Debate, ki niso vezane na ostala področja...
 
Uporabniški avatar
Veronika.borghesi
Novinec
 
Prispevkov: 495
Pridružen: Ne sep 20, 2009 8:13 am
Kraj: Ljubljana in Portorož

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a Veronika.borghesi Po okt 22, 2012 11:12 am

Tale zapis se mi je zdel zanimiv, pa sem ga kar skopirala iz časnika Delo. Meni se kaj takega še ni zgodilo, sem pa že opazila sredi avtoceste ob strani parkiran avtomobil, ki je pred tem očitno vozil v napačno smer. Razmišljanje, kaj je ceneje, je povsem na mestu. Pa tudi podatki iz ZDA se zdijo osupljivi.

Oktanski utrinki - Delo Na kolesih (20.10.2012)
Napačna smer
Sredi deževne noči se približujem avtocestnemu izvozu. Čez deset minut bom doma. Zmanjšam hitrost in zapeljem na izvoz, po nekaj metrih me zaslepi močna svetloba, sunkovito zaviram, zenice se razširijo, telo otrpne, delujejo refleksni gibi. Vsaj zdi se tako. Na srečo ustavim pravočasno, pa ne zgolj jaz. Nesrečnik, ki je zapeljal v napačno smer, se pomakne nekaj deset metrov vzvratno, nonšalantno obrne, zapelje čez dvojno črto in izgine v temno noč. Dogodek noče iz glave. Le kako je to mogoče? Je bil človek pijan kot čep, zadrogiran, samomorilsko depresiven, miselno odsoten ali pa je nekaj spregledal zaradi težko definiranih naključij? Je bila na delu višja sila ali polna luna? Verjetno je težje določiti vzrok kot pa mogoče posledice. Duša mi ne da miru, vklopim računalnik in raziskujem. Tega je več, kot sem si mislil. Cela množica člankov o hudih prometnih nesrečah zaradi avtocestne vožnje v napačni smeri je precej svežega datuma. Na Dolenjskem je pred nekaj tedni 60-letnica zapeljala na avtocesto po izvoznem pasu, peljala v napačno smer in trčila v 77-letno voznico. Obe sta umrli na kraju nesreče. Berem naprej. V prvih septembrskih dneh je 71-letna Italijanka zašla na napačni pas avtoceste v Lescah in se odpeljala v smeri Kranja. V bližini viadukta Tržiška Bistrica se je zaletela v osebni avtomobil 39-letnega voznika. Zaradi silovitosti trčenja je bila takoj mrtva. Tragika brez konca.

Mar ni to grozljivo? So naša življenja v očeh države in njenih upravljavcev res vredna manj kot elektronski nadzorni in opozorilni sistemi, s katerimi bi lahko število takšnih nesreč močno zmanjšali? Ne vem, koliko je dejansko vredno posameznikovo življenje. Vem pa, da mora država za vsak dan intenzivne negi iz zdravstvene blagajne odšteti vsaj deset tisoč evrov. Ko k temu prištejemo še poznejšo rehabilitacijo in vse druge stroške, poletijo številke v nebo. Slovenci, ki se tako visoko cenimo, imamo, vsaj po podatkih s spletne strani Darsa, trenutno en sam opozorilni sistem za preprečevanje napačnega vstopa na avtocesto. Ni mi znano, kakšni so rezultati in za koliko se je na avtocestnem priključku na Vranskem zato zmanjšalo število voznikov, ki zapeljejo v napačno smer. Verjamem pa, da se je opazno.

O delovanju podobnega sistema odkrijem zgovoren članek v zadnji izdaji publikacije Traffic Technology International, kjer so vožnji v napačni smeri namenili naslovno temo. Po njihovih podatkih se je na enem najbolj nevarnih avtocestnih odsekov v Teksasu po namestitvi opozorilnega elektronskega sistema število nesreč zaradi vožnje v napačni smeri zmanjšalo za radikalnih 83 odstotkov. Mar ni to številka, ob kateri bi morali zvoniti vsi zvonci na Darsu in ministrstvih? Vprašanj je zato več kot odgovorov. Zakaj imamo pri nas s takšnim sistemom opremljen le eden avtocestni izvoz? Zakaj ni epiloga in zakaj se ustrezno ne opremijo vsi kritični avtocestni priključki? Zakaj se ne zgodi nič? Ne nazadnje gre pri vsem skupaj za varčevanje z davkoplačevalskim denarjem, ne za zapravljanje. Če smo Slovenci tako neodločni in počasni pri reševanju gospodarskega in bančnega sistema, bi bilo lahko drugače vsaj pri varnosti. Statistika je neizprosna. Zaradi napačne smeri vožnje se bo Matilda še sprehajala po slovenskih avtocestah.
Lep in s soncem obsijan dan vam želi

