel v smeh zraven. Polo sem rešil v nekaj minutah, še malo pregledal in oddal. Prelahko je vse skupaj, če mene vprašate ... :/
 
Uporabniški avatar
pixie
Novinec
 
Prispevkov: 477
Pridružen: Po avg 30, 2010 7:54 pm
Kraj: Kärnten

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a pixie Ne feb 26, 2012 12:26 pm

@mateSLO: mislim da so lani prišle nove pole, kjer se je težavnost (baje) dvignila.
Freunde am fahren.
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce Ne feb 26, 2012 10:22 pm

Težavnost je večja, vendar ne na račun večje zahtevanosti znanja, le hakljci so še bolj brezvezni. Ne pripomore k znanju niti 1%...
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
reber
Uporabnik
 
Prispevkov: 836
Pridružen: Pe maj 16, 2003 12:12 pm
Kraj: Bled

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a reber Sr apr 04, 2012 11:16 pm

SuperVeloce je napisal/-a:Seveda zajebavali bodo mene z novimi bridgestonkami, ferodo diski in ploščicami in koncentracijo...


Koncentracijo? ja, res smo lahko za volanom večinoma skoncentrirani, poleg tega pa so nam lahko v pomoč dobre gume in brezhibne zavore, brezhiben avto, ki je boljši od večine krip... vendar... nezavedno se lahko zgodi, da imamo slab dan, mogoče se nas loteva kakšna viroza, bolezen, smo slabe volje, žalostni, zamišljeni, raztreseni in podobno, v teh primerih koncentracije ni, pa če smo še tako prepričani, da smo skoncentrirani in se trudimo biti skoncentrirani, najslabše pa je, da se zanašamo na super kvalitetne gume in zavore in nadpovprečni super avto.
Lahko smo v več kot 99,99% primerov ali časa vožnje popolnoma brezhibni, za nesrečo pa je dovolj 0,01% da se zgodi in če letno prevoziš samo 10000km, je tisti 0,01% natanko 1km ;) in v tem kilometru se lahko zgodi marsikaj.

Če sem citiral tvoje besedilo, še ne pomeni, da se spravljam nate, nikakor, želim samo dodati, da smo lahko še tako previdni, lahko imamo brezhibne gume in zavore, dober avto, vozimo počasi, kljub temu pa se lahko zgodi, da spregledamo nekaj... seveda pa vsa ta brezhibnost in previdnost močno zmanjša možnost, da gre nekaj narobe.
Vsekakor podpiram, da imamo boljše gume, da imamo brezhibne zavore, da imamo brezhiben avto in da smo za volanom previdni, vse to zmanjša možnost nesreče.

Kar se pa tiče navodil za srečnejše življenje za volanom: zavedati se je potrebno, da nismo sami ;)

In ko pride pomlad in toplo vreme, ne preveč gledat okoli sebe po pločnikih, kjer se sprehajajo brhke mladenke v kratkih krilcih, ker to zmanjšuje koncentracijo. Ko sem pred leti preveč zijal okoli, točno tisto iz prejšnjega stavka, bi se skoraj zabil nekomu v zadek, od takrat naprej sem pri zijanju bolj previden, oziroma se zijanju raje odpovem, ko sem za volanom :S
www.reber.si - www.elektron.si - www.pastir.info
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce Če apr 05, 2012 2:09 am

hehe, kikl'ce bodo ja!

Vsekakor se strinjam in ne zanikam, da se lahko nesreča v prometu pripeti praktično vsakomur, tudi WRC voznikom (čeprav takrat priznam, da bi mogoče vihal obrv :D). Hotel sem le povedati, da kljub vsemu si lahko na koncu označen za nekoga, ki več tvega.. in to pride ponavadi s strani nekoga, ki nima ali možnosti ali namena imeti kaj več kot tehnično podpovprečen avto, po možnosti pa mu primanjkuje tudi občutka ali izkušenj (vožnja 20 let eno in taisto relacijo 5km na šiht in nazaj niso veliko vredne izkušnje).