Veronika
 
ErazemK
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: So feb 02, 2013 8:19 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a ErazemK So feb 02, 2013 8:47 pm

komentar na 13. točko:
vsi vemo kdaj se končajo službe v storitvenem sektorju, in da če imaš otroke, jih greš ponavadi takoj iskat, pomoje zato ker so tvoji al pač kašn drug čuden razlog..

pa še to v razmislek:
nestrpnosti v gnečah na avtocestah, zaradi tega ker je nekdo (tudi če po svoji krivdi) komaj živ v razbitem avtu, se je bolje izogniti :)

...za italijane bi pa prav pršla avtocesta s prilagojenim programom, ker mislijo da so črte med pasovi modni dodatek :D
 
MateSLO
Novinec
 
Prispevkov: 391
Pridružen: So dec 06, 2008 1:30 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a MateSLO To feb 05, 2013 1:31 pm

Veronika.borghesi: saj imamo opozorilne table pri nas na avtocestah. Meter široke, dva metra visoke na obeh straneh, živo rumene barve. Če to fališ nimaš kaj delat na cesti. Zakurit taborni ogenj pa vozniško dovoljenje skurit, ker več kot očitno ti nekaj ni jasno.
 
Uporabniški avatar
MacTron
Administrator a.com
 
Prispevkov: 8348
Pridružen: To sep 10, 2002 9:55 pm
Kraj: Dezela Kranjska

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a MacTron Sr feb 06, 2013 11:51 pm

MateSLO je napisal/-a:Veronika.borghesi: saj imamo opozorilne table pri nas na avtocestah. Meter široke, dva metra visoke na obeh straneh, živo rumene barve. Če to fališ nimaš kaj delat na cesti. Zakurit taborni ogenj pa vozniško dovoljenje skurit, ker več kot očitno ti nekaj ni jasno.

Ze predlansko leto tudi omenjeno pa vendarle sodi tudi sem v zbirko srecnejsega: viewtopic.php?p=1553641#p1553641 Poleg ze teh zelo oznacenih tabel je v vprasanju samo se, koliko casa bo to "le" na tem edinem mestu oz. drugace receno, koliko casa bo to se pilotski in ne sistem splosne rabe za nujno potrebno varnost na vseh izvozih z AC. Vprasanje birokracije, neverending story.

Sistem za srecnejse voznisko zivljenje: http://www.dars.si/Dokumenti/Napotki/Va ... o_689.aspx
  • Vorsprung durch Technik | Progress through Technology
 
Uporabniški avatar
anze1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: Če feb 14, 2013 9:35 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a anze1 Po feb 25, 2013 10:52 pm

SuperVeloce je napisal/-a:Ni vse v hitrosti, kot hočejo ponekod prikazati... razlike v koncentraciji med ljudmi so ogromne, marsikdaj sramotne, kar lahko prinese tudi par sekund pri reakcijah in ta stvar bi se lahko precej izboljšala (tudi razlike v refleksih med vozniki za celo sekundo niso nič neobičajnega, segajo od F1 hitrih 500milisekund pa do 2+sekund), ljudje ne znajo oceniti svojih sposobnosti ali pa so celi mehki za volanom, razlike v znanju in občutku so ogromne, razlike v gumah in zavorah so ogromne, predvidevati se ne zna več... Problem pri vsem skupaj na koncu dneva je, da takšen ki se kdaj malo bolj pelje, ker mu znanje in avto to omogoča, pa kdaj prehiti je divjak, pa čeprav po pameti... medtem ko folk razmišlja in gleda vsega boga med vožnjo, ob enem pa vozi z nezmanjšano hitrostjo tam, kjer bi mogoče moral (iz regionalne v naselje, takoj dovozi hiš, šole,...), potem pa se recimo z 90 pri nezmanjšani hitrosti razsuje na ravnini... se potem človek vpraša "how the F***". Takole je meni en pametoval, da sem baje divjak in kot argument da se on s svojo staro kripo ustavi istočasno kot jaz... potem sem ga pa vprašal po zavorni poti, ki jo je dosegel na Vranskem :lol: ... no, je kasneje izsilil v križišču, hvala bogu brez sovoznika v avtu, bi fajn nastradu...

Ne vem sicer kako si ti razlagaš ta prispevek, tukaj je pokazano kaj pomeni 5km na uro manj ob trku, pa lahko vozi še ne vem kako zbrana oseba z brembo zavorami in z dirkalnimi gumami po ko poper suhem asfaltu pri najprimernejši temperaturi. Pa naj ma reflekse ko crkjen konj ali pa ko šumi, razlika bo taka v primeru identične poti v razliki le 5km na uro pa naj se zaleti v zid, drugo vozilo ali še slabše v osebo pozicionirano na poti vozila.
lp
Where there's a will, there's a way
 
Uporabniški avatar
arijan
Novinec
 
Prispevkov: 463
Pridružen: Pe mar 11, 2011 10:38 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a arijan Sr feb 27, 2013 9:53 pm

Če že mislijo postavit takšne table ki opozarjajo ljudi da vozijo v napačno smer ne bo kaj veliko pomagalo v primeru ko neka oseba namerno zapelje v napačno smer, pa naj bo to zaradi stave ali želje oditi iz tega sveta...
A ne bi bilo bolj primerno v tem primeru dodat kakšno oviro ki bi onemogočila nadaljnjo vožnjo? Recimo kakšne bodice ali špice ki bi predrle gume?

Vem da je tale skica malo grda, vendar zakaj pa ne bi postavili takšnih ovir, kjer bi v primeru da normalno zapelješ iz avtoceste greš čez položni del teh bodic, kot da greš čez ležečega policaja.
Če pa zapelješ v napačno smer so pa bodice obrnjene proti vozilu in predrejo gume.
Priponke
Brez naslova.jpg
Brez naslova.jpg (2.66 KiB) Videno 48387 krat
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a primozek68 Sr feb 27, 2013 9:57 pm

Zato, ker včasih zapeljejo vozila na nujni vožnji v nasprotno smer, da so hitreje na kraju nesreče.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a vuli Pe mar 01, 2013 8:13 pm

sej ni treba, da so fiksne. Sem siguren, da obstaja kak sistem, ki bi bil vgrajen v cesto ali kaj podobnega in bi recimo v takem primeru dvignil ven te rampe, ko bi sistem zaznal vozilo, ki gre kontra.. Če me razumete kaj čem povedat.
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a primozek68 Pe mar 01, 2013 8:21 pm

primozek68 je napisal/-a:Zato, ker včasih zapeljejo vozila na nujni vožnji v nasprotno smer, da so hitreje na kraju nesreče.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Uporabniški avatar
arijan
Novinec
 
Prispevkov: 463
Pridružen: Pe mar 11, 2011 10:38 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a arijan Pe mar 01, 2013 9:43 pm

Kot obstajajo daljinci za rampe da se odprejo, bi pač oni imeli daljince za spuščanje teh zaščit.

@primozek68 mi daš lahko primer kdaj so šli v nasprotno smer na avtocesti na nujni vožnji? Ker tega še nisem zasledil...
Reševalci, policaji in gasilci se ne smejo vozit po odstavnem pasu na avtocesti, sedaj se bodo pa kar v nasprotno smer peljali? :huh:
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a primozek68 So mar 02, 2013 9:56 am

arijan je napisal/-a:Kot obstajajo daljinci za rampe da se odprejo, bi pač oni imeli daljince za spuščanje teh zaščit.

@primozek68 mi daš lahko primer kdaj so šli v nasprotno smer na avtocesti na nujni vožnji? Ker tega še nisem zasledil...
Reševalci, policaji in gasilci se ne smejo vozit po odstavnem pasu na avtocesti, sedaj se bodo pa kar v nasprotno smer peljali? :huh:


Dej prosim te. Poišči si primer sam. En namig ti dam: zakaj služijo odstranljivi deli ograje na sredini med pasovi? :roll:

Reševalci se ne smejo peljati po odstavnem pasu?? :roll:

Glede daljincev: v stari Ljubljani se policaji matrajo po 15 minut, da daljinec prime za spust potopnega stebrička, ne vem kako bi to zgledalo na AC.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a uros11 So mar 02, 2013 10:45 am

Vozilom na reševalni vožnji se ni treba držati predpisov.
 