Vse skupaj sešteto, razlike med vozili (in njihovimi vozniki) na cesti so lahko velike.
Vsi tukaj smo verjetno mnenja, da se je potrebno v strnjenih naseljih čimbolj brzdati in držati omejitev, ne glede na opremo. Po tem kar vidim na naših cestah, pa se v naseljih (sploh tista, ki ležijo na regionalnih cestah) rado prekorači, kljub (pre)počasni vožnji po regionalki. Ampak poanta tukaj je, ko pade ena dežna kaplja, smo pri taistih pol divjaki, če se peljemo več kot 50-60 kjerkoli kjer ni popolna ravnina, bognedaj :). Če nima telefona v roki, ko takšnega polža prehitiš, ali ne krili z rokami ob pogovoru s sovoznikom in gleda dejansko na cesto, je že čudež. Ali pa je tako prestrašen/a, da se vidno oklepa volana.

Pa me ne moti, če se vozniki počasi peljejo, dokler je z dobrim razlogom ali vsaj v mejah normale. Se on umakne (sicer redko) ali pa ga ostali vozniki prehitimo. Ob neprimernih urah pa se ob takšni vožnji praktično ustavi ves regionalni promet, saj že dolgo nisem doživel, da bi kdo pusil prosto pot koloni za seboj, ker je sam še preveč utrujen za normalno vožnjo ali sprehod do avtobusne postaje.
Le kako, da kadar jaz zaradi kakšnega razloga počasneje peljem, nikogar ne zmerjam z divjakom, ne stiskam na gas in hupo ko me nekdo prehiti, na avtocesti mi nikoli ne žmrkajo in hupajo (oz. zelo zelo redko se najde dovolj objesten voznik, ki me toliko preseneti da se ne umaknem oz. prehim kar sem imel namen pravcajt). Zato me motijo vozniki, ki ob vsaki priložnosti špukajo po objestnežih, sami pa ne vedo, da tudi oni niso angelčki, dokler se obnašajo kot da oni vsem zapovedujejo njihov način vožnje, tempo, ter včasih še njihova pravila. Logično je, da niso vsi isto sposobni za voznjo in nimajo iste opreme pod ritjo, ampak to velja v razmislek vsem, ne samo hitrejšim, zato nekdo ni avtomatsko norec, če se lahko pelje hitreje kot jaz.

Pustmo sedaj na miru tiste objestneže, to je druga tema...


Še kakšen nasvet: Dinamična in ob enem mehka in sproščena vožnja naredi dobrega voznika!
Ljudje mislijo, da če voziš pazljivo in počasi, si dosegel vse, si dober voznik... temu ni vedno tako.
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
Skubic
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 580
Pridružen: Po avg 23, 2004 1:00 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a Skubic Po jun 25, 2012 4:51 pm

Eno CPP / zakonsko vprašanje, je pomoje kar povezano s to temo...

Kdaj, v kakšnem primeru je dovoljena uporaba zvočnih in svetlobnih signalov, npr. vozilu pred teboj? Oziroma drugače povedano, če uporabiš hupo in blendanje, ker nekdo spredaj ni pri zdravi pameti, ali pa če te za začetek konkretno izsili, ali je to dovoljeno?
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce Po jun 25, 2012 5:12 pm

Dovoljeno je, kadar je po objektivni oceni ogrožen katerikoli od udeležencev v prometu. Ni pa točno določeno, kakšne situacije bi naj to bile in kako jih uporabiti, da se soudeležencev ne zmede še bolj.
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a MacTron Po jun 25, 2012 5:20 pm

Skubic, na kratko. Zakon o pravilih cestnega prometa: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=5733 70. clen.
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Uporabniški avatar
Skubic
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 580
Pridružen: Po avg 23, 2004 1:00 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a Skubic Po jun 25, 2012 6:06 pm

Hvala za odgovore!
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: aklan86, Majestic-12 [Bot] in 30 gostov