Uporabniški avatar
arijan
Novinec
 
Prispevkov: 463
Pridružen: Pe mar 11, 2011 10:38 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a arijan So mar 02, 2013 12:14 pm

Nam so govorili, da se je potrebno v koloni umaknit skrajno desno na svojem pasu, če si na srednjem in skrajno levo na prehitevalnem pasu, tako da spustiš vozilo po sredini.
Takega primera še nisem videl, da bi vozili v nasprotno smer, zato sem vprašal.
Tisti odstranljivi deli ograje sem pa mislil da so zato da se pelje vozilo na nujni vožnji v pravo smer in ko pride do tega zamenja smer in gre nazaj, se pravi vedno vozi v pravo smer.
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce So mar 02, 2013 12:20 pm

Voziti v pravo smer je logično, vendar neuporabno, ko nesposobni vozniki parkirajo pošrek in peljejo svoje otroke na sprehod do kraja nesreče. Kako sploh uspe reševalcem priti do kraja nesreče, me bo vedno begalo.
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a ~toMmy~ So mar 02, 2013 4:09 pm

No ja, jaz sem bil pozitvno presenečen nad reakcijami voznikov, ko smo stali v dveh kolonah na AC in je bilo slišat sireno od daleč, sredina je bila v trenutku prosta. Pa to na relaciji LJ - Grosuplje, žarišču totalno nesposobnih voznikov! :D
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
peroRS
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5601
Pridružen: To apr 21, 2009 3:28 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a peroRS So mar 02, 2013 6:41 pm

Kako preprečiti vožnjo v nasprotni smeri na AC?

http://www.youtube.com/watch?v=qgVmc1TODTw

:rofl :rofl :rofl :DDD :DDD
 
Uporabniški avatar
SuperVeloce
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Po mar 14, 2011 2:46 am

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a SuperVeloce So mar 02, 2013 9:25 pm

~toMmy~ je napisal/-a:No ja, jaz sem bil pozitvno presenečen nad reakcijami voznikov, ko smo stali v dveh kolonah na AC in je bilo slišat sireno od daleč, sredina je bila v trenutku prosta. Pa to na relaciji LJ - Grosuplje, žarišču totalno nesposobnih voznikov! :D

Zelo lepo. Meni se je pa zgodilo, da so se mi začeli rinat po sredini, ko sem se na prehitovalnem preventivno pomaknil na levi rob ob ograjo. Saj ne da bi se dejansko kolona kaj veliko premikala, večinoma smo stali...
when in doubt, flat out
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a DePalmo Po mar 04, 2013 8:54 am

peroRS je napisal/-a:Kako preprečiti vožnjo v nasprotni smeri na AC?

http://www.youtube.com/watch?v=qgVmc1TODTw

:rofl :rofl :rofl :DDD :DDD


Perfekten način, bi si ljudje na hitro zapomnili da se po Ac ne sme voziti v napačno smer :D Pa tudi če bi, bi samo enkrat pa nikoli več :)
 
Uporabniški avatar
Matey_
Uporabnik
 
Prispevkov: 1477
Pridružen: So avg 08, 2009 9:20 pm
Kraj: Postojna

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a Matey_ To mar 05, 2013 7:09 pm

No lahko vsem iz lastnih izkušenj odgovorim glede vožne reševalcev po nasprotnem pasu.
Totalen nesmisel - res je, da se v časih v mestu zapelje na nasprotni pas ali pa po nasprotnem pasu čez križišče ampak še to za najmanjši možen čas. Tudi trditve, da se vozilom na nujni vožnji ni treba držat pravil so buče - modra luč in sirena služi kot opozorilo in ''prošnja'', da ostali udeleženci v prometu odstopijo prednost vozilom na nujni vožnji, ni pa to sredstvo, ki omogoča brezglavo divjanje - konec koncev je voznik reševalnega vozila na nujni vožnji ravno tako kazensko odgovoren v primeru prometne nesreče - seveda če je v prekršku.

Prekinitve ograje na avtocestah so pa namenjene ravno temu, da se vozila na nujni vožnji lahko obrnejo oz. zamenjajo smer vožnje in jim ni potrebno voziti po nasprotnem pasu.

LP
Matej
Getting so drunk, the paramedics find blood in your alcohol stream. :D

''... the last time I had this much fun, some furniture got broken ...'' by J. Clarkson
 
Uporabniški avatar
volkun
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne jun 02, 2013 10:59 pm

Re: Nekaj vozniških navodil za srečnejše življenje

Napisal/-a volkun Sr jun 05, 2013 9:12 pm

@chan:
Kapo dol!
Tole bi lahko uvrstili namesto TV reklam pred dnevnikom ..... :D
Vrni se na Splošna debata

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov